خرید ملک ورثه ای

خرید ملک ورثه ای

در این مقاله آشنا میشوید با: خرید ملک ورثه ای، ملک ورثه ای چیست، مدارک لازم برای انتقال سند ملک ورثه ای، مدارک دریافتی هنگام خرید ملک ورثه ای، عدم همکاری وراث در فروش ملک ورثه ای، نکات مرتبط با خرید ملک ورثه ای، بررسی مفاصا حساب مالیاتی متوفی، نکات مهم جهت فروش ملک ورثه ای، مزایده و قوانین مزایده ملک ورثه ای، نحوه پرداخت مبلغ معامله به وارثان و ورثه صغیر. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

ملک ورثه ای چیست؟

ملک ورثه ای ملکی است که صاحب آن فوت شده است و طبق قانون به مالکیت وراث در آمده است. در صورتی که وراث بیش از یک نفر باشند ملک موروثی به مالکیت مشاع آنان در می آید. وقتی که مالک فوت می کند کل اموال او به متوفی می رسد مگر این که وصیت نامه ای رسمی در میان باشد.

مدارک لازم برای انتقال سند ملک ورثه ای

هنگامی که بین ورثه هیچ گونه اختلافی مبنی بر فروش ملک ورثه ای وجود نداشته باشد، در این صورت وراث می توانند برای فروش ملک اقدام نمایند. جهت انجام این کار علاوه بر مدارکی که به طور معمول برای تنظیم سند رسمی نیاز است، باید گواهی انحصار وراثت و مفاصا حساب مالیات بر ارث نیز وجود داشته باشد.

خرید ملک ورثه ای

توجه کنید که گواهی انحصار وراثت هم بایستی توسط شورای حل اختلاف برابر با اصل شود و ارزش آن گواهی باید بالای سه میلیون تومان باشد در غیر این صورت امکان انتقال ملک به نام شخص متقاضی وجود ندارد.

برای مشاوره حقوقی ارث، می توانید با وکیل ارث در تماس باشید.

مدارک دریافتی هنگام خرید ملک ورثه ای

 • سند مالکیت ملک.
 • شماره سریال.
 • وصیت نامه.
 • وکالت نامه.
 • گواهی انحصار وراثت.
 • پایان کار شهرداری.
 • گواهی مالیات بر ارث.
 • الزامی بودن وجود قیم نامه در صورتی که ورثه زیر سن قانونی باشند.

عدم همکاری وراث در فروش ملک ورثه ای

یکی از مشکلات املاک موروثی، اختلاف وراث بر سر فروختن ملک موروثی است. برای این که ملک ورثه ای را بخرید یا بفروشید باید رضایت تمام وراث را داشته باشید و هیچ مخالفی در این زمینه نباشد. مرحله بعدی این است که به هنگام نوشتن مبایعه‌ نامه، حتما باید همه وراث یا وکلا ایشان حاضر و مبایعه‌ نامه را امضا کنند.

نکات مرتبط با خرید ملک ورثه ای

 • فروش سهم الارث سایر ورثه بدون اجازه سایر وراث، مصداق بزه انتقال مال غیر است؛ این انتقال باطل بوده و رد مال ندارد.
 • فقط قتل عمد مانع ارث بردن قاتل از مقتول می شود و قتل غیر عمد مانع از توارث نیست.
 • رسیدگی به خواسته اعتراض به نحوه ابلاغ برگ تشخیص مالیات بر ارث و اجرای آن، بدوا در صلاحیت هیات حل اختلاف مالیاتی بوده و قبل از رسیدگی هیات مذکور، شکایت شاکی قابلیت استماع در دیوان عدالت اداری را ندارد.
 • در دعوای اثبات نسب، در صورت فوت فردی که خواهان خود را منتسب به وی می‌داند دعوی می‌بایستی به‌ طرفیت وراث اقامه می‌شد و بر فرض نبودن وارث با توجه به قوانین موضوعه من جمله مواد ۸۶۶ قانون مدنی و ۳۲۷ و ۳۲۸ قانون امور حسبی حاکم (دادستان) باید طرف دعوی قرار گیرد.
 • از آنجا که ورثه پس از فوت میت مستحق ترکه هستند، اقرار نامه یکی از ورثه مبنی بر دریافت حق موروثی خود در زمان حیات مورث و اسقاط حق آتی در تعلق سهم‌ الارث خود، اسقاط مالم یجب (ساقط کردن حقی که به‌ وجود نیامده) تلقی شده و باطل است.
 • رسیدگی به تقاضای افراز املاک مشاع موضوع ارث، در صلاحیت دادگاه حقوقی است.
 • ابتدا باید بین ورثه، تقسیم ترکه صورت گیرد تا دعوای مطالبه اجرت‌ المثل اقامه شده از سوی یکی از وراث علیه وارث دیگر قابل استماع باشد.
 • اموال مشمول مالیات بر ارث پس از کسر دیون متوفی از جمله مهریه تعیین می ‏شود.

بررسی مفاصا حساب مالیاتی متوفی

بررسی مفاصا حساب مالیات بر ارث از جمله موارد مهم در معاملات املاک موروثی است علت توجه به مفاصا حساب این است که بدانید ملک خریداری شده در فهرست اموال متوفی قرار دارد یا خیر و اگر ملک در فهرست اموال متوفی نبود از انجام چنین معامله ای خودداری کنید.

نکات مهم جهت فروش ملک ورثه ای

 • وراث باید اطمینان حاصل نمایند که ملک مورد نظر مربوط به متوفی می باشد.
 • همگی وراث برای فروش باید موافقت کنند و عدم موافقت یکی از وراث مانع فروش و یا ارجاع به دادگاه برای حل این اختلاف می باشد.
 • پرداخت مبلغ معامله شده به تک تک ورثه بر اساس سهم آن ها.
 • بررسی مفاصاحساب مالیاتی متوفی که حداکثر تا 6 ماه باید توسط وراث ارائه شود و طبق آن بدهی های مالیاتی متوفی مشخص شده و از سهم الارث وراث کم خواهد شد.
 • توجه به وصیت نامه متوفی، اگر متوفی وصیت نامه ای داشته باشد بعد از فروش باید سهم موصی له کنار گذاشته شود.
 • بعد از فروش ملک ورثه ای سهم وراث صغیر به ولی، قیم یا وصی آن ها داده می شود.

ساخت و ساز در ملک ورثه ای

هر گونه ساخت و ساز در ملک ورثه ای کاری بیهوده می باشد تا مادامی که انحصار وراثت و تقسیم ترکه انجام نگرفته باشد و سهم هریک از وراث مشخص نشده باشد هم چنان آن ملک و سازه جزو املاک کلی متوفی به حساب می آید و هر یک از ورثه می توانند مدعی باشند لذا توصیه می شود تا مادامی که به طور دقیق تقسیم صورت نگرفته و سهم هر یک از وراث مشخص نشده هیچ کاری و سازه ای ایجاد نشود تا دچار مشکل و عدم سازگاری با وراث گریبان گیر شما نشود.

مزایده و قوانین مزایده ملک ورثه ای

قبل از پرداختن به قوانین مزایده ملک ورثه ای بهتر است که با واژه مزایده و معنای آن آشنا شوید. مزایده به معنای فروش یا حراج چیزی به بالاترین قیمت پیشنهادی می باشد. قبل از پرداختن به مزایده باید ملک توسط کارشناس دادگستری بررسی شده و کارشناس مبلغ حداقلی را تعیین نماید سپس ملک مورد نظر به مزایده گذاشته می شود و در نهایت ملک مال فردی می شود که بیشترین قیمت را پیشنهاد بدهد.

خرید ملک ورثه ای

وقتی ملک ورثه ای به مزایده گذاشته می شود که بین وراث اختلاف باشد و دادگاه برای رفع این اختلاف ملک را به مزایده می گذارد تا با مبلغ به دست آمده سهم هر یک از وراث به آنها داده شود.

در خصوص مزایده ملک موروثی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • برای مزایده اول و دوم مبلغ پیشنهادی نباید کمتر از مبلغ کارشناسی باشد.
 • جهت مزایده فروش ملک ورثه ای غیر از هزینه آگهی هزینه دیگری را نباید پرداخت.
 • اگر یکی از وارثین بخواهد ملک مزایده شده را بخرد باید از دادگاه در این زمینه اجازه بگیرد.
 • بعد از خرید ملک ورثه ای در مزایده باید سهم هر کدام از وراث را به خود آنها یا وکیل آنها داد.
 • اگر یکی از وراث در خارج مقیم باشد، مزایده با حضور وکیل او انجام می شود.
 • در صورت صغیر بودن یکی از وراث، قیم او در مزایده شرکت می کند.

نحوه پرداخت مبلغ معامله به وارثان

یکی از نکات حائز اهمیت در خرید و فروش ملک ورثه ای، چگونگی پرداخت مبلغ معامله می باشد. یکی از اشتباهات بزرگی که ممکن است هنگام معامله ملک ورثه ای رخ دهد، این است که کل مبلغ معامله توسط شخص خریدار به یکی از وراث به صورت یک جا داده شود تا تقسیم آن را میان خودشان انجام دهند. شایان ذکر است که فرد خریدار باید اقدام به پرداخت سهم هر کدام از وراث به شکل تک تک نموده تا بعدها کسی ادعا نکند که حقش پرداخت نشده است.

ورثه صغیر

اگر در بین وراث اشخاص کمتر از ١۵ سال وجود داشته باشند، بر اساس قانون از تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع خواهند بود و حق معامله آنان به دست ولی یا قیم آنان می باشد. اگر در بین وراث شخص صغیر و یا محجوری وجود داشته باشد که دارای قیم باشد، قیم راسا مجاز به فروش اموال غیرمنقول صغیر نیست بلکه در ابتدا باید قصد خود را از فروش ملک به اداره سرپرستی قوه قضاییه اعلام کند، سپس دادستان صلاح صغیر را بررسی نماید و در صورت احراز این امر اجازه فروش ملک را بدهد.

نتیجه این که خریدار باید از کسی که مدعی قیمومیت است علاوه بر قیم نامه، مجوز دادگاه سرپرستی مربوطه مبنی بر اجازه فروش ملک صغیر را مطالبه کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *