وصی کیست؟

وصی کیست؟

در این مقاله آشنا میشوید با: با وصی کیست، شرایط وصی، انواع وصیت، اختیارات وصی و عزل وصی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

طبق قانون وصی کیست؟

مطابق با ماده 1188 قانون مدنی، هر یک از پدر و جد پدری بعد از وفات دیگری می تواند برای اولاد خود که تحت ولایت او می باشند وصی معین کند تا بعد از فوت خود، در نگهداری و تربیت آنها مواظبت کرده و اموال آن ها را اداره نماید .

بنابراین وصی کسی است که توسط ولی قهری برای اداره امور محجور پس از مرگ خود تعیین می کند و هیچ یک از پدر و جد پدری نمی توانند با وجود حیات دیگری برای مولی علیه خود وصی معین کند و به عبارتی دیگر با وجود حیات ولی قهری، وصایت باطل است.

وصی کیست؟

وصی كسی است كه موصی برای پس از فوت خود در انجام اموری كه خود می توانسته به جای آورد معین می نماید از قبیل: تادیه دیون، اخراج ثلث و مصرف آن و نگهداری مولی علیه و اداره دارایی او و امثال آن. منظور از وصی كه ولی خاص نامیده می شود كسی است كه از طرف پدر یا جد پدری برای امور مربوطه به صغیر منصوب شده است.

برای مشاوره حقوقی ارث، می توانید با وکیل ارث در تماس باشید.

از نظر تحلیلی ولی سمتی را كه خود در سرپرستی مولی علیه و دارایی او دارد برای پس از فوت به وصی، واگذار می نماید و در حقیقت او قائم مقام ولی می باشد. در صورت فوت پدر و جد پدری وصی منصوب از طرف آنان سمت ولایت را عهده دار خواهد بود.

شرایط وصی

  • حدود و اختیارات اعمال وصی را موصی (وصیت کننده) تعیین می کند. لذا در صورت تجاوز از اختیاراتش اعمال حقوقی او باطل می شود و در عواقب آن ضامن است.
  • وصی در خصوص اموالی که حسب وصیت در اختیار او قرار داده شده در حکم امین است و ضامن نیست مگر در صورت تعدی و تفریط.
  • صغیر (کودک) را می توان به انفاق یک فرد کبیر (بالغ و عاقل) وصی قرار داد. در این صورت اجرای وصیت با فرد کبیر خواهد بود تا زمانی که صغیر رشد و بلوغ یابد.
  • غیر از پدر و جد پدری کسی حق ندارد برای صغیر وصی قرار دهد.

انواع وصیت

در یک تقسیم بندی کلی، می توان وصیت را به دو دسته وصیت عهدی و وصیت تملیکی تقسیم بندی کرد. در وصیت تملیکی، شخص مالی را به طور رایگان بعد از فوت خود به دیگری می بخشد. اما در وصیت عهدی انجام اموری را به عهده دیگری قرار می دهد و به همین دلیل، به آن وصیت عهدی می گویند. به طور مثال، به موحب وصیت عهدی می توان مسئولیت پرداخت دیونی را بر عهده شخصی قرار داد، یا مسئولیت نگهداری از فرزندان را به شخص خاصی سپرد.

اختیارات وصی

ولی قهری می تواند به وصی اختیار تعیین وصی بعد از فوت خود را بدهد. هم چنین وصی می تواند برا ی انجام وظایف محول شده وکیل بگیرد.

برای تقسیم ارث، می توانید با وکیل ارث در تهران در تماس باشید.

عزل وصی

واژه انعزال و عزل با یکدیگر تفاوت دارند چرا که انعزال به معنای آن است که نمایندگی بنا به یک علت قانونی و بدون نیاز به حکم دادگاه، ساقط شود و در این خصوص حکم دادگاه جنبه اعلامی دارد. اما در عزل، دادگاه با احراز دلایلی حکم به برکناری نماینده می دهد و این حکم تاسیسی است. و از تاریخ صدور، دارای منشا اثر می باشد.

اگر وصی منصوب از طرف ولی قهری به نگهداری یا تربیت مولی علیه و یا اداره امور او اقدام نکند یا امتناع از انجام وظایف خود نماید منعزل می شود.

وصی مکلف است که مطابق با وصیت عمل نموده و در همه مراحل مصلحت موصی را رعایت نماید. بنابراین اگر وصی برخلاف وصیت نامه، عملی را انجام دهد و به اصطلاح خیانت در وصیت نماید، از سمت خود توسط حکم دادگاه صالح، منعزل می شود و فرد دیگری جایگزین او می گردد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *