اموال بدون مالک

اموال بدون مالک

در این مقاله آشنا میشوید با: اموال بدون مالک، مجهول المالک چیست، اقسام اموالی که مالک خاص ندارند، لقطه چیست، شرایط لقطه، حیوانات ضاله و شرایط حیوان ضاله. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

مجهول المالک چیست؟

مجهول‌ المالک، مالی است که مالک آن یا مکان مالکش معلوم نیست و راهی برای رساندن مال به صاحبش یا وارث او وجود ندارد.

به فتوای فقیهان شیعه اموال مجهول المالک را پس از تحقیق و نا امیدشدن از پیدا کردن مالک آن باید صدقه داد. البته برخی از فقیهان مانند صاحب جواهر و امام خمینی معتقدند که باید از حاکم شرع هم اجازه گرفت. در مقابل فقیهانی همچون سید ابوالقاسم خویی در صدقه دادن مجهول‌ المالک، اجازه حاکم شرع را لازم نمی‌دانند.

بشیر حسین نجفی از مراجع تقلید نیز معتقد است که بنا بر احتیاط مستحب از حاکم شرع هم اجازه گرفته شود. همچنین در قانون مدنی ایران آمده است که اموال مجهول المالک با اذن حاکم یا کسی که از حاکم اجازه دارد، به مصارف فقرا می‌رسد.

اموال بدون مالک

بنابراین با توجه به این که از روایات به دست آمده است، این که اختیار اموال مجهول المالک با حاکم شرع است و هر گونه که او مصلحت بداند تصرف می‌کند.

برای مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در تهران، می توانید با وکیل دادپویان در ارتباط باشید.

اقسام اموالی که مالک خاص ندارند

اموال عمومی:

اموالی هستند که مورد استفاده تمام مردم است یا اختصاص به مصالح عمومی دارد و دولت تنها آن ها را اداره می کند نه این که مالک آن ها باشد مانند کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی، خیابان ها و میدان های عمومی و کوچه هایی که بن بست نیستند (ماده 24 تا 27 قانون مدنی). کوچه های بن بست جزو اموال عمومی به حساب نمی آیند بلکه در مالکیت خصوصی کسانی است که در آن کوچه سکونت دارند. نقل و انتقال اموال عمومی نیاز به قانون دارد.

فروش اموال عمومی ممنوع است و ضمانت اجرای آن، بطلان معامله است. (ماده 25 قانون مدنی).

اموال مباح:

اموالی هستند که ملک اشخاص نمی باشند و افراد مردم مطابق مقررات می توانند آن ها را تملک کنند یا از آن ها استفاده نمایند مانند اراضی موات یعنی زمین های معطل افتاده که کشت و زرع در آنها نیست، آب های مباح، معادن، دفینه و شکار (ماده 27 قانون مدنی).

دفینه مالی است که در زمین یا بنایی دفن شده و برحسب اتفاق و تصادف پیدا می شود (ماده 173 قانون مدنی) و اگر مالک آن معلوم نباشد مال «یابنده» است مگر عتیقه باشد که در این صورت متعلق به «دولت» است.

پیدا کردن دفینه در ملک غیر: به مالک آن اطلاع داده می شود اگر مالک توانست اثبات مالکیت دفینه را کند متعلق به او می شود در غیر این صورت متعلق به مستخرج است و چون دفینه از اجزا زمین نیست مالک نمی تواند در اثبات ادعای ملکیت به تابعیت دفینه از زمین استناد کند.

اموال بدون مالک

اموال مجهول المالک:

اموالی هستند که مالک خاص دارند اما مالک آن ها معلوم نیست. این نوع اموال با اذن حاکم یا ماذون از طرف او به مصرف فقرا می رسد. (ماده 28 قانون مدنی).

منظور از حاکم در اموال مجهول المالک، دادستان است.

لقطه چیست؟

لقطه (مال پیدا شده) و ضاله (حیوان گم شده) از اقسام مجهول المالک می باشند با این تفاوت که احکام خاص دارند. (ماده 162 تا 172 قانون مدنی).

شرایط لقطه

  • سابقا مالک داشته باشد.
  • مالک، آن را گم کرده باشد. بنابراین مال مسروقه لقطه به شمار نمی آید.
  • مال گم شده در تصرف کسی نباشد.
  • مالک از آن مال اعراض نکرده باشد زیرا اگر اعراض کند آن مال «مباح» می شود. در صورت شک، اصل عدم اعراض است.

حیوانات ضاله

ضاله: بر خلاف لقطه، حیوان گم شده را نمی توان تملک نمود. بنابراین باید به مالک یا حاکم مسترد کرد و اگر مالک پیدا نشد حاکم آن را به مصرف فقرا می رساند.

شرایط حیوان ضاله

  • زنده باشد.
  • مالک داشته و علم به اعراض مالک نباشد.
  • بدون تصرف باشد.
  • در چراگاه یا نزدیک آب نباشد.
  • متمکن از دفاع در برابر حیوانات درنده نباشد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *