کلاهبرداری

کلاهبرداری

در این مقاله با  کلاهبرداری، جرم کلاهبرداری، عنصر مادی جرم کلاهبرداری، رد مال، چگونگی رد مال، تحقق جرم کلاهبرداری، اثبات جرم، کلاهبرداری ساده، کلاهبرداری مشدد و شکایت کلاهبرداری آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به کلاهبرداری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

این جرم، کاری بر پایهٔ فریب است. که کسی یا کسانی برای کسب نفع خود یا موسسه‌ای انجام می‌دهند. کلاهبرداری در بسیاری از کشورها جرم است، اگرچه مصداق‌های آن در نظام‌های گوناگون قضایی فرق می‌کند. آن چه که این جرم را از سایر جرایم علیه اموال متمایز می سازد، آن است که در اکثر این جرایم مال بدون رضایت یا آگاهی صاحب مال، و حتی گاه به دلیل توسل مجرم به اعمال خشونت آمیز از قربانی به مجرم منتقل می گردد در حالی که کلاهبرداری از این حیث از جمله جرایم استثنائی به شمار می رود.

کلاهبردار به گونه ای عمل می کند که مالک یا متصرف مال، فریب خورده و خود از روی میل و رضا، و چه بسا با التماس به امید کسب منافع سرشار، مالش را در اختیار مجرم قرار می دهد.

جرم کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشا، اختلاس و كلاهبرداری، هر كسی از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شركت‌ها، تجارتخانه‌ها، كار‌خانه‌ها، مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و به امور غیر‌ واقع امید‌وار نماید یا از حوادث و پیش‌‌آمد‌های غیر‌ واقع بتر‌ساند و یا اسم یا عنوان مجعول اختیار كند و به یكی از وسایل مذكور یا وسایل تقلبی دیگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌جات، قبوض، مفاصه حساب و امثال آنها تحصیل كرده و از این راه مال دیگری را ببرد، كلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از یك تا هفت سال و پر‌داخت جزای نقدی معادل مالی كه اخذ كرده است، محكوم می‌شود.

کلاهبرداری

عنصر مادی جرم کلاهبرداری

در جرم کلاهبرداری باید مانور متقلبانه باید به ‌گونه‌ای باشد که در ظاهر، فعل مثبت و حسن نیت فرد کلاهبردار را نشان دهد. برای این منظور باید روش‌ها و وسایلی کلاهبردار از آن‌ها استفاده می‌کند، تقلبی باشد و فرد مالباخته از تقلبی بودن آن‌ها اطلاع نداشته باشد. و به نوعی سرش کلاه رفته باشد.

رد مال

یکی از ویژگی‌های اساسی کلاهبرداری آن است که، قاضی محترم دادگاه در زمان صدور حکم وانشاء آن، نسبت به اموال کلاهبرداری شده نیز تعیین تکلیف خواهد نمود و در اصطلاح حقوقی، رد اموال موضوع جرم کلاهبرداری شده را نیز به عنوان بخشی از مجازات مرتکب در دادنامه مورد اشاره قرار خواهد داد،که فرد خاطی وکلاهبردار ملزم به عودت آن می شود.

به طور مثال فردی با سکه تقلبی اقدام به معاملاتی مینماید که علاوه بر محکومیت به مجازات مقرر قانونی و بازگرداندن وجوه و یا کالاهای موضوع جرمی که انجام داده محکوم خواهد شد.

چگونگی رد مال

در مواردی ممکن است دادنامه، محکومیت در خصوص رد مال با ابهاماتی و شک و شبه ای به همراه باشد از این قرار که به صورت دقیق مشخص نشده است که مجرم باید عین مال را به مالباخته رد نماید و یا مثل آن و یا قیمت برآورد شده آن را.

قانونگذار این ایراد را به صورت کلی برطرف نموده و توضیح داده است. اگر عین اموال موجود باشد عین این اموال به مال باخته عودت می گردد، اگر اموال جز اموال مثلی باشد و عین آن موجود نباشد، مثل آن با هزینه مجرم تهیه و به مالباخته عودت می گردد. و در صورتیکه مثل آن نیز موجود نباشد قیمت این اموال محاسبه و به مال باخته رد خواهد شد.

تحقق جرم کلاهبرداری

 • ورود ضرر مالی به کسی که از او کلاهبرداری شده است.
 • انتفاع مالی، کلاهبردار یا شخص مورد نظر وی.

جرم کلاهبرداری از تنوع فراوانی برخوردار می باشد و در قالب‌های مختلفی صورت می‌گیرد، اما بیشترین موارد کلاهبرداری در قالب معاملات است.

کلاهبرداری

اثبات جرم

برای اثبات این جرم و کلاهبردار بودن شخص، مجموع تمام موارد ذیل باید اثبات شود:

 • توسل به وسایل متقلبانه باید مقدم بر تصاحب مال غیر باشد.
  به عنوان مثال اگر شخصی خود را فقیر قلمداد کند و با جلب حس ترحم طلبکار خود، باعث شود طلبکار طلب خود را به او ببخشد با این استدلال در این فرآیند عین مال برده نشده بلکه صرفاً دینی بخشیده شده است و موضوع مشمول کلاهبرداری نیست.
 • لزوم متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده برای اغفال دیگری.
  عنوان نمودن وعده ازدواج به دروغ بدون توسل به حیله و تقلب کلاهبرداری محسوب نمی شود.
 • اغفال و فریب قربانی.
  با فرض اینکه وسایل مورد استفاده عرفاً و نوعاً متقلبانه باشد اما لازم است تا قربانی نیز عملاً و شخصاً فریب خورده باشد حتی اگر هر انسان متعارفی در نتیجه این وسایل، فریب می خورده است.
 • مال برده شده متعلق به دیگری باشد.
  اگر کسی با وسایل متقلبانه موفق شود مال خود را که در نزد دیگری است تحصیل نماید، این عمل او جرم محسوب نمی شود.

کلاهبرداری ساده

مجازات جرم کلاهبرداری ساده طبق ماده یک قانون فوق حبس از 1 سال تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است و همچنین کلاهبردار باید اصل مال را به صاحبش برگرداند.

در تبصره همین ماده آمده است که در صورت وجود جهات تخفیف مجازات با تشخیص دادگاه، مجازات متهم را تا حداقل مجازات مقرر (حبس) و انفصال ابد از خدمات دولتی تقلیل دهد ولی نمی تواند به تعلیق مجازات حکم دهد.

کلاهبرداری

کلاهبرداری مشدد

مجازات جرم کلاهبرداری مشدد در ادامه ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری بیان شده است که شخص کلاهبردار در صورتی که برخلاف واقعیت سمت یا عنوان از طرف سازمان ها یا موسسات وابسته به دولت اتخاذ کرده باشد یا اگر جرم از طریق رسانه یا روزنامه و غیره صورت گرفته باشد و یا مرتکب از کارکنان دولت یا موسسات وابسته به دولت و … باشد.

از عوامل تشدید مجازات است و علاوه بر اصل مال به حبس از 2 تا 10 سال و انفصال از خدمات دولتی تا ابد و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد. سایر مواد این قانون نیز عوامل مخففه و مشدده مجازات این جرم را بیان کرده است.

شکایت کلاهبرداری

مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی اولین مرحله در ثبت شکایت کلاهبرداری می باشد. مهمترین نکاتی که باید در ثبت این شکایت لحاظ نمود، نحوه عملیات متقلبانه و میزان مال برده شده از فرد شاکی می باشد.

پس از ثبت شکواییه براساس محل وقوع جرم، پرونده به دادسرای مربوطه ارجاع و در شعبه بازپرسی زمان رسیدگی به جرم تعیین می شود، مراحل تحقیقات مقدماتی آغاز می‌شود. چنانچه ادله شاکی برای متهم نمودن فرد مقابل کافی باشد، قاضی با قید وثیقه، قرار مجرمیت صادر می‌کند. با ارجاع پرونده به دادگاه، قاضی با شنیدن دفاعیات متهم و نیز ادله شاکی و نیز نظر بازپرس پرونده، اقدام به صدور رای می‌نماید.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *