همه چیز درباره عده زن

همه چیز درباره عده زن

در این مقاله آشنا میشوید با: همه چیز درباره عده زن، عده به چه معناست، انواع عده، عده طلاق چیست، عده فسخ نکاح چیست، عده وفات چیست، عده زن یائسه، عده در مورد دختر باکره و حکم ازدواج با زنی که در ایام عده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عده به چه معناست؟

عده مدت زمان مشخص شده توسط قانون و شرع می باشد که زوجه پس از طلاق یا مرگ همسر خود باید مدتی از ازدواج مجدد خودداری نماید. معنای عده در گفته فقها به تربص مشهور است، به معنای حالت انتظار نامیده می شود.

همه چیز درباره عده زن

نگه داشتن عده برای زن علاوه بر حکم قانونی می توان از آن به عنوان یک حکم شرعی نیز یاد کرد که جهت جلوگیری از اختلاط نسل می باشد زیرا مدتی را که برای انواع عده از نظر قانونی قرار گرفته شده است، می توان اطمینان حاصل کرد که زن باردار بوده است یا خیر دومین دلیل نیز می تواند به جهت رعایت نمودن حرمت نکاحی که به هر دلیل منحل شده است باشد.

برای مشاوره طلاق، می توانید با وکیل طلاق در تماس باشید.

انواع عده

  • عده‌ طلاق.
  • عده‌ فسخ نکاح.
  • عده‌ وفات.

عده طلاق چیست؟

طلاق سبب جدایی زن و مرد از یک دیگر می باشد. پس از طلاق رابطه زوجیت فی مابین زن و مرد قطع می گردد اما زن تا مدتی مشخص پس از طلاق، نمی تواند ازدواج مجدد نماید. این مدت مشخص را عده طلاق می گویند.

عده طلاق مستند به ماده 1151 قانون مدنی 3 طهر است، منظور از 3 طهر زمانی است که زن 3 بار عادت زنانگی ببیند و دوران مذکور 3 بار تکرار شود. پس از این مدت زن از عده خارج می شود و می تواند مجدد ازدواج نماید اما ممکن است زنی به اقتضای سن عادت زنانگی نبیند. برای چنین زنی، مدت عده 3 ماه در نظر گرفته شده است.

قانون گذار عده طلاق را در ماده 1151 چنین بیان داشته است:

عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر است مگر این که زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او 3 ماه است.

عده فسخ نکاح چیست؟

به لحاظ عرفی لزوم نگه داشتن عده مرتبط با طلاق است. اما فسخ نکاح نیز از آن جهت که یکی از اسباب انحلال نکاح به شمار می رود نیازمند نگه داشتن عده است. فلسفه نگه داشتن عده فسخ نکاح مانند عده طلاق جلوگیری از اختلاط نسل و حمایت از جنین است. به همین دلیل، قانون مدنی در ماده 1151 قانون مدنی مدت عده در فسخ نکاح را بیان کرده است. عده فسخ نکاح سه طهر است. مگر آن که زن به اقتضا سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او سه ماه است.

همچنین، در ماده 1153 عده فسخ نکاح زنان باردار چنین مقرر نموده است: عده فسخ نکاح در مورد زن حامله تا وضع حمل است. 

بنابراین، بر اساس این دو ماده، عده فسخ نکاح پس از پاکیزه شدن از سومین عادت زنانگی است. مگر این که زن یائسه باشد که در این صورت عده او سه ماه است. در موردی هم که زنی باردار باشد، مدت عده فسخ نکاح برای او تا زمان وضع حمل اوست.

عده وفات چیست؟

یکی از مواقعی که رابطه زوجیت زن و مرد خاتمه می یابد زمانی است که هر کدام از زن ومرد فوت نماید. در این مواقع چنان چه مرد فوت نماید، زن پس از فوت شوهر باید عده وفات نگه دارد، یعنی تا مدت مشخصی اجازه ازدواج مجدد ندارد اما پس از سپری شدن این مدت می تواند مجددا ازدواج نماید. قانون گذار عده وفات را در قانون مدنی در ماده 1154 بیان داشته است و مدت آن را 4 ماه و 10 روز مقرر داشته است.

در عده وفات تفاوتی میان عقد موقت و عقد دائم وجود ندارد و هر کدام از زن هایی که در عقد دائم یا در عقد موقت مردی هستند در صورتی که پیش از انقضا مدت نکاح، شوهر آن ها فوت نماید بایستی به مدت 4 ماه و 10 روز عده وفات نگه دارند.

برای مشاوره خانواده، می توانید با وکیل خانواده در تماس باشید.

عده وفات از نظر مدت، از عده طلاق طولانی‌ تر است و از نظر مصداق شامل زنان یائسه و غیر مدخوله (قبل از برقراری رابطه جنسی ازدواج منحل شده باشد) که عده طلاق بر آن‌ها واجب نیست، نیز می‌شود. ماهیت و فلسفه عده وفات با عده طلاق کاملا متفاوت باشد. هدف از تشریع عده وفات معلوم شدن وضعیت حمل زن نیست، بلکه حفظ حرمت و وفاداری زن به زندگی زناشویی با مرد است.

عده زن یائسه

همان طور که می‌ دانید منظور از زن یائسه، زنی است که به سنی رسیده باشد که امکان بارداری آن وجود نداشته باشد. به همین دلیل طلاق زن یائسه از شوهرش نیز از نوع طلاق بائن است به گونه‌ ای که مرد اجازه رجوع به زن خود را بعد از طلاق ندارد. با این وجود زن یائسه نیز عده طلاق ندارد و نیازی به نگهداری عده ندارد.

موارد مهم در مورد عده وفات

  • به موجب ماده ۱۱۵۴ قانون مدنی عده وفات چه در نکاح دائم و چه در نکاح موقت در هر حال ۴ ماه و ۱۰ روز است مگر این که زن باردار باشد که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است مشروط بر این که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از ۴ ماه و ۱۰ روز بیشتر باشد و الا مدت عده همان ۴ ماه و ۱۰ روز خواهد بود.
  • اگر بین زن و شوهر رابطه جنسی صورت نگرفته باشد نیازی به نگاه داشتن عده طلاق نیست و همچنین زن یائسه در صورت طلاق و فسخ نکاح، عده ندارد. اما عده وفات در هر حال باید به اتمام برسد. نکته دیگر این که اگر شوهری غایب مفقود الاثر شود و زن بتواند توسط دادگاه خود را طلاق بدهد، از زمان طلاق باید عده وفات یعنی ۴ ماه و ۱۰ روز را نگاه دارد.

عده در مورد دختر باکره

در صورتی که زن و شوهر قبل از آمیزش جنسی از یک دیگر جدا شوند و دختر باکره باشد، طلاق از نوع بائن است. در طلاق بائن نیز مرد نمی‌تواند در مدت زمان عده به زن رجوع کند و اگر بخواهد که زندگی زناشویی را از سر بگیرد باید تا پایان مدت زمان عده منتظر بماند و مجددا با زن عقد کند. از آن جایی که امکان بارداری دختر باکره متصور نیست نیازی به نگه داشتن عده طلاق توسط او نیست. بارزترین مثال در این حالت طلاق در دوران عقد و قبل از آمیزش جنسی است که در این صورت دختر باکره است و نیازی به نگهداری عده ندارد.

حکم ازدواج با زنی که در ایام عده است

هر گاه مردی زنی را که در ایام عده دیگری است به عقد خود در آورد، این نکاح، در حکم نکاح با زن شوهردار است و این نکاح باطل و موجب حرمت ابدی است. اگر زوجین به عده و حرمت نکاح جاهل باشد در این صورت عقد باطل ولی حرمت ابدی حاصل نمی شود چه نزدیکی صورت گرفته باشد چه صورت نگرفته باشد ولی اگر یکی از آنها عالم و دیگری جاهل باشد باز هم حرمت ابدی حاصل می شود.

بنابراین ۲ چیز موجب حرمت ابدی است: عقد با علم به عده و حرمت نکاح و نزدیکی در زمان عده هرگاه هر یک از این دو وجود نداشته باشد حرمت ابدی بوجود نخواهد آمد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *