مالیات ناشی از تراکنش‌ ها

مالیات ناشی از تراکنش‌ ها

در این خبر آشنا میشوید با: مالیات ناشی از تراکنش ها و آرای شعبه ۳ دیوان عدالت اداری در خصوص مطالبه مالیات ناشی از تراکنش‌ها. تا پایان خبر با ما همراه باشید.

تعیین مالیات بر اساس تراکنش‌های بانکی

شعبه سوم دیوان عدالت اداری در آرای متعددی به شکایات شهروندان درباره تعیین مالیات بر اساس تراکنش‌های بانکی رسیدگی کرده و در آرای صادره بر این نکته تاکید کرده است که صرف تراکنش های بانکی، خود به خود سند و مدرکی مبنی بر درآمد نیست.

مهم‌ ترین نکاتی که در این دادنامه‌ ها بر آن ها تاکید شده این است که:

۱. تراکنش بانکی، صرفا حکایت از عملیات بانکی دارد و به‌ خودی‌ خود سند و مدرکی بر درآمد نیست.

۲. تعیین مالیات باید صرفا بر اساس احراز درآمد و تحقق آن باشد.

۳. در قانون، تشخیص برآوردی تخمینی و حدسی منع شده.

۴.تعیین درآمد می‌ بایست با مستندات اقناعی و غیر قابل خدشه باشد و بدون دلایل متقن و اثبات درآمد نباید مالیات بر آن وضع شود. (مالیات ناشی از تراکنش‌ها) 

نحوه بررسی مالیات تراکنش‌های بانکی 

امروزه رسیدگی به مالیات تراکنش‌های بانکی برای هر مودی حقیقی یا حقوقی که دارای کسب‌ و کارهای کوچک یا بزرگ است، موضوع بسیار حیاتی است. افراد به دلیل عدم امکان دریافت یا جمع‌ آوری و طبقه‌ بندی اسناد و مدارک قابل‌ استناد در زمان معاملات تجاری، نگران سوءظن سازمان امور مالیاتی هستند.

بهترین راه‌ حل برای این افراد آگاهی از آخرین دستور العمل‌‌های بررسی تراکنش بانکی است که به آن‌ها برای اثبات ادعاها و رفع نگرانی‌ها کمک می‌کند.

مالیات ناشی از تراکنش ها

در بخشنامه شماره ۱۶/۹۹/۲۰۰ به چگونگی نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش‌ها اشاره شده است. این بخشنامه به طور کامل توضیح داده است که کدام تراکنش‌ها مشمول مالیات می‌شوند و چگونه و به چه میزان باید مالیات پرداخت کنند.

طبق این بخشنامه بعضی از مبادلات مالی جنبه درآمدی ندارند. در اجرای مفاد این بخشنامه یک کمیته شش‌ نفره در هر یک از ادارات کل مالیاتی تشکیل می‌شود. این کمیته قبل از ورود به حسابرسی مالیاتی حجم ریالی گردش حساب بانکی را با سوابق مالیاتی و سایر فعالیت‌های مالی افراد تطبیق می‌دهند و اگر مغایرتی وجود نداشت، به حسابرسی مالیاتی اطلاعات به‌ دست‌ آمده، نیازی نخواهد بود.

در ادامه صورت‌ جلسه‌ای مبنی بر عدم نیاز به صدور برگ تشخیص مالیات تنظیم می‌شود و به دفتر مبارزه با پول‌ شویی و یا فرار مالیاتی ارسال می‌شود. تمامی فرایندهای رسیدگی مالیات بر تراکنش‌ها با رسیدگی مالیات اشخاص یکسان است و امکان اعتراض به برگ تشخیص صادره وجود دارد.

سازمان امور مالیاتی شدیدا پیگیر تراکنش های بانکی

دیده و بسیار شنیده شده است برخی ماموران مالیاتی منتخب جهت رسیدگی به مالیات تراکنش های بانکی مودیان، مفاد بخشنامه یاد شده را رعایت ننموده و به دلایل مختلف بدون پذیرش اظهارات کتبی مودی، عموم واریزی ها را به عنوان درآمد تلقی نموده فلذا برای مودی چاره ای جز ادامه مراحل رسیدگی در مراجع حل اختلاف درون سازمانی و شاید هم به دنبال آن برون سازمانی نخواهد بود.

البته غیر ممکن هم نخواهد بود که بتوانید بسیاری از واریزی ها به حساب خود را که در مجموع ماهیت درآمدی برایتان نداشته با استناد به بخشنامه ۳۱/ ۱/ ۱۳۹۹ سازمان امور مالیاتی، در مراحل حل اختلاف مالیاتی (بدوی و تجدیدنظر) با رسیدگی مجدد توسط کارشناس مجری قرار از محاسبه در درآمد خود حذف نمایید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، میتوانند آنرا برای شما تنظیم نمایند و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به ایشان، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار در زمینه دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *