دعوای اضافی

دعوای اضافی

در این مقاله آشنا میشوید با: دعوای اضافی، انواع دعوای اضافی، شرایط دعوای اضافی، مصادیق دعوای اضافی، مزایای دعوای اضافی، شرایط رسیدگی به دعوای اضافی و تقدیم دادخواست دعوای اضافی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دعوای اضافی چیست؟

این دعوا از اقسام دعاوی طاری است اما در مقررات آیین دادرسی مدنی از این دعوا برخلاف سایر دعاوی طاری (متقابل، جلب ثالث، ورود ثالث) صحبتی نشده است. در این دعوا، خواهان خواسته جدیدی را که دارد به دعوایی که در سابق مطرح نموده است و در جریان رسیدگی است با وجود شرایطی ضمیمه می نماید. مهلت طرح این دعوا تا پایان اولین جلسه دادرسی است.

انواع دعوای اضافی

عام: در این نوع دعوا خواهان می تواند در دعوی دخل و تصرف نماید، این دخل و تصرف شامل اعمالی هم چون تغییر درخواست، افزایش خواسته، کاهش خواسته، جهت دعوا می باشد.

خاص: در این نوع از دعوا، خواهان خواسته جدید و متفاوتی از دعوای اصلی اقامه می نماید.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با بهترین وکیل در تهران در تماس باشید.

شرایط دعوای اضافی

این دعوا یکی از اقسام دعاوی طاری است، قانونگذار در ماده ۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، شرایط دعاوی طاری را توضیح داده است. دعوای طاری به این معنا است که در زمانی که یک دعوا در حال رسیدگی می باشد، دعوای دیگری از طرف یکی از طرفین دعوا ویا شخص سومی مطرح می شود در چنین مواقعی با وجود شرایطی به هر دو دعوا باهم رسیدگی صورت می گیرد.

دعوای اضافی

این شرایط عبارتند از:

دعوای دومی که مطرح می شود با دعوای نخست ناشی از یک منشا باشند یا دعوای دوم با دعوای اصلی (نخست) دارای ارتباط کامل باشد.

مصادیق دعوای اضافی

دیدیم که ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی ایران، به جای ارائه تعریف یا بیان قاعده کلی، تنها به ذکر مصادیق آن پرداخته است. این مصادیق عبارتند از:

  • کاهش خواسته.
  • افزایش خواسته.
  • تغییر خواسته.
  • تغییر نحوه دعوی.
  • تغییر درخواست.

علی رغم ظاهر ماده 98، احصا مذکور حصری نبوده و هرگونه تغییر احتمالی دیگری که ارتباط کافی با آن داشته باشد، هرچند ذیل هیچ کدام از عناوین مزبور نگنجد، به عنوان دعوای اضافی از سوی خواهان قابل طرح است.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

مزایای دعوای اضافی

برخی از مزایا و فواید دعوای اضافی به شرح زیر می باشد:

  • جلوگیری از صدور احکام متعارض در موضوعات مرتبط.
  • مصالح اصحاب دعوی و دادگستری.
  • مصالح خواهان و خوانده من جمله جلوگیری از تشکیل چند پرونده، پرداخت هزینه های اضافی و زمانی.

شرایط رسیدگی به دعوای اضافی

وحدت منشا و ارتباط دعاوی اصلی و اضافی، شرط پذیرش و رسیدگی به دعوای اضافی این است که با دعوای اصلی و وحدت منشا ارتباط داشته باشد.

دعوای اضافی

البته چون کاهش خواسته اصولا دعوی محسوب نمی شود، رعایت شرط مذکور در مورد آن لازم نمی باشد. اقدام خواهان به زیاد کردن خواسته یا تغییر نحوه دعوی یا خواسته و درخواست زمانی معتبر است که منشا دعوی و خواسته جدید، همان منشا دعوای اصلی و مربوط به آن باشد.

تقدیم دادخواست دعوای اضافی

اگر این دعوا در جلسه دادرسی و با حضور خوانده مطرح شود، با توجه به این اطلاع وی از موضوع دعوی و دلایل خواهان نیازی به دادخواست جداگانه نباشد. در این حال، چنان چه خوانده آمادگی دفاع و پاسخ گویی به دعوای جدید را داشته باشد می تواند دفاعیات خود را مطرح کرده و در غیر این صورت، جهت تدارک دفاع و تهیه دلایل، تقاضای تجدید جلسه و کسب مهلت نماید.

اما اگر تغییرات مذکور در غیر جلسه دادرسی و در غیاب خوانده باشد، جهت اطلاع و آمادگی وی برای پاسخگویی باید دادخواست تقدیم شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *