جدیدترین رادیو حقوقی و کیفری

رادیو حقوقی دادپویان همراه همیشگی شما. جهت مشاوره حقوقی با وکیل تماس بگیرید.

رادیو چیست؟

رادیو (به انگلیسی: Radio)  به سامانه و نیز دستگاهی گفته می‌شود که صدا، پیام، یا در حالت کلی، یک سیگنال را به وسیله امواج رادیویی منتقل (ارسال یا دریافت) می‌کند. ارتباط رادیویی، ارسال سیگنال‌ها با استفاده از مدولاسیون امواج الکترومغناطیسی و در فرکانس‌های رادیویی است. امواج الکترومغناطیسی می‌توانند از هوا و خلا بگذرند. اطلاعات (صدا، تصویر، پیام) با استفاده از روش‌های معین و با تغییر بعضی از مشخصه‌های امواج منتشر شده مانند دامنه، فرکانس، فاز یا پهنای پالس منتقل می‌شوند. امواج الکترومغناطیسی یا به‌ طور مستقیم از راه بازتاب یا پراش از محیط (هوا، خلا) عبور می‌کنند.

شدت امواج الکترومغناطیسی، با افزایش فاصله از منبع انتشار کم می‌شود و در بعضی موارد هم انرژی آن‌ها توسط محیط انتشار جذب می‌شود (مانند جذب امواج مایکروویو توسط قطرات باران). پارازیت (تداخل) عموما موج منتشر شده را دچار تغییر می‌کند؛ این تداخل الکترومغناطیسی از سوی منابع طبیعی (مانند رعد و برق) یا منابع مصنوعی (مثل دیگر فرستنده‌ها و انتشار دهنده‌های ناگهانی) ناشی می‌شود.

همچنین در گیرنده، نویز تولید می‌شود (نویز را نباید با پارازیت یکی دانست). اگر توان نویز یا تداخل به اندازه کافی زیاد باشد، سیگنال مورد نظر دیگر قابل تشخیص و آشکارسازی نیست. این موضوع اساساً باعث محدود شدن گستره ارتباطات رادیویی می‌شود.

رادیو حقوقی در ایران‌

تاسیس رادیو قانونی در ایران با تلگراف بیسیم ارتباط دارد بنابراین برای درک بهتر از چگونگی تاسیس رادیو نظری می اندازیم به بنیانگزاری تلگراف بیسیم در ایران در اواخر سال ۱۳۰۳ در دویست هزار متر مربع زمینهای (قصر قاجار) مقدمات راه اندازی تلگراف بیسیم توسط وزارت جنگ فراهم شد و نخستین دكل موج بلند به ارتفاع ۱۲۰ متر كه هنوز پایه ان موجود است نصب گردید و در بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۰۴ دستگاه ۲۰ كیلو واتی موج بلند نصب شد و در ششم اردیبهشت ۱۳۰۵كار بیسیم با پخش تلگرافی برای دعوت عمومی برای همكاری به كشورهای مختلف جهان رادیو قانون افتتاح گردید.

در سال ۱۳۰۷ نصب دو دستگاه موج كوتاه اغاز و در سال ۱۳۰۹ از آنها بهره برداری و مركز گیرنده رادیو قضایی به نجف آباد تهران و مركز مخابرات به میدان توپخانه منتقل شد.

اهداف‌ و تشكیلات‌ رادیو

اداره‌ رادیو در بدو تاسیس‌ به‌ اداره‌ كل‌ انتشارات ‌و تبلیغات‌ به‌ مدیریت‌ دكتر (عیسی صدیق‌ اعلم‌)، استاد دانشگاه‌ واگذار شد.

اهداف‌ و وظایف‌ این‌ اداره‌ عبارت‌ بودند از:

تعیین‌ سیاست‌ و خط مشی رادیو

توسعه‌ فرهنگ‌ عمومی و آشنا كردن‌ مردم‌ به‌ اصول‌ زندگی نوین‌

توجه‌ به‌ وحدت‌ ملی، مبانی ملیت‌ و حفظ استقلال‌

شرح‌ تحولات‌ كشور به رادیو کیفری

رعایت‌ كامل‌ سیاست‌ دولت‌ در انتشار اخبار

تاسیس‌ مدرسه‌ برای تربیت‌ خطیب‌، قصه‌گو، شاهنامه‌ خوان‌ نصب‌ رادیو و بلندگوی عمومی در مركز شهر

تاسیس‌ مدرسه‌ هنرپیشگی

مرکز رادیو دادپویان

رادیو اینترنتی چیست

با شروع عرصه ویدیو، دوران طلایی رادیو به انتهای عمر خود رسید. اما اینترنت دوران طلایی رادیو را احیا کرد. در دنیایی که توجه مردم آن مقسوم شده، تنها یک منبع صوتی است که می تواند در یک فرهنگ پریشان بدرخشد. گوش کردن به رادیو از طریق تلفن همراه هنگام رفت و آمد، تبدیل به یک عادت روزمره شده است، همین عامل باعث راه اندازی رادیو اینترنتی، یکی پس از دیگری شد. دستگاه های همراه باعث شده اند دسترسی به رادیو موسسه حقوقی دادپویان افزایش چشمگیری داشته باشد. این افزایش دسترسی باعث شده تا تعامل رادیو با مخاطبین آن افزایش یابد.