جدیدترین مقالات حقوقی و کیفری

تعریف مقالات حقوقی. مقاله یک قطعه از نوشته است که طبق نقطه نظر شخصی نویسنده نوشته می شود.

مقاله نوشته ای است که به تجزیه و تحلیل عنوان می پردازد.

مقاله دلیلی بر مطالعه بیشتر روی موضوع مدنظر است.

مقاله راهی برای ارزیابی درک و فهم شما از موضوع است.

مقاله روشی برای تحکیم اطلاعاتی است که در سمینارها و کنفرانس ارائه می دهید.

انواع مقالات حقوقی

 • استدلالی
 • توصیفی
 • تحلیلی
 • اکتشافی
 • مروری

اما همه انواع مقالات ،هدف مشترکی را دنبال می کند که آن هم ارائه یک موضوع برای خواننده است.

در نتیجه همه  مقالات نه تنها بر روی صحت واقعیت ها و حقایق موجود ،بلکه بر روی انتخاب، ارزیابی انتقادی، سازمان و معرفی این حقایق نیز تکیه می کنند.

شرايط مقاله نويسى

برای نوشتن مقاله حقوقی رعات شرایطی لازم است و همین طور بدون آمادگی نمی توان برای نگارش مقاله حتی در سطوح پایین علمی اقدام کرد. برخی از شرایط نگارش مقاله را در بخش زیر ارائه داده ایم تا نویسنده با نحوه شروع به کار و نوشتن مقاله آشنا شود.

احاطه به موضوع مقاله

صداقت و حسن نيت كه شرط قلم زدن

درنظر گرفتن مصلحت هاى جامعه، و نه منافع فرد يا گروه خاص

گشودن گرهى از گره هاى علمى، اجتماعى، و … از طريق گزينش موضوعاتى كه طرح آن ها در جامعه دردى را دوا مى كند.

مقاله از اجزای متفاوتی تشکیل شده که نویسنده ملزم به رعایت آن است. در واقع تمامی مقالات از بخش چکیده و مقدمه آغاز شده و تا نتایج پژوهش پیش می رود تا یافته های تحقیق را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

کاربرد مقاله چیست؟

در پاسخ به این سوال که مقاله چیست ؟ می توان گفت : مقاله کیفری و مقاله جنایی در واقع گزارش نوشته شده و انتشار یافته در مجله ای است که نتایج تحقیقات جدید در آن حوزه تخصصی را به چاپ می رساند. انتشار مقالات علمی راهی است که یک محقق نتایج کار تحقیقاتی خود را با دیگر محققان و یا دانشمندان به اشتراک بگذارد و یا امور تحقیقاتی دیگر محققان را در قالب یک مقاله مروری ارائه دهد. مقالات مرتبط با یک زمینه علمی به صورت زنجیر وار به هم متصل هستند و اساس و بنیان امور تحقیقاتی هر محقق، مقالات پیشینی است که در راستای همان زمینه تحقیقاتی مطالعه شده بود.

بهترین مقاله از دیدگاه خواننده

هر مقاله ای تنها روی خوانندگانی که در آن زمینه تخصصی تجربه و مطالعه دارند ، تاثیر می گذارد، بنابراین هنگام نوشتن مقاله خوانندگان مقاله خود را در ذهنتان به عنوان یک منتقد تصور کنید و تلاش نمایید با بیان حقایق و واقیت ها آنها را متقاعد نمایید.

اولین جمله نوشته شده در اولین پاراگراف مقاله، خواننده را به بحث کلی مقاله وارد می کند. جمله ی بعدی پاراگراف اول، به عنوان جملاتی هستند که استدلال های مقاله را به صورت واضح و مختصر بیان می کنند. پس از آن ، نویسنده باید خواننده را به خواندن متن اصلی مقاله هدایت نمایید.

پاراگراف پایانی مقاله با بازگویی مجدد موضوع مقاله شروع می شود .این پاراگراف تصویری از پاراگراف اول است، حرکت از یک بازگویی واضح و روشن از موضوع مقاله در جملات اول و ادامه دادن آن با جملات و بیانیه ی کلی در جملات آخر است که باعث می شود خواننده از مطالعه مقاله احساس رضایت داشته باشد.

جدیدترین مقالات حقوقی

اما یکی از پر عنوان ترین مقالات که بسیار هم دنبال کننده دارد و استقبال خوبی از آن می شود جدیدترین مقالات حقوقی می باشد، مقالات حقوقی جدید چون با قوانین روز سرو کار دارد و خواه یا ناخواه مردم در جامعه با زندگی آن ها گره خورده و تمامی مسائل مادی و معنوی آن ها را تحت الشاع قرار می دهد از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و نمی توان به راحتی از آن چشم پوشی نمود.

حقوق دانان در سطح کاری خود همواره سعی و تلاش دارند که افراد جامعه را از قوانین به روز جامعه با خبر کنند زیرا به نوعی به حفظ حریم شخصی افراد چه در زمینه های حقیقی و حقوقی دخیل می باشد.

یکی از موارد مهم و چشم گیر در مقاله حقوقی جدید به روز بودن آن و اینکه افرادی که این نوع از مقالات را نگارش می کنند این مورد می باشد که همواره با تصویب قانونی جدید یا تبصره و الحاقیه ای به آن باید مقالات آن مورد را همگام سازی و به روز رسانی کنند تا افراد دچار سردرگمی ونتیجه اشتباه نشوند.

انواع مقالات حقوقی

 • مقالات حقوقی خانواده
 • مقالات حقوقی کیفری
 • مقالات حقوقی صلاحیت محاکم
 • مقالات حقوقی ارث و انحصار وراثت
 • مقالات حقوقی اجرای احکام
 • مقالات حقوقی قوانین
 • مقالات حقوقی دعاوی ملکی
 • مقالات حقوقی دعاوی تجاری
 • مقالات حقوقی دعاوی اداری
 • مقالات حقوقی دعاوی قراردادها
 • مقالات حقوقی دعاوی بیمه
 • مقالات حقوقی خانواده

یکی از پرکاربردترین و مسائل داغ این روزها که نسبت به ایام گذشته این مورد بیشتر شده با توجه به آگاهی مردم از حق و حقوق خودشان و نیاز جامعه در مورد این مسائل به شدت زیاد می باشد مسائل حقوقی خانواده می باشد، که در مقالات حقوقی خانواده به خیلی از این موارد پرکاربرد اشاره شده است.

و اما مهمترین مسائل حقوقی خانواده که می توان به آن اشاره کرد و شاهد مقالات زیادی در جراید و روزنامه ها و در فضای اینترنتی و مجازی شاهد رشد و نمو آن هستیم عبارت است از:

طلاق و انواع آن، تمکین، حکم رشد، نفقه، مهریه، حضانت فرزند و زیر شاخه های دیگری از قوانین خانواده که خود به دسته های کوچک تری تقسیم می شوند.

مقالات حقوقی کیفری

از قدیم الایام مردم به دنبال هیجانات در زمینه های مختلفی بوده اند چه بسا افرادی که خود به دنبال عدم کنترل و خویشتن داری دست به جرایم کیفری می زنند و چه افرادی که به دنبال کسب منفعت با توسل به کلاهبرداری و جرایم مستوجب مجازات به این سمت و سوی کشانده می شوند.

و از همه مهمتر افرادی به دو هدف این نوع از مقالات کیفری که در آن به جزییات و راهکارهای قانونی با برخورد با این جرایم را دنبال می کنند. دسته اول برای پیشگیری از جرائم عمدی و عدم سوء استفاده قرار گرفتن، برای آگاهی شخصی و استفاده آن در زندگی به کار می برند و دسته دوم که به جزییات و اصل معضل نگاه نمی کنند و صرفا به خاطر هیجانات آن این نوع مقالات و خبرهای کیفری را به مانند تماشای فیلم های جنایی برای سرگرمی نگاه می کنند و دنبال می کنند که البته باز هم می توان از آن درس هایی گرفت و در پیشگیری خیلی از جرایم کمک شایانی می کند.

مقالات حقوقی صلاحیت محاکم

از دسته مقالاتی مهم و پر کاربرد که می توان به آن اشاره کرد مقالات حقوقی صلاحیت قضایی محاکم می باشد که در این نوع مقالات بیشتر به نحوه رسیدگی و این که هر خواسته حقوقی و کیفری در چه جای و محاکمی به آن رسیدگی می شود اشاره دارد.

در مجموع این نوع مقالات افراد را با صلاحیت محاکم و رسیدگی به آن آشنا می کند و چنانچه شخصی هم نداند جهت رسیدگی به کدام محاکم باید برود در زمان ثبت دادخواست خود که چند سالی می باشد تمامی دادخواست ها حقوقی و کیفری و خانواده در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و ارسال می شود در این دفاتر خودشان خواسته مورد نظر را به محاکم قضایی که در حوزه رسیدگی به آن می باشد ارسال می کنند ولیکن دانستن آن که هر خواسته ای چگونه رسیدگی و تحت چه مرجعی به آن رسیدگی می شود خالی از لطف نیست و با مطالعه مقالات حقوقی صلاحیت قضایی می توان به آن پی برد.

مقالات حقوقی ارث و انحصار وراثت

از جمله مقالت مهم مقالات ارث و انحصار وراثت می باشد که در این نوع مقالات چگونگی گرفتن ارث و دادخواست انحصار وراثت، تقسیم و تحریر ترکه و تقسیم ارث بین وراث طبقات مختلف را شامل می شود.

و این نوع از مقالات هم جزو مهمترین مقالات حقوقی می باشد چون خواه یا ناخواه در زندگی مرگ به سراغ هر کسی می آید و در پی آن افراد دارای حقوقی مادی و معنوی هستند و برای تعیین و تکلیف مال و حقوقی معنوی متوفی که بین وراث از باقی مانده آن باید تقسیم گردد شرایطی را دارا می باشد که با توجه به مواد قانونی و استناد به احادیث باید تکلیف آن روشن گردد و محاکم صالح رسیدگی به آن با تکیه بر قانون به آن رسیدگی می کنند پس می توان گفت این سری از مقالات حقوقی ارث و انحصار وراثت جزو مقالاتی است که هر شخصی برای آگاهی حق و حقوقی خویش باید از آن مطلع باشد.

و با یک سرچ خیلی کوتاه در این زمینه می توان به یک اطلاعات کلی موارد ارث دست پیدا کرد.

مقالات حقوقی اجرای احکام

مقالاتی تحت عنوان اجرای احکام وجود دراد که هر حکمی اعم از حقوقی و کیفری و زیر شاخه های آن پس از قطعی شدن حکم در مراحل مختلف رسیدگی شخص می تواند اجرای آن حکم را از محکمه درخواست نماید که در این نوع از مقالات نحوه رسیدگی و اجرای حکم در آن تفسیر و تعریف شده.

هر حکمی بعد از قطعیت نیاز به اجرای آن دارد تا شخص به حقوق خود برسد پس خواندن و دنبال کردن مقالات حقوقی اجرای احکام می تواند شخص را راهنمایی کرده برای اجرا گذاشتن حکم باید چه کاری را انجام دهد.

مقالات حقوقی قوانین

در کل کلیه مواد حقوقی اعم از کیفری و حقوقی و خانواده همه آن ها از زیر مجموعه قوانین هستند.

و مادر تمامی ماده های قانونی که به آن ها استناد می کنند و برای تظلم خواهی داد خویش را به مراجع قضایی می برند از یک جایی سرچشمه می گیرد به نام قوانین، و خود قوانین بسیار از گستردگی بالایی برخورد است و در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری و اداری و مالی و معنوی برای آن موادی تصویب شده و از آن تحت عنوان قوانین نام می برند و از پس آن قوانین گاهی قوانین کوچکتر و تبصره و الحاقیه هایی هم برای سهولت در مجاری اداری به تصویب می رسد.

از آن دسته از قوانین که خیلی زیاد می باشد به چند نوع آن که قوانین مادر و مهم می باشد اشاره می کنیم، قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی، قانون مجازات، قانون تجارت، قانون آیین دادرسی کیفری و قوانین دیگر که اگر بخواهیم با زیر مجموعه آن ها نام ببریم بیش از صد مورد می باشد.

مقالات حقوقی دعاوی ملکی

سر منشا خیلی از اختلافات و در گیری ها به علت عدم آگاهی در مورد قوانین من جمله دعاوی ملکی در این روزها می باشد.

که در مقالات حقوقی دعاوی ملکی به تمامی شبهات و تردید ها و قواعد مهم دعاوی ملکی حق و حقوق های خریدار و فروشنده موجر و مستاجر و تمامی مواردی به ملک مربوط است اشاره شده است.

این روزها که همه به نوعی باید برای خرید و فروش ملک یا رهن و اجاره آن برای سر پناه خویش کاری انجام بدهند آگاهی در این زمینه خالی از لطف نیست و از بروز خیلی از مشکلات و تضیع حقوق و رفت وآمدهای مکرر به محاکم جلوگیری می کند پس دانستن احکام حقوقی در خصوص ملک به نوعی به هر شخصی به نحوی مربوط می شود و نمی توان از آن شانه خالی کرد.

و این سری از مقالات حقوقی دعاوی ملکی که به بیشترین موارد پر ریسک و چالش برانگیز اشاره می کند بسیار می تواند مفید و مثمر ثمر باشد و هر شخصی باید آگاهی و سطح دانش خود را در دعاوی ملکی بالا ببرد تا دچار سردرگرمی و مشکلات قضایی آن دچار نشود.

مقالات حقوقی دعاوی تجاری

قانون تجارت ازدیر بازمورد توجه اکثر افراد جامعه بوده و هست و افراد جامعه برای امرار معاش و گذران زندگی خود باید همواره تلاش کنند و این دادو ستد ها و معاملات همگی در زیر مجموعه قانون تجارت جای می گیرند.

لذا نمی توان از کنار این قانون به سادگی عبور کرد چون تمامی دادو ستد و معاملات و اصول آن ها را زیر سوال می برد لذا تلاش حقوق دانان همواره تدوین و تشریح موارد پر کاربرد و با اهمیت در زمینه مقالات حقوقی دعاوی تجاری بر این موضوع می باشد.

 از مهمترین موارد در این نوع مقالات می توان از دعاوی تجاری شرکت ها و بیع ها و فسخ معاملات و شرایط ابطال آن ها اشاره نمود که هر کدام از آن ها در زمینه خود کلی ماده دارند و قابل بحث و نقد و بررسی می باشند.

در نهایت باید به این نوع از مقالات هم به چشم یک نیاز اساسی نگاه کرد تا در روابط و تعاملات تجاری خود دچار سردر گمی و ضررهای کلان نشویم.

مقالات حقوقی دعاوی اداری

با مدرن شدن سطح زندگی و شرایط آن در جامعه که منجر به احداث و راه اندازی خیلی از کارها و ادارات شده هر شخصی برای گذران زندگی وبا توجه به کاری که دارد خواه یا ناخواه گذرش به ادارتی می افتد و نمی توان کاری را از پیش برد الا به آن که به اداره مربوطه آن با گذران مراحل اداری به سرانجامی رسید و در این حین گاهی کم کاری و کاستی هایی پیش می آید که از آن تحت عنوان دعاوی اداری یاد می شود پس باید این نوع از مقالات حقوقی دعاوی اداری هم در گوشه ای از ذهن نگاه داشت.

مقالات حقوقی دعاوی قراردادها

در جامعه امروز هر شخص حقیق و حقوقی به نحوی برای به دست آوردن و خرید و فروش هر چیزی نیاز به تنظیم قرارداد می باشد که از خطرات بعدی و جلوگیری از خسارات باید در چهار چوبی که از آن به عنوان قرارداد یاد می شود پیروی کند.

و در حال حاضر در زمینه های مختلفی تجاری اعم از اموال منقول و غیر منقول که داد و ستدی بخواهد صورت پذیرد قانون راهکا و قواعدی را پیش روی همگان گذاشته و اگر درغالب آن جلو برویم کمتر دچار مشکل و خساراتی خواهیم شد.

مقالات حقوقی دعاوی قراردادها به تمامی موارد و مسائل پرکاربرد در زمینه های مختلف راهکار دارد و مخاطب را نسبت به قراردادهایی که در آینده و حتی گذشته انجام داده هوشیارتر می کند و با به کار بستن این مواد می توان نتیجه مطلوبی را گرفت.

مقالات حقوقی دعاوی بیمه

امروزه با گسترش سطح رفاه اجتماعی و مخاطرات حوادث طبیعی و غیر طبیعی نیاز بشر به صنعت بیمه در تمامی موارد بیمه تامین اجتماعی، بیمه عمر، بیمه سرمایه گذاری، بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه اتومبیل و کسب و کارها و اقسام بیمه های دیگر روز به روز بیشتر شده و نیاز جامعه به این سمت و سوی فراتر رفته و اما خود قوانین بیمه برای بیمه گر و بیمه گذار از هر سو برای جلوگیری از ضرر و زیان و عدم تبانی و خسارت های هنگفت هر روز به روز می شود و از ماده و تبصره های که به این موارد اضافه می شود نمی توان چشم پوشی نمود. مشاوره حقوقی بیمه یا وکیل بیمه است که میتواند مشاوره بیمه باشد.

لذا تلاش حقوق دانان و مقاله نویسان در صنعت بیمه که مرتبا خود را به روز کرده این می باشد که افراد از مفاد قرارداد و دعاوی بیمه مطلع باشند.

و جوری که نه بیمه گر و نه بیمه گذار دچار ضرر نشوند پس باید به این نکته اشاره کرد مقالات حقوقی دعاوی بیمه سطح اطلاعات افراد حقیقی و حقوقی در صنعت و دعاوی بیمه را بالا برده و از هدر رفتن انرژی و وقت برای افراد در زمینه هایی که فکر می کنند حقوقشان تضییع شده جلوگیری می کند.

و افراد حقیقی و حقوقی باید قبل از انجام و پرداخت هر گونه بیمه به مفاد مواد قانونی و تبصره های آن توجه نموده و به خوبی دقت و بررسی های لازم را انجام دهند تا دچار ضرر و زیان نشوند.