سریع ترین روش گرفتن سوء پیشینه

سریع ترین روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه

در این مقاله آشنا میشوید با: سریع ترین روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی سوء پیشینه چیست؟ محکومیت های درج شده در گواهی عدم سوء پیشینه، سوء پیشینه کیفری چیست و نحوه گرفتن آن، دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا و سامانه میخک، از کجا بفهمیم سوء پیشینه داریم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی در مورد گواهی عدم سوء پیشینه، می توانید با وکیل در ارتباط باشید.

گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

در پاسخ به این پرسش که گواهی عدم سوء پیشینه چیست، باید گفت: گواهی عدم سوء پیشینه، برگه مخصوصی است که در آن، داشتن یا نداشتن محکومیت های موثر کیفری فرد، منعکس می شود.

به دلیل تاثیر سوء پیشینه برای استخدام، افراد بسیاری در این خصوص، نگران می باشند. این، در حالی است که تمامی جرایم، در گواهی عدم سوء پیشینه، منعکس نشده و این امر، صرفا محدود به جرایم و محکومیت های کیفری موثر می باشد.

سریع ترین روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه

قانون گذار، در ماده 25 قانون مجازات اسلامی، محکومیت های کیفری موثر و تعداد سال های محرومیت از حقوق اجتماعی در خصوص هر یک از آن ها را بیان کرده است. چنانچه فرد، مرتکب جرایمی شود که این محکومیت ها را به دنبال داشته باشد، از برخی حقوق اجتماعی محروم شده و در صورت درخواست گواهی عدم سوء سابقه، ارتکاب به این دسته از جرایم، در آن، منعکس خواهد شد.

محکومیت های درج شده در گواهی عدم سوء پیشینه

البته، باید دانست، درج این محکومیت ها در گواهی عدم سوء پیشینه، همیشگی نیست و طی کردن سال های محرومیت، از شرایط پاک کردن سوء پیشینه و اعاده وضع مرتکب، به حالت سابق می باشد. محکومیت هایی که منجر به انعکاس آن ها، در گواهی عدم سوء پیشینه افراد می گردند، شامل موارد زیر می باشد:

محکومیت به مجازات های سالب حیات و حبس ابد، منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت هفت سال، از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی می باشد.

محکومیت به قطع عضو و قصاص عضو، در صورتی که دیه جنایت وارد شده، بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، همچنین نفی بلد و حبس تا درجه چهار، برای مدت سه سال، موجب محرومیت از برخی حقوق اجتماعی می گردد.

محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو، در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج، برای مدت دو سال، موجب محرومیت از برخی حقوق اجتماعی می گردند.

به موجب تبصره دو ماده 25 قانون مجازات: در مورد جرایم قابل گذشت، در صورتی که پس از صدور حکم قطعی، با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود، اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.

تا پیش از تصویب مصوبه هیات مقررات ‌زدایی بهبود محیط کسب‌ و کار، در اسفندماه سال 1400، دریافت مجوز شروع کسب ‌و کار، نیز مستلزم ارائه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضیان بود، اما از تاریخ فوق، این شرط، در رابطه با مجوز اکثر کسب و کارها حذف شده و بنابراین، متقاضیان این مشاغل، الزامی به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، جهت دریافت مجوز شروع کسب ‌و کار، نخواهند داشت.

سوء پیشینه کیفری چیست؟

در ابتدا، باید به این موضوع اشاره شود، سوء پیشینه کیفری از سری مجازات های تبعی است. مجازات‌های تبعی، براساس حکم قانون، به صورت خود به‌ خود و به تبع مجازات اصلی جرم انجام شده، به مجرم تحمیل می شود. 

براساس ماده 25 قانون مجازات اسلامی: بعد از محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده، محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی، محروم می کند.

سریع ترین روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه

اگر صرفا به فردی اتهام مجرم بودن زده شده باشد، یعنی حکم محکومیت وی صادر نشده و فقط به اتهام یک جرم در زندان باشد، تا مجرم بودن یا نبودنش ثابت گردد، برای فرد، سوء پیشینه محسوب نمی گردد.

اما اگر مجرمیت فرد، اثبات گردد، بر اساس مواردی که قانون بیان شده، برای وی سوء پیشینه لحاظ می گردد. برای مشاوره حقوقی سوء پیشینه، می توانید با وکیل سوء پیشینه در تماس باشید.

از جمله تبعاتی که داشتن سوء پیشینه یا سوء سابقه کیفری برای افراد به دنبال خواهد داشت، سلب صلاحیت از انجام برخی از امور است، همچون تاثیر سوء پیشینه برای استخدام به صورت موقت و دایم، که در قانون پیش بینی شده است.

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه، باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا پلیس +۱۰ مراجعه کنید. در این مدرک، سابقه و پیشینه افراد از نظر کیفری و ارتکاب جرم درج می‌شود.

با عبارت سابقه کیفری، سابقه‌ای مربوط به ارتکاب یک جرم منظور است. که موجب درج در گواهی عدم سوء پیشینه و محرومیت از حقوق اجتماعی شود، در گواهی عدم سو پیشینه به عنوان سابقه کیفری نوشته می‌شود.

نحوه دریافت گواهی عدم سوء پیشنیه

مدتی است صدور گواهی عدم سوء پیشینه در بسیاری از شهرها بر عهده دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گذاشته شده است و دیگر توسط دفاتر پلیس +10 انجام نمی‌شود. دریافت گواهی عدم سو پیشینه از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به روشهای زیر انجام میشود:

1. تماس با دفتر پلیس+10 

در مرحله اول باید به یکی از دفاتر پلیس +10 شهر خود تماس بگیرید و در صورتی که همچنان صدور گواهی عدم سو پیشینه را انجام میدهند طبق روال گذشته، به همراه شناسنامه، کارت ملی و عکس مناسب به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

اگر مسئولیت ثبت گواهی عدم سو پیشینه بر عهده دفتر خدمات الکترونیک قضایی باشد، مراحل زیر را دنبال کنید.

2. دفاتر خدمات الکترونیک قضایی 

با دردست داشتن کارت ملی (الزامی برای جدید بودن کارت ملی وجود نخواهد داشت) باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و سپس فرم ثبت نام را در سامانه ثنا تکمیل کنید. هزینه ثبت نام مبلغ 11 هزار و 500 تومان می باشد . رمز شخصی از طریق پیامک برای شما ارسال می شود که باید این رمز را نزد خود نگه دارید.

همچنین کدپستی و شماره تلفن ثابت برای ثبت نام ثنا اجباری است و ضمن اینکه جهت ثبت نام هر مدرک معتبر عکس دار و کد ملی دار مثل دفترچه بیمه و گواهینامه و پاسپورت و… هم مورد قبول است.

نکته: برای ثبت نام گواهی عدم سوء پیشینه الزامی برای رجوع به دفتر خدمات الکترونیک قضایی نیست و لینک ثبت نام در سامانه عدل ایران گذاشته شده است. تنها زمان ابلاغ گواهی، باید جهت اخذ برگه مهر شده به دفتر خدمات الکترونیک قضایی رجوع کنید.

 • ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

مرحله بعدی برای ثبت درخواست گواهی عدم سو پیشینه میباشد که برای این کار نیز در همان دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام خواهد شد و که این فرایند فقط با کارت ملی انجام خواهد شد و نیازی به انگشت نگاری و عکس نمی باشد. 

 • دریافت پیامک و ابلاغیه

پس از ثبت درخواست، پیامکی برای شما ارسال می شود که مبنی بر صدور ابلاغیه مربوط به گواهی عدم سوء پیشینه است. معولا این پیامک ظرف 72 ساعت بعد از ثبت درخواست ارسال می شود. برای مشاوره سوء پیشینه، می توانید با وکیل کیفری در تماس باشید.

پس از دریافت پیامک شما باید با در دست داشتن کارت ملی خود به مرکز خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. پس از پرداخت مبلغ، پرینت و مهر گواهی عدم سوء پیشینه کیفری به شما ارائه می‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

مدارکی که برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه لازم است، را در ادامه نام بردیم:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی. 
 • همراه داشتن عکس بیومتریک. 
 • معرفی نامه از محل کار یا تکمیل فرم درخواست. 
 • همراه داشتن کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل. 
 • پرداخت هزینه های مربوطه از طریق دستگاه کارتخوان.

دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا

با گذشت حدود ۴۸ ساعت بعد از ثبت درخواست و پرداخت هزینه، دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا امکان پذیر خواهد بود. بعد از اینکه پیامکی مبنی بر صدور گواهی عدم سوء پیشینه یا پیامک سوء پیشینه از سامانه ثنا دریافت کردید، طبق مراحل زیر جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا را مشاهده کنید.

سریع ترین روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه

 • ابتدا وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی شوید. 
 • روی سامانه ابلاغ خدمات الکترونیک قضایی کلیک کنید. 
 • در صفحه باز شده ابتدا بر روی گزینه سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک کلیک کنید. 
 • حالا رمز ثنا و کد ملی را در مرحله اول و رمز دوم یک بار مصرف را در مرحله دوم وارد نمایید تا وارد سامانه ابلاغ شوید. 
 • برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا بر روی مشاهده ابلاغیه های جدید کلیک کنید. 
 • ابلاغیه جدید خود را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. 
 • در صفحه باز شده، کافیست بر روی نسخه چاپی ابلاغیه کلیک کنید و گواهی عدم سوء پیشینه خود را پرینت بگیرید. 
 • در صورت مواجه شدن با مشکل به عقب برگردید و از نسخه پشتیبان سامانه ابلاغ استفاده نمایید.

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از طریق سامانه میخک

اگر از ایرانیان مقیم خارج از کشور هستید و بنا به هر دلیلی امکان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از طریق سامانه ثنا را نداشتید، می‌توانید از طریق سامانه میخک برای صدور این گواهی‌نامه اقدام کنید.

برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از طریق این سامانه لازم است به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

گام اول: ابتدا باید در سامانه میخک ثبت نام نمایید.

گام دوم: اطلاعات لازم را تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز را بارگذاری نمایید.

گام سوم: برای انجام امور مربوط به انگشت‌ نگاری الکترونیک و پرداخت هزینه‌ها به سفارت و کنسولگری ایران در خارج از کشور مراجعه نمایید.

برای مشاوره حقوقی کیفری، می توانید با وکیل کیفری در تماس باشید.

پس از انجام این مراحل و پرداخت هزینه‌های مربوطه، از طریق سامانه میخک مدارک مربوطه به پلیس بین‌الملل ناجا ارسال می‎‌شود. پس از بررسی مدارک و انجام استعلام در صورت نداشتن سوء سابقه گواهی عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی صادر خواهد شد.

از کجا بفهمیم سوء پیشینه داریم؟

شاید گواهی عدم سوء پیشینه برای بسیاری از افراد بار منفی به همراه داشته باشد، چراکه بعضی از جرم ها جنبه کیفری ندارند و در گواهی عدم سوء پیشینه درج نمی شوند، اما بعضی از جرم ها تا مدتی یا حتی تا آخر عمر مهر سوء پیشینه داشتن افراد را به یدک می کشد.

اگر شما هم نگران هستید و نمی دانید که دارای سوء پیشینه هستید یا خیر، می توانید به سامانه پیگیری سوء پیشینه مراجعه کنید و با کد ملی خود وارد این سامانه شوید.

البته لازم به ذکر است که قبل از ورود به سامانه استعلام سوء پیشینه، شما باید حتما در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید.

ثبت نام در سامانه ثنا به منزله ثبت هویت شما در قوه قضاییه می باشد و بعد از اینکه ثبت نام شما در سامانه ثنا انجام شد، می توانید از تمام خدمات الکترونیکی قوه قضاییه استفاده کنید.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *