الزام به اخذ پایان کار

الزام به اخذ پایان کار

در این مقاله آشنا میشوید با: الزام به اخذ پایان کار، الزام شهرداری به صدور پایان کار، انتقال سند بدون پایان کار، اهمیت پایان کار و مهلت اخذ پایان کار. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی ملکی، می توانید با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

الزام به اخذ پایان کار چیست؟

الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد. معمولا گرفتن پایان کار با سازنده می باشد. الزام به اخذ پایان کار هر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل به عمل می آید.

توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

الزام شهرداری به صدور پایان کار

بعد از این که عملیات ساختمانی خاتمه یافت، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری آن را تایید می نماید، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان پایان کار به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود.

الزام به اخذ پایان کار

اما اگر او جریمه را پرداخت نکند در صورت خلافی داشتن، پرونده به کمیسیون بدوی ماده 100 شهرداری ارجاع و رای تخریب از سوی کمیسیون صادر می شود. این رای قابل تجدیدنظر است و رای صادره قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، تاییده آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است استاندارد آسانسور و اصلاح سند ملک که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصا حساب و راهکار هائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیر متعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق می گیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود.

ولی در صورت توافق طرفین مبنی بر عدم نیاز پایان کار انتقال بدون پایان کار قابل اجرا است.

اهمیت پایان کار

در صورت فقدان پایان کار امکان دریافت سند میسر نخواهد بود در حالت های مشارکتی (مالک شخص دیگر و سازنده فرد دیگری است) نیز همین روند جاری است. مالک باید سازنده را الزام به اخذ پایان کار نماید در این فرض نیازی به الزام سازنده به تنظیم سند نیست، چرا که کل ملک به نام مالک می باشد و ایشان به علت عدم تکمیل ساختمان و اخذ گواهی پایان کار نمی تواند اسناد تفکیکی برای خود دریافت نماید.

الزام به اخذ پایان کار

در حال کلی اگر سازنده یا پیمان کار طبق قوانین و پروانه عمل نکرده و تخلفات بسیار زیادی را مرتکب شده باشد و در واقع امکان اخذ پایان کار از ساختمان سلب می گردد در این فرض خریدار باید فروشنده را ملزم به اخذ پایان کار نماید حال باید دادخواستی به دادگاه، با مضمون الزام به اخذ پایان کار بر علیه کسی که تعهد بر اخذ پایان کار داشته (به طور معمول سازنده یا پیمان کار متعهد به اخذ پایان کار هستند.) تنظیم گردد که البته رسیدگی و پیگیری این موضوع با موانع زیادی روبرو خواهد بود.

مهلت اخذ پایان کار

معمولا مدت زمان و یا اعتبار پروانه ساخت دو سال است. سازنده ساختمان می باید در این مدت کار احداث ساختمان را به اتمام برساند. بنابراین اگر ظرف مدت مورد نظر ساختمان احداث نشود ضمن آن که مشمول جریمه خواهد شد صدور پایان کار برای آن نیز به تعویق خواهد افتاد.

دادگاه صالح

دادگاه صالح به رسیدگی به این دعوا، در محلی خواهد بود که ملک در حوزه قضایی آن قرار دارد. با صدور حکم از طرف دادگاه و محکومیت خوانده یا خواندگان، خواهان می تواند به اجرای احکام مراجعه و تقاضای اجرای حکم را بنماید. با صدور اجراییه، خوانده با دریافت ابلاغیه فرصت ده روزه ای خواهد داشت تا نسبت به اخذ پایان کار اقدام نماید.

ممکن است خوانده از اجرای حکم سرپیچی نماید. در این صورت خواهان باید مجوز از دادگاه اخذ و با هزینه خود پایان کار را دریافت نماید. وی می تواند هزینه های انجام شده را از خوانده مطالبه کند. این اقدام مستلزم دادخواست جدید نیست و از همان ابتدا می تواند همه این موارد را در دادخواست قید نماید. در صورت عدم امکان اخذ پایان کار، خواهان می‌تواند قرارداد خود را فسخ کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *