خیار تاخیر ثمن

خیار تاخیر ثمن

در این مقاله آشنا میشوید با: خیار تاخیر ثمن، شرایط ایجاد خیار تاخیر ثمن، اسقاط خیار تاخیر ثمن و فسخ قرارداد و خیار تاخیر ثمن. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خیار چیست؟

وقتی درجامعه و زندگی روزمره خود معاملاتی را انجام می دهیم هر دو طرف معامله نسبت به یکدیگر تعهداتی را داریم، که باید با آن ها آشنا باشیم. علاوه بر این همه ما باید بدانیم که در چه صورت می توانیم معاملات را برهم بزنیم و چقدر مهلت برای آن داریم.

زمانی که ما چیزی را خریداری یا به فروش می رسانیم، در این شرایط شما به عنوان خریدار یا فروشنده طرفین حق و حقوقی دارند و می توانند آن معامله را فسخ نمایند.

خیار تاخیر ثمن

در واقع این عمل جزئی از اختیارات دو طرف محسوب می شود که به این اختیارات، در قانون خیار گفته می شود.

برای مشاوره حقوقی خیارات، می توانید با وکیل خیارات در تماس باشید.

خیار تاخیر ثمن چیست؟

خیار تاخیر ثمن یکی از خیارات فسخ است و زمانی به کار می‌رود که خریدار در پرداخت ثمن تعلل می‌کند. در ایران مطابق ماده ۴۰۲ قانون مدنی، اگر فروشنده و خریدار زمانی را برای پرداخت مشخص نکرده باشند، در صورتی که سه روز از تاریخ معامله بگذرد و خریدار ثمن را نپردازد و فروشنده هم کالا را در اختیار وی نگذاشته باشد، فروشنده حق خواهد داشت معامله را فسخ کند.

شرایط ایجاد خیار تاخیر ثمن

 • مبیع عین خارجی باشد (کالای مورد معامله وجود خارجی داشته باشد، مثل ماشین، خانه و…)
 • تادیه ثمن و تسلیم مبیع موجل نباشد. (یعنی زمان معینی برای تحویل بهای معامله و آن کالا تعیین نشده باشد و تاریخی را تعیین نکرده باشند.)
 • مبلغ کالا و خود کالای مورد معامله تحویل داده نشده باشد. مثلا خانه ای را معامله کرده اید اما هنوز شما خانه را تحویل خریدار ندادید و او هم هنوز بهای خانه را به شما پرداخت نکرده باشد.
 • باید سه روز از تاریخ معامله شما گذشته باشد و هنوز نه کالا را تحویل داده باشید نه مشتری مبلغی به شما پرداخته کرده باشد.
  برای این که شما به عنوان فروشنده بتوانید این خیار را اعمال کنید و معامله را بهم بزنید، باید همه این شرایط وجود داشته باشد.

مثلا اگر شما تعیین کرده باشید که یک هفته بعد از معامله ای، مشتری بهای کالا را به طور کامل باید بپردازد، ولیکن او بعد از یک هفته مبلغ مورد نظر شما نپردازد یا کمتر از مبلغ توافقی بپردازد، شما نمی توانید خیار تاخیر ثمن را اعمال کنید.

نکات مهم خیار تاخیر ثمن

 • خیار تاخیر ثمن مختص فروشنده است و هیچ وقت نمی شود آن را برای مشتری در نظر گرفت.
 • خیار تاخیر ثمن فقط مخصوص عقد بیع (خرید و فروش) است و برای سایر عقود در نظر گرفته نمی شود.
 • خیار تاخیر ثمن زمانی اعمال می شود که کالای مورد معامله (ثمن) تحویل خریدار داده نشده باشد. اما اگر بخشی از کالا را تحویل دادید نه تمام آن را، می توانید که خیار تاخیر ثمن را اعمال کنید.
  مثلا اگر شما سرویس ظرف و ظروف آشپزخانه ای را فروخته اید و بخشی از آن را تحویل داده اید اما بعد از تحویل بخشی از آن کماکان مشتری قیمت آن را نپردازد، می توانید خیار تاخیر ثمن را اعمال کنید.
 • خودداری فروشنده از گرفتن مبلغ باعث اعمال خیار نیست.

خیار تاخیر ثمن

برای مثال اگر شما موتورسیکلتی را خریداری کردید و با وجود این که شما بهای آن را آماده کرده اید، اما فروشنده از گرفتن ثمن خودداری می کند. بنابراین با خودداری فروشنده از تحویل بهای موتورسیکلت (ثمن)، دیگر نمی تواند این خیار را اعمال کند.

اسقاط خیار تاخیر ثمن

خیار تاخیر ثمن می تواند مانند سایر اختیارات توسط صاحب حق اسقاط شود. این اتفاق می تواند یا با بیان کردن و به صورت شفاهی باشد، یا در قرارداد ذکر شود که خیار تاخیر ثمن ساقط می شود، در این دو صورت خیار تاخیر ثمن برای فروشنده از بین می رود و دیگر نمی تواند از این طریق معامله را بهم بزند.

گاهی اسقاط خیار تاخیر ثمن می تواند به صورت ضمنی انجام شود. یعنی فروشنده عملی انجام دهد که نشان می دهد از حق اعمال خیار تاخیر ثمن صرف نظر کرده است.

در واقع به این شکل که اگر پس از گذشت سه روز، فروشنده از خریدار قیمت معامله را مطالبه کند، به این معنی است که به صورت ضمنی از حق خود برای اعمال خیار تاخیر ثمن گذشته است.

برای تنظیم قرارداد، می توانید با وکیل قراردادها در تماس باشید.

مورد دیگر که نشان می دهد فروشنده قصد دارد حق خود برای خیار تاخیر ثمن را از بین ببرد این است که بخشی از مبلغ را از خریدار دریافت کند.

این حرکت به این معنی است که وی قصد به هم زدن معامله را ندارد و از حق فسخ خود توسط خیار تاخیر ثمن گذشته است.

فسخ قرارداد و خیار تاخیر ثمن

شما برای فسخ قرارداد توسط این خیار ابتدا می توانید اظهارنامه ای به خریدار ارسال کنید و اعلام نمایید که معامله فسخ شده است.

سپس دادخواستی را تحت عنوان تایید فسخ قرارداد به جهت اعمال این خیار به دادگاه ارسال نمایید.

برای این کار لازم است که به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه فرمایید و اظهارنامه خود را در سامانه ثنا ثبت نمایید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، پنج وکیل قرارداد دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه تنظیم قرارداد گذاشته اند. شش وکیل خانواده دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی خانواده است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *