عقد نکاح به صورت فضولی

عقد نکاح به صورت فضولی

در این مقاله آشنا میشوید با: عقد نکاح به صورت فضولی، نکاح فضولی چیست، اجازه در عقد فضولی، شرایط عاقد و شرایط طرفین عقد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نکاح فضولی چیست؟

عقد نکاح بین زن و مرد و توسط آن ها یا نماینده قانونی آن ها منعقد می گردد. در برخی موارد، عقد نکاح توسط فردی غیر از زن و مرد یا نماینده قانونی آن ها محقق می گردد، که در این صورت، فضولی محسوب می شود. یکی از مصادیق نکاح فضولی، نکاح منعقده برای صغیرین می باشد. بنا به نظر اکثر فقها نکاح فضولی بین صغیر و صغیره می تواند توسط ولی آن ها یا فردی غیر از ولی منعقد شود. نکاح فضولی بین صغیرین صحیح و غیر نافذ است و نفوذ آن و ترتب آثار بر آن، منوط به صدور اجازه معقودله یا معقودلها یا هر دو و یا نماینده هر کدام از آن ها می باشد.

و اما نصی وجود دارد که برای ثبوت مهر و ارث، فرد نابالغ بعد از بلوغ علاوه بر رضایت به عقد باید سوگند نیز یاد کند. اگر کسی که ولی یا وکیل است و علم دارد به این که می تواند برای صغیرین عقد نکاح منعقد کند، نکاح را به عنوان فضولی منعقد کند، در این صورت، به صحت و لزوم نکاح حکم شده است و آثار نکاح فضولی بر آن بار نمی شود.

اجازه در عقد فضولی

اگر نکاحی به صورت فضولی انجام بشود چنین عقدی غیر نافذ است، مگر در صورتی که شخصی که نکاح برای او انجام شده است آن را تنفیذ نماید. به طور مثال برادری، خواهر خودش را به عقد دیگری در بیاورد، در حالی که خواهرش خبر از این موضوع و عقد ندارد چنین عقدی غیر نافذ است، و منوط به اجازه شخص (خواهر) می باشد اگر اجازه داد عقد محقق و نافذ است و در غیر این صورت آن عقد غیر نافذ و باطل است.

برای مشاوره دعاوی خانواده، می توانید با وکیل خانواده تهران در تماس باشید.

عقد نکاح به صورت فضولی

در صورتی که عقد نکاح بین یک فرد معلوم و یک فرد غایب به صورت فضولی انجام شود و شخص معلوم از این عقد آگاهی داشته باشد، در این حالت چون عقد هنوز بوجود نیامده است، غیر نافذ است. هر کدام از طرفین که الزامی ندارند می توانند عقد را بر هم بزنند و نمی توانیم شخصی را  الزام کنیم و به طور مثال به زن بگوییم، حالا که شما نمی خواستی چرا قبول کردید و ملزم هستید که برای این عقد رضایت بدهید این را نمی توانیم بگوییم.

شرایط عاقد

عاقد می تواند یکی از طرفین باشد یا شخصی دیگری که به وکالت از طرفین عقد را می خواند. در ماده ۱۰۶۴ قانون مدنی: (عاقد باید عاقل و بالغ و قاصد باشد). پس چون عقد ممکن است، از طرف وکیل هم انجام بشود، پس خود وکیل هم که عاقد است، باید بالغ، عاقل و قاصد باشد، وکیل اگر هذیان بگوید، خواب باشد، طفل باشد، دیوانه باشد عقد او باطل است.

شخصی که سفیه (غیر رشید) است، می تواند پاره ای از تصرفات را داشته باشد. اگر چیزی را به او دادند می تواند او را قبول کند ولی نمی تواند چیزی به کسی دهد تصرفات سفیه نسبت به چیزی که به ضررش است و از مال او کم شود صحیح نیست.

سفیه می تواند وکالت در نکاح را به عهده بگیرد، زیرا این کار نه ضرری برای او دارد و نه از مال او کم می کند. بنابراین شرط رشد در وکالت و در شخص عاقد وجود ندارد.

زن سفیه چون نیازی به تصرف در مال ندارد، می تواند ازدواج کند ولی مرد سفیه چون باید تصرف در مال نماید، نمی تواند ازدواج کند. چون مرد مهریه یا نفقه باید پرداخت کند، او نمی تواند یا سفیه از تصرفات مالی اش ممنوع است.

شرایط طرفین عقد

در عقد نکاح زن و شوهر باید معین باشند. یعنی نمی تواند بگوید یکی از این دخترها را من به عقد خود در می آورم یا یکی از این مردها شوهر من می شود. ماده ۱۰۶۷ قانون مدنی: (تعیین زن و شوهر به نحوی که برای هیچ یک از طرفین در مورد شخص طرف دیگر شبهه نباشد از جمله شروط صحت نکاح است).

برای مشاوره مهریه، می توانید با وکیل خانواده در تماس باشید.

کسی می خواهد جنسی را بفروشد، می خواهد پولی را بدست آورد و کاری ندارد که خریدار چه کسی می باشد. یا کسی که می خواهد چیزی را بخرد کاری ندارد فروشنده چه کسی است، می خواهد جنس مورد نظر خودش را بدست آورد، اما در نکاح چنین چیزی نیست حتی اگر بگوییم نکاح بخاطر تولد و تناسل و بخاطر اطفا غریزه جنسی مربوط به آن اشخاص است، چه مرد و چه زن پس در نکاح شرط کرده اند که حتما باید زن و مرد معین باشند، اگر کسی بصورت تردیدی نکاح را انجام دهد، این نکاح باطل است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *