تقسیم ارث میان وراث طبقه اول

تقسیم ارث میان وراث طبقه اول

در این مقاله آشنا میشوید با: تقسیم ارث میان وراث طبقه اول، سهم الارث طبقه اول و نحوه تقسیم آن، نحوه تقسیم ترکه بین وراث، قواعد حاکم بر طبقه اول ارث، تقسیم بندی ترکه و شرط سهم الارث برای نوادگان. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاور حقوقی ارث، می توانید با وکیل ارث در ارتباط باشید.

سهم الارث طبقه اول و نحوه تقسیم آن

همان طور که می دانید ارث دارای طبقات و درجات مختلفی می باشد که در هر طبقه سهم الارث بین وراث متفاوت می باشد. باید در نظر داشت که طبق قانون در هر طبقه ای که وراث آن طبقه حضور داشته باشند سهم الارث به طبقات و درجات بعدی نمی رسد.

و اما وراث طبقه اول شامل : پدر، مادر ، اولاد و اولاد اولاد هر چقدر پایین روند هستند.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

نحوه تقسیم ترکه بین وراث

در تقسیم ترکه بین وراث باید مراحل زیر رعایت شود.

  • اگر وراث فرض بر وجود داشته باشد، ابتدا هر صاحب فرض ارث خود را می برد.
  • بقیه به صاحبان قرابت می رسد.
  • اگر صاحب قرابتی در آن طبقه و درجه وجود نداشته باشد، بقیه ترکه نیز به نسبت فرض صاحبان فرض به آن ها رد می شود.

نکته : زوج و زوجه غیر از فرضی که می برند چیز دیگری به آن ها رد نمی شود.

قواعد حاکم بر طبقه اول ارث

مادر همیشه فرض بر است.

یعنی سهم مشخص و مقطوعی دارد، بدین ترتیب که:

  • اگر متوفی فرزند داشته باشد، فرض مادر یک ششم از ترکه است.
  • اگر متوفی فرزند نداشته باشد، فرض مادر یک سوم از ترکه است.

تقسیم ارث میان وراث طبقه اول

پدر گاه به فرض و گاه به قرابت می برد.

  • اگر متوفی فرزند داشته باشد، فرض پدر یک ششم از ترکه است.
  • اگر متوفی فرزند نداشته باشد، پدر او قرابت بر است و باقی مانده ترکه به او خواهد رسید.

اگر متوفی به عنوان فرزند، فقط یک دختر داشته باشد

  • (بدون آن که پسری داشته باشد)، فرض آن دختر یک دوم ترکه است.

اگر متوفی به عنوان فرزند، فقط چند دختر داشته باشد

  • (بدون آن که پسری داشته باشد)، فرض آن دختران دو سوم ترکه است.

تقسیم بندی ترکه

سهم الارث طبقه اول

در طبقه اول که پدر، مادر، اولاد و اولاد اولاد متوفی هر چقدر که پایین روند، حضور دارند، تقسیم ترکه به این نحو به عمل می آید.

اگر در طبقه اول وراث منحصر به یک نفر باشد.

یعنی یک پسر، یا یک دختر یا فقط مادر و یا فقط پدر باشد وارث تمام ترکه است.

اگر وراث منحصر به مادر و پدر متوفی باشد.

در این حالت چون متوفی فرزند ندارد، مادر فرض اعلای خود را می برد، یعنی یک سوم ترکه به مادر به ارث می رسد (به فرض) و ما بقی هر چه ماند به پدر می رسد (به قرابت).

نکته: اگر متوفی علاوه بر پدر و مادر زوج یا زوجه هم داشته باشد، مادر یک سوم ترکه خود و زوج و زوجه به ترتیب یک دوم و یک چهارم را می برند. و باقی ترکه هر چقدر ماند به پدر (به قرابت) می رسد.

اگر وراث منحصر به پدر، مادر و تک دختر باشد.

در این حالت چون متوفی فرزند دارد، پدر فرض خود را یک ششم ترکه را می برد و مادر نیز فرض خود یعنی یک ششم ترکه را می برد. و تک دختر وقتی برادر نداشته باشد فرض بر است و فرض او یک دوم ترکه است.

در این حالت قرابت بری وجود ندارد اما از ترکه به میزان یک ششم زیاد آمده است، که این مقدار باید مجددا بین پدر، مادر و تک دختر به نسبت فرض آن ها تقسیم می شود.

تقسیم ارث میان وراث طبقه اول

اگر وراث عبارت از پدر، مادر و زوجه باشد.

در این حالت چون متوفی فرزند ندارد، مادر فرض اعلای خود یعنی یک سوم ترکه را می برد، زوجه نیز فرض اعلای خود یعنی یک چهارم ترکه را می برد، و از آن جا که متوفی فرزند ندارد، پدر در این حالت قرابت بر است، یعنی بقیه ترکه از آن پدر است.

اگر وراث منحصر به یک یا چند فرزند پسر یا فرزندان پسر و دختر، مادر، پدر و زوج متوفی باشند.

ابتدا فرض بر ها فرض خود را می برند، یعنی پدر یک ششم ترکه، مادر یک ششم ترکه، زوج یک چهارم ترکه را می برد. بقیه به قرابت برها یعنی فرزندان پسر و یا فرزندان پسر و دختر می رسد.

شرط سهم الارث برای نوادگان

اگر متوفی هم فرزند داشته باشد و هم نوادگان، هیچ یک از نوادگان او ارث نمی برد، به عبارت دیگر، اگر حتی یکی از فرزندان متوفی زنده باشد و دیگران همه قبل از متوفی، فوت کرده باشند، و نوادگان آن ها بر جای مانده باشند، نوادگان ارث نمی برند و ارث به فرزند متوفی می رسد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *