اعتبار امر مختومه

اعتبار امر مختومه

در این مقاله آشنا میشوید با: اعتبار امر مختومه، اعتبار امر مختومه در دعاوی کیفری، اعتبار امر مختومه در دعاوی حقوقی، شرایط اعتبار امر مختومه، قرار منع تعقیب و قرار موقوفی تعقیب. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اعتبار امر مختومه چیست؟

اعتبار امر مختومه دربند ۶ ماده ۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی به عنوان یکی از ایرادات دادرسی عنوان شده است که خوانده می تواند به آن استناد نماید و با اثبات آن دعوای مزبور با قرار رد دعوا مواجه می شود.

اگر فردی اقدام به طرح دعوا کند و باتوجه به طی مراحل بدوی، تجدیدنظر و فرجام‌خواهی محکوم به بی‌حقی شود، دیگر قادر نیست مجددا طرح دعوا کند و دوباره مراحل بدوی، تجدیدنظر و فرجام‌خواهی را بگذراند، زیرا اصل اعتبار امر مختومه مانع از طرح دعوای مجدد خواهد شد.

اعتبار امر مختومه

اعتبار امر مختومه بدین معناست زمانی که حکم در دادگاه قطعی و نهایی می شود، دیگر امکان اقامه‌ مجدد دعوای مذکور توسط خواهان سابق علیه خوانده سابق وجود ندارد.

اعتبار امر مختومه در دعاوی کیفری

اگر فردی برای جرم کیفری شکایت کند دادگاه و قبل از آن دادسرا به آن رسیدگی می‌ کند و درباره آن حکم صادر می کند از این حکم می توان تجدید نظر کرد یعنی کسی که به ضرر وی حکم صادر شده می تواند به آن اعتراض کند.

و از راه هایی که قانون تعیین کرده اعتراض خود را انجام دهند اما نمی توانند برای همان جرم دوباره شکایتی را از اول شروع کنند و این شکایت رد خواهد شد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با بهترین وکیل تهران در تماس باشید.

در واقع این قاعده باعث می شود اولا نظم حفظ شود و کسی دوبار محاکمه نشود و این که نظر قضایی دادگاه ها استحکام خود را حفظ کنند.

اعتبار امر مختومه در امور حقوقی

در امور و دعوای حقوقی هم چنین قاعده ای وجود دارد یعنی اگر در دعوای حقوقی مثل مهریه و مطالبه طلب حکمی صادر شد دوباره همان دعوا بین همان اشخاص قابل طرح نیست و اگر طرح شود دادگاه رسیدگی نمی کند مگر آنکه دلیل جدیدی در میان باشد‌ پی اگر دلیل جدیدی وجود داشته باشد می توان شکایت دوباره مطرح کرد.

اما باید دقت کنیم در مواردی که طبع پرونده و جریان ممکن است در حال تغییر باشد یا تغییر یابد این قاعده جاری نیست و می توان دوباره شکایت کرد.

مثال: اگر دعوای زن برای طلاق به استناد عسر و حرج رد شده می توان بعدا نیز این دعوا را مطرح کند یا این که اگر دعوای تعدیل مهریه رد شده می توان با توجه به شرایط این امر را دوباره در دادگاه طرح کرد.

دعوای تمکین و دعوای ملاقات با فرزند هم به همین شکل امر مختوم ندارند.

شرایط اعتبار امر مختومه

برای این که ما نمی توانیم یک شکایت را دوبار مطرح کنیم این شرایط باید موجود باشد و گرنه می توان دوباره شکایت را مطرح کرد.

  • شاکی و متهم یک نفر باشند.
    برای مثال اگر شما علیه الف شکایت توهین مطرح کرده اید دوباره نمی توان به خاطر همان توهین علیه الف شکایت کنید اما میتوان علیه ب یا شخص دیگر که متهم میدانید برای همان توهین شکایت کنید‌.
  • یکی بودن عنوان جرم شکایت شده.
    یعنی درست است که شما اگر قبلا علیه الف برای جرم توهین شکایت کرده اید نمی توانید باز هم برای توهین شکایت کنید اما می توان علیه همین شخص الف شکایت با جرمی دیگر مثل قذف یا ضرب و جرح مطرح کنید.
  • سبب و علت شکایت واحد باشد.
    مثلا ما شکایت اول را مطرح کرده ایم برای مجازات شخص حال که حکم صادر شده می توان در دادگاه حقوقی هم طرح دعوا کرد علیه همان شخص برای جبران خسارات مالی وارد شده پس اینجا سبب ها متفاوت است.

قرار منع تعقیب

وقتی برای جرمی شکایتی می شود ممکن است دادسرا آن را، جرم تلقی نکند. مثلا: تخریب مال غیر عمدی تشخیص دهد و… در اینجا قرار منع تعقیب صادر می کند که قابل اعتراض است و اگر اعتراض انجام شد و تمام مراحل را رفت و باز هم تایید شد دیگر اعتبار امر مختوم دارد و همان شکایت را علیه همان شخص نمی توان مطرح کرد.

برای مشاوره با وکیل، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

حال ممکن است دادسرا منع تعقیب صادر کند به دلیل کافی نبودن ادله در اینجا اگر شخص دلیلی جدید پیدا کند اعتبار امر مختوم نداریم و قابل شکایت دوباره هست.

قرار موقوفی تعقیب

اگر درباره جرمی شکایت شود، در مواردی تعقیب موقوف می شود، یعنی شخص قابل محاکمه نیست. برای مثال متهم فوت شده، یا آن جرم در قانون نسخ شده یا در موارد توبه و شمول عفو یا همین اعتبار امر مختوم در این موارد هم پس از اعتراض اگر این قرار باز تایید شد قابل شکایت دوباره نیست و اعتبار امر مختوم دارد‌.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *