مشکلات ویلا یا ملک بدون سند

مشکلات ویلا یا ملک بدون سند

در این مقاله آشنا میشوید با: مشکلات ویلا یا ملک بدون سند، معامله ملک بدون سند، خرید املاک بدون سند، سند قولنامه ای، در چه صورتی نمی توان ملک را سند دار کرد؟ تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی تهران در ارتباط باشید.

نکات مهم در رابطه با معامله املاک بدون سند

اگر افراد قصد خرید املاک یا خرید باغ و ویلایی بدون سند را داشته باشند باید نکات مهمی را در نظر بگیرند تا بعدها با هیچ مشکل مواجه نگردند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • به دست آوردن شناخت کافی از فروشنده یا سازنده ملک:

معمولا این گزینه بیشتر در رابطه با آن دسته از املاکی است که فروشنده آن‌ها را پیش فروش می‌کند. در این زمان برخی از کلاهبرداران به بهانه‌های مختلفی مانند پیش فروش کردن با قیمتی کمتر، اقدام به فروش ملک به چند نفر خواهند کرد. در نتیجه قبل از این‌که ملکی را پیش خرید کنید بهتر است با مالک کامل آشنا شوید.

 • از داشتن سند ملک اطمینان حاصل نمایید:

تمامی واحدهای مسکونی حتما باید از سندی معتبر به نام مالک برخوردار باشند. همچنین باید تمامی مراحل نقل و انتقالات و خرید ملک در دفترخانه ثبت اسناد رسمی پشت سر گذاشته شوند. البته موضوعی در این میان وجود داشته آن هم این است که در برخی از موارد ملکی که قصد خرید آن را داریم سند رسمی داشته، اما بعد از خرید مشخص خواهد شد که مالک اصلی کسی دیگر است. در نتیجه قبل از انجام هر نوع معامله‌ای باید در رابطه با تمامی موضوعات مربوط به ملک تحقیقات لازم را انجام دهید.

مشکلات ویلا یا ملک بدون سند

 • آزاد بودن سند ملک:

پیش از خرید ویلا و باغ یا ملک حتما از آزاد بودن سند آن اطمینان حاصل نمایید. اگر سند ملک در رهن بانک و یا به عنوان وثیقه در گرو باشد؛ به معنای آزاد نبودن سند ملک است.

 • گواهی مربوط به مالیات یا انحصار وراثت را بررسی نمایید:

اگر ملک مورد نظر شما موروثی باشد باید در زمان خرید، گواهی انحصار وراثت را بررسی نمایید. همچنین قبل از خرید ملک از شهرداری استعلام مالیات ملک را دریافت کنید.

 • از نظر معارضه و ثبت، ملک را مورد بررسی قرار دهید:

در زمان استعلام از شهرداری حتما از عدم مشکل‌دار بودن سند ملک اطمینان حاصل نمایید. ملک نباید در رابطه با معارضه و ثبت مشکلی داشته باشد.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی آنلاین در تماس باشید.

آیا معامله ملک بدون سند قانونی است؟

معاملات املاک و خرید باغ ویلا بدون سند از لحاظ قانونی مشکلی ندارد. البته باید گفت که خرید این دسته از املاک بدون سند، خریدار را با مشکلاتی مواجه خواهد ساخت و همچنین از ریسک بالایی برخوردار است. در نتیجه بهتر است قبل از انجام هرگونه معامله‌ای در رابطه با خرید ملک‌های بدون سند، جوانب را بسنجید و سپس برای خریداری آن اقدام نمایید. البته مشورت با افراد متخصص و مشاورین در این زمینه نیز بسیار کارساز و کمک‌ کننده خواهد بود.

خرید املاک بدون سند کار درستی است؟

در واقع خرید ملک یا خرید باغ و ویلایی که سند داشته از املاک بدون سند بهتر است، اما برخی از افراد در برخی مواقع ممکن است طبق شرایط موجود و باتوجه به پولی که دارند، به اجبار خانه‌های بدون سند و با قیمتی کمتر را خریداری نمایند. در نتیجه فرد در این شرایط باید به تمامی موضوعات و جنبه‌های مختلف خرید ملک بدون سند توجه داشته باشد.

پیش از خرید ملک و خرید باغ ویلای بدون سند، بهتر است با یک متخصص و مشاور حرفه‌ای در این زمینه، مشورت‌های لازم را انجام دهید. همچنین نکاتی مانند ثبت رسمی قرارداد، شناسایی مالک اصلی و… را رعایت کنید. با رعایت این نکات دیگر با خطرات و ریسک‌های موجود در معامله ملک‌های بدون سند مواجه نخواهید شد.

چگونه متوجه شویم که ملکی بدون سند است؟

بهترین روش برای اطلاع از وضعیت ملک بدون سند و ملک قولنامه‌ای، استعلام از شهرداری است. از طریق این استعلام شما از میزان بدهی های ساختمان، آیا احتمال دستور به  تخریب ملک وجود دارد یا خیر  و سایر اطلاعات ضروری در خصوص ملک بدست می آورید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

یک نکته دیگر که در مورد ملک هایی با قولنامه عادی باید در نظر داشت این است که تفکیک هایی با کمتر از حد قانونی انجام می شود. در این حالت نیز امکان اخذ پروانه وجود ندارد و با مراجعه به شهرداری می توانید از صحت ملک باخبر شوید.

مناقشه بر سر اسناد ویلا از کجا نشات می‌گیرد؟

خرید ویلای بدون سند از جمله مشکلاتی است که بیشتر در هنگام بحران گرانی مسکن و بدلیل تمایل افراد به خرید ملک های زیر قیمت، با آن مواجه می‌شویم قطعا یک داستانی پشت ماجراست، بعضی از افراد در ویلای بدون سند به علت قیمت به مراتب پایین تر نسبت به خانه ها و املاک دارای سند رسمی، وسوسه انگیز تر هستند، اکثر کسانی که ویلا بدون سند میخرند این امید رو دارن که در آینده بتونن براش سند بگیرن اما گاهی ایـن آینده هیچ وقت نمیاد و اینجاست که مالک میمونه و یک قولنامه و ویلایی بدون سند.

برخی مدعی می‌شوند که اسناد ویلا، ماهیتی نامعلوم پیدا کرده و آشنایی با انواع سند ویلا، فی نفسه سخت است و دشوار. آمده‌ایم تا ثابت کنیم چنین نیست. به رسم عادت تلاشمان از نگارش مقاله پیش‌رو، رفع نقیصه‌های موجود و انتشار مطلبی است که نه در ابعاد محدود، بلکه تماماً جامع بوده و بتواند به تفصیل، تمام سؤالات خریداران ویلای شمال را پوشش دهد.

مشکلات ویلا یا ملک بدون سند

تجربه ثابت کرده است عدم آشنایی با انواع سند ویلا، به گرفتاری در یک برزخ منتهی خواهد شد. اهمیت اعتبار قانونیِ سند، مهم‌ترین دلیلی بود که ما را به نگارش این مقاله ترغیب ساخت.

برخی از اسناد قدیمی با مناقشه‌هایی گلاویز می‌شوند که وقتی دلیلش را جویا می‌شویم به این پاسخ می‌رسیم که حدود و مرزهای ویلا به درستی در سند قید نشده‌اند، اینجاست که اهمیت تمسک به سندی معتبر و دقیق را رساتر در می‌یابیم.

سند قولنامه‌ای، مهم‌ترین سند عادی ویلا

حتی اگر با دنیای ملک و املاک هم بیگانه باشیم اما بارها و ماه‌ها نام قولنامه را شنیدهایم، قولنامه بر یک سند دلالت دارد، چنین سندی عموما در بنگاه‌های املاک تنظیم و ثبت می‌گردد. می‌توان قولنامه را توافقی دانست که میان طرفین معامله (خریدار و فروشنده ویلا)، تنظیم می‌شود، شرایطی که بر سر آن توافق حاصل شده در این قولنامه قید می‌گردد و مشخص می‌شود که هر کدام از طرفین درصورت سرپیچی از نکات مقرر شده، مشمول چه جرایمی خواهند شد.

تعداد ویلاهایی که به صورت قولنامه‌ای معامله شده‌اند اندک نیست (من و شما به عنوان طرفین معامله، شرایطی را روی کاغذ می‌نویسیم یا به بیان رسمی‌تر، قولنامه‌ای را میان خود تنظیم می‌کنیم این یعنی سند قولنامه‌ای).

خرید و فروش‌ ملک بدون سند

در بعضی مواقع خریداران ملک بدون سند صرفا با استناد به یک دست‌ نوشته که به امضای دو شاهد رسیده و سندی که نامعتبر برای مراجع  قضایی محسوب می‌شود، اقدام به خرید می‌کنند که ممکن است باعث بروز مشکلات حقوقی زیادی برای آن ها اتفاق بیفتد.

بیشتر معاملات املاک مخصوصا در شهرهای بزرگ با تنظیم مبایعه نامه درمحل  مشاورین املاک انجام می‌شود که همین موضوع باعث میشود مسائل قانونی و حقوقی مربوطه و لازم در خرید ملک رعایت شود و از مسائل و مشکلات بعدی وکلاهبرداری های ناشی از آن کاسته شود.

موارد تخلف در خصوص فروش ملاک بدون سند در آپارتمان های نوساز و واحد های پیش فروش  شده بیشتر صورت می‌گیرد.

طبق قانون جدید پیش فروش ساختمان انجام معامله پبش فروش و پیش خرید ملک بدون سند فقط با تنظیم سند رسمی در دفتر خانه  اسناد رسمی  امکان پذیر شده است که این موضوع از فروش یک ملک به چند نفر همزمان جلوگیری می‌کند.‎

چرا بعضی از املاک سند ندارن؟

اگه ملک در محلی هسـت که همه ملکای دورو برش سند دارن اما ملک مدنظر شـمـا سند نداره ممکن هست مشکلاتی وجود باشه مثـلا ساختمون نتونسته به هر دلیل پایان کار بگیره و قاعدتا بهش سند نمی دهند یا این که ملک در طرح شهرداری مثل بافت فرسوده یا تعریض خیابان هست و بایـد تخریب بشه یا از همه مهم تر اصلا ملک کاربری مسکونی نداشته.

تقریبا مشکلاتی که املاک برای دریافت سند دارن قابل حل شدنه اما این مشکلات یا مدت زمان طولانی طول میکشه که حل بشن یا هزینه بالایی رو دستتون میذارن.

در چه صورتی نمی توان ملک را سند دار کرد؟

گاهی قانون هم نمی تواند ملک را سند دار کند، و املاکی وجود دارند که نمی توان برای آنها سند دریافت و ثبت کرد، این املاک به دو دسته تقسیم بندی شده اند:

 • هر گاه مالک رسمی وملک، فاقد سند،یا حداقل یک نفر از ورثه وی فوت شده باشد.
 • مالک ملک، مفقودالاثر باشد.

و در آخر خرید ملک دارای سند رسمی در هر شرایطی بهترین انتخاب است اما نباید این نکته را فراموش کنید که گاهی می توان در مناطق دورتر از شهر و با قیمت مناسب تر ملک و ویلا را به صورت قولنامه ای خرید ولی با مشورت از وکلای حقوقی و آگاهی به تمام نکات قانونی و حقوقی، و استعلام های مربوطه، اقدام به خرید و اخذ قرار داد نمائید.

چگونه برای ویلای شمال خود سند مالکیت بگیریم؟

زمانی که ویلایی ساخته می‌شود اولین اقدام درخواست ثبت سند برای آن است، این سند تحت نام سند مالکیت توسط اداره ثبت اسناد و املاک تهیه و صادر می‌گردد و گواه بر آن است که شما صاحب تام ملک هستید، زمانی که ویلایی را در شمال از فرد قابل اعتمادی خریداری می‌کنید باز هم نیاز است که سند مربوطه را به نام خود بزنید. دریافت این سند کار چندان دشوار و پیچیده‌ای نیست اما مراحلی دارد که کم توجهی به هر کدام علاوه بر این که وقت زیادی از شما می‌گیرد می‌تواند زمینه ساز مشکلات بیشتر در آینده باشد.

طبق ماده 21 قانون ثبت اسناد و املاک پس از طی نمودن عملیات مقدماتی در راستای ثبت ملک، ویلای شما در دفتر املاک ثبت می‌گردد و سند مالکیتی برای آن صادر می‌شود.

طبق ماده 22 از قانون ثبت اسناد و املاک، تنها کسی به عنوان صاحب و مالک ملک شناخته خواهد شد که ملک مذکور به نام وی در دفتر املاک ثبت شده باشد. با وجود قانون ثبت و ارائه سند مالکیت شما می‌توانید با خیال آسوده از امن بودن ویلای خود خاطر جمع باشید، این گونه ویلای شما از هرگونه تجاوز دیگران در امان خواهد بود.

 • ‌مراجعه به دفتر ثبت اسناد و املاک.
 • ‌مراجعه به بنگاه معامله املاک و دریافت کد رهگیری.
 • ‌مراجعه به دفتر اسناد رسمی.
مدارک لازم برای انتقال سند
 • شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده.
 • سند مالکیت.
 • گواهی پایان کار و گواهی پرداخت مالیات.
 • بنچاق ملک.
 • کپی قولنامه و کد رهگیری.
 • استعلام ثبتی.
 • کد پستی و کد ملی خریدار و فروشنده.
 • گواهی عدم خلاف ساختمان به صورت اصل.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *