همه چیز در مورد بیمه بدنه

همه چیز در مورد بیمه بدنه

در این مقاله آشنا میشوید با: همه چیز در مورد بیمه بدنه، بیمه بدنه چیست، علت خرید بیمه بدنه برای ماشین، قوانین بیمه بدنه برای پوشش اصلی خسارات، قوانین دریافت تخفیف بیمه بدنه خودرو، خساراتی که توسط بیمه بدنه پوشش داده نمی‌ شوند، پوشش های بیمه بدنه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور بیمه، می توانید با وکیل بیمه در ارتباط باشید.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه نامه بدنه اتومبیل برخلاف بیمه شخص ثالث، بیمه نامه اختیاری است. این بیمه‌ نامه، یکی از انواع بیمه‌ های اموال متعلق به ‌وسیله‌ نقلیه است. بیمه‌ گزار می‌تواند با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق‌ بیمه به شرکت بیمه، وسیله‌ نقلیه خود را در برابر خطرات تصادفات رانندگی، بیمه کند و خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت می‌نماید.

همه چیز در مورد بیمه بدنه

بیمه بدنه خودرو از جمله خدمات بیمه‌ ای است که علی‌ رغم تعداد متقاضی بالا، روشی برای قیمت‌ گیری دقیق آن اندیشیده نشده است. به‌ صورتی که تفاوت بیمه بدنه خودرو در شرکت‌های مختلف برای خودرو و خدمات یکسان ممکن است تا چند هزار تومان تفاوت داشته باشد.

در این میان علاوه بر قیمت بیمه بدنه خودرو، اطلاعات کافی نیز در اختیار متقاضیان قرار داده نمی‌ شود و این موضوع منجر به خرید بدون آگاهی و در نتیجه سر درگمی بیمه‌ گزار در حین حادثه و پیگیری روند دریافت خسارت می‌شود.

برای مشاور حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

علت خرید بیمه بدنه برای ماشین

افزایش ارزش خودرو، هزینه‌ های خسارات اتومبیل را بسیار کمرشکن کرده‌ است. بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی شخص ثالث را جبران می‌کند. شخص ثالث، شخص زیان دیده در جریان تصادفات است. ولی برای خسارات خودروی مقصر، بیمه بدنه مطرح می‌شود.

اگر شرایط زیر برقرار باشد، بیمه بدنه اتومبیل خسارت خودروی شما را جبران می‌کند:

 • بیمه‌گزار در جریان تصادف مقصر باشد.
 • بیمه‌گزار در جریان تصادف مقصر شناخته نشود.
 • راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شده باشد، به بیان دیگر دسترسی به راننده مقصر برای دریافت خسارت میسر نیست.
 • خودروی شما نامتعارف و لاکچری باشد. در این شرایط بیمه شخص ثالث راننده مقصر کل خسارت را جبران نخواهد کرد. بیمه بدنه خودروی نامتعارف در این شرایط کمک ساز خواهد بود.

در حقیقت قوانین بیمه بدنه به صورتی است که فرد زیان دیده بتواند، خسارت‌های وارد شده به بدنه خود را جبران کند. در این زمان که قیمت‌ها سر به فلک کشیده‌اند، واقعا داشتن بیمه بدنه ماشین، دیگر جنبه اختیاری ندارد و ضروری به نظر می‌رسد.

کاهش هزینه‌ های تعمیر از مهم‌ ترین مزایای بیمه بدنه اتومبیل است. فقط نیاز است که بهترین شرکت را برای خرید انتخاب کنید. البته این که هر شرکتی، قانون بیمه بدنه مخصوص به خود را ممکن است که داشته باشد.

اصطلاحات تعریف شده در بیمه نامه بدنه

بیمه گر: شرکت بیمه ای است که مشخصات آن در این بیمه نامه درج گردیده است. این شرکت بیمه در ازای دریافت حق بیمه‌، جبران خسارت احتمالی خودرو را طبق شرایط بیمه بدنه به عهده می گیرد.

بیمه گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است که مالک موضوع بیمه است. در این جا مالک خودرو، به عنوان بیمه‌ گزار شناخته می‌شود. در شرایط دیگر، بیمه گزار می‌تواند یا به یکی از عناوین قانونی، نمایندگی مالک یا ذی نفع را داشته یا مسئولیت حفظ موضوع بیمه را از طرف مالک داشته باشد. او قرارداد بیمه را با بیمه‌ گر منعقد می کند و متعهد پرداخت حق بیمه آن می باشد.

ذینفع‌: شخصی است که بنا به درخواست بیمه‌ گذار نام وی در بیمه بدنه ماشین گردیده‌ است و تمام یا بخشی از خسارت به وی پرداخت می‌شود.

حق بیمه: مبلغی است که در بیمه‌ نامه مشخص شده‌ است و بیمه‌ گذار موظف است آن را هنگام صدور بیمه‌ نامه یا به ترتیبی که در بیمه‌ نامه مشخص می‌شود به بیمه‌ گر پرداخت نماید.

همه چیز در مورد بیمه بدنه

موضوع بیمه: وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن در بیمه‌ نامه بدنه اتومبیل درج شده‌ است. لوازمی که مطابق کاتالوگ وسیله نقلیه بیمه شده به خریدار تحویل و یا در بیمه نامه درج شده است نیز جزو موضوع بیمه محسوب می شود.

فرانشیز بیمه بدنه: در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه‌ گر و بیمه‌ گذار منعقد می‌شود، قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گذار است. فرانشیز بیمه بدنه در شرکت‌ های بیمه متفاوت می باشد. علت آن تفاوت در فرانشیز خسارت های گوناگون پوشش بیمه بدنه تلقی می‌شود.

مدت اعتبار بیمه نامه: شروع و پایان مدت اعتبار بیمه نامه به ترتیبی خواهد بود که در بیمه نامه معین می گردد.

قوانین بیمه بدنه برای پوشش اصلی خسارات

طبق قوانین بیمه بدنه خودرو، این بیمه‌ نامه خسارت خودروی شما را در موارد زیر جبران می‌کند:

 • اگر اتومبیل شما، به دلیل واژگونی، سقوط، آتش سوزی و انفجار خسارت ببیند، خسارت آن تحت پوشش بیمه بدنه قرار خواهد گرفت.
 • اگر با خودروی خود با هر جسم ثابت و متحرک برخورد داشته باشید، بیمه بدنه از شما حمایت می‌کند و خسارت خودرو را پرداخت خواهد کرد.
 • هنگامی که خودروی شما دزدیده شود، یا به تجهیزات ماشین شما خسارتی در حین سرقت وارد شود، بیمه بدنه خودروی شما را در بال و پر خود می‌گیرد.
 • اگر هنگام انتقال خودرو، خسارتی به اتومبیل شما وارد شود، بیمه بدنه پشت محکمی برای خودروی شماست.
 • چنان چه برای نجات افراد، خودروی شما خسارتی ببیند، پاداش این نیت خیر را گرفته و بیمه بدنه شما را یاری می‌دهد.

قوانین دریافت تخفیف بیمه بدنه خودرو

قانون بیمه، تخفیفات خرید یا تمدید بیمه بدنه را برای خودروی شما تحت چهار چوب زیر در نظر گرفته‌ است:

 • اگر خودروی شما صفر کیلومتر باشد، شامل کاهش قیمت ۲۰ تا ۳۰ درصدی خواهد شد.
 • اگر مبلغ حق بیمه خود را به صورت به صورت نقدی پرداخت می‌کنید، ۱۰ درصد تخفیف شامل حال شما خواهد شد.
 • در صورتی‌ که سال های متمادی از خسارت بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشید، متناسب با تعداد سال‌های مذکور، تخفیف دریافت می‌کنید.

خساراتی که توسط بیمه بدنه پوشش داده نمی‌ شوند

البته دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو تحت همه شرایط از شرکت‌های بیمه امکان‌ پذیر نیست:

 • خسارت‌ های ناشی از جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب.
 • خسارت‌ های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از انفجارهای هسته‌ای.
 • خسارت‌‌ های عمدی وارده توسط شخص بیمه‌ گذار، مالک یا راننده ماشین.
 • استفاده از مواد مخدر، نوشیدنی‌ های الکلی و روان‌ گردان‌ ها توسط راننده.
 • حمل بار بیش از حد مجاز با خودروی بیمه شده.
 • رانندگی بدون گواهینامه، با گواهینامه نا مرتبط یا گواهینامه ابطال شده.
 • بکسل کردن خودرو با ماشین‌ های غیر مجاز.

شرایط فسخ از طرف بیمه گر

شرکت بیمه با دیدن شرایط ذیل، می‌تواند قرارداد بیمه بدنه را به صورت یک طرفه فسخ کند:

 • مالک خودرو اقساط بیمه را به موقع پرداخت نکند.
 • خطر های پیش بینی شده برای خودرو تشدید شود.
 • مالک خودرو عمدا اطلاعاتی را اشتباه اعلام کند.

پوشش های بیمه بدنه

بیمه بدنه دو دسته خسارت‌ های کلی و جزیی تقسیم می‌شوند. خسارت‌های کلی یعنی خسارت‌های با میزان آسیب بیش از ۷۰ درصد.

پوشش‌ های اصلی بیمه بدنه خودرو

 • واژگونی، صاعقه، سقوط، آتش‌ سوزی و انفجار.
 • هرگونه تصادف خودرو با ماشین دیگر، جسم ثابت یا حتی متحرک.
 • سرقت خودرو (دزدیده‌ شدن یا آسیب های ماشین و تجهیزات اضافی آن که در بیمه‌ نامه درج شده باشد).
 • خسارات ناشی از انتقال خودرو.
 • خسارت وارد شده هنگام تصادف.
 • پوشش ۵۰ درصدی (متناسب با قیمت نو وسیله مورد نظر).

البته شرکت‌ های بیمه در کنار این موارد، امکانات دیگری را به انتخاب شخص بیمه‌ شده در اختیار او قرار می‌دهند. هرکدام از این پوشش‌ های فرعی و اضافی خرید باید به صورت جداگانه خریداری شوند. یعنی انتخاب هر کدام مبلغی را به قیمت پایه بیمه بدنه خودرو اضافه می‌کند.

مهمترین پوشش‌ های تکمیلی بیمه بدنه

 • بلایای طبیعی: جبران خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی هم چون سیل، زلزله و آتشفشان.
 • ایاب و ذهاب: پرداخت روزانه مبلغی تحت عنوان هزینه ایاب و ذهاب به شخص بیمه‌ گذار، در شرایطی که خودرو حادثه دیده و جهت تعمیر در تعمیرگاه باشد. (پشتیبانی حداکثر ۳۰ روز)
 • سرقت درجای قطعات: جبران خسارت ناشی از سرقت وسایل و تجهیزات ماشین در حالت توقف.
 • شکست شیشه: جبران خسارت‌ های ناشی از شکسته‌ شدن یک یا تمام شیشه‌ های خودرو به هر علت.
 • نوسانات قیمت: پرداخت خسارت بر اساس ارزش روز خودرو.
 • رنگ، مواد شیمیایی و اسیدپاشی: جبران خسارت‌های ناشی از پاشیده‌ شدن مواد اسیدی، شیمیایی و رنگ بر روی بدنه ماشین.
 • حذف فرانشیز: جبران کامل هرگونه خسارت به خودرو (بخشی از خسارات هنگام حادثه بر عهده شخص بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز می‌گویند).
 • خارج از کشور (ترانزیت): جبران هر گونه خسارت وارده به ماشین در خارج از مرز کشور.
 • کشیدن خط روی بدنه: جبران خسارت‌ های ناشی از کشیدن میخ، اجسام تیز و ایجاد خط و خش بر روی خودرو.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *