الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی

در این مقاله آشنا میشوید با: الزام به تنظیم سند رسمی، دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی، انواع الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به تنظیم سند رسمی ملک، الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، مبنای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی و مرجع صالح ارائه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

انجام معاملات ملکی گاهی نیاز به انجام تنظیم سند رسمی است که مالکیت فرد مالک مستقر شود. انجام معاملات املاک غیر منقول و برخی از اموال منقول مانند خودرو انجام تنظیم سند به صورت رسمی لازم و ضروری است. انجام این مهم توسط فروشنده تعهد خواهد شد و زمانی که خریدار ضرورت انجام تنظیم سند را احساس کند و فروشنده هیچ اقدامی برای این مهم انجام نداد، این دادخواست از سوی خریدار به مرجع ارسال می شود.

در واقع خریدار دعوایی را در دادگاه اقامه می کند که فروشنده بر تعهد خود پایبند نبوده و برای استقرار مالکیت خود مجبور به طرح موضوع در دادگاه خواهد شد.

برای مشاوره با بهترین وکیل در تهران، می توانید با وکیل آنلاین در ارتباط باشید.

انواع الزام به تنظیم سند رسمی

یکی از دعاوی رایج در محاکم قضایی کشور ما، این دعوا می باشد. مضمون این دعوا که غالبا در ارتباط با املاک و خودرو در دادگاه حقوقی مطرح می شود، به این صورت است که شخصی با تنظیم مبایعه نامه و یک قرارداد عادی، ملک یا خودرو خود را به شخص دیگری منتقل کرده و متعهد می شود تا در تاریخ معین برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حاضر شود.

الزام به تنظیم سند رسمی

اما فروشنده علی رغم تنظیم مبایعه نامه و تعهد مکتوب به تنظیم سند رسمی و با وجود دریافت بخشی از ثمن (قیمت) مورد معامله، در تاریخ تعیین شده از حضور در دفتر اسناد رسمی و امضا سند رسمی انتقال خود داری کرده و در اغلب موارد به بهانه گران شدن و افزایش قیمت موضوع معامله در فاصله تنظیم مبایعه نامه تا تاریخ حضور در دفترخانه، مساله فسخ معامله را مطرح می نماید.

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

الزام به تنظیم سند رسمی ملک نسبت به سند عادی این است که وقتی برای یک ملک سندی به رسمیت ثبت می شود دولت فقط کسی که مالک اصلی سند است را به عنوان مالک رسمی می شناسد یعنی فردی که اسم وی در سند قید شده است. الزام به این ترتیب که شرایط اثبات برای مالکیت اصلی به سادگی صورت بگیرد.

سند رسمی به نسبت سند عادی برتری دارد این گزینه در زمینه انتقال مالکیت اموال بیشتر دیده می شود.

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، دعوایی است که از جانب خریدار خودرو، با ارایه مدارک لازم برای الزام به تنظیم سند خودرو، علیه فروشنده، در یک دادگاه حقوقی مطرح گردیده و به موجب آن، خریدار از دادگاه می خواهد تا فروشنده ای را که خودرو خود را با سند عادی به خریدار انتقال داده و اکنون از تنظیم سند رسمی خودداری می کند را ملزم به حضور در دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی خودرو نماید.

مبنای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

به حکم ماده 46 قانون ثبت اسناد و املاک، ثبت عقود راجع به عین و منفعت املاکی که قبلا در دفتر املاک ثبت شده باشند اجباری است. دادگاه‌ ها و ادارت دولتی تنها شخصی را مالک می شناسند که سند رسمی ملک به نام او به ثبت رسیده باشد.

بنابراین خریدار ملک دارای سابقه ثبتی برای آن که بتواند از کلیه حقوق مالکانه خود بهره‌ مند شود باید سند رسمی ملک خود را دریافت نماید. در اغلب موارد، فروشنده بدون وقوع اختلاف با حضور در دفاتر اسناد رسمی مبادرت به انتقال سند رسمی انتقال مالکیت می نماید اما در صورتی که فروشنده از انجام این وظیفه امتناع نماید، خریدار چاره‌ ای جز تمسک به قانون و دادگستری ندارد.

مرجع صالح ارائه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

خریداری که فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی می کند باید در دادگاه مربوطه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را ارائه دهد. طبق قانون دادگاهی برای این امر صالح است که در محل وقوع ملک قرار گرفته باشد و یا دادگاه محل اقامت شخص فروشنده با خوانده نیز در اجرای دعوا دارای صلاحیت است. هم چنین لازم به یادآوری است که دعوای مزبور از نوع دعاوی ملکی و مالی محسوب می شود که مستلزم پرداخت هزینه دادرسی است که معادل سه و نیم درصد ارزش واقعی ملک باید پرداخت کرد.

دفاتر خدمات قضایی مامور یا کارشناسی را به محل وقوع ملک فرستاده تا با توجه به نوع ساخت و منطقه جغرافیایی و مصالح ساخته شده ارزش ملک را برآورد کرده و در نهایت درصد مشخص شده را از ارزش ریالی ملک تعیین کرده و به عنوان هزینه دادرسی مطالبه خواهد شد.

و اما مطابق ماده 11 قانون مدنی، دعوای الزام به تنظیم سند خودرو باید در دادگاه اقامتگاه خوانده اقامه شود. در صورتی که خوانده در ایران اقامتگاه نداشته باشد، در محل سکونت وی اقامه گردد و هرگاه درایران نه اقامتگاه و نه محل سکونت موقت نداشته ولی دارای مال‌ غیر منقول مانند یک دستگاه آپارتمان باشد، دعوا در دادگاهی اقامه می‌ شود که مال غیر منقول در حوزه آن واقع است و اگر خوانده در ایران، مال غیر منقول نیز نداشته باشد، خواهان باید دعوای الزام به تنظیم سند خودرو را در دادگاه محل اقامتگاه خود، اقامه نماید.

موارد، فروشنده بدون وقوع اختلاف با حضور در دفاتر اسناد رسمی مبادرت به انتقال سند رسمی انتقال مالکیت می نماید اما در صورتی که فروشنده از انجام این وظیفه امتناع نماید، خریدار چاره‌ ای جز تمسک به قانون و دادگستری ندارد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *