ضبط صدا جرم است؟

ضبط صدا جرم است؟

در این مقاله با ضبط صدا جرم است، جرم ضبط صدا در قانون اساسی، ضبط صدا توسط افراد عادی، مجازات شنود غیر مجاز و مجازات ضبط مکالمات توسط مامورین دولت آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به ضبط صدا جرم است می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

ضبط صدا جرم است؟

در این مقاله با ضبط صدا، جرم ضبط صدا در قانون اساسی، ضبط صدا توسط افراد عادی، مجازات شنود غیر مجاز و مجازات ضبط مکالمات توسط مامورین دولت آشنا شوید.

جهت مشاوره حقوقی تخصصی راجع به ضبط صدا می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان مشاوره تلفنی یا مشاوره حضوری داشته باشید.

جرم ضبط صدا در قانون اساسی

طبق اصل 22 قانون اساسی حیثیت‏، جان، مال‏، حقوق‏، مسکن‏ و شغل‏ اشخاص‏ از تعرض‏ مصون‏ است‏ مگر در مواردی‏ که‏ قانون‏ تجویز کند. می بینیم که حفظ حریم خصوصی را می توان با صراحت در این ماده دریافت اما در اصل 25 این قانون به طور مستقیم به موضوع ممنوعیت ضبط مکالمات و ممنوعیت ضبط صدا اشاره شده است و آمده است که: بازرسی‏ و نرساندن‏ نامه‏ ها، ضبط و فاش ‏کردن‏ مکالمات‏ تلفنی‏، افشای‏ مخابرات‏ تلگرافی‏ و تلکس، سانسور، عدم‏ مخابره‏ و نرساندن‏ آن ها، استراق‏ سمع و هر گونه‏ تجسس‏ ممنوع‏ است،‏ مگر به‏ حکم‏ قانون‏. عبارات ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی و… ممنوع است. هر گونه توجیهی را برای انجام این عمل غیر قانونی رد می کند و تنها زمانی آن را می پذیرد که حکم قضایی و اجازه قانون باشد.

ضبط صدا جرم است؟

آیا ضبط صدا توسط افراد عادی جرم است؟

برخی افراد به واسطه شغلی که دارند اقتضای کارشان، ضبط مکالمه طرف مقابل است.

مثلا روزنامه نگاران و خبرنگاران که در پی مصاحبه با اشخاص هستند غالبا باید از وسیله ضبط صدا یا مکالمات استفاده کنند. و اما در میان وکلا هم برخی برای این که نکاتی فراموش نشود ممکن است صدای موکل را ضبط کنند.

یا در تماس با خیلی از موسسات خصوصی و دولتی در ابتدای برقراری ارتباط اعلام می‌کنند این گفتگو برای مقاصد آموزشی و نظارتی ضبط می‌شود.

علی رغم تاکید شدید قانون اساسی بر حفظ حریم شخصی افراد، صرف ضبط صدا، برای افراد عادی جرم انگاری نشده است.

به عبارتی دیگر نمی‌توان شخصی را به اتهام ضبط صدا در دادگاه متهم کرد، مگر این که از صدای ضبط شده، علیه شخص استفاده کرده به طوری که آبرو و حیثیت وی را خدشه‌ دار نماید یا موجبات ضرر به وی را فراهم سازد.

لذا در صورت سو استفاده از مطالب ضبط شده توسط هر یک از طرفین، اگر این سو استفاده منطبق با سایر عناوین مجرمانه مثل توهین، تهمت، افترا، قذف، اخاذی و… باشد می‌تواند دارای مسئولیت کیفری شود.

اما صرف ضبط مکالمه و یا گفتار رد و بدل شده توسط اشخاص حاضر در آن، فاقد هرگونه وصف مجرمانه است و هیچ گونه رویه قضایی نیز مبنی بر مجرمانه بودن صرف ضبط مکالمات شخصی وجود ندارد.

مجازات شنود غیر مجاز

ضبط صدا به تنهایی جرم نیست، اما اگر با علل و موارد مختلفی همراه باشد تبدیل به جرم می‌شود.

زمانی که ضبط صدا تبدیل به جرم می‌شود: اگر ضبط صدا و انتشار آن علیه فرد باشد آن زمان شخص منتشر کننده صدا مشمول مجازات قانونی می‌شود. انتشار غیر قانونی صدای ضبط شده ۲ سال حبس دارد. قانون گذار برای فردی که به صورت غیر قانونی و بدون اجازه طرف مقابل خود صدای ضبط شده را منتشر کند مجازات تعیین کرده است. بر اساس این مجازات شخص مجرم برای اولین بار به ۶ ماه تا ۲ سال حبس و پرداخت جزای نقدی تا ۴۰ میلیون ریال محکوم می‌شود. اگر جرم به صورت سازمان یافته ادامه پیدا کند فرد مجرم به ۱۶ ماه تا ۲ سال حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد. بنابراین صرف ضبط صدای دیگری و یا همچنین ضبط کردن مکالمه تلفنی خود یا دیگری جرم نیست مگر در صورت انتشار آن. بسیاری از حقوق دانان در این زمینه دچار اشتباه شده و شنود را با ضبط مکالمه اشتباه می گیرند. اگر جرم بود خود مقام قاضی به عنوان قرینه (دلیل کمکی) از شما نمی پذیرفت و حتی شاید علیه شما همان جا اعلام جرم هم می نمود.

شنود غیرمجاز به معنای این است که فرد بدون اجازه شنود، مخفیانه به مکالمات و گفتارهای افراد دسترسی پیدا کند. هنگامی که داده‌ های صوتی توسط شخصی شنیده می‌شود، همان معنای استراق سمع سنتی را دارد. در واقع قانون گذار این حق را به رسمیت می‌داند که هر فردی دارای حریم خصوصی است و در زمینه نشنیدن مکالمات به منظور حفظ حریم شخصی قوانینی وضع نموده است. همان طور که در ماده ۱۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری بیان شده است، یکی از روش‌ های بارز شنود کنترل تلفن افراد است. این امر کاملا ممنوع می باشد و تنها به امنیت داخلی کشور مربوط می شود و در زمینه احقاق حقوق دیگران ضروری است. در غیر این صورت به عنوان یک کار غیر مجاز می‌‌تواند در هر زمینه محتوا مانند انتقال رسانه‌ های رایانه‌ ای، مخابراتی، امواج الکترو مغناطیسی و نوری امکان‌ پذیر باشد.

مجازات ضبط مکالمات توسط مامورین دولت

بر اساس قانون مجازات اسلامی، هر کدام از مامورین، کارکنان دولت در صورت عدم اجازه قانون به ضبط مکالمات اشخاص به صورت تلفنی یا استراق سمع بپردازد، بدون این که صاحبان صدا رضایت داشته یا از این کار آگاه باشند، به حبس یک الی سه سال و یا جزای نقدی حدود ۶ الی ۱۸ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

ضبط کردن مکالمات تلفنی و یا استراق سمع توسط ماموران و کارکنان دولتی جرم محسوب می شود. مگر این که شخص مقابل مرتکب اعمال مذکور شده از مستخدمان و مامورین دولت شده باشد.

سخن پایانی در مورد ضبط صدا

صرف ضبط مکالمه و یا گفتار رد و بدل شده توسط اشخاص حاضر در آن، فاقد هرگونه وصف مجرمانه است و هیچ گونه رویه قضایی نیز مبنی بر مجرمانه بودن صرف ضبط مکالمات شخصی وجود ندارد.

استفاده از صدای ضبط شده اشخاص به عنوان مدرک در دادگاه فاقد اعتبار است و تنها به عنوان یک اماره (نشانه) در نظر گرفته می شود. ولی در حالت کلی ضبط صدا جرم نیست.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *