کشف حجاب در خودرو جرم است؟

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

در این مقاله آشنا میشوید با: کشف حجاب در خودرو جرم است، قانون در مورد حجاب، کشف حجاب در خودرو، پیامک کشف حجاب در خودرو، معنی و مفهوم کدهای تخلف ارسالی از سوی پلیس امنیت. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره در مورد بد حجابی، می توانید با وکیل کیفری در ارتباط باشید.

قانون در مورد حجاب

با شکل گرفتن انقلاب هنوز قانونی راجع به حجاب در جامعه وجود نداشت زیرا هنوز قانون اساسی تصویب نشده بود. اولین موردی که در این زمینه پیش می آید تذکر امام خمینی به وضع حجاب زنان در ادارات دولتی است که ایشان متذکر پوشش عریان بانوان در ادارات دولتی شدند.

و از آن پس حجاب در ادارات دولتی هم رعایت شد. رفته رفته این حجاب در قوانین راه خود را باز می کند تا جایی که در سال ۱۳۶۲ اولین بار، قانون درباره حجاب لب به سخن باز می کند.

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

که در ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات این گونه بیان حکم می کند:

«زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.»

البته برخورد با حجاب به این شکل امری بسیار ناپسند است، پاسخ بی حجابی را با شلاق دادن نشان از دید قانون گذار دارد به این جهت که به امر فرهنگی نباید پاسخ سنگین و سرهنگی داد. در قانون تعزیرات سال ۷۵ شلاق بر داشته می شود و حبس جایگزین آن می شود که این ماده و تبصره آن که درباره حجاب است بازهم ایرادات زیادی دارد.

برای مشاور حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

کشف حجاب در خودرو

باید گفت طبق قانون نداشتن حجاب و کشف حجاب جرم است در هر مکانی عمومی که باشد اما برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می توانند در آن حجاب نداشته باشند اما واقعیت این است که خودرو هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند. و حتی عده ای اعتقاد دارن کشف حجاب خود ورود به مرحله بی بند و باری و روابط نامشروع نیز می باشد.

طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر:

اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرد از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی باید درون آن رعایت شود. لذا کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و فارغ از جرم بودن آن جریمه هم دارد که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود. البته با توجه به تورم موجود در سطح جامعه بروز رسانی مبالغ اشاره شده لازم است دستور کار قرار گیرد.

پیامک کشف حجاب در خودرو

وقتی بی‌ حجابی در خودرو رویت شود، ابتدا پیامکی برای مالک خودرو ارسال می‌شود که به مالک تذکر داده می‌شود. پیامک تذکر برای کشف حجاب از قرار زیر است:

سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

این پیامک، پیامک تذکر کشف حجاب در ماشین است که اساسا نیازی به پیگیری مالک یا راننده ندارد و تنها گوشزد و اخطاری است به مالک خودرو تا از تکرار دوباره بی‌ حجابی در ماشین جلوگیری کند اما در صورتی که بی‌حجابی مجددا در همان خودرو رویت شود، پیامک بعدی با متن زیر خواهد بود:

ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره… در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌شود حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.

بعد از دریافت این پیامک، مالک باید به کلانتری محل سکونت خود مراجعه کند و تعهد کتبی بدهد که مجددا در این خودرو بی‌ حجابی صورت نخواهد گرفت.

معنی و مفهوم کدهای تخلف ارسالی از سوی پلیس امنیت

البته در صورتی که پیامک بی‌ حجابی در خودرو دارای کدهای ۱۴ ، ۱۵ ، ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ ، ۳۳ و ۳۵ باشد باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد، که هر کدام از این کدها مربوط به موضوع متفاوتی است که باید بابت آن به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد:

کد تخلف ۱۴ و ۱۵: پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی در خودرو

کد تخلف ۱۶: پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب در خودرو

کد تخلف ۱۷: پلیس امنیت اخلاقی برای داشتن حیوان خانگی داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی

کد تخلف ۳۳ و ۳۵: پلیس امنیت اخلاقی مربوط به روزه خواری در ماشین

توقیف خودرو به علت کشف حجاب

پس از ارسال پیامک مبنی بر کشف حجاب لازم است فرد به پلیس امنیت مراجعه کند و نیازی نیست به دادگاه یا دادسرای خاصی مراجعه نمود، که در اینجا تعهد کتبی می دهد و توقیف خودرو انجام نمی گردد.

اما اگر ظرف مدت ۱ ماه از تاریخی که به وی پیامک ارسال شده به پلیس امنیت مراجعه نکند خودرو توقیف می شود و منتقل می شود به پارکینگ و از این پس لازم است اقدامات برای رفع توقیف انجام شود.

جریمه کشف حجاب در خودرو

جریه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات که در پی دارد جرایم قانونی نیز دارد که می تواند شامل جرم بد حجابی باشد، این جریمه شامل ۱۰۰ هزار تومان و ۱۰ نمره منفی نیز خواهد بود. باید در نظر داشت که این مجازات هم برای راننده و هم برای سرنشنیان خودرو تعیین می شود.

علت اصلی اهمیت رعایت حجاب اسلامی را می توان در حفظ نظم جامعه و رعایت نظم عمومی یافت که خود این موارد روزنه ورود به بی بند و باری ها و مشکلات اخلاقی و روابط نا مشروع وحتی زنا می باشد که به موجب آن همه ملزم به تبعیت از یک سری قوانین دارند. از این رو بانوان محترم جامعه ملزم هستند تا از این قواعد پیروی کنند اگر نه با مجازات ها و جریمه های قانونی رو به رو خواهند شد.

توقیف خودرو یا عدم توقیف خودرو در موضوع تخلفات خودرویی و رانندگی بستگی به نوع تخلف و مقام اعلام کننده تخلف به پلیس امنیت اخلاقی دارد.

جرم و مجازات بد حجابی

حجاب و پوشش صحیح زنان یکی از عوامل بسیار موثر در حفظ خانواده است. زنی که خودسرانه جلوه‌گری کند، آتش هوس مردان را می‌ افروزد و چشم و دل سبک سران را بی‌ اختیار به دنبال خود می کشاند در واقع با کمی تامل در هزاران پرونده جنایی و ناموسی، فحشا و روابط نامشروع بی‌ شماری که در دادگاه ها مطرح می شود می توان به عواقب تلخ بلای بی‌ حجابی و بد حجابی که گریبان دنیای امروز را گرفته است پی برد.

در تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی آمده است که: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد. این مجازات تعیین شده، مجازات بد حجابی یا بی حجابی زنان است.

بنابراین در مورد جرم بی حجابی که عملی حرام است مجازات در نظر گرفته شده برای فرد مرتکب به جرم بی حجابی، مجازات (حبس از ده روز تا دو ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال ) البته باید توجه داشت که اگر قاضی لازم بداند و تشخیص دهد می تواند حبس را تبدیل به جریمه نقدی کند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *