به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

نمایش ویدیو درباره به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق دادپویان

طنز حقوقی دادپویان به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

سلام به طنز حقوقی دادپویان خوش آمدید.

طنز حقوقی دادپویان قصد دارد در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، خانوادگی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند. (طنز)

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف طنز حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

هژیر خان دادپویان میخواد با آقای وکیل در خصوص این که چطوری میشه برای به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق اقدام کرد، صحبت کند.

اگر میخواین از این موضوع مطلع شوید، حتما این ویدئو رو ببینید و از مشاوره رایگان با وکیل هم استفاده کنید.

مهریه

مهریه، از جمله حقوق قانونی زن، در عقد نکاح است که به محض انعقاد عقد، مالک آن شده و حق هر گونه دخل و تصرف در آن را خواهد داشت. گرفتن مهریه، از طریق مراجعه به اجرائیات ثبت، همچنین، ثبت دادخواست و تقاضای صدور حکم به پرداخت آن، از دادگاه، ممکن می باشد. گرفتن مهریه، منوط به طلاق نبوده و گرفتن آن، بدون طلاق نیز ممکن می باشد.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

گرفتن مهریه

بر اساس قوانین و مقررات، از آنجا که مهریه، از حقوق مالی زن است و مالکیت بر آن، با وقوع عقد نکاح، اتفاق می افتد، زن، هر زمان که بخواهد، می تواند، از یکی از راه های مطالبه مهریه، اقدام به گرفتن مهریه و مطالبه حق مالی خود کند. گرفتن مهریه، در عقد نکاح دائم و موقت، مطابق مراحل زیر می باشد:

اقدام از طریق اجرائیات ثبت

 در این روش، زوجه یا نماینده قانونی وی، به دفترخانه ای که ازدواج آن ها را ثبت محضری کرده، مراجعه می کند و با پر کردن فرم مطالبه مهریه از طریق اجرائیات ثبت و سپس ارجاع این درخواست، توسط دفترخانه به اداره ثبت اسناد و املاک، اقدام به توقیف اموال با سند رسمی زوج نموده و با مزایده گذاشتن اموال با سند رسمی او، مهریه خود را از محل فروش آن ها، تامین می نماید.

اقدام از طریق دادگاه

در شرایطی که زن، پس از ثبت درخواست مطالبه مهریه از طریق اجرائیات، متوجه شد که مرد، هیچ مال با سند رسمی ای نداشته یا در عقد موقتی که صیغه نامه محضری و رسمی، وجود ندارد، زوجه یا نماینده قانونی او، باید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، اقدام به ثبت دادخواست مطالبه مهریه کرده و از دادگاه، تقاضای صدور حکم به پرداخت مهریه را داشته باشند.

 مهریه های  قابل اجرا گذاشتن 

  • مهریه باید جنبه مالی و ارزش مالی داشته باشد. و اگر ارزش مالی نداشته باشد مهریه باطل خواهد بود.
  • مهریه باید مشخص و معین باشد و اگر این گونه نباشد باطل است.
  • مهریه باید قابل تملک باشد.
  • مهریه باید مشروع باشد.

گرفتن مهریه بدون طلاق 

با توجه به قوانین ما امکان گرفتن مهریه بدون طلاق وجود دارد. مهریه دینی است که از لحظه جاری شدن صیغه عقد بر گردن آقا می‌باشد و باید در صورت مطالبه خانم آن را پرداخت کند.

بنا بر عرف و سنت خانواده‌ها در جوامع ما مهریه‌ هایی که برای خانم مشخص می‌شود، بدون توجه به سطح مالی آقا بوده و صرفا با توجه به سنت‌های خانواده است. به همین دلیل است که در زمان بروز مشکلات در سطح خانواده خانم‌ها از مهریه به عنوان اهرم فشار استفاده کرده و از آن طریق اموال آقا رو توقیف می‌کنند.

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

مراحل گرفتن مهریه بدون طلاق

مهریه یک پرونده‌ مالی و جدا از پرونده طلاق است. پس به صورت کلی دریافت مهریه هیچ ارتباطی به وقوع طلاق ندارد. از آنجایی که مراحل کلی دریافت مهریه بدون طلاق و در زمان طلاق فرقی با هم ندارد پس مراحل کلی دریافت مهریه را برای شما توضیح می‌دهیم.

تا مدتی قبل برای مطالبه مهریه خانم یا وکیل ایشان باید به دادگاه مراجعه می‌کردند و دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه را تهیه می‌کردند. در ادامه باید لیست اموال شوهر و حساب‌های بانکی آقا را به دادگاه تقدیم می‌کردند تا بعد از کارشناسی بخش یا همه‌ اموال آقا با توجه به میزان مهریه خانم توقیف می‌شد. در این پروسه دادگاه هزینه‌های چشم گیری را برای هزینه دادرسی مشخص کرده بود.

امروزه قوانین مبنی بر اقدام مهریه از اجرای ثبت تصویب شده به این صورت که باید برای مطالبه مهریه با در دست داشتن مدارکی که در ادامه عنوان می‌کنیم، خانم یا وکیل ایشان به دفتری که ازدواج در آن به ثبت رسیده مراجعه کنند و اقدامات اولیه برای دریافت مهریه را انجام دهند.

در این مرحله متصدی دفتر اسناد باید احراز هویت خانم را انجام دهد و در ادامه درخواست اجرا گذاشتن مهریه را به اداره اجرای ثبت اسناد ارسال می‌کند. در این نوع از اقدام برای پرداخت مهریه هم اگر آقا برای دادن مهریه خانم اقدامی نکند، اموال ایشان توقیف شده و یا مهریه قسط بندی می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت مهریه بدون طلاق

در هر صورت اگر خانم خودشان قصد اقدام برای مطالبه مهریه را داشت می‌تواند با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج‌ شان به دفتری که عقدشان در آن ثبت شده مراجعه کنند و اگر وکیل شان قصد پیگیری امور را داشت باید علاوه بر مدارک قبلی، وکالت نامه‌ای که خانم برای انجام امور مهریه به ایشان داده را همراه داشته باشد.

وکیل مهریه در تهران 

از آنجایی که قوانین مهریه نسبت به قبل تغیر کرده و مطالبه آن کمی سخت‌تر شده بهتر است حتما قبل از اقدام آن با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بعد از بررسی پرونده شما مراحل را توضیح دهد. و اما وکلای پایه یک دادگستری با توجه به آشنایی با قوانین و رویه های قضایی می توانند خیلی سریع تر و دقیق تر برای دریافت مهریه شما اقدام نمایند.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به مشکلات خانوادگی و درخواست مهریه و تنظیم دادخواست حقوقی مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *