عین معین به عنوان مهریه

عین معین به عنوان مهریه

در این مقاله آشنا میشوید با: عین معین به عنوان مهریه، کلی فی الذمه چیست، کلی در معین چیست، شرایط عین معین در مهریه، و عیب در عین معین مهریه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اقسام عین

برای این که بتوانیم در ذهن شما مخاطبین به طور واضح و روشن عین معین به عنوان مهریه را شفاف کنیم ابتدا باید اقسام عین را توضیح دهیم.

  • عین معین.
  • کلی درذمه.
  • کلی درحکم معین.
  • کلی در معین.

عین معین چیست؟

در تعریف عین معین باید گفت آن چه که در عالم واقع مشخص و معین و قابل اشاره باشد حدود و ابعاد آن هم مشخص و روشن باشد، را عین معین می گویند. به طور مثال: این که بگوییم این موتور سیکلت یا این آپارتمان عین معین را می توان عین شخصی یا عين خارجی نیز نامید.

کلی فی الذمه چیست؟

در تعریف عین کلی فی الذمه باید گفت مالی که در عالم واقع شامل بر افراد زیادی باشد و همپنین مقدار و جنس و وصف آن نیز تعیین شده باشد. فرض کنید علی تعهد می کند 10 کیلو گندم اعلا برای محمد تهیه کند. این نوع از عین، کلی فی الذمه نام دارد.

عین معین به عنوان مهریه

اگر متعهد نتواند به تعهد خود عمل کند و در همین مثال اگر علی گندم اعلا برای محمد نتواند فراهم کند، محمد می تواند علی را مجبور به تهیه همان گندم اعلایی که قصد آن را داشته بکند. بنابراین در این نوع بیع، توجه کردن به خصوصیات و مشخصات بسیار مهم است. لذا دقت کنید که در تهیه کلی فی الذمه خصوصیات مال مورد نظر را به دقت و با شفافیت تمام تعیین کنید.

برای مشاوره مهریه، می توانید با وکیل خانواده در تماس باشید.

کلی در معین چیست؟

کلی در معین یکی دیگر از انواع عین ها در قانون مدنی است. در تعریف این عین می توان گفت هر گاه مالک مقدار مشخصی از یک مالی که تمام اجزای آن مشخص هستند را بخواهد عین معین نام دارد. فرض کنید حسین می خواهد 100 کیلو سیب از 1000 کیلو سیبی که در بازار وحید موجود است را خریداری کند. در این صورت عمل او مصداق انتخاب کلی در معین است.

شرایط عین معین در مهریه

طبق ماده ۱۰۸۴ قانون مدنی در خصوص مهریه عین معین اعلام می دارد، هرگاه مهر عین معین باشد و معلوم گردد قبل از عقد معیوب بوده و یا بعد از عقد و قبل از تسلیم معیوب و یا تلف شود شوهر ضامن عیب و تلف است.

اقسام شرایط عین معین در مهریه

مهریه عین معین باشد (وصف و جنس آن مشخص باشد).

قبل از عقد معیوب باشد و یا بعد از عقد، و قبل از تسلیم معیوب و یا تلف شود باید دانست که عین معین مالی است که در عالم خارج کاملا قابل شناسایی باشد. به طور مثال: خودرو 206، که این گونه تعهد کردن عین معین نیست چون هزاران خودرو 206 در بازار موجود می باشد. اما اگر بگوید خودرو 206 رنگ آلبالویی سفارشی مدل 1400 صفر کیلومتر قابل شناسایی می باشد و مصداق آن در عالم خارج وجود دارد.

برای مشاوره حقوقی مهریه، می توانید با وکیل مهریه در تماس باشید.

عیب در عین معین مهریه

به طور مثال مهریه خانمی ده دستگاه اتومبیل کیا سراتو مدل 1400 باشد، و زوجه بعد از عقد مهریه خود را مطالبه کند و متوجه شود دو عدد از ماشین ها مذکور دارای عیب است، تکلیف چیست؟ و قانون چه جوابی می دهد؟ قانون در جواب می گوید: اگر این عیب از قبل در مال وجود داشته باشد، و یا بعد از عقد و قبل از دادن مال به زوجه ایجاد شود و یا اصلا مال تلف شود زوج مسئولیت دارد.

عین معین به عنوان مهریه

اما اثبات این که عیب چه زمانی حادث شده با زوجه می باشد،  این زن است که باید اثبات کند مال قبل از معیوب بوده و یا بعد از عقد و قبل از تسلیم معیوب شده است، زیرا او مدعی معیوب بودن مال است و طبق قاعده البینته علی المدعی، یعنی کسی که مدعی امری است باید ادعای خود را ثابت کند.

اگر هم مال بعد از تسلیم به زوجه معیوب یا تلف شود مسئولیتی به عهده زوج نیست مگر این که زوجه ثابت کند عیب حادثه ناشی از عیب قدیم می باشد.

پس در کل برای تعیین عین معین به عنوان مهریه باید به شرایط ذکر شده و اوصاف آن با هوشیاری و استناد به قانون عمل کرد تا خدایی نکرده حقی از شما زائل نگردد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *