ارث از مادر

ارث از مادر

در این مقاله آشنا میشوید با: ارث از مادر، سهم الارث در قانون چیست، سهم الارث بعد از فوت مادر، نحوه تقسیم ارث مادری، اشخاصی که ارث به آنها تعلق نمی‌ گیرد و قانون کلی برای سهم‌ الارث فرزندان. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ارث، می توانید با وکیل ارث در تماس باشید.

سهم الارث در قانون چیست؟

در مورد نحوه تقسیم ارث دختر و پسر از مادر قانون جدیدی وجود ندارد. در قانون مدنی، قانون ارث برطبق فقه شیعه در سال 1307 تصویب شد. برطبق قانون مدنی، سهم دختر و پسر از اموال مادر دو سهم برای پسر و یک سهم برای دختر است. قانون مدنی، قانون اصلی در مورد قواعد مربوط به ارث است. در این قانون طبقات ارث و چگونگی ارث بردن هر طبقه مشخص شده است.

ارث از مادر

برطبق طبقات ارث، اشخاصی که در طبقه اول ارث هستند، نسبت به طبقه دوم و سوم اولویت دارند. در هر طبقه دو درجه وجود دارد. در صورت وجود درجه اول، خویشاوند درجه دوم ارث نمی‌برد.

اما در طبقات ارث، همسر شخص متوفی در هر طبقه‌ ای باشد، از متوفی ارث می‌برد. قانون ارث در مورد این که شخص متوفی مرد یا زن باشد فرقی ندارد وهمان قوانینی است که در قانون مدنی در مورد سهم الارث دختر و پسر از پدر و مادر بیان شده است. طبقات ارث شامل موارد ذیل است:

 • پدر و مادر متوفی، فرزند و نوه.
 • پدر بزرگ و مادر بزرگ متوفی، خواهر و فرزندان آنها.
 • عمو، دایی، خاله، عمه و فرزندان آنها.

برای مشاوره حقوقی تقسیم ارث، می توانید با وکیل ارث در ارتباط باشید.

سهم الارث بعد از فوت مادر

در حقوق کشور ما طبقات ارث در ماده 862 قانون مدنی مشخص شده اند. مطابق این ماده، خویشاوندان نسبی یعنی اشخاصی که به واسطه تولد با یک فرد، خویشاوندی و قرابت پیدا کرده، به سه گروه و طبقه تقسیم می شوند:

 • طبقه اول: پدر، مادر فرد فوت شده و اولاد و اولاد اولاد (نوه) وی.
 • طبقه دوم: اجداد و برادر و خواهر متوفی و اولاد آنها.
 • طبقه سوم: اعمام (عموها) و عمات (عمه ها) و اخوال (دایی ها) و خالات (خاله های) فرد فوت شده و اولاد آنها.

در نهایت، اگر هیچ از خویشاوندان نسبی و سببی مادر که در طبقات یک و دو بوده، در لحظه فوت وی در قید حیات نباشند، سهم ارث مادر به عموها، عمه ها، خاله ها و دایی های مادر رسیده و بین آنها تقسیم می شود.

نحوه تقسیم ارث مادری

برطبق ماده 907 قانون مدنی، در صورتی که مادری فوت کند و پدر و مادر وی نیز فوت کرده باشند و دارای چند فرزند باشد، ارث به شرح ذیل تقسیم می‌‎شود.

اگر مادر یک فرزند داشته باشد، فرقی در دختر یا پسر بودن نیست. در این حالت تمام ترکه متوفی به فرزند وی می‌رسد.

اگر شخص متوفی زن باشد و دارای چند فرزند که همه دختر یا همه پسر باشند، ترکه مادر بین دختران یا پسران به سهم مساوی تقسیم می‌شود.

اگر متوفی زن باشد و دارای چند فرزند باشد که برخی دختر و پسر باشند، سهم الارث پسر از ترکه مادر فوت شده دو برابر سهم الارث دختر است.

اشخاصی که ارث به آنها تعلق نمی‌ گیرد

در قانون اشخاصی که ارث به آنها تعلق نمی‌گیرد مشخص شده است که به شرح ذیل است:

 • در صورتی که مرد به همسر خود تهمت زنا بزند و فرزند خود را قبول نکند.
 • شخص کافر از مسلمان.
 • در صورتی که قاتل وارث متوفی باشد و قتل عمدا اتفاق افتاده، از شخص مقتول ارث ندارد.
 • طفلی که از زنا متولد شده است. طفل متولد زنا از والدین ارث نمی‌برد.
 • در صورتی که دو شخص که از یک دیگر ارث می‌برند، فوت کنند و زمان فوت فوت یکی معلوم و دیگری مجهول باشد، شخص متوفی با زمان فوت مجهول از متوفایی که زمان فوت وی معلوم است، ارث می‌برد.

قانون کلی برای سهم‌ الارث فرزندان

طبق ماده ۹۰۷ قانون مدنی در زمانی که میت، پدر و مادر نداشته باشد و صاحب چند فرزند باشد، تمام ارث به فرزند او خواهد رسید. البته در صورت زنده بودن همسر متوفی، باید ابتدا یک‌ هشتم از اموال او کنار گذاشته شود و مابقی بین وراث تقسیم ‌بندی شود.

در صورت زنده بودن والدین، سهم هر کدام از آنها تا یک ششم از اموال متوفی است و درصورتی که پدر و مادر میت زنده باشند و متوفی تنها یک دختر داشته باشد، طبق ماده ۹۰۸ قانون مدنی، سهم دختر یک سوم و سهم والدین یک ششم از اموال است و بقیه ماترک متوفی در بین وراث آنها درصورت وجود پسران تقسیم می شود.

حالا اگر متوفی چند دختر به همراه پدر و مادر داشته باشد، سهم دختران مطابق ماده ۹۰۹ مدنی دو سوم اموال است که این دو سوم میان آن‌ها به شکل کاملا مساوی تقسیم ‌بندی می‌شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *