افراز ملک مشاع از اداره ثبت

افراز ملک مشاع از اداره ثبت

در این مقاله آشنا میشوید با: افراز ملک مشاع از اداره ثبت، افراز ملک مشاع یعنی چه، مفهوم افراز، تفاوت افراز با تفکیک، شرایط لازم برای افراز در اداره ثبت، مراحل افراز در اداره ثبت، موارد غیر قابل افراز، اعتراض به تصمیم واحد ثبتی افراز ملک مشاع و هزینه افراز ملک مشاع. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در تماس باشید.

افراز ملک مشاع یعنی چه؟

از مهم ترین موضوعات ثبتی افراز و تفکیک ملک است. هر گاه با کلمه مشاع برخورد کردید باید بدانید که ملکی وجود دارد که بیش از یک مالک دارد و سهم دقیق هر کدام در آن ملک از نظر عملیات ثبتی مشخص نشده است. همین طور اگر با کلمه افراز برخورد کردید می توانید تصور کنید ملکی وجود دارد که مشاع است و حالا قرار است آن ملک مفروز شود. یعنی طی یک عملیت ثبتی سهم افراد در آن ملک مشاع بطور دقیق مشخص شود.

برای مشاوره حقوقی افراز ملک، می توانید با وکیل افراز ملک در ارتباط باشید.

مفهوم افراز

افراز در حقیقت عملیات ثبتی جدا کردن سهم شرکای یک ملک مشاع با توجه به میزان سهم هر کدام از مالکان در ملک مورد نظر است.

افراز ملک مشاع از اداره ثبت

بر اساس قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب 1357، افراز برای املاک مشاع می باشد، که جریان ثبتی آنها خاتمه یافته باشد. خواه ثبت شده یا نشده باشند. این امر با توجه به این که ثبت شده است در صلاحیت اداره ثبت محل می باشد. پس اگر ملک مشاع ثبت شده ای دارید، می توانید برای افراز سهم خود به اداره ثبت مراجعه و سهم خود را جدا نمایید.

تفاوت افراز با تفکیک

افراز به طور خاص در رابطه با املاک مشاع بکار می رود که حداقل دو نفر شریک دارد و تفکیک ممکن است نسبت به یک نفر مشخص باشد. برای مثال: چند نفر شریک مشاعی هم می تواند 1000 متر زمین خود را به 10 قطعه تفکیک نمایند یا این که فردی زمین متعلق به خود را به 5 قطعه جداگانه تفکیک نماید. در افراز سهم افراد جدا و مشخص می گردد ولی در تفکیک املاک مشاع، مشاع بود باقی می ماند. که مراحل افراز در اداره ثبت مربوط به افراز ملک می شود.

شرایط لازم برای افراز در اداره ثبت

یکی از مراحل افراز در اداره ثبت داشتن شرایط زیر می باشد:

 • باید ملک مورد تقاضا ثبت شده باشد یا جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد.
 • ملک باید به صورت مشاع باشد و حداقل 2 شریک داشته باشد.
 • هیچ کدام از مالکین محجور یا مفقود الاثر نباشد.
 • ملک مورد تقاضا برای افراز مطابق قانون قابل افراز باشد. (منع قانونی نداشته باشد).
 • ملک مورد افراز سند مالکیت معارض نداشته باشد.
 • هیچ سهمی از سهام ملک مورد ادعا مجهول المالک نباشد.

مراحل افراز در اداره ثبت

 • تقدیم درخواست افراز به اداره ثبت محل ملک (در فرم های چاپی مخصوص).
 • بررسی درخواست از طرف کارشناس ثبت مبنی بر داشته پیشینه ثبتی.
 • معاینه محل در صورت تایید درخواست افراز از جانب کارشناس ثبت و دعوت از شرکا.
 • ارجاع به نقشه بردار برای تهیه نقشه دقیق ملک (عدم حضور شرکا مانع معاینه محل و نقشه برداری نمی باشد).

افراز ملک مشاع از اداره ثبت

 • نقشه بردار پس از ترسیم نقشه گزارشی مطابق دستور افراز تنظیم نموده و آن را به اداره ثبت تحویل می دهد.
 • مسئول اداره ثبت پس از بررسی درخواست افراز و نقشه ترسیمی تصمیم خود را اعمال می کند.
 • تصمیم اداره ثبت باید به مالکین ابلاغ شود و شرکا می توانند نسبت به آن اعتراض کنند.
 • تصمیم نهایی افراز مطابق توافق شرکای مشاع اعمال می شود اگر شرکا توافق نکنند تعیین سهم مشاع مطابق قرعه تعیین می گردد.

موارد غیر قابل افراز

 • مواردی که به موجب قانون تقسیم ملک ممنوع شده باشد.
 • شرکا ضمن قرارداد شرط عدم تقسیم مطرح کرده باشند.
 •  تقسیم متضمن از مالیات افتادن مال یک یا چند شریک شود.
 • اگر سند مالکیت متعارض وجود داشته باشد.

اعتراض به تصمیم واحد ثبتی افراز ملک مشاع

ماده 2 قانون افراز و فروش املاک مشاع در این خصوص مقرر می دارد: تصمیم واحد ثبتی قابل اعتراض از طرف هر یک از شرکا در دادگاه شهرستان محل وقوع ملک است مهلت اعتراض ده روز از تاریخ ‌ابلاغ تصمیم مورد اعتراض می‌باشد. دادگاه شهرستان به دعوی رسیدگی کرده و حکم مقتضی صادر خواهد نمود. حکم دادگاه شهرستان قابل شکایت فرجامی است.

هزینه افراز ملک مشاع

در مورد املاکی که تقاضای افراز و تفکیک می شود ارزش معاملاتی روز ملاک تعیین هزینه افراز و تفکیک است. اگرچه ارزش معامله انجام شده بیش از ارزش معاملاتی روز باشد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *