تامین خواسته

تامین خواسته

در این مقاله آشنا میشوید با: تامین خواسته، تودیع خسارت احتمالی، شرایط لازم برای صدور تامین خواسته، روش اجرای تامین خواسته، تبدیل تامین خواسته و مرجع صالح رسیدگی تامین خواسته. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تامین خواسته چیست؟

تامین در لغت به معنی قرار دادن در امن و آسایش می‌باشد. تامین خواسته راهی برای جلوگیری از تضییع حق است. در این روش، خواهان عین خواسته یا معادل آن را از اموال خوانده تا پایان دادرسی به حیطه توقیف در می‌آورد و از نقل و انتقال آن جلوگیری می‌کند تا طلب خود را وصول کند.

تامین خواسته روشی برای جلوگیری کردن از ضایع شدن حق است. در این روش، خواهان دقیقا خواسته خود و یا چیزی در حدود آن را از دارایی و املاک خوانده تا پایان آخرین جلسه دادرسی توقیف می کند و از فروش و نقل و انتقال آن اموال جلوگیری می کند تا وقتی که تمام طلب خود را بگیرد.

تامین خواسته

هر وقت حقی از فردی ضایع شود، فرد مدعی می تواند برای وادار کردن طرف مقابل به دادن حق خود طرح دعوا کند. به همین خاطر برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق اشخاص در مدت زمان دادرسی و رسیدگی به پرونده، قانون گذار این حق را به فرد مدعی خواهد داد تا بتواند مال مشخص مورد طلب و یا چیزی در معادل ارزش آن از دارایی و اموال فرد خوانده با ثبت دادخواست تامین خواسته توقیف کند.

علت پذیرفته شدن تامین خواسته

از آنجایی که شروع یک دعوا تا خاتمه آن ممکن است چندین ماه طول بکشد و در این فاصله چندین ماهه احتمال این که خوانده دعوا از عمد خواسته ما را به دیگری منتقل یا از بین ببرد بالاست لذا از دادگاه درخواست می‌کنیم تا خواسته مد نظر ما را توقیف نماید تا در صورت پیروزی در دادرسی و در زمان اجرای حکم با مشکل مواجه نشویم.

تودیع خسارت احتمالی

برای اینکه دادگاه درخواست ما را بپذیرد موظفیم وجه نقدی که میزان آن را قاضی معین می کند در حساب سپرده دادگستری واریز کنیم به این امر اصطلاحا تودیع خسارت احتمالی می‌گویند تا اگر نهایتا در دعوا پیروز نشدیم از محل آن خسارات ناشی از توقیف مال خوانده جبران شود.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

اگر هم بالعکس ما در دعوی پیروز شویم وجهی که در صندوق دادگستری واریز کرده ایم به ما بازگردانده می‌شود.

توقیف در اموال منقول و غیر منقول

لازم است بدانیم اگر مالی که ما درخواست توقیف و حفظ آن را از دادگاه می‌کنیم مال منقول باشد مانند خودرو محاکم دادگستری صرفا خودرو را توقیف فیزیکی کرده و در صورتی که در انتها دعوا رای به نفع خواهان صادر شود محکوم له از محلی که خودرو را توقیف کرده است وجه خود را دریافت می کند.

اگر مال غیر منقول باشد مثل آپارتمان بدون اینکه صاحب آپارتمان را آنجا بیرون کنیم دادگاه صرفا به اداره ثبت دستور می دهد تا سند آن را توقیف و مانع از خرید و فروش آن گردد.

شرایط لازم برای صدور تامین خواسته

قانون گذار در ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی شرایط لازم برای صدور تامین خواسته را بیان می نماید که خواهان می‌ تواند در موارد زیر از دادگاه درخواست تامین خواسته کند و دادگاه مكلف به قبول آن است.

  • دعوا مستند به سند رسمی باشد. مانند: سند ازدواج، چک، سفته و سایر اسناد رسمی.
  • خواسته در معرض تضییع یا تفریط باشد.
  • در مواردی از قبیل اوراق تجاری واخواست‌ شده كه به موجب قانون، دادگاه مكلف به قبول درخواست تامین باشد. به طور مثال: چک.
  • خواهان، خساراتی را كه ممكن است به طرف مقابل (خوانده) وارد آید، نقدا به صندوق دادگستری بپردازد.

تامین خواسته

تبصره: تعیین میزان خسارت احتمالی، با در نظر گرفتن میزان خواسته به نظر دادگاهی است كه درخواست تامین خواسته را می‌پذیرد. صدور قرار تامین موكول به ایداع خسارت خواهد بود.

روش اجرای تامین خواسته

بر مبنای قانون آیین دادرسی مدنی ماده ۱۱۷، در موقع صدور قرار تامین خواسته به علت فوریت آن، باید حکم فوری به شخص خوانده ابلاغ و بعد از آن اجرا شود. در بعضی موارد که امکان ابلاغ فوری آن ها وجود نداشته باشد و تاخیر در اجرا باعث ضایع شدن و یا تفریط خواسته شود پس ابتدا قرار اجرا می شود و پس از آن به خوانده ابلاغ می شود. در زمان اجرا شدن این قرار احتمال دارد که اموال غیرمنقول و منقول توقیف شوند.

تبدیل تامین خواسته

بعضی وقت ها امکان دارد که دادگاه به جای یک مال، اموال دیگری را در ازای آن توقیف کند و به این شیوه تامین را به مال دیگری تبدیل کند.

برای مشاوره با وکیل دادگستری تهران، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

البته  قانون گذار به خوانده این امکان را داده است که به جای مالی که توقیف شده و یا دادگاه در حال توقیف کردن آن است به اندازه همان مال، در یکی از شعب بانک ها و یا در صندوق دادگستری اوراق بهادار و یا پول نقد به طور ودیعه قرار دهد. در ضمن شخص خوانده می تواند فقط یک بار درخواستی را به دادگاه تقدیم کند.

و اگر بخواهد که به جای مال مورد توقیف شده یک ملک و یا مال دیگر را توقیف کنند. البته مشروط به این که اگر مالی که خوانده پیشنهاد داده است از نظر ارزش مادی و سهولت فروش کمتر از مالی نباشد که قبلا توقیف شده است و خواهان نیز این تبدیل مال را بپذیرد.

مرجع صالح رسیدگی تامین خواسته

دادگاه صالح برای رسیدگی به این موضوع، همان دادگاهی است که به اصل دعوا می‌پردازد. دادگاه با توجه به درخواست خواهان و پس از احراز صحت شرایط لازم برای صادر کردن قرار تامین خواسته اقدام به صدور قرار تامین خواسته به نفع خواهان می‌کند. پس از صدور قرار نیز ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور قرار، خوانده تنها در همان دادگاه می‌تواند نسبت به آن اعتراض کند. این قرار قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر نیست.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *