جعل سند تک برگ

جعل سند تک برگ

نمایش ویدیو درباره جعل سند تک برگ دادپویان

قسمت دوازدهم رادیو حقوقی دادپویان جعل سند تک برگ

سلام به رادیو حقوقی دادپویان خوش آمدید.

رادیو دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

جعل سند تک برگ امکان پذیر است؟

با وجود این که ‌‌‌سند تک برگی به صورت مکانیزه تولید می‌شود و جعل آن بسیار دشوار است اما در برخی موارد دیده شده است که مجرم این سختی را به دوش کشیده و ‌‌‌سند را با وجود سخت بودن جعل می‌کند تا بتواند از ملک و املاک افراد دیگر سوء استفاده کند. برای مثال فردی ‌‌‌سند خانه خود را جعل می‌کند و آن را به صورت همزمان به چند نفر می‌فروشد تا بتواند با فروش یک خانه پول چندین خانه را به دست بیاورد و کلاهبرداری کند. 

یکی از مواردی که ممکن است باعث نگرانی افراد شود جعلی بودن‌‌‌‌ سند‌های تک برگی می‌باشد که در این باره باید بگوییم‌ هیچ جای نگرانی وجود ندارد و فرد می‌تواند برای تشخیص اصل بودن ‌‌‌سند استعلام بگیرد.

برای این ‌کار به دو روش زیر می‌توان عمل‌ نمود. 

  1. از فرد فروشنده بخواهید که استعلام ثبتی ‌‌‌سند را پیش از معامله به شما ارائه دهد و شما را مطمئن‌ کند که ‌‌‌سند اصل بوده و جعلی نیست.
  2. شما می‌توانید با رجوع به سامانه ثبت اسناد رسمی و ورود به این سامانه استعلام بگیرید که ‌‌‌سند مورد نظرتان اصل است یا جعل شده که برای این‌کار می‌بایست شناسه ‌‌‌سند را در سامانه وارد کنید تا اطلاعات کامل آن را مشاهده کنید و از اصل بودنش اطمینان حاصل فرمایید.

استفاده از سند مجعول تک برگ

جرم جعل از جمله جرایم مطلق است، یعنی قانون گذار صرف نظر از حصول نتیجه و ورود زیان به قربانی، به جهت حفظ اعتبار اسناد، آن را جرم دانسته است و نتیجه آن را استفاده از سند مجعول و جرمی مستقلی دانسته است ولو اینکه همراه و بلافاصله پس از جعل صورت گیرد.

مرتکب جعل و استفاده از سند مجعول به جهت اینکه هر دوی این اقدامات جرایم جداگانه ای محسوب می شوند مشمول قاعده جمع مجازات ها می شود و چنین نیست که این دو جرم عنصر مادی مشابه و یکسان و مشترک داشته باشند. رضایت قبلی صاحب امضا یا ذی نفع سند می تواند جرم بودن عمل جرم را منتفی نماید اما با اجازه و رضایت قبلی عمل مجرمانه ناشی از استفاده از سند مجعول منتفی نیست.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

مجازات جعل و استفاده از سند مجعول

مجازات جعل در اسناد و نوشته‌ها در مواد ۵۳۲ تا ۵۳۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ بیان شده است. با توجه به اینکه جعل در اسناد رسمی اهمیت بیشتری دارد، مجازات آن نیز از مجازات جعل در نوشته و سند غیررسمی بیشتر است.

مطابق ماده ۵۳۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵، هر کس در اسناد و نوشته‌های غیررسمی جعل کند یا از سند مجعول استفاده کند، علاوه بر جبران خسارت به حبس از ۶ ماه تا دو سال یا پرداخت سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

اگر کارمند دولت در اجرای وظیفه و امور مربوط به کار خود مرتکب جعل در سند رسمی شود، به یک تا پنج سال حبس یا به پرداخت ۶ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود و اگر کسی که در سند و نوشته رسمی جعل می‌کند، کارمند دولت نباشد، مجازات وی ۶ ماه تا سه سال حبس یا جزای نقدی از سه تا هجده میلیون ریال است. (مواد ۵۳۲-۵۳۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی)

یکی از جرایم مرتبط با جعل، جرم استفاده از سند مجعول است. یعنی این که یک نفر از سندی که خود یا دیگری جعل کرده است، استفاده کره و آن را به‌نحوی به کار برد.
مطابق قانون مجازات اسلامی، اگر کسی بداند که یک سند جعلی است و با علم به جعلی بودن، از آن سند و نوشته استفاده کند، مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده است. در این حال اگر سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به ۶ ماه تا سه سال حبس یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و اگر غیر رسمی باشد، به ۶ ماه تا دو سال حبس یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. نکته قابل توجه این است که جرم استفاده از سند مجعول، جرمی مستقل از جرم جعل است و اگر یک نفر سندی را جعل و سپس از آن استفاده کند، به مجازات هر دو عمل محکوم می‌شود.

جعل مدرک دانشگاهی

امروزه در کشور ما موضوع جعل مدرک تحصیلی بسیار شایع است و دلیل عمده ارتکاب این جرم، مدرک گرایی و اهمیت دادن به مدرک می‌باشد به نحوی که حتی افرادی هم که در جایگاه های خوب شغلی و اجتماعی قرار دارند برای دستیابی به موقعیت بهتر شغلی و اجتماعی، حقوق بیشتر و ارتقا جایگاه خود در نهادها اقدام به جعل مدرک تحصیلی می نمایند و از مدرک تحصیلی جعل شده استفاده می نمایند.

طبق ماده 527 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات جعل مدارک تحصیلی از جمله مدرک اشتغال به تحصیل، مدرک فارغ التحصیلی، تاییدیه ریز نمرات تحصیلی دانشگاهی و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور و هم چنین ارزشنامه های تحصیلات خارجی ، جرم است . علاوه بر این در صورتی که کسی با علم به جعل بودن مدارک تحصیلی اقدام به استفاده از آنها کند باز هم مرتکب عمل مجرمانه شده است. مجازات جعل مدارک تحصیلی از قرار جبران خسارت و حبس از یک تا سه سال است و در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزراتخانه ها یا سازمان ها و موسسات وابسته به دولت یا شهرداری ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد یا به نحوی از انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می شود.

وکیل جعل سند در تهران (وکیل جعل امضا، جعل عنوان)

همان طور که می دانید امروزه بحث کلاهبرداری و جعل سند بسیار در جامعه گسترش پیدا کرده است و به طور کلی موضوعات مربوط به جعل سند بسیار دشوار و پیچیده است. در نتیجه وکلایی که در این زمینه فعالیت می کنند باید دارای تجربه و تخصص بالایی باشند تا توانایی دفاع کردن از متهم و یا احقاق حق شاکی را به خوبی داشته باشند. وکیل جعل می تواند با ارائه دلایل و استدلال های مناسب در حضور قاضی، باعث رسیدن به بهترین نتیجه در پرونده شما شود.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به جعل سند، جعل امضا، جعل نام و عنوان مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *