موسسه حقوقی

بهترین موسسه حقوقی

در این مقاله آشنا میشوید با: موسسه حقوقی، اهمیت ثبت موسسه حقوقی، نکات مهم برای ثبت موسسه حقوقی، وظایف موسسه حقوقی، مزایا موسسات حقوقی، تفاوت موسسه حقوقی با دفتر وکالت، حقوق موکل نسبت به موسسه حقوقی و برخی فواید موسسات حقوقی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت ثبت موسسه حقوقی

موسسات حقوقی رابطی بین وکیل و موکل می باشند. موسسه حقوقی در زمینه امور وکالت توسط کارشناسان حقوق و یا وکلای رسمی دادگستری فعالیت می نماید. در جامعه مدرن امروز نظم نوین حاکم بر تعاملات اجتماعی و انسانی، نیازهای حقوقی جدیدی را برای اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد نموده است، که نیاز بشر به قوانین و موضوعات حقوقی را به طبع بیشتر کرده است.

طبق قوانین مرتبط با تجارت موسسه‌ها، تمامی موسسه‌های حقوقی باید به ثبت برسند. اگر موسسه‌ای به ثبت نرسیده باشد، شرکای آن در قالب شرکای موسسات تضامنی محسوب می شوند. از سوی دیگر با توجه به ضوابط مربوطه که در ماده ۲ آمده است، امکان پرداخت جریمه‌های نقدی از سوی دادستان برای مدیران موسسات وجود دارد که در نهایت با انحلال موسسه رو به رو می‌شوند.

موسسه حقوقی

علاوه بر آن موسسه‌ای که فاقد ثبت در اداره ثبت باشد با توجه به نام تجاری خود، سایرین به راحتی می توانند از نام تجاری موسسه به نفع خود استفاده کنند که نه تنها جنبه تجاری نام موسسه از میان می‌رود، بلکه از نظر ارزش اقتصادی نیز بی‌ ثمر خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه حقوقی در سال 1400

 • ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت.
 • ارائه دو نسخه از شرکت نامه.
 • ارائه دو نسخه از صورتجلسه.
 • ارائه مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی به همراه یک نسخه کپی از آن.
 • ارائه گواهی عدم جرایم کیفری و یا سوء پیشینه.
 • ضمیمه کردن قرارنامه به متن صورتجلسه.
 • ارائه نسخه اصلی وکالتنامه.
 • ارائه فیش پرداختی ۴۰،۰۰۰ ریال برای هزینه‌های مربوطه.
 • ارائه اصل مدرک قیم نامه در صورت نیاز.

برای مشاوره حقوقی آنلاین، می توانید با بهترین وکیل در تهران در تماس باشید.

نکات مهم برای ثبت موسسه حقوقی

 • برای ثبت موسسه حقوقی باید از قوه قضاییه پروانه دریافت کرد و ادامه کار مبنی بر تمدید آن است.
 • برای تاسیس موسسه حقوقی حداقل تعداد اعضا دو نفر است که باید حداقل سرمایه انها 1000000ریال باشد.
 • برای تاسیس موسسه حقوقی یکی از اعضا حداقل باید ده سال سابقه وکالت داشته باشد.
 • همه اعضا باید شهروند ایرانی باشند.
 • اساسنامه شرکت باید به گونه ای باشد که بعد از به ثبت رسیدن در کانون وکلا در اداره ثبت نیز به ثبت برسد.
 • در اساسنامه باید ادرس دقیق افراد، نام موسسه حقوقی و نام افراد عضو آن قید شود و در صورتی که تغیراتی در آن ایجاد شود، ابتدا باید به کانون وکلا اطلاع داده شود و سپس به اداره ثبت شرکت ها اطلاع داده شود.
 • حداکثر زمان بعد از دادن اگهی به روزنامه و تحویل نسخه آن به کانون وکلا یک ماه است.
 • موسسه می تواند از وکلایی که در همان منطقه حضور دارند به عنوان همکار استفاده کنند.

شرایط ضروری برای ثبت موسسه حقوقی

سه شرط اساسی برای ثبت موسسه حقوقی لازم و اهمیت بسیاری داردکه عبارتند از:

 • تمدید مکرر و مداوم پروانه وکالت و فعالیت موسسه در زمینه مسائل حقوقی.
 • اثبات عدم جرایم کیفری و یا سوء پیشینه و یا مواردی مانند محکومیت نظامی.
 • فقدان دفتر وکالت و یا عدم عضویت در سایر موسسات حقوقی مشابه.

سه شرط فوق از جمله شروط اهمیت دار در کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت است و اگر چنانچه شخصی دارای سه شرط لازم و ضروری که در بالا ذکر شد، نباشد نه تنها قادر به تاسیس موسسه نخواهد بود، بلکه از عضویت در نهاد قانونی نیز محروم خواهد شد.

وظایف موسسه حقوقی

از جمله وظایف موسسات می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • ارائه خدمات حقوقی بصورت مستمر یا موردی به کلیه اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی داخلی و خارجی.
 • قبول وکالت اشخاص حقوقی و حقیقی اعم از داخلی و خارجی به منظور دفاع از حقوق موکلین در مراجع قضایی و داوری های بین المللی و داخلی.
 • قبول وکالت و نمایندگی اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی به عنوان امین و معتمد آنها در کلیه مراجع اداری و سازمانها و نهادهای دولتی و غیر دولتی.
 • قبول داوری و معرفی داوران در مراجع داوری داخلی و بین المللی جهت رفع اختلافات بین طرفین دعوا در خارج از دادگاه.
 • ارائه خدمات مشاوره و ارشادی و برگزاری دوره های کارآموزی جهت دانشجویان و کارآموزان رشته حقوق وفق ضوابط مقرره.
 • انجام کلیه فعالیتها و خدمات حقوقی مجاز که در راستای حصول به اهداف موسسه و حفظ منافع موکلین لازم باشد.

مزایا موسسات حقوقی

در صورتی که موسسات حقوقی به صورت کاملا قانونی و توسط اشخاص دارای صلاحیت تاسیس گردد، می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. از جمله این مزایا فعالیت وکلا به صورت کاملا گروهی و تخصصی می باشد.

برای مشاوره حقوقی تلفنی، می توانید با بهترین وکیل پایه یک در تماس باشید.

و به جهت حضور وکلای متخصص در حوزه های مختلف، باعث ایجاد زمینه ایی جهت ارجاع پرونده ها به وکیل متخصص در آن زمینه می باشد. و علاوه بر این هم فکری و مشورت وکلا باعث حصول نتیجه بهتر و تسریع در انجام آن می باشد.

تفاوت موسسه حقوقی با دفتر وکالت

دفتر وکالت متعلق به افرادی است که دارای پروانه وکالت بوده و تنها شخص وکیل در آن فعالیت دارد. و نیازی به اخذ مجوز برای فعالیت ندارد چرا که پروانه پایه یک دادگستری خود مجوز فعالیت می باشد. وکلا طبق مقررات باید در شهری که پروانه ایشان متعلق به آنجا می باشد فعالیت نمایند در غیر این صورت تخلف محسوب می گردد.

موسسه حقوقی

دفتر وکالت نیازی به ثبت ندارد و با شرکت در آزمون وکالت و قبولی می توان پروانه وکالت اخذ نمود، و به تبع آن می توان دفتر وکالت را بازگشایی نمایند. اما موسسه حقوقی نیاز به ثبت و اخذ مجوز دارد در غیر این صورت نمی توان در قالب موسسه فعالیت نمود. موسسه حقوقی از حداقل سه وکیل به بالا تشکیل می شود ولی دفتر وکالت توسط یک وکیل اداره می شود.

حقوق موکل نسبت به موسسه حقوقی

 • موکل حق دارد در خصوص مراحل و سیر پیشرفت کاری خود، اطلاعات ضروری را در هر زمان از موسسه درخواست نماید.
 • موکل حق دارد قبل از شروع مراحل و اجرایی شدن اقدامات، اطلاعات ضروری در خصوص نوع اقدامات یا کاربرد سایر روش ها را در حد درک خود دریافت و نظر خود را کتبا اعلام نماید.
 • موکل حق دارد جهت حفظ حریم شخصی خود از محرمانه ماندن محتوای پرونده، اقدامات و نتایج حاصل گردیده اطمینان حاصل نماید.
 • باید کلیه اقدامات صورت گرفته از جانب موسسه در موعدهای معین گزارش، و در پرونده ضبط و به موکل ارائه ­گردد.
 • موسسه موظف است اقدامات معین شده را ظرف کمترین زمان ممکن اجرایی نماید مگر در شرایط غیر عادی.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

برخی فواید موسسات حقوقی

 • منجر به پایین آمدن هزینه ها خواهد شد.
 • امکان مشورت را به مراجعین خواهد داد.
 • این امکان را ایجاد می کند که کار تخصصی انجام شود و سریع تر و بهتر پیش برود.
 • در حال حاضر که بحث مبادلات بین المللی رفته رفته مطرح شده است، وجود موسسات پاسخگوی بهتری به مراجعین خارجی خواهد بود، زیرا آنها تمایل دارند برای انجام کارهای حقوقی به موسسه مراجعه کنند تا به فرد.
 • باعث اشتغال بهتر و بیشتر فارغ التحصیلان حقوق و وکلا می­ شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی تصویری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *