تنظیم دادخواست حقوقی

تنظیم دادخواست حقوقی

در این مقاله آشنا میشوید با: تنظیم دادخواست حقوقی، دادخواست چیست؟ مدارک تنظیم دادخواست، بخش های مختلف دادخواست، وکیل تنظیم دادخواست حقوقی در تهران. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای تنظیم دادخواست، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

نمایش ویدیو درباره تنظیم دادخواست حقوقی

قسمت بیست و دوم رادیو حقوقی دادپویان تنظیم دادخواست حقوقی

سلام به رادیو دادپویان خوش آمدید.

رادیو حقوقی دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل دارید، با وکیل آنلاین تماس بگیرید.

نحوه تنظیم دادخواست حقوقی

به موجب ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست باید به زبان فارسی و در برگه های چاپی مخصوص تنظیم شود و شامل موارد زیر باشد، در غیر این صورت، رای رد دادخواست صادر خواهد شد:

  • نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و در صورت امکان شغل خواهان.
  • تبصره – در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود، مشخصات وکیل نیز باید درج گردد.
  • نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.
  • تعیین خواسته و بهای آن، مگر آن که تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.
  • تعهداتی که به موجب آن، خواهان، خود را مستحق مطالبه می داند و باید مقصود واضح بیان شود.
  • آن چه که خواهان، از دادگاه درخواست دارد.
  • ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، که شامل از اسناد و نوشته ها و اطلاع مطلعین و غیره، و اگر دلیل، شهادت شاهدان باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح معین کند.
  • امضا دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضا، اثر انگشت او.

برای مشاوره حقوقی، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

دادخواست چیست؟

قبل از هر چیز باید معنای دادخواست تبیین شود. دادخواست در یک تعریف ساده به معنای یک درخواست رسمی و حقوقی از دادگاه صالح است که در آن از مرجع قضایی خواسته می‌شود که فرد مقابل دعوی را به انجام مجموعه‌ای از تکالیف قانونی ملزم نماید. تنظیم دادخواست مخصوص دعاوی حقوقی است.

تنظیم دادخواست حقوقی

به فرد تنظیم کننده دادخواست، خواهان و طرف مقابل دعوی، خوانده گفته می‌شود. بر طبق ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی به یک پرونده در دادگاه منوط به تقدیم دادخواست است. فرم‌های مربوط به تنظیم دادخواست و شکواییه را می‌توان از انتشارات داخل مراجع قضایی و یا دفتر خدمات الکترونیک قضایی در هر منطقه تهیه نمود. با توجه به گستردگی دعاوی حقوقی، دادخواست های حقوقی مختلفی وجود دارد که بر اساس نوع خواسته و محل رسیدگی به آن‌ ها تقسیم‌ بندی می‌شوند.

مدارک تنظیم دادخواست

خواهان باید مدارک و مستنداتی که در رابطه با پرونده وجود دارد را در نوشتن دادخواست ضمیمه کند تا دادگاه بر اساس قانون و با توجه به مدارک و مستندات داوری کند و حکم دهد. به طور معمول مدارک و مستندات باید کپی برابر اصل شود. البته در سیستم الکترونیک مدارک یک بار اسکن می شود و مدیر دادگاه آن را به تعداد خواندگان به علاوه یک نسخه چاپ کند.

بخش های مختلف دادخواست

قسمت خواهان

در این بخش باید مشخصات شناسایی خواهان شامل: نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، سن، شغل، شماره تماس، آدرس محل سکونت و محل کار و در صورت داشتن وکیل، مشخصات وکیل ثبت شوند.

قسمت خوانده

این بخش مختص تکمیل مشخصات خوانده است که خواهان از آن ها اطلاع دارد.(در صورت عدم دسترسی به خوانده، حکم در غیاب وی صادر می شود.)

بخش خواسته

در اینجا باید خواسته مورد نظر خوانده به طور واضح و صریح اعلام شود و چنان چه خواسته مطالبه بدهی باشد، ذکر مقدار دقیق مبلغ ضروری است.

بخش مدارک

این بخش جهت پیوست مدارک و مستندات مربوط به پرونده است. مدارکی مانند رسید و فاکتور که باید کپی برابر اصل آن ها ضمیمه دادخواست شود. البته در دادخواست الکترونیک مدارک مربوطه اسکن می شوند.

قسمت شرح دادخواست

این بخش مخصوص شرح کامل و واضحی از موضوع مورد نظر و خواسته خواهان از خوانده است که باید با اشاره به تمام جزئیات تکمیل گردد. ذکر مدارک پیوستی نیز در این قسمت لازم است.

بخش امضا و اثر انگشت

در این قسمت خواهان بیانات خود را جهت تایید امضا کرده و اثر انگشت می زند.

وکیل تنظیم دادخواست حقوقی در تهران

یک وکیل متخصص به خوبی بر تمامی قوانین حقوقی آگاهی دارد و می‌داند که چگونه دادخواست را تنظیم کند و چه مدارکی برای پیوست دادخواست مهم می باشد، که هم کوتاه و مفید باشد و هم به مفاد قانونی در آن استناد شده باشد و دارای اعتبار حقوقی بالایی باشد.

هر گونه بی‌ توجهی و بی‌ دقتی در تنظیم دادخواست حقوقی باعث می‌شود تا روند دادرسی پرونده طولانی شود. چرا که در صورت وجود نقص و اشتباه، دادخواست رد می‌شود و باید مجددا اصلاح شود. نوشتن دادخواست توسط وکیل باعث می شود تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن روند دادرسی به پرونده آغاز شود و احتمال رد شدن دادخواست نیز بسیار کاهش میابد.

هنگامی که یک وکیل با تجربه روند رسیدگی به پرونده های حقوقی را بر عهده گیر، احتمال موفقیت در پرونده دو چندان می‌گردد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *