عدل ایران

آموزش کار با سامانه و سایت عدل ایران

در این مقاله آشنا میشوید با: عدل ایران، سامانه خدمات الکترونیک قضایی عدل ایران، راهنمایی کامل ورود به سایت عدل ایران، نصب سامانه عدل ایران adliran.ir، امکانات سامانه قضایی، معرفی www.adliran.ir قوه قضاییه، معرفی www.adliran.ir سامانه ابلاغ الکترونیک، پیامک های جعلی عدل ایران، تفاوت و روش شناسایی پیامک اصلی عدل ایران و جعلی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در ارتباط باشید.

سامانه عدل ایران www.adliran.ir چیست؟

با ورود و گسترش اینترنت، در کشور ما در سال های اخیر، دولت ها نیز تلاش کرده اند تا خدمات خود را تا حد امکان، در قالب اینترنتی و غیر حضوری، به شهروندان ارائه نمایند. یکی از مهم ترین این سامانه های اینترنتی، در کنار سامانه ملی آرای قضایی و سامانه سامع قوه قضایی، درگاه خدمات الکترونیک قضایی یا سامانه عدل ایران www.adliran.ir، بوده که ارائه دهنده خدمات مرتبط با دستگاه قضایی، به مراجعین به این دستگاه می باشد.

سایت عدل ایران که با عناوین دیگری، همچون سامانه ثنا یا سامانه عدل یا عدل ایران نیز شناخته می شود، سامانه ای است که تنوع گسترده ای از خدمات قضایی را به صورت اینترنتی، به مراجعین دستگاه قضایی ارائه کرده، به نحوی که در بسیاری از موارد، نیاز به مراجعه حضوری افراد به شعب دادسراها و دادگاه ها نبوده و در نتیجه، حجم مراجعه های حضوری به دستگاه قضا، به نحو چشمگیری کاهش یافته است.

برای مشاوره حقوقی، میتوانید با وکیل پایه یک دادگستری در تماس باشید.

عدل ایران

هرچند، پرکاربردترین امکان سامانه عدل ایران www.adliran.ir، مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی است، اما خدمات این سایت، به دریافت ابلاغیه الکترونیکی، محدود نبوده و امکان جست و جوی دفاتر خدمات قضایی، پیگیری روند پرونده، ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه و سامانه اطلاع رسانی پرونده اشخاص ، نمونه هایی از سایر خدمات ارائه شده توسط سامانه عدل ایران adliran.ir می باشد.

راهنمایی کامل ورود به سایت عدل ایران

سامانه عدل ایران قوه قضاییه، سامانه ای برای ارائه خدمات غیر حضوری به مردم می باشد. لذا کلیه افرادی که قصد استفاده از خدمات مختلف و غیر حضوری قوه قضاییه را دارند، می بایست که از نحوه ورود به سامانه عدل ایران مطلع باشند. دقت داشته باشید که برای استفاده از اکثر امکانات سایت adliran.ir، نیاز است که حتما دارای رمز شخصی سامانه ثنا باشید. بنابراین، ثبت نام در سامانه ثنا و دریافت رمز شخصی برای ورود به سایت adliran و استفاده از اکثر امکانات آن الزامی است.

ابتدا وارد سایت سامانه عدل ایران به آدرس www.adliran.ir شوید. در صورتی که قصد استفاده از امکانات مختلف غیر حضوری قوه قضاییه را دارید، می توانید از طریق منوی سمت راست سایت، بر روی هر یک از امکانات کلیک کنید و به سامانه مربوط به آن وارد شوید.

نصب سامانه عدل ایران adliran.ir

سامانه عدل ایران جهت دسترسی راحت تر کاربران خود و ورود ساده تر به این سامانه علاوه بر این سایت، اقدام به راه اندازی اپلیکیشن عدل ایران نیز کرده است. یعنی کاربران برای استفاده از امکانات این سامانه می توانند علاوه بر ورود از طریق سایت اینترنتی adliran.ir، با دانلود و نصب برنامه adliran بر روی تلفن همراه خود به این سامانه دسترسی داشته باشند و از خدمات ارائه شده آن به راحتی استفاده کنند. جهت دسترسی راحت کاربران بخدر جدول زیر لینک دانلود برنامه عدالت همراه عدل ایران قرار داده شده است.

سامانه خدمات الکترونیک قضایی عدل ایران

ارایه خدمات الكترونیک قضایی، از طرح‌های بزرگ و مهم دستگاه قضایی می‌باشد كه مورد توجه و تاكید مدیران عالی دستگاه قضایی است.

بی‌ تردید اجرای این طرح، گامی مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه قضایی و توسعه حكومت الكترونیک در كشور، به شمار می‌آید.

امروزه آمادگی الکترونیک مردم و نیز ارتقای سطح دسترسی آنان به امکانات و تسهیلات فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت به گذشته، امکان کاهش مراجعات مردم به مراجع قضایی را تسهیل نموده است و آن ها می توانند جهت طرح دعوا بدون مراجعه به محاکم یا دادسراها به صورت الکترونیکی  اقدام نمایند.

امکانات سامانه قضایی عدل ایران

سامانه قضایی یا همان درگاه خدمات الکترونیک قضایی که از سوی قوه قضاییه و از سال 1395 را ه اندازی شده است، ارائه دهنده طیف گسترده ای از امکانات قضایی، با هدف کاهش مراجعه افراد به شعب محاکم و هم چنین، کاهش حجم کاری قوه قضاییه و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده های قضایی می باشد.

هر چند، در میان عموم افراد جامعه، مهم ترین و شناخته شده ترین امکان، در میان امکانات سامانه قضایی، همان ابلاغیه الکترونیکی این سامانه می باشد، اما باید دانست امکانات سامانه قضایی، محدود به دریافت ابلاغیه الکترونیکی نبوده و سامانه قضایی عدل ایران، خدمات متنوعی را به کاربران خود ارائه می کند که در نتیجه این خدمات، لزوم مراجعه حضوری اشخاص را به دادگاه های حقوقی و کیفری، تا حد چشم گیری کاهش داده است.

مهم ترین امکانات سامانه قضایی عدل ایران عبارتند از: امکان ثبت نام سامانه ثنا و سامانه احراز هویت بر خط، ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، ارائه و پیگیری درخواست عفو و سامانه اطلاع رسانی پرونده اشخاص، که اصحاب دعوا از این طریق می توانند از روند پرونده های حقوقی و کیفری خود مطلع شوند.

معرفی www.adliran.ir قوه قضاییه

سایت www.adliran.ir قوه قضاییه، که با عناوین دیگری، همچون سامانه ثنا یا سامانه عدل یا عدلیران نیز شناخته می شود، در واقع، سایت مرجع خدمات الکترونیک قوه قضاییه می باشد، زیرا چنان چه به این سایت مراجعه گردد، مشاهده می شود که لینک دسترسی به تمام سامانه های الکترونیک قوه قضاییه، در سایت www.adliran.ir قرار داشته و در واقع این سامانه، سایت اصلی قوه قضاییه می باشد.

استفاده از امکانات و خدمات سامانه www.adliran.ir قوه قضاییه، در گام اول، مستلزم ثبت نام در سامانه احراز هویت ثنا بوده و در مرحله بعد، پس از دریافت نام کاربری یا همان کد ملی و رمز شخصی یا همان کد ثنا، می توان برای ورود به سامانه عدل ایران و استفاده از خدمات گسترده آن اقدام نمود.

معرفی www.adliran.ir سامانه ابلاغ الکترونیک

روند طولانی ابلاغ کاغذی و کندی روند دادرسی، موجب شد تا قوه قضاییه، در سال 1395، سایت www.adliran.ir سامانه ابلاغ الکترونیک را راه اندازی کند که پس از آن، افراد مرتبط با یک دعوای قضایی، تنها با استفاده از سامانه عدل ایران، می توانند از ابلاغیه های قضایی خود مطلع شوند . هم چنین الزام اشخاص به ثبت نام سامانه ثنا و دریافت ابلاغیه های قضایی به شکل الکترونیکی، گام بلندی را در راستای الکترونیکی کردن دادرسی قضایی برداشته و موجبات افزایش سرعت رسیدگی قضایی را فراهم نموده است.

گرچه سامانه ابلاغ الکترونیک به نشانی www.adliran.ir، خدمات متنوعی را به مراجعین سیستم قضایی، ارائه می کند، اما به جرات می توان گفت که امکان مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی، مهم ترین و کاربردی ترین امکان سایت www.adliran.ir سامانه ابلاغ الکترونیک می باشد.

برای مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی، ضروری است که متقاضی، ابتدا با مراجعه به سایت ثنا sana.adliran.ir، برای ثبت نام ثنا و احراز هویت، اقدام نموده و سپس، با ورود به سامانه عدل ایران و با مراجعه به قسمت ابلاغیه های جدید، ابلاغیه های مرتبط با دعاوی خود را مشاهده و چاپ کند.

پیامک های جعلی عدل ایران

متاسفانه در طول سال پرونده های بسیاری در زمینه کلاهبرداری از طریق پیامک جعلی سامانه ثنا تشکیل می شود. شیادان با جعل آدرس اینترنتی سامانه ثنا یک پیامک که شبیه ابلاغیه قضائی است و با این عنوان که شکایت شما در این سامانه ثبت شد، قربانی را به یک صفحه جعلی هدایت می کند و قربانی بر روی لینکی که اعلام شده کلیک کرده و به محض کلیک بر روی این لینک، بک بدافزار در گوشی قربانی نصب می شود که به محتوای همه پیامک ها دسترسی دارد و از سوی دیگر اطلاعات بانکی قربانی در اختیار کلاهبردار قرار می گیرد و به این شیوه حساب بانکی افراد به راحتی تخلیه می شود.

این در حالی است که دریافت مبالغ از قربانیان در ابتدا بسیار ناچیز است به همین دلیل افراد به راحتی فریب خورده و با این تصور که مبلغ ناچیزی است وارد لینک های جعلی می شود اما در کسری از ثانیه تمام حساب افراد تخلیه می شود.

لازم است هموطنان مهم ترین و اصلی ترین تفاوت های بین پیامک های اصلی و جعلی سامانه ثنا را بدانند تا به راحتی فریب شیادان را نخورده و در دام آن ها گرفتار نشوند. هر فردی در هر سطح از دانش سایبری قرار داشته باشد با اطلاع از این موارد به هیچ عنوان فریب نخورده و شیادان را در اهداف خود ناکام می گذارند.

تفاوت و روش شناسایی پیامک اصلی عدل ایران و جعلی

  • برای مشاهده ابلاغیه های قضائی نیازی به هیچ گونه پرداختی نیست.
  • پیامک فقط برای افرادی که ثبت نام کرده اند ارسال می شود.
  • ابلاغ قضائی برای کسانی که ثبت نام نکرده اند، پیامکی نیست.
  • پیامک های اصلی با شماره شخصی ارسال نمی شود.
  • پیامک ثنا لینک ندارد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *