حق العمل کار کیست؟

حق العمل کار کیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: حق العمل کار کیست؟، وظایف حق العمل کار، حق الزحمه حق العمل کار، تفاوت دلالی و حق العمل کاری، حق حبس در حق‌ العمل کاری، معامله‌ حق‌ العمل کار با خود و مدت اعتبار پروانه حق العمل کاری. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تعریف حق العمل کار

مطابق ماده ۳۵۷ حق‌ العمل‌کار کسی است که به اسم خود ولی به حساب و دستور دیگری معاملاتی را کرده، و در مقابل اجرتی دریافت می‌دارد.

حق‌ العمل‌کاری با وکالت و نمایندگی فرق دارد زیرا در وکالت و نمایندگی نماینده یا وکیل به نام موکل یا آمر خود عمل می‌کند، ولی در حق‌ العمل‌کاری اغلب حق‌ العمل‌کار نام آمر را کتمان می‌کند و حتی طرف معامله نمی‌داند که معامله برای کیست و فقط حق‌ العمل‌کار را در مقابل خود می‌شناسد.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با وکیل آنلاین در تماس باشید.

وظایف حق العمل کار

 • عیوب ظاهری در حمل و نقل که برای مال التجاره حاصل می شود باید با توجه به مقتضیاتی که در اختیار دارد برآورد کرده و به متصدی حمل و نقل جهت رجوع به ایشان اطلاع داده و با محافظت از آن اقدامات خود را به آمر گزارش نماید.
 • بیم فساد سریع مال التجاره برود و منافع آمر ایجاب کند آن را با اطلاع مدعی العموم یا نماینده به فروش برساند اگر منافع آمر ایجاب ننماید این اقدام اختیاری می شود.

حق العمل کار کیست؟

 • در صورت توافق با آمر مکلف به بیمه کردن مال التجاره است.
 • آمر را از جریان اقداماتش مستحضر دارد و اگر معامله را منعقد نمود به فوریت به اطلاع آمر برساند.
 • وفق توافقات مابین با آمر باید عمل نماید لکن اگر بدون رضایت آمر مال التجاره را به نسیه بفروشد و عرف بازار نیز بدین شکل باشد مسئولیتی متوجه ایشان نمی باشد مگر این که صراحتا آمر ایشان را از این اقدام بر حذر داشته باشد.
 • در خصوص خرید و یا فروش اجناسی که دارای مظنه بورسی یا بازاری هستند خود حق العمل کار می تواند طرف معامله قرار گیرد مگر این که آمر ایشان را از این اقدام بر حذر داشته باشند.

حق الزحمه حق العمل کار

در مورادی که معامله به مرحله اجرا رسیده و حق العمل کار همه فعالیت های لازم برای سرانجام رسیدن معامله را انجام داده است و انجام معامله فقط به نظر آمر بستگی دارد که کار صورت بگیرد یا نگیرد، حتی در صورت انجام نگرفتن معامله حق العمل کار مستحق اجرتی است که طبق عرف باید پرداخت گردد.

طبق ماده ۳۶۸ قانون کار تمامی مخارج که حق العمل کار برای انجام معامله پرداخت کرده است و یا هزینه هایی که منفعت آمر در آن دخیل بوده است، همگی باید از طرف آمر به حق العمل کار پرداخت شود. در مواردی که مخارج انبارداری و یا حمل و نقل و… مطرح بوده است هم باید به حق العمل کار پرداخت گردد.

تفاوت دلالی و حق العمل کاری

دلالی با حق العمل کاری تفاوت دارد. از مهمترین تفاوت این دو حرفه می توان به آن اشاره کرد که حق العمل کار جزیی از یکی از طرفین قرار داد و معامله است که قرار است صورت بگیرد. این در حالی است که دلال تنها وظیفه معرفی طرفین قرار داد به یک دیگر را دارد.

حق العمل کار کیست؟

حق العمل کار به جای آمر در معامله ظاهر می شود و اوامر آن را اجرایی می کند. از طرف آمر برای مفاد معامله تعهدات را می پذیرد. در نهایت نتیجه را در اختیار آمر قرار می دهد. دلال هیچ نقشی در انعقاد معامله ندارد. و واسطه برای تحقق معامله طرفین است. حق العمل کار مسئولیت تعهدات قرارداد را بر عهده دارد. این در حالی است که دلال چنین مسئولیتی ندارد.

موارد فروش مال آمر توسط حق العمل کار

 • با نظارت دادستان باشد.
 • از طریق مزایده باشد.
 • امکان فروش یا مال با شرایط و قیمتی که آمر مقرر کرده نباشد یا این که آمر از دستور خود منصرف شده باشد.
 • آمر بیش ‌از اندازه‌ متعارف مال را در نزد حق‌ العمل کار نگاه دارد.
 • آمر یا نماینده‌اش در محل فروش حاضر باشند یا اگر حاضر نیستند از قبل با اخطاریه‌ رسمی مطلع شده باشند.

برای مشاوره با وکیل، می توانید با دفتر وکالت دادپویان در تماس باشید.

حق حبس در حق‌ العمل کاری

حق‌ العمل کار نسبت به انعقاد و اجرای قرارداد حق حبس ندارد. یعنی نمی‌تواند از انجام کار خودداری کند تا اول حق‌ العمل خود را دریافت دارد. اما پس از انعقاد و اجرای قرارداد اگر مال یا کالایی به دست حق‌ العمل کار رسید، وی می‌تواند آن را نزد خود نگاه دارد و از تحویل آن خودداری کند تا زمانی که آمر مزد و اجرتش را بدهد.

معامله‌ حق‌ العمل کار با خود

مطابق با ماده ۳۷۳ قانون تجارت حق‌ العمل کار اصولا حق انعقاد قرارداد با خود را ندارد مگر آن که مامور به خرید یا فروش اسناد یا اوراق بهادار یا اموالی باشد که مظنه‌ بورسی یا بازاری دارند. مانند سکه بهار آزادی، دلار و…

اگر حق‌ العمل کار خود طرف معامله قرار گیرد باید قیمت را بر مبنای (روز انجام معامله) در نظر بگیرد. اگر حق‌ العمل کار خود طرف معامله قرار گیرد، حق گرفتن اجرت و سایر هزینه‌ های لازم را دارد.

در هر موردی که حق‌ العمل کار شخصا می‌تواند خریدار یا فروشنده واقع شود، اگر به آمر بگوید که معامله انجام‌ شده است بدون این که طرف معامله را مشخص کند، خودش طرف معامله محسوب می‌گردد.

اگر معامله انجام شود و آمر از دستورش منصرف شود و بعد حق‌ العمل کار از این انصراف آگاه شود، دیگر حق‌ العمل کار نمی‌تواند خود طرف معامله گردد.

مدت اعتبار پروانه حق العمل کاری

ماده‌ ۳۸۰ آیین‌ نامه اجرایی مشخص کرده که اعتبار پروانه‌ حق‌ العمل کاری تنها ۱ سال است. برای تمدید نیز شخص متقاضی باید قبل از انقضا اعتبار پروانه حق‌ العمل کاری، با پرداخت بها تمبر پروانه و ارائه‌ دفتر مخصوص حق‌ العمل کاری، برای تمدید کارت حق‌ العمل کاری گمرکی خود درخواست دهد.

در صورتی که تخلفی که محرومیت دائمی یا موقت از شغل حق‌ العمل کاری را به دنبال دارد رخ نداده باشد، بعد از ملاحظه‌ دفتر حق‌ العمل کاری سال گذشته و پلمپ و امضا دفتر حق‌ العمل کاری سال بعد، مجددا ۱ سال پروانه را فعال می‌کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *