انتقال سرقفلی با صلحنامه

انتقال سرقفلی با صلحنامه

در این مقاله آشنا میشوید با: انتقال سرقفلی با صلحنامه، سند صلح سرقفلی چیست، اهمیت نوشتن صلح نامه سرقفلی، روش نوشتن صلح نامه سرقفلی، مفهوم حق سرقفلی، صلحنامه سرقفلی، انتقال سرقفلی در نگاه قانون، الزام به تنظیم سند صلح سرقفلی و مدارک لازم در صلح سرقفلی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی سرقفلی، می توانید با وکیل سرقفلی در ارتباط باشید.

سند صلح سرقفلی چیست؟

صلحنامه سرقفلی یکی از انواع صلحنامه هایی می باشد که به منظور صلح و انتقال حق سرقفلی انجام می شود.

مفاد قرارداد صلح سرقفلی به این صورت است که حق سرقفلی از مالک اصلی به مستاجر منتقل می شود هم چنین از این صلح نامه برای انتقال حق سرقفلی بین مستاجر اول و مستاجر دوم نیز استفاده می شود. پس قرارداد صلح سرقفلی از جمله قرارداد هایی ست که برای انتقال حق سرقفلی تنظیم می شود.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در تماس باشید.

اهمیت نوشتن صلح نامه سرقفلی

چون بسیار مهم است که شما به عنوان خریدار سرقفلی، وقتی یک ملکی را قصد دارید اجاره کنید باید علاوه بر اجاره نامه ای که بین شما و مالک یا مستاجر قبلی تنظیم می شود چنان چه سرقفلی یا حق کسب و پیشه هم به شما منتقل می شود باید صلح سرقفلی هم در دفترخانه انجام شود و یک صلحنامه هم به شما تسلیم شود.

روش نوشتن صلح نامه سرقفلی

اما در بعضی از قراردادها و در بعضی از معاملات که انجام می شود از آنجایی که مستاجر قبلی محل سرقفلی تجاری از مالک اجازه انتقال به غیر آن را ندارد و لذا چون نمی تواند اجاره نامه ای قانونی و رسمی با شما برای اجاره دادن محل تجاری تنظیم کند و از سویی چون شما واقف به این موضوع هستید، از این رو برای این که مالک و صاحب اصلی و رسمی ملک تجاری مطلع نشود، دو طرف چنین قراردادی معمولا یک نوشته ای بین خودشان تحت عنوان امانت نامه تنظیم می کنند.

انتقال سرقفلی با صلحنامه

و در کنار آن با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی وکالتی را هم بین خودشان تنظیم می کنند، تا آن فرد خریدار سرقفلی بتواند به جای مستاجر قبلی اقدامات قانونی را انجام دهد. برای مثال: خریدار جدید محل سرقفلی بتواند برود شهرداری، اداره ثبت آب و گاز و… و اگر مالک متوجه این قضیه شد بگوید من وکیل هستم یا در واقع ملک به امانت به من داده شده.

مفهوم حق سرقفلی

سرقفلی به نوعی همان قرارداد اجاره با تبعات بیشتری است که میان مالک و متقاضی سرقفلی تنظیم می شود. حق سرقفلی نوعی سرمایه نقدی است که در ازای سرقفلی ملک تجاری به مالک پرداخت می شود و به همین خاطر مالک در قبال دریافت این مبلغ، متعهد است که حق سرقفلی و کار در مغازه را به مستاجر واگذار کند.

مبلغی است که در ابتدای عقد اجاره، تحت عنوان حق سرقفلی، از ناحیه مستاجر یک ملک تجاری (یا یک ملک با موقعیت کاربری تجاری)، به مالک ملک پرداخت می شود و در زمان تخلیه، این حق باید به نرخ روز محاسبه و به مستاجر پرداخت شود به این حق در عرف جامعه حق سرقفلی می گویند.

به کسی که حق سرقفلی در ملکی دارد، قاعدتا حق کسب و پیشه هم تعلق می گیرد.

صلحنامه سرقفلی

صلحنامه سرقفلی یکی از انواع صلحنامه است که به منظور صلح کردن و انتقال حق سرقفلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه قرارداد صلح سرقفلی یا نمونه سند صلح سرقفلی، نوشته‌ای حقوقی و معتبر است که مشخص می‌کند حق سرقفلی از مالک اصلی به مستاجر منتقل شده است. علاوه بر صلح سرقفلی میان مالک و مستاجر، از این صلحنامه برای انتقال حق سرقفلی میان مستاجر و مستاجر دوم نیز استفاده می‌شود.

قرارداد صلح حق سرقفلی، از جمله قراردادهایی است که به منظور انتقال سرقفلی تنظیم می‌شود. تنظیم این قرارداد برای اثبات صحت رابطه میان مالک و مستاجر بسیار ضروری است.

انتقال سرقفلی در نگاه قانون

پیش‌ تر این طور استنباط می‌شد که انتقال سرقفلی قانونی نیست و امکان انتقال آن با مشکلاتی مواجه است. اما با توجه به قانون روابط میان موجر و مستاجر که در سال 1356 به تصویب رسید، مشکل انتقال حق سرقفلی برطرف شد. براساس این قانون همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد.

انتقال سرقفلی با صلحنامه

بنابر این، با رضایت و توافق مالک و مستاجر، امکان انتقال حق سرقفلی نیز وجود دارد. براساس این قانون که در سال 1376 مجدد بازنگری شد، مبنا و ملاک اصلی، توافق طرفین است. براین اساس حتی اگر در متن قرارداد درباره حق انتقال سرقفلی صحبت نشده باشد، باز هم این حق وجود دارد و طرفین می‌توانند با استفاده از نمونه صلح نامه سرقفلی، سرقفلی را منتقل کنند.

الزام به تنظیم سند صلح سرقفلی

اگر قراردادهای اجاره تنظیمی، بعد از سال 1376 تنظیم شده باشد چنان چه مستاجر در قرارداد اجاره، دارای حق سرقفلی باشد برابر قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376 و بعد از آن، مستاجر می تواند دادخواست الزام مالک به تنظیم سند صلح سرقفلی تقدیم دادگاه کند بنابراین دادگاه بعد از رسیدگی و وجود شرایط قانونی مالک را محکوم به تنظیم سند صلح سرقفلی می کند.

و اما برابر قانون 1376 مستاجر حق انتقال سرقفلی را به غیر دارد، در این فرض چنان چه مستاجر اول ملک را به مستاجر دوم انتقال دهد، مستاجر دوم می تواند خواستار سند رسمی صلح سرقفلی شود.

مدارک لازم در صلح سرقفلی

  • گواهی انجام معامله دارایی به استناد ماده 187 قانون مالیات های مستقیم.
  • استعلام از سازمان تامین اجتماعی به استناد ماده 37 قانون تامین اجتماعی.

حق سرقفلی و حق کسب و پیشه، معمولا در کنار هم و به صورت یک جا به کار برده می شود ولی در حقیقت این دو، با هم تفاوت هایی دارند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *