نحوه وثیقه گرفتن دین

نحوه وثیقه گرفتن دین

در این مقاله آشنا میشوید با: نحوه وثیقه گرفتن دین، دین چیست، اقسام دین، تفاوت دین با قرض، شرایط وصول طلب از محل وثیقه و گرفتن سند وثیقه. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

 

دین چیست؟

دین مالی که به صورت کلی ثابت بر ذمه شخص هست و ذمه شخص به آن مشغول می‌باشد را دین می گویند. دین، عنوان بابی مستقل در فقه است که فقها در این باب به تفصیل از احکام آن سخن گفته‌اند.

برخی نیز احکام آن را تحت عنوان قرض مطرح کرده و برخی هر دو را باهم عنوان یک باب قرار داده‌ اند.

اقسام دین

دین به حال و دین موجل تقسیم می‌شود.

دین حال

دین حال دینی است که یا مدت ندارد و یا مدتش سر رسیده است و طلبکار حق مطالبه آن را دارد. و بر مدیون واجب است که در صورت تمکن و باز بودن دستش، در تمام اوقات آن را ادا کند.

نحوه وثیقه گرفتن دین

دین موجل

دین موجل عبارت است از: دین مدت دار که پیش از سرآمدن مدت، طلبکار حق مطالبه ندارد. و دادن آن بر مدیون واجب نیست، مگر بعد از گذشت مدتی که قرار داده‌ شده و رسیدن سر رسید آن. و تعیین سر رسید گاهی به قرارداد دائن و مدیون است، همان‌ گونه که در سلم و نسیه است، و گاهی با قرار دادن شارع است مانند قسط‌ ها و سر رسیدهایی که در دیه مقرر است.

تفاوت دین با قرض

تفاوت دین با قرض در اعم بودن آن است، به این  معنا که قرض یکی از اسباب دین به شمار می‌رود، زیرا دین، همان گونه که گذشت، هر مال کلی است که بر ذمه فرد ثابت باشد، ولیکن قرض عبارت است از تملیک مال به دیگری در‌ برابر ضمانت پرداخت مثل یا قیمت آن توسط او، که سبب اشتغال ذمه قرض گیرنده می‌شود. به طلبکار دائن و به بدهکار مدیون و مدین می گویند و به هر دو غریم اطلاق شده است.

موارد مستثنیات دین

همیشه محکوم‌ له یا طلبکار مجبور است با توسل به حکم یا دستور مراجع قضایی یا ثبتی، اموال بدهکار یا مدیون را معرفی، توقیف و مزایده گذاشته و نهایتا طلب خود را از آن بردارد و از طرفی هم طبق قانون مصلحت زندگی محکوم‌ علیه هم ایجاب می‌کند که برخی اموالش از توقیف و مزایده مصون بماند که بر این اساس قانون گذار اموالی را که جز ضروریات زندگی مدیون باشد، از توقیف معاف دانسته و به عنوان مستثنیات دین شناخته و پذیرفته است.

تا پیش از تیرماه 1394 که قانون نحوه اجرای محکومیت مالی با اصلاحاتی از سوی قانون‌ گذار مواجه شد، در فهرست مستثنیات، اتومبیل هم قرار داشت اما بعد از آن، این فهرست با تغییراتی همراه بود.

تعریف مستثنیات دین

مطابق ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، مستثنیات دین را این گونه تعریف شده است:

  • کتب و ابزار علمی برای اهل علم متناسب با شان آنها.
  • تلفن مورد نیاز مدیون (در قانون جدید اضافه شده است).
  • منزل مسکونی که عرفا در شان محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.
  • اثاثیه مورد نیاز برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکلف او.
  • وسایل و ابزار کار که برای امرار معاش ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکلف او باشد.
  • آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم علیه و افراد تحت تکلف او برای مدتی که آذوقه عرفا ذخیره می شود.
  • مبلغی که ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می شود، مشروط بر این که پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد، عین مستاجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شان او نباشد. در قانون جدید اضافه شده است.

و اما مطابق ماده 523 قانون آیین دادرسی مدنی، در کلیه مواردی که رای دادگاه برای وصول دین به موقع اجرا گذارده می شود. اجرای رای از مستثنیات دین اموال محکوم علیه ممنوع است.

شرایط وصول طلب از محل وثیقه

یکی از شرایط وصول طلب از محل وثیقه یا طلب، وجود طلب از طلبکار است،و مورد بعدی نیز آن است که زمانی درخواست اجرای طلب، از محل وثیقه یا طلب می‌شود که بدهکار از پرداخت بدهی خود امتناع کند.

و در نهایت شرط آخر وصول طلب از محل وثیقه نیز آن است که طلب در سررسید از بدهکار مطالبه شود. بر این اساس، مهلت 10 روزه‌ای از سوی قانون گذار برای بدهکار پیش‌ بینی شده است که با منقضی شدن این مهلت، اگر بدهکار از تاریخ صدور اجرائیه، بدهی اش را نپردازد، مراحل اجرایی جهت فروش عین مرهونه به منظور استیفای حق انجام می‌شود.

نحوه وثیقه گرفتن دین

یکی از راه‌ های اطمینان طلبکار نسبت به باز پرداخت مطالباتش اخذ وثیقه یا رهن از بدهکار است. همان چیزی که بانک‌ ها در مقابل پرداخت تسهیلات با مبالغ بالا از مشتریان خود طلب می‌کنند تا مال غیر منقولی را با ارزش بالاتر از تسهیلات دریافتی در رهن بانک قرار دهند تا اگر تسهیلات به موقع باز پرداخت نشد، بانک بتواند از محل رهن مذکور به طلب خود برسد.

برای مشاوره با وکیل آنلاین، می توانید با بهترین وکیل در تهران در ارتباط باشید.

وثیقه‌ ای که از افراد گرفته می‌شود، بابت تضمین وصول مطالبات است. شخصی که از دیگری طلبی دارد و می‌خواهد مطمئن شود که مدیون به موقع طلب وی را پرداخت می‌کند، یک قرارداد رهن با بدهکار منعقد می‌کند تا به موجب آن، بدهکار، مالی را در رهن وی قرار دهد.

گرفتن سند وثیقه

سهولت وصول طلب از محل وثیقه وابسته به شرایط قراردادی است که بین طلبکار و بدهکار منعقد می شود و نیز ارزش و قابلیت فروش مال مورد وثیقه. پس لازم ذکر به شرایطی اعم از شرایط زیر می باشد.

  • دقت در مال مورد وثیقه که قبلا در وثیقه دیگری قرار نگرفته باشد و نیز متعلق حق شخص دیگری قرار نگرفته باشد.
  • و اگر بتوان به همراه سند وثیقه، یک وکالت نامه بلاعزل نیز از مالک مال مورد وثیقه برای فروش یا تملک مالگرفت وصول طلب را ارزانتر و سریع تر می کند.
  • بهتر است اموال مناسب را به وثیقه گرفت، مثل: سهام شرکت های در بورس یا ملک قابل فروش یا خودرو، لذا اموالی که اسناد مالکیت مناسبی ندارند یا فروش آن ها دشوار است، ریسک وصول طلب و ادعا را بالا می برند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *