مطالبه نفقه از پدر بزرگ

مطالبه نفقه از پدر بزرگ

در این مقاله با مطالبه نفقه از پدر بزرگ، نفقه فرزند به عهده کیست، مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ، شرایط مطالبه نفقه از جد پدری، جرم عدم پرداخت نفقه، پرداخت نفقه تا چه سنی است و به چه کسی تعلق می‌گیرد و نفقه فرزند نامشروع آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به مطالبه نفقه از پدر بزرگ می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

نفقه فرزند به عهده کیست؟

نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق، به عهده اجداد پدری است. با رعایت الاقرب‌ فالاقرب. در صورت ‌نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آن ها، نفقه بر عهده مادر است. ‌هر گاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد، با رعایت الاقرب‌ فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب ‌النفقه است و اگر چند نفر از‌ اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت مساوی باشند، نفقه را باید به حصه متساوی تادیه کنند.

همان گونه که از این ماده مشخص است، پرداخت نفقه به فرزند در درجه اول به عهده پدر کودک است. اما در مواقعی که پدر زنده نباشد و یا توانایی مالی برای پرداخت نفقه به فرزند خود را نداشته باشد، در این صورت پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدر بزرگ یا جد پدری کودک قرار می گیرد. البته اگر پدر بزرگ هم زنده نباشد یا قادر به تادیه نفقه نوه خود نباشد، پرداخت نفقه فرزند به عهده مادر کودک قرار می گیرد. در صورت عدم تمکن مالی مادر یا فوت کردن او نیز پرداخت نفقه به عهده مادر بزرگ پدری و پدر بزرگ و مادر بزرگ مادری خواهد بود.

مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ

در صورت عدم تمکن مالی پدر و یا فوت شدن وی، پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر بزرگ کودک قرار می گیرد که منظور از پدر بزرگ، جد پدری یا پدرِ پدر می باشد. بنابراین در صورت این که پدر فوت کرده باشد و یا از توانایی مالی برای پرداخت نفقه فرزندان خود (به دلیل معلولیت، بیماری یا…) برخوردار نباشد، در این صورت پدر بزرگ یا جد پدری باید نفقه نوه خود را بپردازد. البته گاهی جد پدری از پرداخت نفقه خودداری می کند که در این صورت می توان به دادگاه مراجعه نموده و مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ را خواستار شد.

با این توضیح که معمولا دعوای مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ یا گرفتن نفقه از پدر بزرگ توسط مادر در دادگاه مطرح می شود و دادگاه در صورت احراز شرایط قانونی، حکم به پرداخت نفقه توسط جد پدری صادر خواهد کرد. لازم به ذکر است که دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوای مطالبه نفقه فرزند از پدر بزرگ، دادگاه خانواده می باشد و شخص ذی نفع (معمولا مادر کودک) باید به این دادگاه مراجعه کرده و ضمن تقدیم دادخواست مطالبه نفقه فرزند از جد پدری، تقاضای دریافت نفقه از پدر بزرگ را مطرح نماید.

مطالبه نفقه از پدر بزرگ

شرایط مطالبه نفقه از جد پدری

پرداخت نفقه به فرزندان یا پرداخت نفقه به نوه که در قانون مدنی تحت عنوان نفقه اقارب شناخته شده است، صرفا در صورت وجود شرایط قانونی امکان پذیر می باشد. بنابراین بر اساس قانون مدنی از جمله شرایط مطالبه نفقه بچه از جد پدری و شرایط گرفتن نفقه از پدر بزرگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • اولین شرط پرداخت نفقه توسط جد پدری آن است که پدر بزرگ تمکن مالی برای پرداخت نفقه به نوه های خود را داشته باشد، بنابراین اگر پدر بزرگ دارا نبوده و تمکن مالی برای پرداخت نفقه را نداشته باشد، تکلیفی از این بابت نخواهد داشت و پرداخت نفقه به عهده مادر قرار می گیرد.
  • دومین شرط گرفتن نفقه از پدر بزرگ نیز آن است که فرزند مستحق نفقه باشد، یعنی این که توانایی مالی لازم برای تامین مخارج خود را نداشته و نتواند با اشتغال به کاری امرار معاش کند.
  • سومین شرط مطالبه نفقه از جد پدری آن است که نفقه گذشته فرزند از پدربزرگ قابل مطالبه نیست و صرفا نفقه ایام آینده فرزند را می توان از پدر بزرگ مطالبه نمود.

لازم به ذکر است که در صورت وجود شرایط قانونی مذکور، پدر بزرگ یا جد پدری مکلف به تادیه نفقه نوه های خود می باشد و در صورت عدم پرداخت نفقه، می توان به جرم ترک انفاق از او شکایت کرد.

جرم عدم پرداخت نفقه

زمانی که فرزند یا مادر او پرداخت نفقه را از پدر بزرگ مطالبه می‌کند و دادخواستی مبنی بر این درخواست به دادگاه ارائه می‌دهد. بر اساس نظر و حکم دادگاه، پدربزرگ وی ملزم به پرداخت نفقه خواهد شد و در صورت عدم پرداخت و امتناع از آن، بر اساس ماده ۵۳ ق حمایت خانواده به حبس تعزیری درجه ۶ ( حبس از ۶ ماه تا دو سال) محکوم می‌شود.

مطالبه نفقه از پدر بزرگ

پرداخت نفقه تا چه سنی است و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

پرداخت نفقه بعد از فوت پدر، بر عهده‌ جد پدری خواهد بود اما این پرداخت نیز شرایط خاص خودش را دارد و تا سن خاصی به فرزند تعلق می‌گیرد.

اگر فرزند پسر باشد، تا سن 18 سالگی، افراد موظف به پرداخت نفقه و مخارج زندگی او هستند. بعد از این سن اگر پسر مشغول به تحصیل باشد، مجددا پرداخت نفقه بر عهده‌ افراد نام‌ برده خواهد بود.

حال اگر فرزند دختر باشد، تا هر سنی که که ازدواج کند، یا بعد از ازدواج طلاق بگیرد و یا این که شوهرش فوت کند، پرداخت نفقه به او واجب، و بر عهده‌ پدر و در صورت فوت، بر عهده‌ افراد نام‌ برده خواهد بود.

نفقه فرزند نامشروع

گفتنی است که نفقه فرزندان نامشروع هم بر عهده‌ پدر و یا افراد نام‌ بره است. البته تنها در صورتی که نسب او با پدر به اثبات رسیده باشد. در رابطه با فرزند خوانده هم اگر تمامی مراحل قانونی و شرعی فرزند خواندگی طی شده باشد، پرداخت نفقه بر عهده پدر، و بعد از فوت او بر عهده جد پدری و سایر افراد خواهد بود.

پیشنهاد ما به شما در خصوص مطالبه نفقه از پدر بزرگ مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *