وکیل دادخواست حقوقی

تنظیم دادخواست حقوقی

نمایش ویدیو درباره تنظیم دادخواست حقوقی دادپویان

قسمت بیست و دوم رادیو حقوقی دادپویان تنظیم دادخواست حقوقی

سلام به رادیو حقوقی دادپویان خوش آمدید.

رادیو دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل متخصص و پایه یک دادگستری دارید، با وکیل آنلاین دادپویان تماس بگیرید.

نحوه تنظیم دادخواست حقوقی

به موجب ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست باید به زبان فارسی و در برگه های چاپی مخصوص تنظیم شود و شامل موارد زیر باشد، در غیر این صورت، رای رد دادخواست صادر خواهد شد:

  • نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و در صورت امکان شغل خواهان.
  • تبصره – در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود، مشخصات وکیل نیز باید درج گردد.
  • نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.
  • تعیین خواسته و بهای آن، مگر آن که تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.
  • تعهداتی که به موجب آن، خواهان، خود را مستحق مطالبه می داند و باید مقصود واضح بیان شود.
  • آن چه که خواهان، از دادگاه درخواست دارد.
  • ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، که شامل از اسناد و نوشته ها و اطلاع مطلعین و غیره، و اگر دلیل، شهادت شاهدان باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح معین کند.
  • امضا دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضا، اثر انگشت او.

دادخواست چیست؟

قبل از هر چیز باید معنای دادخواست تبیین شود. دادخواست در یک تعریف ساده به معنای یک درخواست رسمی و حقوقی از دادگاه صالح است که در آن از مرجع قضایی خواسته می‌شود که فرد مقابل دعوی را به انجام مجموعه‌ای از تکالیف قانونی ملزم نماید. تنظیم دادخواست مخصوص دعاوی حقوقی است.

به فرد تنظیم کننده دادخواست، خواهان و طرف مقابل دعوی، خوانده گفته می‌شود. بر طبق ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی به یک پرونده در دادگاه منوط به تقدیم دادخواست است. فرم‌های مربوط به تنظیم دادخواست و شکواییه را می‌توان از انتشارات داخل مراجع قضایی و یا دفتر خدمات الکترونیک قضایی در هر منطقه تهیه نمود. با توجه به گستردگی دعاوی حقوقی، دادخواست های حقوقی مختلفی وجود دارد که بر اساس نوع خواسته و محل رسیدگی به آن‌ ها تقسیم‌ بندی می‌شوند.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

مدارک تنظیم دادخواست

خواهان باید مدارک و مستنداتی که در رابطه با پرونده وجود دارد را در نوشتن دادخواست ضمیمه کند تا دادگاه بر اساس قانون و با توجه به مدارک و مستندات داوری کند و حکم دهد. به طور معمول مدارک و مستندات باید کپی برابر اصل شود. البته در سیستم الکترونیک مدارک یک بار اسکن می شود و مدیر دادگاه آن را به تعداد خواندگان به علاوه یک نسخه چاپ کند.

نمونه دادخواست حقوقی

متن

تنظیم دادخواست حقوقی

بخش های مختلف دادخواست

قسمت خواهان

در این بخش باید مشخصات شناسایی خواهان شامل: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سن، شغل، شماره تماس، آدرس محل سکونت و محل کار و در صورت داشتن وکیل، مشخصات وکیل ثبت شوند.

قسمت خوانده

این بخش مختص تکمیل مشخصات خوانده است که خواهان از آن ها اطلاع دارد.(در صورت عدم دسترسی به خوانده، حکم در غیاب وی صادر می شود.)

بخش خواسته

در اینجا باید خواسته مورد نظر خوانده به طور واضح و صریح اعلام شود و چنان چه خواسته مطالبه بدهی باشد، ذکر مقدار دقیق مبلغ ضروری است.

بخش مدارک

این بخش جهت پیوست مدارک و مستندات مربوط به پرونده است. مدارکی مانند رسید و فاکتور که باید کپی برابر اصل آن ها ضمیمه دادخواست شود. البته در دادخواست الکترونیک مدارک مربوطه اسکن می شوند.

قسمت شرح دادخواست

این بخش مخصوص شرح کامل و واضحی از موضوع مورد نظر و خواسته خواهان از خوانده است که باید با اشاره به تمام جزئیات تکمیل گردد. ذکر مدارک پیوستی نیز در این قسمت لازم است.

بخش امضا و اثر انگشت

در این قسمت خواهان بیانات خود را جهت تایید امضا کرده و اثر انگشت می زند.

وکیل تنظیم دادخواست حقوقی در تهران

یک وکیل متخصص به خوبی بر تمامی قوانین حقوقی آگاهی دارد و می‌داند که چگونه دادخواست را تنظیم کند و چه مدارکی برای پیوست دادخواست مهم می باشد، که هم کوتاه و مفید باشد و هم به مفاد قانونی در آن استناد شده باشد و دارای اعتبار حقوقی بالایی باشد.

هر گونه بی‌ توجهی و بی‌ دقتی در تنظیم دادخواست حقوقی باعث می‌شود تا روند دادرسی پرونده طولانی شود. چرا که در صورت وجود نقص و اشتباه، دادخواست رد می‌شود و باید مجددا اصلاح شود. نوشتن دادخواست توسط وکیل باعث می شود تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن روند دادرسی به پرونده آغاز شود و احتمال رد شدن دادخواست نیز بسیار کاهش میابد.

هنگامی که یک وکیل با تجربه روند رسیدگی به پرونده های حقوقی را بر عهده گیر، احتمال موفقیت در پرونده دو چندان می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما در خصوص انواع مشکلات مربوط به لایحه، تنظیم دادخواست حقوقی مشاوره با وکلای متخصص موسسه حقوقی دادپویان می باشد.

موسسه حقوقی دادپویان با وکلای متخصص در زمینه حقوقی و کیفری می تواند شما رو توی این مسیر همراهی کند.

شما میتوانید جدیدترین مقالات و قوانین حقوقی را در قسمت وبلاگ مطالعه کنید.

خیلی ازتون ممنونیم که همراه ما بودید.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *