نمایندگی حقوقی چیست؟

نمایندگی حقوقی چیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: نمایندگی حقوقی چیست، نمایندگی یعنی چه، مفهوم نمایندگی حقوقی، انواع نمایندگی حقوقی و تفاوت وکیل و نمایندگی حقوقی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در ارتباط باشید.

نمایندگی یعنی چه؟

نمایندگی، یک مفهوم حقوقی است که بر مبنای آن، شخص، اقدام به انجام عملی حقوقی به نام شخص دیگر، به حساب او و به منظور تامین اهداف او می نماید. نماینده حقوقی، کسی است که می تواند، در برخی نهادها، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی، به موجب قانون، اقدام کند. به نماینده حقوقی، وکیل دادگستری، گفته نمی شود.

نمایندگی حقوقی چیست؟

به عبارت دیگر، کسی که به عنوان نماینده حقوقی، عملی حقوقی انجام می دهد، لزوما وکیل دادگستری نمی باشد. از آن جا که نماینده حقوقی و وکیل دادگستری، با یک دیگر، تفاوت هایی اساسی داشته و افراد و نهادها، صرفا، در شرایط به خصوصی، می توانند، نماینده حقوقی، داشته باشند، باید از قواعد مربوط به نماینده حقوقی و وکیل دادگستری، شرایط و تفاوت آن ها، مطلع بود. (نمایندگی حقوقی چیست؟)

برای مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در تهران، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

نماینده حقوقی و شرایط آن

تعریف نماینده حقوقی، به طور مستقیم، در قانون، نیامده، اما، در ماده 32 قانون آیین دادرسی مدنی، به شرایط نماینده حقوقی اشاره شده و نهادهایی که حق استفاده از نماینده حقوقی را دارند مشخص گردیده است. این ماده، در خصوص نهادهایی که حق استفاده از نماینده حقوقی را دارند.

هم چنین، شرایط نماینده حقوقی، مقرر می دارد:

وزارتخانه ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت، شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و موسسات عمومی غیر دولتی، شهرداری ها و بانک ها می‌ توانند، علاوه بر استفاده از وکلای دادگستری، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی مربوط، از اداره حقوقی خود یا کارمندان رسمی خود با داشتن شرایط این قانون، به عنوان نماینده حقوقی استفاده کنند. بر اساس این ماده، این شرایط، عبارتند از:

دارا بودن لیسانس، در رشته حقوق، با دو سال سابقه کار آموزی، در دفاتر حقوقی دستگاه های مربوط.، دوسال سابقه کار قضایی یا وکالت، به شرط عدم محرومیت از اشتغال، به مشاغل قضاوت یا وکالت.

با توجه به ماده فوق الذکر، نماینده حقوقی، کسی است که می تواند، در برخی نهادها، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی، به موجب قانون، اقدام کند و الزامی بر داشتن پروانه وکالت، ندارد، اما، باید، در رشته حقوق، لیسانس داشته و حداقل، دو سال، در دفاتر حقوقی آن نهاد، کار آموزی نموده باشد، هم چنین، در صورت داشتن پروانه وکالت، محرومیت از اشتغال، نداشته باشد.

مفهوم نمایندگی حقوقی

نمایندگی یک مفهوم حقوقی است که بر مبنای آن، شخص اقدام به انجام عملی حقوقی به نام شخص دیگر، به حساب او و به منظور تامین اهداف او می نماید. مانند: وکیل که نماینده موکل است. بنابراین، میان مفهوم نمایندگی و مفهوم قائم مقامی تفاوت وجود دارد. چرا که قائم مقام شخصی است که به جانشینی دیگری دارای حقوق و تکالیف او می شود. (نمایندگی حقوقی چیست؟)

نمایندگی حقوقی چیست؟

اطلاع از نمایندگی و انواع آن از آن جهت لازم و ضروری است که در مواقعی که شخصی به نمایندگی از دیگری در دادگاه اقامه دعوا می کند، دادگاه باید نمایندگی یا سمت او را احراز نماید. به عنوان مثال: در صورتی که نماینده وکیل دادگستری است، باید مدرکی که وکالت وی از جانب موکل را اثبات می کند (وکالتنامه) را به دادگاه ارائه کند. در غیر این صورت، دادگاه دعوای اقامه شده را به علت عدم احراز سمت، رد می کند.

انواع نمایندگی حقوقی

نمایندگی حقوقی را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد که هرکدام از آن ها احکام و ویژگی های خاص خود را دارند.

  •  نمایندگی قانونی

نمایندگی قانونی نوعی از نمایندگی است که در قانون به طور مشخص پیش بینی شده است. بنابراین، اراده هیچ یک از دو طرف در آن تاثیری ندارد. مانند نمایندگی پدر و جد پدری از فرزند که در قانون مدنی تحت عنوان ولایت قهری شناخته می شود. لذا در صورتی که شخصی به واسطه نمایندگی قانونی از اصیل اقامه دعوا کند، باید با ارئه دلایل لازم، سمت خود را اثبات کند. در مورد ولی قهری ارائه شناسنامه کافی است. علاوه بر ولایت قهری، نمایندگی وزرا و رؤسای سازمان ها، موسسات و نهادهای انقلابی و… را نوعی نمایندگی قانونی دانست.

  • نمایندگی قضایی

نمایندگی قضایی در صورتی است که نمایندگی نماینده به موجب رای دادگاه تعیین شده باشد. مانند نمایندگی قیم از صغیر و مجنون و هم چنین امین غایب مفقود الاثر که در قانون امور حسبی پیش بینی شده است.

  • نمایندگی قراردادی

نمایندگی قراردادی نمایندگی است که به موجب قرارداد میان طرفین شکل می گیرد و انواع آن شامل نمایندگی وکیل دادگستری، مشاوران پروانه دار و نمایندگان حقوقی وزارتخانه ها و… دانست.

تفاوت وکیل و نماینده حقوقی

  • نماینده حقوقی نیازی نیست حتما پروانه وکالت دادگستری داشته باشد، بلکه با دارا بودن شرایط گفته شده مثل داشتن لیسانس حقوق و سابقه در امور و دفاتر حقوقی نمایندگی می کند. اما وکیل دادگستری لزوما پروانه وکالت دارد و می تواند هم از اشخاص حقوقی دفاع کند هم از اشخاص حقیقی. اما ذات نمایندگی حقوقی برای برخی از اشخاص حقوقی دولتی و مرتبط با دولت می باشد.
  • تفاوت دیگر این که وکیل چه در دعاوی حقوقی و چه کیفری می تواند وکالت کند اما نمایندگی حقوقی در امور کیفری معنا ندارد.
  • تفاوت دیگری که می توان بدان اشاره کرد این است که وقتی ابلاغیه ای در طی دعوا بخواهد ابلاغ شود در مورد وکیل به خود وی ابلاغ می شود اما درباره شخص حقوقی به نماینده حقوقی ابلاغ نمی شود بلکه به دفتر خود شخص حقوقی ابلاغ می شود. زیرا چه بسا شخص حقوقی یا شرکت دولتی بخواهد برای جلسه بعد دادگاه نماینده ای دیگر انتخاب کند و در این امر هم محدودیتی ندارد.
  • تفاوت های بنیادین در وکالت و نمایندگی حقوقی از منشا آن ناشی می شود. برای مثال وکیل ممکن است اختیار صلح و سازش داشته باشد ولی نمایندگی حقوقی چون از طرف دولت هستند و داوری و صلح و سازش در اموال عمومی و دولتی تصویب هیئت وزیران را و اگر طرف خارجی باشد حتی تصویب مجلس را نیاز خواهد داشت، چنین اختیاری ندارد.
  • در وکالت اگر دو نفر وکیل باشند و وکالت اجتماعی باشد بدون حضور دیگری در دادگاه حرف وکیل دیگر محل و ارزشی ندارد هر دو باید با هم باشند با این که یک نفر حاضر شود و دیگری لایحه بدهد اما در نمایندگی حقوقی اگر چند نفر نماینده بشوند برای یک دعوا چنین محدودیتی وجود ندارد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *