شیربها و دریافت آن

شیربها و دریافت آن

در این مقاله آشنا میشوید با: شیربها و دریافت آن، شیربها چیست، شیربها در قوانین، شیربها جزئی از مهریه، شیربها علاوه بر مهریه، بررسی شیربها در قانون و استرداد شیربها. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شیربها چیست؟

در برخی مناطق بین خانواده‌ها، مرسوم است که هنگام خواستگاری و ازدواج، شوهر، علاوه بر مهریه‌ ای که براى زن معین شده، موظف به پرداخت مالى براى والدین زن می‌شود، که آن را شیر بها می‌گویند.

گفتنی است وجود این امر در ازدواج، ناشی از دلیلی شرعی نبوده و نمی‌توان شوهر را ملزم به پرداخت آن کرد. اما چنانچه این مسئله با رضایت طرفین بوده و یا در قالب شرط ضمن عقد مطرح شود، اشکالی ندارد.

شیربها و دریافت آن

شیربها معمولا مبلغى است که در ضمن عقد شرط شده یا قبل از آن توافق شده و عقد مبتتی بر آن است که به پدر یا مادر عروس بدهند، گاهی نیز جزو مهریه است که در این صورت باید به زوجه بدهند. در هیچ یک مواردی که برای شیریها ذکر شد داماد حق رجوع ندارد.

برای مشاوره با وکیل خانواده، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

شیربها در قوانین

موضوع دیگر در مورد شیربها ، جایگاه آن در قوانین می باشد. نکته بارز قضیه این است که اگر شیربها پرداخت شده باشد اما ازدواج به هر صورتی انجام نشود، شیربها قابل برگشت است. نکته مبهم قضیه اما این است که قانون در برابر شیربها ساکت است و مقرره مشخصی در قبال آن ندارد و برای تحلیل شیربها به عمومات، نیت طرفی و عرف مراجعه می کند.

بر این اساس قاضی در دادگاه و در مواجه با پرونده های مربوط به شیربها باید قصد دو طرف، عرف و شرایط موجود توجه کند تا با توجه به عمومات قوانین و قواعد عمومی و خصوصی قراردادها، اراده دو طرف را تحلیل و قصد واقعی آنها را کشف کند و بتواند حکم لازم را صادر کند. به عبارت ساده تر در قوانین جمهوری اسلامی ایران شیربها اصلا یک قانون نیست که بتوان بر اساس آن داماد را مبلزم به پرداخت ان کرد. شیربها تنها یک سنت و رسم در بین برخی از اقوام در برخی مناطق ایران و برخی دیگر از کشورهای اسلامی است.

شیربها جزئی از مهریه

در این شیوه والدین دختر مبلغی را از داماد دریافت می کنند تا برای عروس جهزیه بخرند، این پول اگرچه شیربها نامیده می شود اما بخشی از مهریه قلمداد شده و مالک آن هم دختر خانم می باشد که هر نوع دخل و تصرف در این اجناس باید با اجازه او صورت گیرد. گرفتن این نوع شیربها اشکالی ندارد.

شیربها علاوه بر مهریه

والدین دختر، مبلغی را از داماد برای خودشان به عنوان حق الزحمه می گیرند تا در ازدواج کارشکنی نکنند. چنین قرار دادی در صورتی که رضایت داماد در آن نباشد باطل و این پول حرام است اما اصل عقد صحیح می باشد. امام رضا (ع) در مورد روش دوم تعیین شیربها فرموده اند: اگر مردی با زنی ازدواج کند و مهر زن بیست هزار دینار یا درهم قرار داده شود اما زن شرط کند که ده هزار درهم یا دینار هم به پدرش داده شود، مهر جایز است اما آن مبلغی که برای پدر دختر قرار داده شده فاسد است.

شیربها و دریافت آن

به هر صورت نکته دیگر در باب شیربها  این است که شیربها به عنوان یک سنت و عرف در بین برخی از اقوام ساکن ایران و برخی دیگر از کشورهای اسلامی رایج است اگرچه در حال حاضر این رسم کم کم منسوخ شده است. در دین مبین اسلام دستور شرعی در مورد پرداخت شیربها صادر نشده است. به عبارت ساده تر می تون گفت مهریه لازم الاجرا اما شیربها غیر قابل الزام می باشد و تنها رضایت دو طرف در پرداخت یا عدم پرداخت آن نقش دارد.

بررسی شیربها در قانون

قانون در خصوص شیربها ساکت است و مقرره ای در مورد آن وجود ندارد، اما برای تحلیل آن لزوما باید به عمومات، قصد طرفین و عرف مراجعه کرد. رسم پرداخت شیربها در عقد ازدواج در معدود از خانواده های ایرانی رواج دارد و بدین صورت است که داماد مبلغی را به خانواده عروس پرداخت کند و این مبلغ جدای از مهریه محسوب می شود.

برای مشاوره با وکیل خانواده تهران، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

 شاید بتوان تحلیل کرد که در ماهیت این عمل صلح بلا عوض و یا هبه معوض است که عوض آن عقد نکاح است شاید هم در مواردی بتوان تحلیل کرد که تعهد به نفع شخص ثالث است.

در هر صورت در مواجه با این پرونده ها قاضی باید به قصد طرفین و عرف و شرایط توجه کند تا با توجه به عمومات قوانین و قواعد عمومی و خصوص قراردادها، به تحلیل اراده طرفین برای کشف قصد واقعی آن ها بپردازد.

استرداد شیربها

به یکی از روش های زیر می باشد:

  • به عنوان جعاله داده می شود. مثلا: مرد مالی را به برادر زن تسلیم می کند که خواهرش را به ازدواج با او راضی کند و یا موانع مربوط را برطرف سازد و در این حالت مرد پس از انجام نکاح نمی تواند مال مذکور را مسترد دارد.
  • اگر شیربها به عنوان جعاله نباشد و مثلا: مرد مالی را به یکی از اقربای زن تسلیم نماید. در این صورت باوجود عین مال. مرد می تواند آنچه را که داده است استرداد نماید و همچنین نما موجود را (مثلا: گاوی که گوساله ای را به دنیا اورده باشد). زیرا مال مزبور هبه معوض نبوده و تحت عنوان هیچ یک از عقود در نمی آید و به نوعی اباحه و تسلیط غیر برمال خود شباهت دارد. و علیهذا استرداد آن بلا اشکال است پس اگر عین تلف شده باشد مرد حق استرداد آن را ندارد.
  • گاهی مرد و زن با یک دیگر به مهر معین رضایت دارند لیکن بعضی از اقارب اشکالاتی را برای نکاح آنان به وجود می آورند، و مرد به اجبار برای جلب رضایت آنها مالی را به آنان تسلیم می کند، دراین صورت شوهر هر وقت که بخواهد می تواند عین آن را در صورت بقا مال و یا عوض آن را در صورت تلف مال مطالبه و مسترد نماید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *