ازدواج دائم و شرایط آن

ازدواج دائم و شرایط آن

در این مقاله آشنا میشوید با: ازدواج دائم و شرایط آن، عقد دائم چیست، اجازه پدر و جد پدری برای ازدواج دختران، مهریه و شرایط عقد دائم، تکالیف زوجین در عقد دائم، تفاوت ازدواج دائم و موقت و جرم عدم ثبت ازدواج دائم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره حقوقی خانواده، می توانید با وکیل خانواده در تماس باشید.

عقد دائم چیست؟

عقد نکاح را می توان به دو نوع عقد نکاح دائم و عقد نکاح موقت یا صیغه تقسیم بندی نمود که در برخی از جزئیات با یکدیگر تفاوت دارند. به منظور آشنایی بیشتر با مفهوم ازدواج دائم، باید آن را با عقد موقت مقایسه نمود. بر خلاف عقد موقت که برای مدت زمان مشخص و معینی منعقد می شود، عقد دائم محدود به زمان مشخص و معینی نیست و فرض بر آن است که عقد تا پایان عمر طرفین جاری است.

ازدواج دائم و شرایط آن

علاوه بر این، بر خلاف عقد موقت که ذکر مهریه در آن الزامی است، در عقد دائم ذکر مهریه الزامی نیست و طرفین می توانند حتی بعد از عقد، اقدام به تعیین مهریه نمایند.

برای مشاوره حقوقی تلفنی یا حضوری با وکیل خانواده تهران، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در ارتباط باشید.

اجازه پدر و جد پدری برای ازدواج دختران

یکی از شرط‌های ازدواج دختر باکره، اجازه ولی است. اگر این افراد اجازه ازدواج به دختر را ندهند، ازدواج باطل است و انجام نمی‌ شود. این قانون به این علت است که احتمال دارد دختر به علت احساساتی بودن تصمیمات اشتباه بگیرد این در حالی است که باید در این خصوص عاقلانه‌ تر تصمیم‌ گیری کند.

البته اگر پدر شرایط لازم را نداشته باشد و ازدواج از نظر عرفی و قانونی مشکلی نداشته باشد، دختر می‌تواند از دادگاه حکم ازدواج بگیرد.

مهریه و شرایط عقد دائم

یکی از بخش‌های مهم عقد دائم، تعیین مهریه است. البته در این نوع، دو طرف می‌توانند با هم به توافق برسند که میزان مهریه را بعد از ازدواج تعیین کنند. مهریه‌ ای که تعیین می‌شود و در دفترچه ازدواج ثبت می‌شود.

مهریه حقی است که بر گردن مرد گذاشته می‌شود و زن هر وقت که بخواهد می‌تواند آن را طلب کند. با این حال تبصره و قوانین زیادی نیز برای مهریه و اخذ آن در نظر گرفته شده است که هر کدام با توجه به شرایط موجود مورد بررسی قرار می‌گیرند. حتی ممکن است حصول شرایطی، سبب شود تا پرداخت مهریه از دوش مرد برداشته شود.

تکالیف زوجین در عقد دائم

در قانون مدنی، برای زوجین تکالیفی مقرر شده است و زن و مرد موظفند که در قبال یک دیگر اموری را رعایت نمایند. به عنوان مثال، زن باید از همسر خود تمکین کند و در مقابل، مرد موظف است که در عقد دائم به همسر خود نفقه بپردازد.

علاوه بر این ، هر یک از زن و مرد در ازدواج دائم مکلف به حسن معاشرت با یک دیگر هستند. البته تکالیف زوجین در عقد دائم به این منظور پیش بینی شده اند تا کانون خانواده به خوبی حفظ شود و از فروپاشی آن جلوگیری به عمل آید.

تفاوت ازدواج دائم و موقت

ازدواج دائم و ازدواج موقت در برخی مسائل و احکام دارای اشتراک هایی هستند مثلا: در هر دو باید صیغه خوانده شود و تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست، صیغه عقد می تواند توسط خود زن و مرد خوانده شود و یا شخص دیگری را وکیل بگیرند اما در برخی مسائل تفاوت هایی دارند که می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

ازدواج دائم و شرایط آن

  • ذکر نشدن مهر در ازدواج دائم، عقد را باطل نمی کند اما در عقد موقت ذکر مهریه الزامی است.
  • زن و شوهر در عقد دائم از یک دیگر ارث می برند اما در عقد موقت این گونه نیست.
  • زن و شوهر در عقد دائم جایز نیست که بر عدم نزدیکی شرط کنند و این برخلاف عقد موقت است.
  • شوهر در ازدواج دائم باید نفقه زن را بپردازد اما در عقد موقت الزامی برای این مورد وجود ندارد.
  • زن در ازدواج دائم نمی تواند بدون اجازه شوهر از منزل بیرون برود اما در عقد موقت اگر حق شوهر تضییع نشود نیازی به اجازه گرفتن نیست.
  • ذکر مدت زمان در عقد دائم لازم نیست اما در عقد موقت باید حتما مدت زمان ذکر شود.

جرم عدم ثبت ازدواج دائم

بر طبق ماده ۴۹ قانون مصوب حمایت از خانواده که مجازات جرم عدم ثبت واقعه ازدواج به قرار زیر می باشد:

اگر زوج بدون ثبت نمودن در دفاتر رسمی اقدام به ازدواج دائم، طلاق یا فسخ نکاح نماید یا پس از رجوع ظرف مدت یک ماه آن را ثبت ننماید یا در مواردی که برای ثبت واقعه ازدواج موقت الزام وجود دارد، از آن خودداری نماید، علاوه برا ملزم شدن به ثبت رسمی عقد، به حبس تعزیری با درجه ۷ و هم چنین پرداخت جریمه نقدی با درجه ۵ محکوم خواهد شد.

طبق این ماده مجازات جرم عدم ثبت واقعه ازدواج دائم شامل جزای نقدی درجه ۵ و علاوه بر آن حبس تعزیری درجه ۷ می باشد. لازم به ذکر است که مجازات جرم عدم ثبت واقعه ازدواج تنها شامل آقایانی می شود که از ثبت نمودن ازدواج با خانم امتناع نموده اند وشامل خانم نمی شود، و برای این امر آقا مجرم شناخته و به خاطر ثبت ننمودن ازدواج یا نکاح برای او مجازات تعیین می شود.

مجازات برای جرم عدم ثبت کردن ازدواج یا نکاح در این ماده قانونی هم ازدواج و نکاح دائم را شامل می شود و هم برای ازدواج موقتی است که بر اساس قانون در آن مرد موظف به ثبت نمودن آن شده است.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *