حق حبس زوجه در ازدواج دوم

حق حبس زوجه در ازدواج دوم

در این مقاله آشنا میشوید با: حق حبس زوجه در ازدواج دوم، حق حبس زوجه چیست، شرایط استفاده زن از حق حبس در ازدواج دوم، حق حبس زن و دادخواست طلاق از طرف زن، حق حبس در صورت تقسیط مهریه و استفاده از حق حبس در ازداوج دوم (مجدد). تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی خانواده، می توانید با وکیل خانواده تهران در ارتباط باشید.

حق حبس زوجه چیست؟

زوجه در عقد نکاح دارای حق حبس می‌باشد. حق حبس یک حق عینی است و یک روش برای تضمین وصول مطالبات می‌باشد. در عقد نکاح زوجه می‌تواند به حق حبس خویش استناد کند، بدین صورت که تا زمان دریافت مهریه می‌تواند از ایفای وظایف زناشویی که در مقابل مرد دارد سر باز زده و ادای آن وظایف را به دریافت کامل مهریه موکول نماید. این اقدام زن که نشانگر دارا بودن حق حبس او می‌باشد باید شرایطی داشته باشد.

برای مشاوره وکیل خانواده تهران، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

حق حبس زن در ازدواج دوم

زن در نکاح دوم از حق حبس برخوردار است ولو در نکاح اول این حق را زائل نموده یا استفاده نکرده است.

حق حبس زوجه در ازدواج دوم

این مهم را نباید از نظر دور داشت که در ازدواج دوم هم زوجه باید دارای شرایط ذکر شده برای برخورداری از حق حبس باشد و این مسئله که زوجه در ازدواج قبلی دارای شرایط بوده است، نمی‌تواند نشانگر این باشد که لزوما در ازدواج دوم هم همان شرایط را دارا می‌باشد و به حق حبسش استناد کند.

شرایط استفاده زن از حق حبس در ازدواج دوم

  1. مطابق ماده 1085 در صورتی که مهریه زن حال باشد زن می‌تواند از ایفای وظایف خودداری کند و اعمال حق حبس کند. همان طور که اشاره شد اگر مهر حال باشد زوجه این حق را دارد و در صورتی که مهریه موجل باشد زوجه نمی‌تواند به حق حبس استناد کند.
  2. مطابق ماده 1086 زن در صورتی می‌تواند تمکین نکند و از حق حبس برخوردار شود که قبل از اخذ مهریه از زوج، خود شخصا و به صورت ارادی اقدام به ایفای وظایف نکرده باشد.

حق حبس زن و دادخواست طلاق از طرف زن

در خصوص روش های طلاق به درخواست زن به تفصیل در سایت توضیح داده شده است اما خلاصه آنکه چون حق طلاق با مرد است و زن هم خود استناد به حق حبس کرده و از شروع زندگی مشترک امتناع وزیده است، اثبات عسر و حرج او امری بسیار دشوار است و حتی غیر ممکن خواهد بود.

مگر به این که پرداختن نفقه شوهر یا سو رفتار و سو معاشرت او، محکومیت کیفری زوج، ابتلا به امراض صعب العلاج، اعتیاد شدید او را نزد دادگاه ثابت شود. و اگر هم طلاق توافقی باشد که مقوله دیگری است.

حق حبس در صورت تقسیط مهریه

طبق رای وحدت رویه شماره 708 هیئت عمومی دیوان عالی کشور مورخه 1387/05/22 طبق ماده 1085 قانون مدنی، زن اختیار دارد تا مهریه به او پرداخت نشده است از انجام وظایف زناشویی خودداری نماید. چنان چه مرد در پرداخت مهریه به طور یک جا ناتوان (معسر) باشد می تواند به صورت اقساط مهریه را به زن پرداخت نماید.

حق حبس زوجه در ازدواج دوم

با عنایت به حکم ماده 1085 قانون مدنی که کل مهریه مورد نظر است. با توجه به مقدار مهریه که با نظر و توافق طرفین تعیین شده است، صادر نمودن حکم به اقساط شدن مهریه که علت آن ناتوان و معسر بودن زوج در پرداخت یک جای مهریه می باشد باعث مسقط و از بین رفتن مهریه نمی شود و حق زن را ضایع نمی نماید.

مگر به رضایت خودش، چون اولا حق حبس و حرج دو موضوع جدا از هم می باشد یکی در دیگری موثر نیست. دوما موضوع مهریه در ماده 1085 قانون مدنی دلالت بر تمامی مهریه داشته و گرفتن اقساط، دلیلی بر دریافت مهریه به معنی آنچه که در هنگام عقد بوده نیست. قسطی شدن مهریه، حق حبس زن را از بین نمی برد.

استفاده از حق حبس در ازداوج دوم (مجدد)

همان طور که در بخش شرایط حق حبس زوجه توضیح داده شد. اولا مهریه باید حال باشد دوما زن از وظایف زناشویی باید خودداری کرده باشد.

طبق ماده 1085 قانون مدنی برای استفاده از حق حبس:

مهریه حال باشد. زن قبل از استفاده از حق حبس از شوهر خود تمکین نکرده باشد. برهمین اساس ازدواج دوم (مجدد) هیچ گونه اثری در استفاده از حق حبس توسط زن ندارد.

بر فرض مثال: چنان چه زنی قبلا ازدواج کرده باشد و رابطه نزدیکی رخ داده باشد و آن ازدواج منتهی به طلاق و جدایی شود، اگر همان زن مجددا ازدواج نماید و با همسر خود رابطه زناشویی برقرار نکرده باشد طبق قانون می تواند در ازدواج مجدد خود از حق حبس استفاده نماید. لازم به ذکر است که با استفاده از حق حبس در ازدواج دوم، نفقه زن پا بر جاست و شوهر موظف است که نفقه زن را پرداخت نماید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *