جدیدترین اخبار حقوقی و کیفری

اخبار حقوقی دادپویان، خبر اطلاعاتی درباره وقایع جاری است که از طریق رسانه‌های مختلف ارائه می‌شود مانند: چاپ خبر، پخش زنده، ارتباطات الکترونیکی، یا از طریق شهادت ناظران و شاهدان رویدادها.

موضوعات مشترک گزارش‌های خبری شامل جنگ، دولت، سیاست، آموزش، بهداشت، محیط زیست، اقتصاد، فرهنگ، تجارت، مد و سرگرمی و همچنین رویدادهای ورزشی، رویدادهای عجیب و غریب یا غیر معمول است. اعلامیه‌های دولتی، در مورد تشریفات سلطنتی، قوانین، مالیات، بهداشت عمومی، حوادث و جنایتکاران، از زمان‌های بسیار قدیم اخبار لقب گرفته‌اند. تحولات فن آوری و اجتماعی سرعت انتشار اخبار را افزایش داده و بر محتوا و شیوه ی ارائه ی آن نیز تاثیر گذاشته‌است.

تعریف خبر و انواع آن اخبار قضایی کیفری

یک رویداد زمانی به خبر تبدیل می‌شود که برای مخاطبانش دارای اهمیت باشد. این اهمیت گاه به دلیل شهرت شخصی است که درگیر رویداد شده است (مثل تصادف یک ستاره سینمای یا موفقیت یک ورزشکار محبوب). بعضی مواقع این اهمیت ناشی از تاثیری است که آن رویداد بر زندگی مخاطبان می‌گذارد (مثل سهمیه ‌بندی بنزین). بعضی مواقع جذابیت رویداد به خاطر استثنایی و هیجان‌انگیز بودن آن است (مثل به دنیا آمدن نوزادان ۴ قلو از یک مادر ۵۰ ساله). همه این مثال‌ها یک رویداد را به خبر تبدیل می‌کنند، چرا که برای مخاطبان دارای اهمیت هستند و مردم پس از شنیدن آن ها بی‌اعتنا باقی نمی‌مانند.

نکته جالب این است که شاید یک رویداد برای مردم یک جامعه به خبر تبدیل شود اما برای مردم جامعه دیگری خبر نباشد. دلیل این موضوع، تنها به اهمیت رویداد برای مردم بستگی دارد. به عنوان مثال زلزله ۴ ریشتری در شهری مثل اصفهان که هیچ خسارت مالی و جانی در پی ندارد، برای مردم اصفهان و حتی مردم ایران خبر است اما مردمی که در سایر کشورها زندگی می‌کنند، هیچ احساسی نسبت به این رویداد ندارند. به همین دلیل زلزله خفیف ۴ ریشتری در اصفهان هر چند برای مردم اصفهان خبر است و تا چند روز درباره آن بحث و گفتگو می‌شود اما برای مردم رومانی، مالزی، مکزیک یا لهستان اصلا خبر نیست.

انواع خبر

خبر متناسب با شیوه تولید آن انواع مختلفی دارد. از جمله:

خبر پوششی: که توسط خبرنگاران اعزامی به یک رویداد یا مراسم تولید می‌شود. مانند: افتتاح نمایشگاه کتاب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

پیش‌ خبر: که اطلاعات مقدماتی از رویدادی که قرار است در آینده نزدیک رخ دهد، ارایه می‌دهد. مانند: جام جهانی فوتبال با حضور ۳۲ تیم ملی در روسیه برگزار می‌شود.

خبر کوتاه: که متناسب با نام آن، بیشترین و مهمترین اطلاعات مربوط به یک رویداد را در کمترین تعداد کلمه‌های ممکن مخابره می‌کند.

اخبار حقوقی جنایی

یکی از مهمترین مواردی از اخبار حقوقی که بسیار دنبال کننده دارد خبرهای حقوقی می باشد که زیر مجموعه آن خبرهایی اعم از کیفری و حقوقی. خبر حقوقی و خبر کیفری و خبر جنایی به طور مثال: خبر اختلاس، کلاهبرداری، رشوه، قتل، ضرب و جرح و حوادثی که مربوط  به قانون باشد را در بر گیرد که تحت عنوان اخبار حقوقی پوشش خبری داده می شود و با کوچکترین تحقیق و گشتن در فضای مجازی و اینترنت کافی است که کلمه اخبار حقوقی را کلیک کنید آن وقت با هجمه ای از خبرهای حقوقی و قضایی روبه رو خواهید شد.

و اخبار حقوقی چون زیر مجموعه خیلی از قوانین حقوقی می باشد و با زندگی روزمره مردم سرو کار دارد از این رو برای جامعه خیلی اهمیت دارد و مهم می باشد.