نمایندگی حقوقی چیست؟

نمایندگی حقوقی چیست؟

در این مقاله با نمایندگی حقوقی چیست، نمایندگی یعنی چه، مفهوم نمایندگی حقوقی، انواع نمایندگی حقوقی و تفاوت وکیل و نمایندگی حقوقی آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به نمایندگی حقوقی چیست می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

نمایندگی یعنی چه؟

نمایندگی، یک مفهوم حقوقی است که بر مبنای آن، شخص، اقدام به انجام عملی حقوقی به نام شخص دیگر، به حساب او و به منظور تامین اهداف او می نماید. نماینده حقوقی، کسی است که می تواند، در برخی نهادها، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی، به موجب قانون، اقدام کند. به نماینده حقوقی، وکیل دادگستری، گفته نمی شود.

به عبارت دیگر، کسی که به عنوان نماینده حقوقی، عملی حقوقی انجام می دهد، لزوما وکیل دادگستری نمی باشد. از آن جا که نماینده حقوقی و وکیل دادگستری، با یک دیگر، تفاوت هایی اساسی داشته و افراد و نهادها، صرفا، در شرایط به خصوصی، می توانند، نماینده حقوقی، داشته باشند، باید از قواعد مربوط به نماینده حقوقی و وکیل دادگستری، شرایط و تفاوت آن ها، مطلع بود. (نمایندگی حقوقی چیست؟)

نماینده حقوقی و شرایط آن

تعریف نماینده حقوقی، به طور مستقیم، در قانون، نیامده، اما، در ماده 32 قانون آیین دادرسی مدنی، به شرایط نماینده حقوقی اشاره شده و نهادهایی که حق استفاده از نماینده حقوقی را دارند مشخص گردیده است. این ماده، در خصوص نهادهایی که حق استفاده از نماینده حقوقی را دارند.

هم چنین، شرایط نماینده حقوقی، مقرر می دارد:

وزارتخانه ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت، شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و موسسات عمومی غیر دولتی، شهرداری ها و بانک ها می‌ توانند، علاوه بر استفاده از وکلای دادگستری، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی مربوط، از اداره حقوقی خود یا کارمندان رسمی خود با داشتن شرایط این قانون، به عنوان نماینده حقوقی استفاده کنند. بر اساس این ماده، این شرایط، عبارتند از:

دارا بودن لیسانس، در رشته حقوق، با دو سال سابقه کار آموزی، در دفاتر حقوقی دستگاه های مربوط.، دوسال سابقه کار قضایی یا وکالت، به شرط عدم محرومیت از اشتغال، به مشاغل قضاوت یا وکالت.

با توجه به ماده فوق الذکر، نماینده حقوقی، کسی است که می تواند، در برخی نهادها، برای طرح هر گونه دعوا یا دفاع و تعقیب دعاوی، به موجب قانون، اقدام کند و الزامی بر داشتن پروانه وکالت، ندارد، اما، باید، در رشته حقوق، لیسانس داشته و حداقل، دو سال، در دفاتر حقوقی آن نهاد، کار آموزی نموده باشد، هم چنین، در صورت داشتن پروانه وکالت، محرومیت از اشتغال، نداشته باشد.

نمایندگی حقوقی چیست؟

مفهوم نمایندگی حقوقی

نمایندگی یک مفهوم حقوقی است که بر مبنای آن، شخص اقدام به انجام عملی حقوقی به نام شخص دیگر، به حساب او و به منظور تامین اهداف او می نماید. مانند: وکیل که نماینده موکل است. بنابراین، میان مفهوم نمایندگی و مفهوم قائم مقامی تفاوت وجود دارد. چرا که قائم مقام شخصی است که به جانشینی دیگری دارای حقوق و تکالیف او می شود. (نمایندگی حقوقی چیست؟)

اطلاع از نمایندگی و انواع آن از آن جهت لازم و ضروری است که در مواقعی که شخصی به نمایندگی از دیگری در دادگاه اقامه دعوا می کند، دادگاه باید نمایندگی یا سمت او را احراز نماید. به عنوان مثال: در صورتی که نماینده وکیل دادگستری است، باید مدرکی که وکالت وی از جانب موکل را اثبات می کند (وکالتنامه) را به دادگاه ارائه کند. در غیر این صورت، دادگاه دعوای اقامه شده را به علت عدم احراز سمت، رد می کند.

انواع نمایندگی حقوقی

نمایندگی حقوقی را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد که هرکدام از آن ها احکام و ویژگی های خاص خود را دارند.

  •  نمایندگی قانونی

نمایندگی قانونی نوعی از نمایندگی است که در قانون به طور مشخص پیش بینی شده است. بنابراین، اراده هیچ یک از دو طرف در آن تاثیری ندارد. مانند نمایندگی پدر و جد پدری از فرزند که در قانون مدنی تحت عنوان ولایت قهری شناخته می شود. لذا در صورتی که شخصی به واسطه نمایندگی قانونی از اصیل اقامه دعوا کند، باید با ارئه دلایل لازم، سمت خود را اثبات کند. در مورد ولی قهری ارائه شناسنامه کافی است. علاوه بر ولایت قهری، نمایندگی وزرا و رؤسای سازمان ها، موسسات و نهادهای انقلابی و… را نوعی نمایندگی قانونی دانست.

  • نمایندگی قضایی

نمایندگی قضایی در صورتی است که نمایندگی نماینده به موجب رای دادگاه تعیین شده باشد. مانند نمایندگی قیم از صغیر و مجنون و هم چنین امین غایب مفقود الاثر که در قانون امور حسبی پیش بینی شده است.

  • نمایندگی قراردادی

نمایندگی قراردادی نمایندگی است که به موجب قرارداد میان طرفین شکل می گیرد و انواع آن شامل نمایندگی وکیل دادگستری، مشاوران پروانه دار و نمایندگان حقوقی وزارتخانه ها و… دانست.

نمایندگی حقوقی چیست؟

تفاوت وکیل و نماینده حقوقی

  • نماینده حقوقی نیازی نیست حتما پروانه وکالت دادگستری داشته باشد، بلکه با دارا بودن شرایط گفته شده مثل داشتن لیسانس حقوق و سابقه در امور و دفاتر حقوقی نمایندگی می کند. اما وکیل دادگستری لزوما پروانه وکالت دارد و می تواند هم از اشخاص حقوقی دفاع کند هم از اشخاص حقیقی. اما ذات نمایندگی حقوقی برای برخی از اشخاص حقوقی دولتی و مرتبط با دولت می باشد.
  • تفاوت دیگر این که وکیل چه در دعاوی حقوقی و چه کیفری می تواند وکالت کند اما نمایندگی حقوقی در امور کیفری معنا ندارد.
  • تفاوت دیگری که می توان بدان اشاره کرد این است که وقتی ابلاغیه ای در طی دعوا بخواهد ابلاغ شود در مورد وکیل به خود وی ابلاغ می شود اما درباره شخص حقوقی به نماینده حقوقی ابلاغ نمی شود بلکه به دفتر خود شخص حقوقی ابلاغ می شود. زیرا چه بسا شخص حقوقی یا شرکت دولتی بخواهد برای جلسه بعد دادگاه نماینده ای دیگر انتخاب کند و در این امر هم محدودیتی ندارد.
  • تفاوت های بنیادین در وکالت و نمایندگی حقوقی از منشا آن ناشی می شود. برای مثال وکیل ممکن است اختیار صلح و سازش داشته باشد ولی نمایندگی حقوقی چون از طرف دولت هستند و داوری و صلح و سازش در اموال عمومی و دولتی تصویب هیئت وزیران را و اگر طرف خارجی باشد حتی تصویب مجلس را نیاز خواهد داشت، چنین اختیاری ندارد.
  • در وکالت اگر دو نفر وکیل باشند و وکالت اجتماعی باشد بدون حضور دیگری در دادگاه حرف وکیل دیگر محل و ارزشی ندارد هر دو باید با هم باشند با این که یک نفر حاضر شود و دیگری لایحه بدهد اما در نمایندگی حقوقی اگر چند نفر نماینده بشوند برای یک دعوا چنین محدودیتی وجود ندارد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *