سوالات متداول حقوقی

با سوالات متداول حقوقی آشنا شوید. در صورت تمایل به پرسیدن سوال، به لینک زیر مراجعه کنید.

سوالات حقوقی زیر، پرتکرارترین سوالاتی هستند که توسط شما عزیزان پرسیده شده اند. لطفا ابتدا سوال خود را در قسمت زیر پیدا کنید و چنانچه نیاز به مشاوره حقوقی داشتید، میتوانید از طریق لینک زیر برای مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری یا تصویری اقدام نمایید.

موبلایل دادپویان

امروزه سوالات متداول با توجه به گستردگی دامنه اطلاعات و اینکه در زمینه های علمی پژوهشی و حقوقی که می تواند زمینه های دیگری هم باشد با توجه به گستردگی علوم مختلف درهر حیطه کاری سوالات در ذهن اشخاص پدید می آید.

و معمولا سوالات که بیستر جنبه عمومی دارد و افراد در مورد آن اطلاعاتی ندارند می توانند با یک جستجوی ساده در فضای اینترنتی به آن جواب ها دست پیدا کنند.

سوالات متداول حقوقی

سوالات متداول حقوقی یکی از دغدغه های امروز مردم در روابط اجتماعی شان که خواه یا ناخواه با آن دست و پنجه نرم می کنند امروزه نظم حقوق جامعه و قوانین مختص و مربوط به خود می باشد به طور مثال حقوق بشر در این زمینه پیشگام تمام قوانین ملل مختلف می باشد.

و اگر کمی بخواهیم دقیق تر و تیتر وار تر در این مورد سخن بگوییم حقوق خانواده و موارد مباحث کیفری، مالی و ملکی، و سایر مواردی که در قانون می باشد زیر مجموعه همین حقوق اجتماعی می باشد.

اما امروزه با تعداد زیادی از قوانین سرو کار داریم که عامه مردم از حقوق اجتماعی و حق قانونی خودشان به طور کامل مطلع نمی باشند، لذا مراکز و موسسات حقوقی و دفاتر وکلا در غالب سوالت متداول حقوقی کار خوبی که کرده اند اطلاعاتی را برای مخاطبین نشر داده اند.

و آن دسته سوالتی که بیشتر مردم در ذهن خودشان دارند را در مورد آن مطالبی را در اختیارشان گذاشته اند.

سوالت پرتکرار و متداول حقوقی در خدمات دادپویان

با توجه به اینکه موسسه حقوقی دادپویان سال ها در تلاش می باشد که به مشکلات و سوالت مخاطبین پاسخی روشن را بدهد از این رو در سایت موسسه حقوقی دادپویان یک سری از سوالات متداول در زمینه های خانواده، کیفری، ارث و انحصار وراثت و جرائم رایانه ای و سوالاتی دیگر که امروزه در ذهن مخاطبین می باشد را طراحی کرده تا بتواند این خلع ندانستن مخاطب در مورد حق و حقوق قانونی خودش را در زمینه های مطروحه پیدا کنند.

اهمیت سوالات متداول

گاها دیده می شود که یک سری از سوالات کاربران بسیار ساده می باشد و چون تخصصی در آن زمینه ندارند و اطلاعات پایه یا دانش آکادمیک و تحصیلات کلاسیک آن در دانشگاه ها یا مراکز آموزشی و کارگاهی ندارند برای افراد کمی دچار سردرگمی ایجاد می کند.

لذا برای عوام که هیچ پیش زمینه ای در مورد آن از موضوع مورد نظرشان ندارند از اهمیت بالای برخوردار هست، از این رو مراکزی که خدماتی را به مردم ارائه می دهند می توانند طی بروشور یا کاتالوگ و امروزه با پیشرفت فضای مجازی و اینترنت در سایت های خود سوالاتی که بسیار متداول تر هست را برای بازدید کنندگان نشر می دهند.

ماهیت سوالات متداول

اما هر چیزی به نوبه خود دارای ماهیتی می باشد و در مورد سوالات متداول باید گفت ماهیت آن راهنمایی بهتر مردم در مورد موضوع انتخابی آن ها که با چالشی برخوردار هستند می باشد.

و راهکارهای متنوعی که برای آن ها ارائه می گردد می تواند یک راه باشد یا چند راه که مخاطب خودش در زمانی که چند راه حل برای هدف مورد نظرش پیدا شده با توجه به موقعیت و شرایط خود می تواند یکی از راه های پیشرو را انتخاب نماید.

مکفی نبودن سوالت متداول

در اینجا می خواهیم به شما بگوییم که هر کسی با بسته به موضوع خویش صرفا نباید به این سوالات متداول اکتفا کند چون در موضوعات مختلف هر کس نسبت به حق خود دارای شرایطی خاص می باشد و نمی توان به صورت کلی به قضایا نگاه کرد.

از این رو موسسه حقوقی دادپویان بخشی از خدمات خود را به سوالات و پرسش و پاسخ حقوقی رایگان اختصاص داده است و شما مخاطبین و همراهان گرامی و صمیمی می توانید در این بخش سوالات خود را مطرح نمایید تا وکلای موسسه حقوقی دادپویان در اسرع وقت پاسخ گوی شما باشند.

و مجدد باید اشاره کنیم که باز هم یک سری از سوالتی که مطرح می شود برای پاسخ دهی از پیچیدگی خاصی برخوردار هست و نیاز دارد که وکیل برای جواب دقیق سوالاتی را مجدد در آن زمینه از مخاطب بپرسد و یک پروسه چند سوال و جوابی پیش می آید.

از این رو پیشنهاد ما به شما در مورد سوالات ساده که نیاز به پرسش مجدد از شما ندارد استفاده کنید و لذا سوالات از این قبیل را حتما از مشاوره های حقوقی تلفنی یا حقوقی تصویری و در نهایت اگر نیاز به بررسی بیشتر و مدارک دارد در نهایت از مشاوره های حضوری استفاده نمایید.

سخن پایانی

تیم وکلای موسسه حقوقی دادپویان که از کادری مجرب و بهترین وکلای تهران برخوردار می باشد و همیشه در کنار شما مخاطبین هستند لذا در مورد کارهای حقوقیتان همیشه سعس داشته باشید با وکلای متخصص در آن زمینه مشاوره تلفنی یا حضوری داشته باشید که خدایی نکرده حقتان پایمال نشود.

سوالات متداول خانواده

حق طلاق بدون رضایت شوهر

از نظر قانونی طلاق در اختيار مرد است و نمي توان او را به طلاق مجبور کرد مگر در مواردی که قانون معين کرده باشد. ولی مرد هروقت بخواهد میتواند زن را طلاق دهد.

به علت سوء رفتار مرد يا وجود عسر و حرج يا به علت عجز شوهر از دادن نفقه يا خودداری او از پرداخت نفقه و عدم امکان اجرای حکم دادگاه به الزام شوهر به پرداخت نفقه خواهد بود.

خانم در صورتی که شوهرش چهار سال مفقودالاثر باشد زوج غایب مفقودالاثر محسوب می شود که دادگاه بدون رضايت زوج طلاق را جاری می کند.

ممنوع الخروج کردن مرد بابت مهریه

زن برای دریافت مهریه می تواند به دفترخانه رسمی مراجعه کرده و مبادرت به صدور اجراییه نماید که پس از ابلاغ آن به زوج، زن می تواند تمام اموال منقول و غیر منقول همسر را بازداشت نماید اما امکان دارد در برخی موارد زن امکان دسترسی به اموال شوهر را نداشته باشد یا نتواند مالی را برای وصول طلبش معرفی نماید و مرد هم خود از معرفی اموالش خودداری نماید که در این شرایط می تواند دستور ممنوع الخروج شدن مرد را بگیرد تا مرد به دلیل پرداخت نکردن مهریه و فرار از پرداخت امکان خروج از کشور را نداشته باشد و بتوان از این لحاظ مانع فرار او شد.

نفقه و مهریه در صورت عدم تمکین زن

در صورت عدم تمکین زن، دادخواست از طرف زوج در دادگاه مطرح می گردد بنابراین در صورت ثابت شدن، نفقه به زوجه تعلق نمی گیرد ولی مهریه به او تعلق خواهد گرفت.

در صورت اثبات خیانت زن، آیا مهریه به آن تعلق می‌گیرد؟

بله، حتی در صورت اثبات این موضوع، مهریه خانم باید پرداخت شود.

آیا برای بخشیدن مهریه در دفترخانه نیاز به حضور پدر دختر هست؟

برای بخشیدن مهریه قانونا نیازی نیست، ولی برخی دفترخانه‌ها قبول نمی‌کنند که این مورد خاص را انجام دهند. مخصوصا برای خانم‌های جوان حساسیت بیشتری نشان می‌دهند.

اگر خانم ازدواج مجدد کنه، مهریه ازدواج اول منتفی می شود؟

خیر، حتی اگر زن مجددا ازدواج کند، هر آن چه از ازدواج اول نبخشیده و پرداخت نشده کماکان طلبکار است و خانم می‌تواند از شوهر سابق و همسر کنونی خود همزمان مهریه خود را مطالبه کند.

دست و پای مرد به عنوان مهریه اگر دختر و پسر را با هم بگیرند، واقعیت دارد؟

خیر به هیچ عنوان هم چین چیزی وجود ندارد و این موضوع جنبه شوخی و جوک دارد.

تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه چیست؟

عندالاستطاعه قیدی است که در عقدنامه درج می‌شود و تا زمانی که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد، زن نمی تواند مهریه خود را وصول کند. در مهریه عندالاستطاعه باید ثابت شود که زوج توانایی پرداخت مهریه را دارد یا ندارد! اگر عندالمطالبه در عقدنامه درج شود، مرد محکوم به پرداخت مهریه شده و با توجه به شرایط باید آن را پرداخت کند.

والدین می توانند با فرزندان خود پس از طلاق ملاقات نمایند؟

ملاقات با فرزندان حق هر یک از والدین است و آن ها می توانند این حق خود را اعمال نمایند اما در شرایطی، این زمان ملاقات با فرزند متفاوت خواهد بود.

آیا می توان والدین را از ملاقات با فرزندان محروم نمود؟

خیر، امکان محروم نمودن والدین از ملاقات با کودک امکان پذیر نیست. حتی در صورت شرایط خاص با حضور ناظر از طرف دادگاه می‌توان با فرزندان ملاقات داشت.

چه کسانی می‌توانند از دادگاه درخواست مهروموم ترکه متوفی را کنند؟

1- هر یک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آن‌ها.

2- موصی له (کسی که به نفع او وصیت شده).

3- طلبکار متوفی که طلب او مستند به سند رسمی یا حکم قطعی باشد به مقدار طلب.

4- کسی که از طرف متوفی به عنوان وصی معین شده باشد.

سوالات متداول کیفری

ضرر و زیان‌های ناشی از جرم توسط شاکی

هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی ‌احتیاطی به جان، سلامتی، مال، آزادی، حیثیت یا شهرت تجاری و یا به حقوق دیگران لطمه وارد نماید، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود هستند.

بنابراین شاکی می تواند، جبران تمام ضرر‌های مادی مانند تخریب اموال مسروقه، ضررهای معنوی مانند لطمه به حیثیت و ضررهای ممکن الحصول ناشی از جرم را که مقتضی شده، مطالبه کند.

نکته مهم این که خسارت عدم النفع که متفاوت ازمنافع ممکن الحصول بوده و مقتضی وجود آن محقق نشده، قابل مطالبه در مراجع قضایی نخواهد بود.

چه اشخاصی حق در خواست اعاده دادرسی را دارند؟

محکوم علیه یا وکیل ویا نماینده قانونی او در صورت فوت یا غیبت محکوم علیه، همسر و وارث قانونی و وصی پس از فوت او امکان اعاده دادرسی از حکم قطعی را دارند.

هم چنین دادستان کل کشور، دادستان مجری حکم و رئیس سازمان قضائی نسبت به احکام قطعی دادگاه نظامی طبق ماده 637، امکان اعاده دادرسی از حکم را دارند.

نکته مهم این است که شاکی حق اعاده دادرسی را ندارد.

مجازات شهادت دروغ و کذب به چه صورت می‌باشد؟

شهادت دروغ یا شهادت کذب از جمله جرایم کیفری می‌باشد. زمانی که شخص در دادگاه و یا در نزد مقام قضایی، در مورد موضوعی مطالب کذب و دروغ عنوان می‌کند.

هم چنین در صورت پس گرفتن شهادت، شهادت اولیه به معنای شهادت دورغ بوده و مشمول شهادت کذب می‌شود.

مطابق ماده 650 از کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه و یا نزد مقام رسمی شهادت دروغ بدهد، به 3 ماه و 1 روز تا 2 سال حبس و یا به 1 میلیون و 500 هزار تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم چقدر است؟

مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم حبس ندارد، بلکه پنج تا پانزده میلیون ریال جزای نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق پیش بینی شده است.

مجازات مصرف ماری جوانا چیست؟

مجازات آن طبق رویه دادگاه، همان مجازات حشیش در نظر گرفته‌ شده است. بر خلاف تصور افراد که فکر می‌کنند کشیدن یا همان مصرف گل (مواد مخدر ماری جوانا) مجازاتی ندارد. اگر فرد مصرف کننده معتاد باشد به ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی و همین‌طور تا ۳۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود. اگر برای بار اول از گل استفاده کرده باشد، به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

شکایت جعل سند باید چطور مطرح شود؟

 شکایت جعل سند هم می توان به دادگاه کیفری شکواییه داد و تقاضای مجازات طرف را نمود و هم می توان به دادگاه حقوقی دادخواست اثبات وقوع جعل و ابطال سند داد.

هم چنین در دادسرا اعم از حقوقی یا کیفری یک طرف می تواند نسبت به اسناد ارائه شده از سوی طرف مقابل ادعای جعل نماید که در این صورت قاضی حسب تشخیص با بررسی دلایل مدعی جعل یا با ارجاع به کارشناس اصالت یا عدم اصالت سند را احراز می کند.

آیا محکومیت به جرم جعل سوء سابقه خواهد داشت؟

محکومیت به جرم جعل در صورتی که نسبت به اسناد عادی و توسط افراد عادی غیر از کارمند دولت صورت بگیرد سوء سابقه نخواهد داشت و در باقی موارد مرتکب دارای سابقه کیفری خواهد بود.

آیا زندانی ممکن است مشمول عفو بشود؟ انواع عفو کدامند؟

بله، ممکن است فرد با عفو عمومی یا عفو عام مواجه شود که این امر توسط مجلس تصویب می شود و بیشتر در مواقع بحرانی جریان دارد مانند زمان پس از انقلاب. عفو خصوصی یا عفو خاص عفوی است که توسط مقام رهبری اعطا می شود و در مواقع عیدها و مناسبت ها به زندانیان اعطا می شود.

در جرم شراب خواری غیر مسلمان هم، برای خوردن مشروب شلاق می خورد؟

خیر مگر این که در محیط ها و معابر عمومی تظاهر به مصرف مشروبات الکلی نماید.

جرم استعمال مشروب و رابطه نامشروع در پارتی مختلط چیست؟

شرکت در پارتی به تنهایی جرم نیست. دستگیری و مجازات فقط به دلیل حضور در مهمانی نبوده، بلکه تهیه و نگهداری مشروب، مصرف مشروبات الکلی، توزیع و استعمال مواد مخدر، برقراری روابط نامشروع و بسیاری موارد دیگر که هریک به تنهایی می‌تواند جرم به حساب بیاید.

برای شکایت از همسایه آزاری، چه کار کنیم؟

در شورای حل اختلاف در صورت وجود مشکلاتی هم چون صدای مستمر حیوانات خانگی، سر و صدای ناشی از تعمیرات و صدای غیرمتعارف موسیقی و تلویزیون، مراسم‌های متعدد، عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه‌های مشترک طرح دعوی نمایید.

در دادسرا ،رجوع به مراجع کیفری نیازمند وجود جرم است مثل توهین، دعوا کردن، داد و فریاد، مشاغلی که غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود.

شما می‌توانید با تنظیم شکوائیه با عناوین، مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه یا هتک حرمت به دادسرا مراجعه نمایید.

 استشهادیه و صورت جلسه تنظیمی از سوی پلیس ۱۱۰ می‌تواند ادله مناسبی برای تسهیل روند رسیدگی و اثبات سریع‌تر همسایه آزاری باشد.

سوالات متداول ملکی

دستور تخلیه در شرایط کرونایی

به طور کلی خیر، ولی تحت شرایطی خصوصا اگر مستاجر از تعهدات و تکالیف خود تخلف نموده باشد، حتی در شرایط فراگیری بیماری کوید 19 و کرونا می‌توان دستور تخلیه گرفت.

اخذ مجوز ساخت خانه در زمین کشاورزی، چگونه است؟

باید به سازمان جهاد کشاورزی محل جهت تغییر کاربری زمین مراجعه کنید و این جواز را دریافت کنید.

به نام زدن محضری ملک و زمین به نام فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند امکان پذیر هست؟

بله امکان پذیر می‌باشد شخص می تواند نسبت به انتقال سند محضری به صورت قانونی از طریق دفاتر اسناد رسمی و یا صلح به نام فرزند خود اقدام نمائید.

سند مبایعه نامه اعتبار دارد؟

خرید فروش املاک هم به صورت سند رسمی و هم سند عادی (مبایعه نامه) صورت می گیرد.

باید به این نکته توجه داشت مبایعه نامه سند عادی است لذا در دعاوی، بیش از یک سند عادی نیست. این بدین نیست که سند عادی که در دفاتر املاک بین خریدار و فروشنده نوشته می شود از نظر قانونی بی اعتبار است.

اما هیچ گاه ارزش سند رسمی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود را ندارد و به مراتب با داشتن سند رسمی راهی به مراتب آسوده تر در صورت بروز مشکل، در دادگاه ها خواهید داشت.

اگر شخصی ملک را تصرف کند چگونه باید حکم تخلیه ملک را گرفت؟

اگر ملکی که دارای سند رسمی می باشد تصرف گردد، مالک می تواند برای تخلیه ملک در دادگاه دعوای خلع ید مطرح کند.

توجه داشته باشید که طرح دعوای خلع ید در صورتی امکان پذیر است که خواهان، سند رسمی مالکیت داشته باشد اگر ملک ثبت نشده باشد و فاقد سند باشد در ابتدا مالک باید مالکیت خود را ثابت کند.

دعوای فک رهن چیست؟

گاهی ممکن است در برخی موارد شخصی ملکی را نزد بانک یا فردی در رهن بگذارد و بعد از آن که دین خود را پرداخت کرد، آن کسی که مال نزد او به رهن گذاشته شده است اقدام به فک رهن نکند.

در چنین وضعیتی راهن باید علیه مرتهن اقامه دعوای الزام به فک رهن  کند. در این صورت ید مرتهن از حالت امانی به ضمانی تبدیل می شود و راهن نیز می‌تواند دادخواستی تحت عنوان «الزام به فک رهن» و پرداخت اجرت‌ المثل ایام عدم فک رهن تنظیم کند.

برای دستور تخلیه منزل و تخلیه فوری چه شرایطی لازمه؟

برای تخلیه فوری، وجود حداقل 2 شاهد - کتبی بودن قرارداد - امضای طرفین قرارداد - ذکر مدت در قرارداد - ذکر مبلغ در قرارداد، ضروری است.

برای انجام دستور تخلیه یا تخلیه فوری چقدر زمان لازم است؟

انجام و اجرای دستور تخلیه به طور متوسط چیزی بین 20 روز تا 3 ماه طول می‌کشد. البته بسته به مورد ممکن است کمی طولانی‌تر شود.

حکم عقد و معامله صوری چیست؟

معامله صوری به دلیل عدم وجود قصد انشاء و اراده باطنی در انعقاد عقد و بعضا به دلیل عدم رعایت شرایط صحت، باطل است.

مثل این که کسی در ظاهر در قالب عقد بیع مالی را به یکی از نزدیکان خود منتقل کند ولی در باطن پولی بین آن ها رد و بدل نشود و قصد انتقال دهنده فقط تغییر ظاهری نام مالک باشد.

وکالت تام الاختیار چگونه باطل می شود؟

اگر وکالت تام الاختیار به صورت بلاعزل نباشد قرارداد وکالت به دو صورت عزل وکیل توسط موکل و یا استعفای وکیل فسخ و باطل می شود.

سوالات متداول حقوقی

در چه مواردی می‌توان چک را برگشت زد؟

در مواردی که صادر کننده چک در بانک اعتبار نداشته یا چک را به صورت مخدوش تنظیم نموده و یا از بانک درخواست عدم پرداخت وجه چک به دارنده نماید، می توان چک را برگشت زد.

در چه مواردی می‌توان چک را برگشت زد؟

در مواردی که صادر کننده چک در بانک اعتبار نداشته یا چک را به صورت مخدوش تنظیم نموده و یا از بانک درخواست عدم پرداخت وجه چک به دارنده نماید، می توان چک را برگشت زد.

تکلیف دارنده چک در صورت فوت صادر کننده

 اگر چک مدت دار و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادر کننده باشد حکمش از قرار زیر می باشد:

برای مثال تاریخ صدور چک 04/04/1400 است و سررسید 08/08/1400 و صادر کنده در تاریخ 06/06/1400 فوت می کند. برابر ماده 231 قانون امور حسبی بدهی های دارای وعده و مدت ( موجل) متوفی بعد از فوت او به روز و حال می شود از این رو در این حالت نیز چون چک در زمان حیات متوفی صادر شده است، با مرگ او بدهی مدت دار او حال خواهد شد بنابر این بانک باید قبل از تاریخ سررسید وجه چک را به دارنده چک پرداخت کند.

 از سوی دیگر برابر قانون تجارت ماده 311 اصولا پرداخت چک نباید وعده داشته باشد. از این رو بانک ها با فرض موجودی باید چک های صادره از متوفی را پرداخت کنند.

حال سوالی دیگر در دل این سوال می باشد که اگر شخصی که صادرکننده چک است فوت کند آیا بانک می تواند تا قبل از تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی توسط دادگاه وجه چک را پرداخت کند؟

در این خصوص بانک منعی ندارد زیرا با صدور چک صاحب چک وجه آن را به شخص دیگری واگذار می کند و این تصمیم در زمان حیات او بوده است.

مسئولیت قانونی دو نفر به عنوان ضامن صادر کننده سفته چیست؟

طبق ماده 403 قانون تجارت، ضمانت وقتی تضامنی است که یا در قوانین تصریح شده باشد و یا در مورد آن قرارداد و توافقی انجام شده باشد، بر این اساس اصل را باید بر مسئولیت غیر تضامنی دانست، در مورد تعدد ضامنین یکی از مسئولان سند تجاری هم باید قائل بر این باشیم که هر چند مسئولیت هر یک از ایشان نسبت به صادرکننده تضامنی است، ولی عملا آن‌ها به طور مشترک ضمانت را بر عهده گرفته اند.

هر یک از ضامنین که کل مبلغ سفته را پرداخته باشد می تواند نسبت به نیمی از مبلغ به ضامن دیگر رجوع کند.

آیا خط زدن به حواله کرد در متن چک مانع نقل و انتقاله؟

برابر قانون چک ممکن است در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد باشد یا این که چک با امضا در پشت آن به دیگری منتقل شود. اما هنگامی که صادر کننده چک با قلم زدن عبارت « به حواله کرد » در متن چک حق پشت نویسی را از کسی که چک در وجه او صادر شده سلب می کند.

 و دریافت کنده هم با پذیرش چک با این وضع موافقت می کند، به نظر می رسد که شخصیت دارنده چک برای صادر کننده مهم بوده و نمی خواهد چک مزبور توسط دیگری دریافت شود و باید پذیرفت که در صورت انتقال این گونه چک ها به دیگری بانک می تواند از پرداخت وجه آن به غیر خودداری کند.

گرچه در این خصوص نظر مخالف هم وجود دارد و عده ای معتقدند که چک وسیله پرداخت سریع در امور تجاری است و به صرف امضاء و ظهر نویسی قابل نقل و انتقال است.

هزینه اجرا گذاشتن سفته چه میزان است؟

هزینه اجرا گذاشتن سفته شامل هزینه واخواست سفته دو درصد مبلغ آن و هزینه دادرسی آن بسته به این که در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد یا دادگاه دو و نیم تا سه و نیم درصد است. البته مبلغی نیز باید بابت هزینه دفاتر خدمات قضایی پرداخت شود.

چگونه می توان جهت مطالبه سفته سفید امضا اقدام نمود؟

اگر سفته شما سفید امضا باشد امکان مطالبه آن تحت عنوان سند عادی وجود دارد. گرچه امتیازات سند تجاری را ندارد اما با کمک و مشاوره حقوقی می‌توانید به مطالبه خود برسید.

چک برگشتی یا چک بلا محل چیست؟

چک برگشتی یا بلا محل به آن دسته از چک هایی گفته می شود که صادر کننده چک در حساب خود اعتبار کافی نداشته و به این علت، چک برگشت بخورد و پرداخت نشود.

چه مواردی برای انتقال چک بانکی به غیر مورد نیاز است؟

1-امضای شخص صاحب چک در پشت چک هایی که در حساب اشخاص حقیقی منتقل می شود.

2-مهر شرکت صاحب چک در پشت چک برای چک هایی که در وجه شرکت ها منتقل می شود.

بزرگترین مشکل چک های رمزدار بانکی، مشکل امنیت آن است. چک بانکی در وجه اشخاص است و با یک امضا در پشت آن تبدیل به چک حامل می شود. در این صورت هرشخصی می تواند چک را به بانک داده و وجه مورد نظر را دریافت نماید.

برای ابطال چک‌های رمزدار بین بانکی چه مواردی را باید اجرا کرد؟

1-مهر کردن پشت چک توسط بانک مقصد.

2-ذکر کتبی این نکته در پشت چک که عملیاتی روی چک انجام نشده است.

 

نحوه ضمانت سفته الکترونیکی چگونه است؟

ضامن بعد از احراز هویت، گواهی امضای دیجیتال خود را دریافت می‌کند. با ارائه و وارد کردن مشخصات سفته شامل کد ملی صادر کننده و شناسه یکتای سفته الکترونیکی، می‌توان سفته مورد نظر را ضمانت کرد و پرداخت آن را متعهد شد.

سوالات متداول جرایم رایانه ای

آیا داشتن جرایم رایانه‌ای جز سابقه محسوب می شود؟

در صورتی که متهم بری شود طبیعتا سوء سابقه نخواهد داشت، به هر حال برای استعلام سوء پیشینه می توان به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرد.

ترغیب افراد به دستیابی به فیلم‌های مستهجن چه جرمی دارد؟

مستندا به بند (الف) ماده ٧۴٣ قانون تعزیرات: چنان چه شخصی از طریق سامانه های رایانه ای به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آن ها را ترغیب نماید، به دلیل جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی رایانه ای، به حبس یا جزای نقدی یا هردو محکوم خواهد شد، گفتنی است جرم مزبور در زمره جرایم مطلق است و نیازی به تحقق نتیجه و دیدن محتویات مستهجن از سوی سایرین نیست.

پیگیری پیام‌های واتساپ برای اثبات رابطه نامشروع ممکنه؟

استعلام شماره‌هایی که در فضای مجازی استفاده می‌شود دشوار خواهد بود ولی امکان پذیر است، اما نمی‌توان بدون مدارک دیگر دال بر رابطه نامشروع دو نفر درخواست پرینت پیام‌ها را داشت.

در صورت کلاهبرداری در فروش اینترنتی و پرداخت پول به درگاه جعلی چه باید کرد؟

می توانید از طریق وب‌ سایت پلیس فتا به نشانی www.CyberPolice.ir اقدام به ارائه گزارش تخلفات و جرائم احتمالی فروشگاه ها نموده و پلیس فتا اقدام لازم را در این زمینه صورت خواهد داد.

 البته در برخی موارد رسیدگی به تخلف نیازمند طرح شکایت در دادسرا است که تقاضای ما از هموطنان عزیز این است که حتما برای پیشگیری از قربانی شدن دیگران و جهت پاکسازی فضای سایبر از جرائم و کلاهبرداری‌ها حتی در مواردی که مبلغ کلاهبرداری یا تخلف بسیار اندک است نیز نسبت به گزارش جرم و یا طرح شکایت خود اقدام نمایند تا مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه را انجام داده باشید.

چگونه از صحت سایت درگاه پرداخت اینترنتی مطمئن شویم؟

آدرس سایت‌ها باید با https شروع شود. برای اطمینان یک بار اطلاعات خود را اشتباه وارد کنید. اگر پیام خطا داد، یعنی درگاه جعلی نیست. اما اگر با اطلاعات غلطی که وارد کردید، پیام موفقیت آمیز داد، سایت جعلی است.

اگر سایت را رفرش کردید و کد امنیتی سایت (حروف و یا اعداد) تغییر نکرد. سایت جعلی است.

یکی از مهمترین مواردی که باید چک کنید ،آدرس url سایت است که باید با نام shaparak.ir باشد.

به عنوان مثال بانک ملت با آدرس https://bpm.shaparak.ir و یا آدرس درگاه بانک پاسارگاد https://pep.shaparak.ir است.

آیا انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران جرم است؟

انتشار فیلم، عکس و صدا دیگران جرم است حتی تهدید به انتشار فیلم و عکس و اخاذی از این جهت هم جرم محسوب خواهد شد. در صورتی که فردی عکس، فیلم و یا صدای دیگران را تغییر داده و یا اقدام به انتشار آن کند نیز مرتکب جرم شده است.

سوالات متداول اوراق قضایی

در دعاوی حقوقی تنظیم دادخواست ضروری است؟

بله، با این که در دعاوی کیفری می توان بر روی هر برگه ای شکایت را تنظیم نمود، در مورد دعاوی حقوقی درخواست رسیدگی الزاما با تقدیم دادخواست است.

دادخواست را چه کسی تنظیم می کند؟

دادخواست می‌تواند توسط خود فرد خواهان و یا وکیل او تنظیم شود.

مفهوم پیوست یا ضمائم دادخواست چیست؟

ضمایم یا پیوست های دادخواست به اسناد و مدارکی گفته می شود که در انتهای دادخواست اضافه می شوند و همراه با برگه دادخواست به مرجع رسیدگی کننده تحویل داده می شود.

تفاوت دادخواست و درخواست چیست؟

دادخواست برای دعاوی ترافعی (برای حل و رفع یک مرافعه) است. در صورتی که درخواست برای دعاوی غیر ترافعی است.

دادخواست باید در فرم مخصوصی نوشته شود ولی در درخواست چنین نیست.

منظور از استشهادیه چیست؟

استشهادیه سندی کتبی می‌باشد که شخصی که شاهد ماجرا می‌باشد گزارش‌های خود را ثبت می‌کند و برای درست بودن صحبت‌های خود و تضمین اعتبار آن را امضا می‌کند. شهادت شاهدان با استشهادیه برابر نیست و زمانی که شاهد از حضور در دادگاه امتناع ورزیده و یا تعداد شاهدان برای حضور در دادگاه زیاد باشد از استشهادیه استفاده می‌شود.

قبول استشهادیه از طرف دادگاه شرایط خاص خود را دارد که برای تنظیم استشهادیه بهتر است با وکیل مشورت کنید.

اگر محل اقامت خوانده معلوم نباشد چکار باید کرد؟

اگر خوانده مجهول المکان باید مراحلی همچون آگهی در روزنامه کثیر الانتشار طی شود. در این آگهی باید وقت رسیدگی به خوانده اعلام شود که بعد از آن رای غیابی صادر می‌شود.