کشف حجاب در خودرو جرم است؟

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

در این مقاله با کشف حجاب در خودرو جرم است، قانون در مورد حجاب، کشف حجاب در خودرو، پیامک کشف حجاب در خودرو، معنی و مفهوم کدهای تخلف ارسالی از سوی پلیس امنیت، توقیف خودرو به علت کشف حجاب، جریمه کشف حجاب در خودرو و جرم و مجازات بد حجابی آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به کشف حجاب در خودرو جرم است می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

قانون در مورد حجاب

با شکل گرفتن انقلاب هنوز قانونی راجع به حجاب در جامعه وجود نداشت زیرا هنوز قانون اساسی تصویب نشده بود. اولین موردی که در این زمینه پیش می آید تذکر امام خمینی به وضع حجاب زنان در ادارات دولتی است که ایشان متذکر پوشش عریان بانوان در ادارات دولتی شدند.

و از آن پس حجاب در ادارات دولتی هم رعایت شد. رفته رفته این حجاب در قوانین راه خود را باز می کند تا جایی که در سال ۱۳۶۲ اولین بار، قانون درباره حجاب لب به سخن باز می کند.

که در ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات این گونه بیان حکم می کند:

«زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.»

البته برخورد با حجاب به این شکل امری بسیار ناپسند است، پاسخ بی حجابی را با شلاق دادن نشان از دید قانون گذار دارد به این جهت که به امر فرهنگی نباید پاسخ سنگین و سرهنگی داد. در قانون تعزیرات سال ۷۵ شلاق بر داشته می شود و حبس جایگزین آن می شود که این ماده و تبصره آن که درباره حجاب است بازهم ایرادات زیادی دارد.

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

کشف حجاب در خودرو

باید گفت طبق قانون نداشتن حجاب و کشف حجاب جرم است در هر مکانی عمومی که باشد اما برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می توانند در آن حجاب نداشته باشند اما واقعیت این است که خودرو هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند. و حتی عده ای اعتقاد دارن کشف حجاب خود ورود به مرحله بی بند و باری و روابط نامشروع نیز می باشد.

طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر:

اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرد از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی باید درون آن رعایت شود. لذا کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و فارغ از جرم بودن آن جریمه هم دارد که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود. البته با توجه به تورم موجود در سطح جامعه بروز رسانی مبالغ اشاره شده لازم است دستور کار قرار گیرد.

پیامک کشف حجاب در خودرو

وقتی بی‌ حجابی در خودرو رویت شود، ابتدا پیامکی برای مالک خودرو ارسال می‌شود که به مالک تذکر داده می‌شود. پیامک تذکر برای کشف حجاب از قرار زیر است:

سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی

این پیامک، پیامک تذکر کشف حجاب در ماشین است که اساسا نیازی به پیگیری مالک یا راننده ندارد و تنها گوشزد و اخطاری است به مالک خودرو تا از تکرار دوباره بی‌ حجابی در ماشین جلوگیری کند اما در صورتی که بی‌حجابی مجددا در همان خودرو رویت شود، پیامک بعدی با متن زیر خواهد بود:

ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره… در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌شود حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.

بعد از دریافت این پیامک، مالک باید به کلانتری محل سکونت خود مراجعه کند و تعهد کتبی بدهد که مجددا در این خودرو بی‌ حجابی صورت نخواهد گرفت.

معنی و مفهوم کدهای تخلف ارسالی از سوی پلیس امنیت

البته در صورتی که پیامک بی‌ حجابی در خودرو دارای کدهای ۱۴ ، ۱۵ ، ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ ، ۳۳ و ۳۵ باشد باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد، که هر کدام از این کدها مربوط به موضوع متفاوتی است که باید بابت آن به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرد:

کد تخلف ۱۴ و ۱۵ : پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی در خودرو

کد تخلف ۱۶ : پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب در خودرو

کد تخلف ۱۷ : پلیس امنیت اخلاقی برای داشتن حیوان خانگی داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی

کد تخلف ۳۳ و ۳۵ : پلیس امنیت اخلاقی مربوط به روزه خواری در ماشین

توقیف خودرو به علت کشف حجاب

پس از ارسال پیامک مبنی بر کشف حجاب لازم است فرد به پلیس امنیت مراجعه کند و نیازی نیست به دادگاه یا دادسرای خاصی مراجعه نمود، که در اینجا تعهد کتبی می دهد و توقیف خودرو انجام نمی گردد.

اما اگر ظرف مدت ۱ ماه از تاریخی که به وی پیامک ارسال شده به پلیس امنیت مراجعه نکند خودرو توقیف می شود و منتقل می شود به پارکینگ و از این پس لازم است اقدامات برای رفع توقیف انجام شود.

کشف حجاب در خودرو جرم است؟

جریمه کشف حجاب در خودرو

جریه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات که در پی دارد جرایم قانونی نیز دارد که می تواند شامل جرم بد حجابی باشد، این جریمه شامل ۱۰۰ هزار تومان و ۱۰ نمره منفی نیز خواهد بود. باید در نظر داشت که این مجازات هم برای راننده و هم برای سرنشنیان خودرو تعیین می شود.

علت اصلی اهمیت رعایت حجاب اسلامی را می توان در حفظ نظم جامعه و رعایت نظم عمومی یافت که خود این موارد روزنه ورود به بی بند و باری ها و مشکلات اخلاقی و روابط نا مشروع وحتی زنا می باشد که به موجب آن همه ملزم به تبعیت از یک سری قوانین دارند. از این رو بانوان محترم جامعه ملزم هستند تا از این قواعد پیروی کنند اگر نه با مجازات ها و جریمه های قانونی رو به رو خواهند شد.

توقیف خودرو یا عدم توقیف خودرو در موضوع تخلفات خودرویی و رانندگی بستگی به نوع تخلف و مقام اعلام کننده تخلف به پلیس امنیت اخلاقی دارد.

جرم و مجازات بد حجابی

حجاب و پوشش صحیح زنان یکی از عوامل بسیار موثر در حفظ خانواده است. زنی که خودسرانه جلوه‌گری کند، آتش هوس مردان را می‌ افروزد و چشم و دل سبک سران را بی‌ اختیار به دنبال خود می کشاند در واقع با کمی تامل در هزاران پرونده جنایی و ناموسی، فحشا و روابط نامشروع بی‌ شماری که در دادگاه ها مطرح می شود می توان به عواقب تلخ بلای بی‌ حجابی و بد حجابی که گریبان دنیای امروز را گرفته است پی برد.

در تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی آمده است که: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد. این مجازات تعیین شده، مجازات بد حجابی یا بی حجابی زنان است.

بنابراین در مورد جرم بی حجابی که عملی حرام است مجازات در نظر گرفته شده برای فرد مرتکب به جرم بی حجابی، مجازات (حبس از ده روز تا دو ماه و یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال ) البته باید توجه داشت که اگر قاضی لازم بداند و تشخیص دهد می تواند حبس را تبدیل به جریمه نقدی کند.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *