تغییر تابعیت شرکت

تغییر تابعیت شرکت

در این مقاله با تغییر تابعیت شرکت، تغییر مرکز اصلی شرکت، آثار تغییر تابعیت، تغيير اقامتگاه شرکت و تغییر تابعیت شرکت و انتقال مرکز اصلی آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به تغییر تابعیت شرکت می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

به موجب ماده قانونی: هیچ مجمع عمومی نمی تواند تابعیت شرکت را تغییر بدهد. اما در مواد 94 و ۱۱۰ قانون تجارت تغییر تابعیت شرکت به اتفاق آرا مجاز اعلام گردیده است.

در خصوص نحوه جمع حکم این دو ماده گفته شده که منظور قانون گذار از هیچ مجمع عمومی در ماده 94 مجامع عمومی پیش بینی شده با اکثریت های لازم جهت تشکیل و معتبر بودن تمصيمات مجامع مزبور است، اما اگر مجمع عمومی با حضور همه اعضا تشکیل و همگی به تغییر تابعیت شرکت رضایت دهند، طبق اصول حقوقی و وحدت ملاک ماده ۱۱۰ قانون تجارت تصمیم مجمع مذکور معتبر خواهد بود.

تغییر مرکز اصلی شرکت

  • انتقال جغرافیایی مرکز اداره شرکت از یک کشور به کشور دیگر.
  • محلی که مرکز اصلی شرکت در آنجا مستقر است بر اثر تجزیه کشور یا ضمیمه شدن به کشور دیگر و یا استقلال یافتن، تحت تابعیت جدید در آید.

در حقوق فرانسه نیز تغییر تابعیت شرکت با انتقال مرکز اصلی شرکت به کشوری خارجی ممکن است و این امر احتیاج به اجماع شرکا دارد. البته در شرکت سهامی بی نام و شرک مختلط سهامی این امر منوط به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده است. با این وجود، تغییر تابعیت وقتی می تواند محقق شود که کشوری که مرکز اصلی شرکت به آنجا منتقل شده است، با کشور فرانسه معاهده خاصی داشته باشد که اجازه تحصیل تابعیت آن کشور و انتقال مرکز اصلی شرکت به آنجا و حفظ شخصیت حقوقی شرکت را بدهد.

تغییر تابعیت شرکت

آثار تغییر تابعیت

  • در صورت تغییر، شرکت تابع قوانین دولت جدید خواهد بود.
  • ممکن است آثار مالی مانند پرداخت مالیات مترتب باشد. مطابق قانون تجارت فرانسه تغییر تابعیت شرکت در حکم انتقال بنگاه است.

تغيير اقامتگاه شرکت

تغییر مرکز اصلی شرکت هم با تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت ممکن است که در این صورت اگر تغییر مرکز اصلی اشخاص حقوقی منجر به تغییر مرجع ثبتی شود. مثلا: تغییر مرکز اصلی شرکت از تهران به یزد، پرونده شرکت به مرجع جدید انتقال پیدا می کند.

در عمل در حال حاضر این گونه پرونده ها در واحد ثبتی مبدا مورد داده آماری کامل قرار گرفته، و کلیه اوراق در سامانه اسکن می شود تا آرشیو تصاویر آن تکمیل و پرونده جهت انتقال فیزیکی از طریق پست به نشانی مرجع ثبت شرکت های مرکز استان مقصد ارسال می گردد.

استقرار مرکز اصلی شرکت در محلی غیر از مرکز اصلی شرکت که در اساسنامه ذکر شده و به مرجع ثبت شرکت ها اعلام شده است، اصولا باید در مقابل اشخاص ثالث غير قابل استناد باشد. کما این که در حقوق فرانسه نیز اعتقاد بر این است.

تغییر تابعیت شرکت و انتقال مرکز اصلی

طبق معیارهایی که به آن ها اشاره شد، شخص حقوقی در صورت تغییر اقامتگاه می تواند تابعیت خود را تغییر دهد. در همه شرکت ها، در صورتی که شرکا به اتفاق آرا بخواهند آن را تغییر دهند، شرکت تغییر تابعیت می دهد. به شرط این که مرکز اصلی خود را نیز به کشور جدید انتقال دهد.

اما چه اکثریتی قادر به این امر می باشند. باید گفت: در مورد برخی از شرکت قانون گذار این را بیان کرده است. به عنوان مثال در خصوص مسئولیت محدود، مقنن مقرر داشته است که هیچ اکثریتی نمی تواند تابعیت شرکت را دستخوش تغییر کند. در خصوص شرکت های سهامی هیچ مجمع عمومی (موسس، عادی، فوق العاده) مجاز به این امر نیست. در خصوص دیگر شرکت ها، قانون گذار پیش بینی خاصی نکرده است. به نظر می رسد در خصوص آن ها بتوان قبول کرد که اکثریت شرکا بتوانند تابعیت را تغییر دهند.

اما تغییر اقامتگاه، نیاز به موافقت همه شرکا ندارد. ولی در صورتی که تغییری صورت بپذیرد با رای اکثریت یا مجمع عمومی، تغییر اقامتگاه منجز به تغییر تابعیت نخواهد شد. نکته حائز اهمیت در این رابطه این است که هم کشور مبدا و هم کشور مقصد این تغییر تابعیت را باید مجاز بداند. در رابطه با شرکت های با مسئولیت محدود نکته مهم این است که شرکا شرکت نمی توانند تابعیت شرکت را تغییر دهند، مگر به اتفاق آرا ( م ۱۱۰ ق.ت).

تصمیم گیری در مورد تغییرات اساسنامه باید با اکثریت عددی شرکا که لااقل سه ربع سرمایه را نیز داشته باشند به عمل آیند. اساسنامه شرکت می توانند حد نصاب دیگری را مقرر دارد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *