ابلاغ واقعی

ابلاغ واقعی

در این مقاله آشنا میشوید با: ابلاغ واقعی، ابلاغ به اشخاص، موارد شمول ابلاغ واقعی، تفاوت ابلاغ واقعی و قانونی، شرایط ابلاغ واقعی و قانونی و ماموران ابلاغ. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ابلاغ واقعی چیست

یکی از مهم ترین روش هایی که برای ابلاغ اوراق قضایی در نظر گرفته شده است، ابلاغ واقعی است که با استفاده از آن، اوراق قضایی به مخاطب آن اطلاع داده می شود.

ابلاغ در لغت به معنای رساندن نامه یا پیغام به شخصی است. علی الاصول در جریان فرایند دادرسی در دادگاه ها، طرفین باید به نحوی از مفاد فرایند دادرسی و تشریفات آن مطلع شوند. اصولا ابلاغ باید به خود شخصی که طرف دعواست انجام شود.

ابلاغ واقعی

ولی از آن رو که همواره امکان انجام این امر نیست، در قانون مواردی پیش بینی شده است که می توان ابلاغ را به اشخاصی غیر از خود طرف دعوی نیز ابلاغ نمود.

بر همین اساس است که در قانون ابلاغ واقعی و ابلاغ قانونی مورد پیش بینی قانون گذار قرار گرفته است. اما به نظر می رسد که بهترین شیوه ابلاغ، ابلاغ واقعی به مخاطب آن باشد.

ابلاغ به اشخاص

زمانی که ابلاغیه، احظاریه و ضمائم آن (به صورت کلی اوراق قضایی) مستقیما توسط مامور ابلاغ به مخاطب یا در اصطلاح حقوقی خوانده تسلیم شود به این نوع ابلاغ را ابلاغ واقعی گفته می شود.

ابلاغ واقعی توسط مامور ابلاغ صورت می گیرد و او موظف است حداکثر ظرف مدت دو روز ابلاغیه را به خوانده تسلیم و رسید دریافت کند.

برای مشاوره حقوقی ابلاغیه، می توانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

در صورتی که خوانده شخص حقیقی باشد ابلاغ واقعی باید به خود شخص صورت گیرد و در صورتی که خوانده شخص حقوقی باشد ابلاغ واقعی به شخص واجد صلاحیتی که شرایط این شخص در قانون ذکر شده باید صورت پذیرد.

موارد شمول ابلاغ واقعی

اشخاص حقیقی: هرکدام از افراد عادی جامعه،یک شخص حقیقی به شمار می‌آید. ابلاغیه به آن فرد تحویل داده می‌شود.

اشخاص حقوقی عمومی: اعم از موسسات و سازمان‌ها و ادارات دولتی می‌باشند که به رئیس دفتر یا قائم مقام تسلیم می‌شود.

اشخاص حقوقی خصوصی: شامل شرکت‌ها می‌باشد که به مدیر یا قائم مقام یا کسی که حق امضاء دارد ابلاغ می‌شود.

می‌توان گفت که بین ابلاغ واقعی و قانونی بهترین ابلاغ، ابلاغ واقعی است، به این خاطر که در اجرای عدالت فرآیند دادرسی بهتر انجام می‌شود و طرفین از جزئیاتی که مرتبط به دادرسی است مطلع می‌کند.

تفاوت ابلاغ واقعی و قانونی

فرق ابلاغ واقعی و قانونی در این می‌باشد که در ابلاغ واقعی فرد محکوم علیه یا ابلاغ به فردی که دادگاه می‌باشد یا به وکیل او مثال: دادگاه رای را برای خوانده ارسال می‌کند و مامور ابلاغ آن را برای فرد می‌رساند اما در ابلاغ قانونی این است که ابلاغی که قانونی باشد اما به فرد ابلاغ نشود به عنوان نمونه سرایدار منزل یا اداره شخص خوانده شده یا یکی از اقوام آدرسی که اعلام و درج شده و کسی نباشد و مأمور ابلاغ که در همان آدرس قبلا به دادگاه اعلام شده آن را الصاق نمایدآن را ابلاغ قانونی می‌نامند.

برای مشاوره حقوقی ابلاغ، می توانید با وکیل اوراق قضاییه در تماس باشید.

شرایط ابلاغ واقعی و قانونی

شرایط ابلاغ واقعی و قانونی می‌توان گفت که فرصت و امکان جهت دفاع از خود یا همان خوانده را در دادگاه داده شود یا حتی ممکن است که فرد تمایل نداشته باشد که از خود دفاع نماید به این خاطر ابلاغ اوراق پرونده به اقامتگاه او باید ارسال ‌شود.

براساس ماده 102 قانون مدنی اقامتگاه هر شخص محلی است که شخص در آنجا سکونت دارد و مرکز مهم امور او نیز در همان ‌جا باشد. اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم امور او باشد، مرکز امور او اقامتگاه محسوب می‌شود.

ابلاغ واقعی

در ابلاغ قانونی وقتی اوراق به غیر از فرد خوانده شده، وکیل، نماینده و قائم مقام قانونی تحویل داده شده طبق ماده 73 قانون دادرسی مدنی با انتشار آگهی قانونی به حساب می‌‌آید.

مطابق با ماده 303 قانون مدنی در دعوا که حتی یک مورد ابلاغ واقعی، زمانی که طرف دعوا در جلسه دادرسی حضور نداشته باشد حکمی که صادر می‌شود حضوری است و اگر ابلاغ به صورت قانونی باشد و فرد در دادگاه حضور نداشته باشد وکیل یا نماینده ارسال نکند و لایحه ای تقدیم دادگاه نکند حکمی که صادر می‌شود غیابی بوده و براساس آن تابع مقررات می‌باشد.

ماموران ابلاغ

ابلاغ واقعی و قانونی باید توسط ماموران دولتی انجام گیرد و به جز فرد مورد نظر، بر فرد دیگر قابل قبول نمی‌باشد اما در بعضی از موارد قانونی به دلیل فوریت موضوع و موضوعات کیفری تا موقعی که پرونده در جریان است ابلاغ توسط ماموران انتظامی صورت می‌گیرد.

ابلاغ به صورت حضوری در محاکم که از طرف کارکنان دادگاه می‌باشد قابل قبول است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *