رابطه نامشروع

همه چیز درباره رابطه نامشروع

در این مقاله آشنا میشوید با: رابطه نامشروع، مجازات رابطه نامشروع، اثبات جرم رابطه نامشروع و حالات آن، رابطه نامشروع دون زنا و منجر به زنا، رابطه نامشروع در خودرو، آثار رابطه نامشروع و اثبات آن از طریق پیامک و روش اثبات رابطه ناشروع پیامکی. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

رابطه نامشروع چیست؟

کلمه و واژه نامشروع در لغت به معنی غیر قانونی و خلاف شرع می باشد.

رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار دارد و منظور از آن رابطه بین زن و مردی است که باهم ازدواج نکرده اند و در روابط خود، مرزهای قانونی و شرعی را رد کرده اند.

تشخیص این که به چه رابطه هایی نامشروع می گویند​ با عرف است. مفاهیمی مانند اخلاق، عفت، شرع و… در هر جامعه ای  با جامعه دیگر متفاوت می باشد.

رابطه نامشروع

این تفاوت ها ناشی از تفاوت در فرهنگ و ارزش های هر ملت است که قواعد و هنجارها را در آن جامعه شکل می دهد. البته که فرهنگ در یک جامعه در زمان های مختلف بر حسب نیازهای جامعه تغییر می کند و باید با توجه به زمان حاضر پاسخگوی مردم باشد.

روابط افراد و به خصوص رابطه زن و مرد نامحرم با یکدیگر یکی از پر چالش ترین موضوعاتی است که همیشه در جامعه ایرانی اسلامی مطرح می شود و قانون گذار هم آن را جرم انگاری کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است.

برای مشاوره حقوقی روابط نامشروع، می توانید با وکیل رابطه نامشروع در تماس باشید.

تعریف و شکل این روابط نیازمند تعریف صریح قانون گذار است، هر چند که در قانون ما قانون گذار به تعیین و بررسی دقیق این روابط نپرداخته است.

مجازات رابطه نامشروع

قانونگذار در ماده 632 قانون مجازات اسلامی بیان نموده است که: هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستری و همخوابگی) شوند به شلاق تا 99 ضربه محکوم می شوند، و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود (مجازات شلاق تعزیری معمولا 75 ضربه شلاق است).

این جرم، مجازات عمومی نیز دارد و مدعی العموم (دادستان) بدون شکایت شاکی نیز می تواند وارد رسیدگی گردد.

رابطه نامشروع طیف گسترده ای از روابط بین زن و مردی است که رابطه زوجیت بین آن ها وجود ندارد و در قانون از زنا جدا شده است لذا منظور از این رابطه، رابطه ای است که شامل زنا نشود، می باشد.

اثبات جرم رابطه نامشروع

مسلما این بزه با اقرار شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است و لیکن گاهی ادله ای همچون پرینت مکالمات، پیامک ها و نیز تصویر، فیلم و صوت روابط بین زن و مرد که علقه زوجیت بین آن ها نبوده و حاکی از رابطه عاشقانه و یا رابطه جنسی باشد، در مواردی که از طریق رسانه های جمعی مانند تلفنی، موبایل های هوشمند، کامپیوترها و شبکه های مجازی مانند، تلگرام، اینستاگرام و…. واقع می گردد نیز قابل اثبات است.

حالات رابطه نامشروع

منظور از آن رابطه بین زن و مرد نامحرمی است که مرزهای قانونی و شرعی رد کرده اند و خارج از حد مشخص شده با یکدیگر رابطه برقرار کرده اند که طیف گسترده ای را در بر می گیرد که شامل زنا و روابط کمتر از آن می شود.

  • رابطه دون زنا
  • رابطه زنا

برای مشاوره حقوقی اثبات رابطه نامشروع، میتوانید با وکیل رابطه نامشروع در تماس باشید.

رابطه نامشروع دون زنا

بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی منظور از اعمال منافی عفت یا روابط نامشروع غیر زنا رابطه هایی است که در نهایت به رابطه جنسی به معنای خاص (مواقعه) منجر نمی شوند مثل بوسیدن بغل کردن و یا همبستر شدن.

در واقع رابطه دون زنا باید به صورت مادی و فیزیکی باشد بنابراین اگر از روی شهوت به دیگری اشاره شود مثل چشمک زدن، لبخند عاشقانه و شهوانی، این موارد در این دسته جای نمی‌گیرند.

رابطه نامشروع

طبق قانون برای کسانی که عمل بوسیدن و همبستر شدن را انجام داده‌اند مجازات شلاق حداکثر تا ۹۹ ضربه در نظر گرفته می شود. و چنان چه عمل با عنف (زور) و از روی اکراه باشد برای اکراه کننده تعزیر در نظر گرفته خواهد شد که مجازات وی معمولا ۷۵ ضربه شلاق است.

رابطه نامشروع منجر به زنا

چنانچه رابطه بین دو زن و مرد که به سن بلوغ رسیده اند و هیچ گونه صیغه عقد و محرمیتی بین آن‌ها نیست منجر به نزدیکی جنسی و زنا شود، نامشروع منجر به زنا تلقی می شود و مجازات زنا برای آن در نظر گرفته می شود و بسته به اینکه چه زنایی باشد مجازات خاص خود را در پی خواهد داشت.

چنانکه زنای با محارم نسبی موجب اعدام مرد و زن است یا زنای به عنف (زور) باز هم اعدام را در پی دارد. حد زنا برای کسی که همسر داشته و در دسترس او بوده اند و امکان برقراری رابطه جنسی با آنها بوده است (زنای محصن و محصنه) سنگسار است.

رابطه نامشروع در خودرو

در صورتی که زن و مردی نامحرم در حال انجام روابط داخل خودرو دستگیر شوند خودروی آن‌ها به مدت دو هفته توقیف خواهد شد و پلیس امنیت قضایی در خصوص این تخلفات صرفا اتومبیل را به مدت دو هفته توقیف می کند ولی این امر برای هیچ کس سوء سابقه محسوب نمی‌شود، و اگر این اعمال تکرار شود یا به عنوان جرم در منظر عمومی انجام شود زن و مرد، طبق قانون به مقام قضایی جهت تعقیب قضایی معرفی می شوند.

اثبات رابطه نامشروع از طریق پیامک

در مورد اثبات دو موضوع را باید مدنظر قرار داد.

  • در صورتی که این رابطه به صورت فیزیکی وجود دارد و طرفین رابطه به وسیله پیامک و یا چت هایی در فضای مجازی نیز با یکدیگر در این زمینه صحبت می کنند.
  • در صورتی که رابطه، فقط از طریق پیامک وجود دارد و شامل صحبت های غیر اخلاقی و متن های خلاف عرف و شرع می باشد.

رابطه نامشروع

در جرم بودن حالت اول هیچ گونه شکی وجود ندارد، در مورد دوم، آرای اکثر حقوق دانان بر این است که با توجه به ماده ۶۳۷ می توان آن را در زمره روابط منافی عفت عمومی دانست، بنابراین می توان این نوع روابط را مشمول عنوان رابطه نامشروع و قابل مجازات قلمداد کرد.

روش اثبات رابطه نامشروع پیامکی

شرکت مخابرات ایران موظف شده است که سوابق پیامکی و صوتی مشترکین خود را تا شش ماه بایگانی، ثبت و محافظت نماید، بنابراین با دستور مقام قضایی صالح باید متن پیامک های متهم یا طرفین رابطه نامشروع را به صورت پرینت شده یا در قالب یک فایل در اختیار دادگاه قرار دهد.

برای مشاوره حقوقی رابطه نامشروع منجر به زنا، می توانید با وکیل روابط نامشروع در تماس باشید.

پیامک هایی که رابطه را ثابت می کنند، به عنوان یکی از قرائن مهمی هستند که می توانند در علم قاضی نسبت به وقوع جرم بسیار موثر باشند.

آثار رابطه نامشروع

بعد از این که نامشروع بودن رابطه ثابت شد و در دادگاه برای آن حکمی صادر شد، قطعا آثاری را به دنبال خواهد داشت آثار رابطه غیر قانونی بسته به اینکه فرد متاهل بوده یا مجرد متفاوت است.

اگر مرتکب رابطه غیر قانونی دختر و پسری بوده باشند که ازدواج نکرده اند به مجازات رابطه نامشروع که تا ۹۹ ضربه شلاق است، محکوم می‌شوند علاوه بر این برای آنها سوء سابقه محسوب شده و ممکن است در موقعیت اجتماعی آنها تاثیرگذار باشد.

علاوه بر این آثار روانی که برای طرفین به جای می‌گذارد انکار ناپذیر است.

وکیل رابطه نامشروع در تهران

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره با وکلای رابطه نامشروع است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید.

وکیل رابطه نامشروع می تواند به فرد در طی مراحل تحقیقات و دفاع از متهم و تخفیف مجازات می تواند به شخص کمک شایانی کند لذا در این جور موارد حتما پیشنهاد می شود از وکیل کمک گرفته شود.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *