شرکت نسبی

شرکت نسبی

در این مقاله آشنا میشوید با: شرکت نسبی، موضوع شرکت نسبی، اسم شرکت نسبی، مدارک لازم برای ثبت شرکت های نسبی، تقسیم منافع این شرکت و انحلال آن. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شرکت نسبی چیست؟

یکی از انواع شرکت‌های تجاری، شرکت نسبی است.

بر اساس ‌ماده 183 قانون تجارت (شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکا به ‌نسبت سرمایه‌ ای است که در شرکت گذاشته).

نام شرکت نسبی در واقع از میزان مسئولیت هر یک از اعضا به میزان سرمایه‌ شان گرفته شده است، به این صورت که اگر شرکت نسبی منحل شود هر یک شرکا به نسبت سرمایه خود در مقابل کل بدهی‌ های شرکت مسئولیت مدنی دارند.

شرکت نسبی

شرکت نسبی را می‌توان همانند شرکت تضامنی در نظر گرفت با این تفاوت که در شرکت تضامنی، اعضای شرکت به طور تضامنی در برابر بدهی‌ های شرکت مسئولیت داشتند اما در شرکت نسبی به نسبت سرمایه آورده مسئول تادیه قروض است.

موضوع شرکت نسبی

موضوع این شرکت باید امور تجاری باشد و این یعنی نمی‌ تواند شامل معاملات اموال غیرمنقول مانند ساختمان و زمین باشد. زیرا معاملات اموال غیر منقول تجاری محسوب نمی‌شود.

برای مشاوره حقوقی شرکتها، می توانید با وکیل شرکتها در تماس باشید.

اسم شرکت نسبی

بر اساس ماده 184 قانون تجارت در اسم این شرکت عبارت (‌شرکت نسبی) و لااقل اسم یک نفر از شرکا باید ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی ‌تمام شرکا نباشد بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده عبارتی از قبیل (‌و شرکا) (‌و برادران) ضروری است.

شرکت نسبی

بنابراین بر اساس این قانون می‌توان گفت که در اسم شرکت می‌توان اسم کلیه شرکا را ذکر کرد، در غیر این صورت بعد از ذکر نام‌ های انتخابی، حتما باید عبارت (و شرکا) یا (و برادران) ذکر شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت های نسبی

  • ارائه دو رونوشت از شرکتنامه، تقاضانامه، اساسنامه شرکت ها.
  • تکمیل فرم مربوط به نام انتخابی برای شرکت.
  • ارائه تمامی مجوزهای اخذ شده از مراکز ذی صلاح برای فعالیت.
  • مدارک برابر اصل شده مدیران و احراز هویت مدیران و شرکا در شرکت.
  • دو رونوشت از صورت جلسات هیئت مدیره در شرکت.

تقسیم منافع شرکت نسبی

نحوه تقسیم سود و زیان طبق ماده ۱۸۵ و ۱۱۹ قانون تجارت در زمینه تقسیم سود و زیان شرکت نسبی همانند شرکت تضامنی عمل می شود.

در شرکت تضامنی منافع به نسبت سهم‌ الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود مگر آن که شرکتنامه غیر از این ترتیب را مقرر داشته باشد.

برای ثبت شرکت، می توانید با وکیل ثبت شرکت در تماس باشید.

بنابراین هر کس به نسبت سرمایه ای که در شرکت دارد از نفع و ضرر بهره خواهد داشت، مگر این که اساسنامه شرکت به نحو دیگری مقرر نموده باشد. ولی تفاوتی که با مسئولیت تضامنی این است که همان طور که گفته شد اگر دارائی شرکت برای تادیه دیون آن کفایت نکند، شرکا به نسبت سرمایه در مقابل اشخاص ثالث مسئول پرداخت اند. ولو این که شرکتنامه یا اساسنامه طرز دیگری معین نموده باشد.

انحلال شرکت نسبی

مهم‌ترین علت انحلال شرکت‌ های نسبی ورشکستگی آنهاست. با این حال، در صورت رضایت تمام شرکا یا تمام شدن مدت شرکت نیز شرایط انحلال این شرکت به وجود می‌آید. البته در صورت ورشکستگی یکی از اعضا یا فوت او باز هم می‌ توان از انحلال کل شرکت جلوگیری کرد.

طبق ماده ۱۸۷ قانون تجارت ایران، تا زمانی که این شرکت منحل نشده است، مطالبه قروض آن باید از خود شرکت به عمل آید. تنها پس از انحلال این شرکت است که طلبکاران می‌توانند به فرد فرد شرکا مراجعه کنند. همچنین طبق ماده ۱۸۸، اگر کسی به عنوان شریک ضامن به یک شرکت نسبی از پیش موجود داخل شود، به نسبت سرمایه‌ ای که در شرکت می‌گذارد، مسئول قرض‌هایی خواهد بود که شرکت قبل از ورود او داشته است.

این ماده حتی اگر نام شرکت نیز تغییر کرده باشد پا برجاست. هر قراری که بر خلاف این نیز بین شرکا ترتیب داده شده باشد، نسبت به اشخاص ثالث اثری ندارد. گفتنی است که مسئولیت پرداخت بدهی در صورت زیان این شرکت، به نسبت سرمایه‌ای که افراد در شرکت داشته‌اند، بر عهده شرکا است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *