آزمون مرکز وکلا 1402

آزمون مرکز وکلا 1402

در این خبر آشنا میشوید با آزمون مرکز وکلا 1402، مرکز وکلا٬ کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه، سامانه جذب مرکز وکلا، مراحل جذب وکلای مرکز امور مشاوران و شرایط ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه 1402.

در صورت هرگونه سوال می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

مرکز وکلا٬ کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه

مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده»، پیرو حکم مقرر در ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و به‌ موجب آیین‌ نامه اجرایی آن ابلاغی 1381/06/13 رئیس قوه قضائیه، در سال 1381 تاسیس شد.

اصلاح نظام وکالت و نظام کارشناسی رسمی به‌عنوان بخش جدایی‌ ناپذیر نظام قضایی کشور بر عهده قوه قضائیه نهاده شده است که تاسیس مرکز، یکی از اساسی‌ ترین گام‌ های نظام قضایی در این راستا بوده است.

آیین‌ نامه اجرایی ماده 187 نحوه تشکیل و ارکان مرکز، فرایند صدور پروانه، برگزاری آزمون، نظارت بر فعالیت اعضا و سایر امور مرکز را در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر حوزه‌های وکالت و کارشناسی مشخص نمود.

این مركز كه در حوزه ارائه خدمات وکالتی، کارشناسی رسمی و مشاوره حقوقی فعالیت می‌كرد، به‌ موجب قانون حمایت خانواده مصوب 1392 و آیین‌ نامه آن صلاحیت گسترده‌ تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا كرد.

سامانه جذب مرکز وکلا

سامانه جذب مرکز وکلا، سامانه ای است که از سوی مرکز وکلا قوه قضاییه طراحی شده و به پیاده سازی رسیده است. همه داوطلبان آزمون ها می توانند به منظور ثبت اطلاعات خود برای پیش ثبت نام و یا ثبت نام در آزمون های مرکز وکلا، به سایت جذب مرکز وکلا قوه قضاییه به نشانی jazb.23055.ir مراجعه کنند و از خدمات و امکانات این سامانه که شامل ثبت نام در آزمون ها، دریافت کارت ورود به جلسه، مشاهده نتایج و… استفاده نمایند.

مراحل جذب وکلای مرکز امور مشاوران

مرحله اول: آزمون تستی

آزمون مرکز امور مشاوران از طریق آزمون دو مرحله ای (کتبی و شفاهی در قالب مصاحبه) مبادرت به جذب وکلای تحت پوشش خود می کند مرحله اول آزمون این مرکز تستی و سوالات آزمون اغلب از قوانین و محشای آن می باشد. در آخرین آزمون تستی چند برابر ظرفیت پذیرش اعلامی در آگهی به شرط اخذ حد نصاب (پاسخ به ۵۰ درصد کل سوالات) به مرحله دوم راه یافتند و مواد آزمونی عبارت بودند از: حقوق مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزا، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری، امور حسبی، حقوق ثبت و فقه الوکاله. حد اقل سن شرکت در آزمون نیز ۲۴ سال عنوان شده که با طی پروسه گزینش و کار آموزی در حین تحلیف داوطلب ۲۵ سال قانونی لازم برای شغل وکالت را خواهد داشت.

مرحله دوم: مصاحبه شفاهی

پذیرفته شدگان مرحله آزمون تستی ملزم به شرکت در مصاحبه شفاهی هستند. در این مرحله پذیرفته شدگان توسط قضات با تجربه و اساتید دانشگاه مورد مصاحبه قرار می گیرند سوالات مصاحبه عبارتست است:
احکام دینی (فقط واجبات) و سوالات حقوقی از: حقوق اساسی و مدنی- قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی مدنی و کیفری- حقوق تجارت و حقوق ثبت (در حد متن مواد و اصول و قواعد کلی)

مرحله سوم: کار آموزی عملی

قبول شدگان مرحله مصاحبه به شرط احراز صلاحیت یعنی دادن تاییدیه تحصیلی، تاییدیه پزشکی قانونی و تاییدیه هسته گزینش قوه قضاییه (مفاد قانون استخدام کشوری در مورد داوطلب تحقیق می شود مواردی از قبیل حسن شهرت، عدم اعتیاد، عدم اشتهار به فساد اخلاقی وعدم سوء پیشینه کیفری موثر و تابعیت ایران و تبعیت از قانون اساسی و عدم عناد با نظام جمهوری اسلامی) به کار آموزی دعوت می شوند.

مدت کار آموزی عملی شش ماه است و کار آموز حق وکالت ندارد (برخلاف کانون که مدت کار آموزی ۱۸ ماه است ولی کار آموز در معیت وکیل سر پرست حق وکالت در محاکم را دارد) کار آموزی عملی متشکل از چند قسمت است.

آزمون مرکز وکلا 1402

شرایط ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه 1402

برای شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه 1402 هم شرایطی لازم است که تا حدودی با شرایط کانون وکلا متفاوت است. متقاضیان شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ضروری است که واجد شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه باشند:

  • تابعیت ایرانی.
  • سوء شهرت نداشته باشد و تجاهر به فسق و فجور نکند.
  • در هیچ کدام از سازمان ها، نهادهای انقلابی، وزارتخانه ها، شهرداری ها و موسسات خدمات عمومی، ادارات و شرکت های دولتی مشغول به کار نباشد.
  • متقاضیان باید در موقع ثبت نام آزمون دارای حداقل 22 و حداکثر 63 سال سن باشند.
  • مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی که به تایید مرجع صالح رسیده باشد. کسانی که در حال تحصیل هستند می توانند در آزمون ثبت نام کنند مشروط بر آنکه مدرک تحصیلی خود را قبل از شروع دوره کارآموزی تحویل دهند.
  • عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزشکی قانونی.
  • نداشتن سابقه کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی.
  • ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم.
  • تعهد به اصل نظام و قانون اساسی.

به محض انتشار دفترچه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و آزمون وکالت قوه قضاییه، شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری 1402 و آزمون وکالت قوه قضاییه 1402 اعلام خواهد شد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *