سقط جنین حق مادر است؟

سقط جنین حق مادر است؟

در این مقاله با سقط جنین حق مادر است، سقط جنین چیست، حق سقط در ایران، چه چیزی باعث سقط جنین می‌شود، علت سقط مکرر چیست، سقط طبیعی یا خود به خودی و علت آن، در چه شرایطی باید جنین را سقط کرد و سقط جنین حق مادر است آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به سقط جنین حق مادر است می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

سقط جنین چیست؟

سقط جنين به خاتمه دادن عمدی يا غير عمدی بارداری قبل از اين که جنين قادر به ادامه حيات در خارج از بدن مادر باشد، اطلاق می شود. در فرآيند بارداری تمامی تخم هايی که حاصل لقاح اسپرم و تخمک هستند، به مرحله لانه گزينی در رحم و ادامه بارداری نمی رسند و بارداری های متعددی به طور خود به خود به دلايل اشكالات جنينی و يا مادری، خاتمه می يابند. تعدادی از بارداری ها نيز به طور اختياری خاتمه داده می شوند. در اين ميان، اعداد و ارقام مرگ مادرانی که در تنگنای پذيرش يا عدم پذيرش بارداری ناخواسته قرار می گيرند و مبادرت به سقط جنين های خطرناک می کنند، قابل توجه است.

حق سقط در ایران

در کشور ایران سقط جنین ممنوع است، مگر در صورتی که ادامه بارداری مادر، به مرگ جنین یا مادر منجر شود یا مشکلات جدی برای خانواده ایجاد کند، که در این‌ صورت با دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی نامه پزشک معالج تا قبل از چهار ماهگی، (که به باور مسلمانان، زمان اضافه شدن روح به جسم است) قابل اجرا است. برای تایید این شرایط، ارائه حداقل دو مشاوره تخصصی در تشخیص الزامی است، بلکه در موارد خارج از فهرست اندیکاسیون‌ های اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی، ارائه حداقل سه مشاوره تخصصی مبنی بر ناهنجاری منجر به مرگ جنین یا خطر مرگ مادر ضروری می‌گردد.

سقط جنین حق مادر است؟

چه چیزی باعث سقط جنین می‌شود؟

علت نیمی از سقط‌ ها ناهنجاری کروموزومی در اسپرم یا تخمک والدین است. مشکلات کروموزومی تصادفی بوده و ارتباطی به سلامت والدین ندارد. از علل دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مشکلات کروموزومی.
 • عفونت.
 • قرار گرفتن در محیطی با سطح بالای تشعشعات یا مواد سمی.
 • بی‌ نظمی هورمونی.
 • کاشت نامناسب تخمک در دیواره رحم.
 • سن مادر.
 • ناهنجاری‌ های رحم.
 • دهانه رحم ناتوان.
 • سیگار و الکل.
 • بیماری کلیوی شدید.
 • بیماری قلبی مادرزادی.
 • دیابت.
 • بیماری تیروئید.

علت سقط مکرر چیست؟

در برخی مواقع علت سقط مکرر مشخص نمی‌شود. گاها علت این اتفاق برخی از عوارض شایع بارداری است، اما باید بدانید بسیاری از افراد با چنین شرایطی می‌توانند در آینده بچه‌ دار شوند. از علل شایع این مشکل می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اختلالات لخته شدن خون: اختلالات نادری در سیستم ایمنی مانند سندروم آنتی فسفولیپید می‌تواند باعث چسبندگی خون و سقط مکرر شود.
 • مشکلات تیروئید: بررسی سلامت تیروئید قبل از بارداری ضروری است. مشکلات مربوط به تیروئید می‌توانند احتمال سقط جنین را افزایش دهند.
 • آنتی‌ بادی‌ های تیروئید: این آنتی‌ بادی‌ ها مولکول‌ های کوچکی در خون هستند که به تیروئید حمله می‌کنند. سطح بالای این آنتی‌ بادی‌ ها در بدن خطر سقط را بالا می‌برد.
 • مشکلات رحم: شکل غیر طبیعی رحم خطر سقط را افزایش می‌دهد. این مشکل در سونو گرافی مشخص می‌شود.
 • از علل دیگر سقط مکرر می‌توان به مشکلات ژنتیکی، ضعف دهانه رحم، سن و سقط‌ های قبلی اشاره کرد.

سقط طبیعی یا خود به خودی و علت آن

سقط طبیعی به معنای دفع جنین و محصولات بارداری قبل از هفته‌ ۲۰ بارداری است. تقریبا نیمی از سقط‌ هایی که در سه ماهه‌ اول بارداری اتفاق می‌افتد، ناشی از ناهنجاری‌ های کروموزومی هستند. کروموزوم‌ ها ساختار های کوچکی در داخل سلول‌های بدن هستند که ژن‌ های زیادی را به عنوان واحد اصلی وراثت حمل می‌ کنند. ژن‌ ها تمام خصوصیات جسمی فرد مانند جنس، رنگ مو، رنگ چشم و گروه خونی را تعیین می‌کنند.

سقط طبیعی یا خود به خودی انواع مختلفی دارد. بسته به علائم و مرحله‌ بارداری، پزشک وضعیت شما را تحت عنوان یکی از موارد زیر تشخیص می‌دهد:

سقط کامل: تمام بافت‌های بارداری از بدن خارج شده است.
سقط ناقص: مقداری از بافت یا مواد جفتی دفع می‌شوند، اما مقداری از محصولات حاملگی هنوز در بدن باقی مانده است.
سقط از دست رفته: جنین بدون اطلاع فرد می‌ میرد.
سقط تهدید شده: خونریزی و گرفتگی عضلات احتمال سقط در آینده را نشان می‌دهد.
سقط اجتناب ناپذیر: وجود خونریزی، گرفتگی عضلات و گشاد شدن دهانه‌ رحم نشان دهنده‌ حتمی بودن سقط جنین است.
سقط جنین سپتیک: به علت عفونت در رحم رخ می‌ دهد.

سقط جنین حق مادر است؟

در چه شرایطی باید جنین را سقط کرد؟

برخی از مشکلات پزشکی باعث می‌شود پزشک سقط کردن جنین را پیشنهاد دهد. ناهنجاری‌ های جنینی مانند سندروم داون یا فیبروز کیستیک جز مواردی است که باید جنین سقط شود. گاهی نیز در اسکن آناتومی جنین ناهنجاری‌ های ساختاری مشخص شده و لازم است سقط انجام شود.

در برخی موارد نیز حاملگی برای مادر خطراتی را در پی دارد. شرایطی مانند عفونت داخل رحمی، حاملگی خارج از رحم، سرطان تازه تشخیص‌ داده‌ شده و پره اکلامپسی شدید باعث می‌شوند برای حفظ سلامت مادر سقط پیشنهاد شود.

سقط جنین حق مادر است؟

در مرور این پرسش که سقط جنین، حق والدین است یا جنین یا خداوند، باید بگوییم در ابتدا، حق خداوند است که خالق انسان است. پس با نگاه شرعی و توحیدی، این حق الله است. اما حتی اگر از جنبه متریالیستی و دنیوی هم نگاه کنیم، باز هم سقط جنین، حق والدین نیست. این که والدین تصمیم به فرزند آوری می‌گیرند، دلیل نمی‌شود حق حیات و جان آن فرزند هم متعلق به آن ها باشد. دیه سقط جنین در بحث دیات، شاهد این مدعاست.

با یک نگاه اجمالی در احکام دیه، می‌ بینید که از لحظه بسته شدن نطفه، سقط جنین مشمول دیه است تا وقتی که روح در کالبد جنین دمیده می‌شود. و از این مرحله به بعد دیگر دیه انسان کامل به او تعلق می‌گیرد. یعنی در دین اسلام و در بحث دیه، فرقی میان انسان 40، 50 ساله کامل بالغ که احتمالا یک مسئول مهم یا یک انسان مشهور محبوب ثروتمند بوده، با یک جنین 5 ماهه در رحم مادر، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

پس در مجموع مادر و پدر حقی برای سقط جنین ندارند مگر این که مواردی حیاتی و ضروری که در سطر دوم این مقاله حق سقط در ایران به آن اشاره نمودیم. و نه تنها والدین حقی برای سقط جنین به غیر از استثناعاتی که در قانون به آن اشاره شده را ندارند بلکه مشمول جریمه و قصاص هم می شوند.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *