تنظیم شکایت کیفری

تنظیم شکایت کیفری

در این مقاله آشنا میشوید با: تنظیم شکایت کیفری، نحوه تنظیم و مراحل شکایت کیفری، شکایت کیفری کلاهبرداری، وکیل شکایت کیفری. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای تنظیم شکایت کیفری، می توانید با وکیل کیفری تهران در ارتباط باشید.

نمایش ویدیو درباره تنظیم شکایت کیفری

قسمت بیست و یکم رادیو حقوقی دادپویان تنظیم شکایت کیفری

سلام به رادیو دادپویان خوش آمدید.

رادیو حقوقی دادپویان قصد داره در هر قسمت یه موضوع یا داستان یا پرونده های جذاب حقوقی، کیفری و جنایی رو برای شما روایت کند.

با مراجعه به سایت حقوقی دادپویان یا دادپویان دات کام می تونید قسمت های مختلف رادیو حقوقی دادپویان رو دنبال کنید و چنانچه نیاز به مشاوره با وکیل دارید، با وکیل آنلاین تماس بگیرید.

تنظیم شکایت کیفری چیست؟

در تنظیم شکایت کیفری نیاز به فرم خاصی هم چون دادخواست نمی‌باشد، شکایت به صورت شفاهی هم مطرح می­‌شود ولی باید در دادسرا و یا کلانتری در صورت‌ مجلس قید شود و به امضای شاکی نیز برسد. در بیشتر مواقع شکایت به شکل یک نوشته کتبی است که به آن شکواییه می‌گویند که به دادسرا یا کلانتری تحویل داده خواهد شد.

تنظیم سکایت کیفری

نکته اساسی که باید در نظر داشته باشیم این است که شکایت خود را در دادسرا مطرح کنیم به این علت که در صورت شکایت در کلانتری به دلیل این که کلانتری اجازه ورود ندارد و باید موضوع از طریق دادسرا به آن ­ها ارجاع شود پرونده به دادسرا ارجاع شده و در این جا زمان طولانی برای شکایت سپری خواهد شد.

در شکواییه باید مشخصات کامل شاکی، موضوع شکایت و تاریخ و محل وقوع جرم، ضرر و زیان وارده به مدعی، ادله وقوع جرم و اسامی و مشخصات شهود در صورت امکان به طور کامل ذکر شود. هزینه طرح شکایات کیفری به نسبت دعاوی حقوقی کم­تر است و در صورت موفقیت، مجازات سنگین‌تری نیز در انتظار مجرم خواهد بود.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

نحوه تنظیم شکایت کیفری

اگر فردی مرتکب جرمی شده باشد و قانون برای آن مجازاتی در نظر گرفته باشد، شاکی می تواند نسبت به شکایت طرف مقابل اقدام نماید که به آن شکایت کیفری گفته می شود.

برای تنظیم شکواییه درج موارد زیر الزامی است:

  • نام شاکی، نام پدر و آدرس و نشانی او.
  • نام مشتکی عنه (فردی که از او شکایت دارید) و نشانی او.
  • تاریخ وقوع جرم.
  • محل وقوع جرم.
  • موضوع شکایت.
  • دلایل و مستندات.
  • شرح شکایت.

مراحل تنظیم شکایت کیفری

مراحل رسیدگی به شکایت پرونده کیفری شامل چند بخش به ترتیب بر عهده دادسرا، دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر. البته به بعضی از دعاوی کیفری در دیوان عالی کشور رسیدگی می کنند.


پس از تنظیم شکوائیه پرونده به دادسرای صالح ارجاع می شود تا به آن رسیدگی گردد. در شکایت های کیفری دادسرای محل وقوع جرم صالح به رسیدگی است. در مواردی که محل وقوع جرم مشخص نیست شکوائیه به دادسرایی تحویل داده می شود که جرم در آن حوزه مشهود باشد و یا متهم دستگیر شده باشد.


پس از تنظیم شکایت و ابطال تمبر، شاکی شکایت کیفری را در دادسرا به بخش معاونت ارجاع تحویل می دهد. بعد از آن معاونت ارجاع پرونده را به کلانتری ارسال می نماید تا تحقیقات لازم در خصوص جرم انجام گیرد.

نمونه فرم شکواییه

شما میتوانید نمونه فرم شکواییه را از قسمت زیر دانلود کنید.

نمونه فرم شکواییه

شکایت کیفری کلاهبرداری

رسیدگی به شکایت از جرم کلاهبرداری در نهاد دادسرا خواه در شعبه دادیاری باشد یا خواه در شعبه بازپرسی باشد، به نحو غیر ترافعی می باشد. مقصود از غیر ترافعی، رسیدگی به این صورت میباشد که طرفین دعوای کیفری هم چون شکایت از جرم کلاهبرداری، یک دیگر را ندیده و بدون ملاقات یک دیگر نزد دادیار یا بازپرس حاضر و ادای توضیحات می نمایند.

در مرحله دادسرا و در روند رسیدگی به شکایت کلاهبرداری چنان چه دادیار یا بازپرس صلاح بداند، می تواند طرفین دعوا را برای مواجه حضوری به شعبه خویش در زمان مشخصی فرا بخواند. در این زمان است که طرفین دعوا بالاتفاق نزد مقام رسیدگی کننده حاضر شده و یک دیگر را در دادسرا ملاقات می نمایند.

وکیل شکایت کیفری در تهران

در واقع، وکیل کیفری، مانند هر وکیل دیگری سعی می‌کند وظیفه‌ دفاعی خود را به بهترین شکل انجام دهد. با این حال، عملکرد وکیل کیفری با عملکرد دیگر وکلا در حوزه‌ های مختلف قانون متفاوت است. وکیل کیفری در حوزه‌ای فعالیت می کند که مستقیما به حقوق اشخاص مربوط می‌شود و به دلیل همین عملکرد خاص، وکیل کیفری، وکیل مدافع نیز نامیده می‌شود.

وکیل کیفری به وکیل گفته می شود که در دعاوی کیفری تخصص دارد. دعاوی کیفری به مجموعه ای از امور خاص اطلاق می گردد که پس از طرح آن دعاوی، دادگستری و در بیشتر اوقات دادسرا شروع به رسیدگی نموده و اقدام به کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی می شود.

وکیل کیفری، کسی است که دعاوی کیفری هم چون سرقت و فروش مال غیر، جعل اسناد و مدارک، کلاهبرداری، ترک انفاق و اختلاس و غیره را اقامه‌ می‌دارد. وکلای کیفری در دادسرا، دادگاه کیفری، نظامی وسازمان تعزیرات حکومتی به وکالت می‌ پردازند. وکیل کیفری از نظر آزادی فردی و حقوق قربانی با حساس ترین مشکلات جامعه سرو کار دارد.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *