دعوای ابطال صلح نامه

دعوای ابطال صلح نامه

در این مقاله آشنا میشوید با: دعوای ابطال صلح نامه، صلح نامه چیست، اقسام عقد صلح، باطل بودن عقد صلح مبتنی بر معامله باطل، ابطال صلح نامه یعنی چه و ادله اثبات بطلان صلح. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در ارتباط باشید.

صلح نامه چیست؟

صلح، در لغت به معنای سازش و رفع اختلاف است، اما در روابط حقوقی، انعقاد صلح نامه، لزوما برای رفع تنازع به کار نرفته و می تواند در مقام معاملات باشد. به عنوان مثال: افراد برای انتقال مالکیت زمین، به جای آن که قرارداد بیع منعقد کنند، از صلح نامه استفاده می کنند. بنابراین، صلح نامه، قراردادی است که در مقام رفع تنازع یا معاملات منعقد می شود.

دعوای ابطال صلح نامه

صلح نامه، قراردادی است که اشخاص برای رفع اختلاف یا در مقام معاملات، آن را منعقد می کنند. نحوه تنظیم و تکمیل متن صلح نامه، به این صورت است که طرفین قرارداد، می توانند آن را به صورت دست نوشت و عادی یا به صورت رسمی منعقد کنند. در تنظیم صلح نامه، باید تمامی ارکان عقد صلح، ذکر شده و عدم ذکر یکی از آنها، سبب بی اعتباری قرارداد می شود.

برای مشاوره حقوقی ابطال صلح نامه، می توانید با وکیل قراردادها در تماس باشید.

اقسام عقد صلح

بر این مبنا دو نوع عقد صلح دوگونه است:

 • عقد صلحی که با توافق و سازش طرفین برای پایان دادن دعوی استفاده می شود.
 • عقد صلحی که بصورت عرفی جایگزین سایر عقود مانند بیع (نقل و انتقال) یا اجاره می گردد.

باطل بودن عقد صلح مبتنی بر معامله باطل

در صورتی که مبنای قرارداد صلح، معامله باطلی باشد صلح هم باطل خواهد بود. مثلا: دو نفر با یک دیگر در مورد انجام کار غیر قانونی مانند انتقال مواد مخدر قراردادی امضا کرده‌ اند. حال اگر یکی از طرفین برای جلوگیری از به هم زدن قرارداد از سوی طرف دیگر با او صلح کند، صلح انجام شده باطل و بلا اثر خواهد بود.

ابطال صلح نامه یعنی چه؟

ارکان اساسی تنظیم قرارداد، شامل موارد زیر است:

 • امضا طرف‌ های صلح نامه زیر قرارداد و قصد آن‌ ها.
 • اهلیت (سفیه، صغیر و مجنون نبودن).
 • مشروع بودن هدف صلح نامه.
 • موضوع (مال) معین.

دعوای ابطال صلح نامه

وقتی یک صلح نامه ارکان اساسی تنظیم قرارداد را نداشته باشد، و یا سایر شرایطی قانونی که باعث باطل شدن صلح نامه می شود را دارا باشد، می توان با طرح دعوای ابطال صلح نامه، از دادگاه درخواست کرد که صلح نامه را باطل کند.

ادله اثبات بطلان صلح

برای اثبات هر ادعایی در دادگاه از جمله تنفیذ یا ابطال صلح نامه، دلایل اثبات دعوا شامل موارد زیر است:

 • اقرار.
 • اسناد کتبی.
 • شهادت شهود.
 • قسم.
 • امارات.

اقرار

براساس ماده ۱۲۵۹ قانون مدنی، اقرار عبارت از اخبار به حقی است برای غیر به ضرر خود. وقتی فردی علیه خود و به نفع دیگری ادعایی کند اقدام به اقرار نموده‌است. مثال: در تنفید و ابطال صلح نامه شفاهی ممکن است یکی از طرفین صلح نامه اقرار کند که بخاطر ندادن پول مال موضوع صلح مال را به طرف مقابل تحویل نداده‌ است.

چنین صحبتی به صورت ضمنی به این معناست که قبلا قراردادی اگرچه شفاهی وجود داشته‌ است و حالا ایشان حاضر به تحویل مال به خاطر عدم پرداخت ارزش آن از سوی طرف مقابل نیست.

اسناد کتبی

دعوای تنفیذ صلح نامه صرفا در خصوص اسناد عادی یا اسناد دست نویس قابل طرح است و نمی توان در خصوص اسنادی که در دفترخانه اسناد رسمی به صورت یک سند رسمی لازم الاجرا در آمده‌اند اقدام به طرح دعوای تنفیذ صلح نامه کرد. بر طبق ماده ۱۲۴۸ قانون مدنی، سند عبارت است از هر گونه نوشته که در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد باشد.

شهادت شهود

شهادت عبارت از اخباری است که شخصی غیر از طرف‌ های دعوا، در خصوص مسائل مرتبط با اصل دعوا می دهند و این اخبار می تواند در جهت دادن به ذهن قاضی دادگاه برای یافتن حقیقت به نحو موثری کارساز باشد.

شاهد تنها در صورتی می تواند در دعوای تنفیذ و ابطال صلح نامه، شهادت دهد که دارای شرایط قانونی درج شده در ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی در خصوص ویژگی‌های شاهد قانونی باشد.

قسم

هرگاه فردی در دادگاه با یاد خدا خبر از وجود یا عدم وجود حقی به نفع خود یا شخص دیگری و به ضرر ثالث بدهد، اقدام به اقامه قسم نموده است.

امارات

از سوی شارع راه‌ هایی برای رفع جهل و تعیین تکلیف واقعی جاهل به واقع مقرر گردیده است که یکی از آنها، امارات ظنی است که به علت این که سبب ایجاد ظن نوعی نسبت به حکم واقعی می‌گردد، دارای کشف ناقص از واقع می‌باشد (بر خلاف قطع که کشف تام دارد)، و شارع به منظور تسهیل بر بندگان، از روی تعبد، کشف آنها را تام محسوب نموده و احتمال خطای آن از حکم واقعی را نادیده انگاشته است.
امارات، جمع اماره و در لغت، به معنای علامت و نشانه است، و در اصطلاح، به معنای طریقی ظنی است که ظن به حکم واقعی را افاده می‌نماید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *