سقط جنین حق مادر است؟

سقط جنین حق مادر است؟

در این مقاله آشنا میشوید با: سقط جنین حق مادر است، سقط جنین چیست، حق سقط در ایران، چه چیزی باعث سقط جنین می‌شود، علت سقط مکرر چیست، سقط طبیعی یا خود به خودی و علت آن، در چه شرایطی باید جنین را سقط کرد و سقط جنین حق مادر است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای سقط جنین، می توانید با وکیل کیفری در ارتباط باشید.

سقط جنین چیست؟

سقط جنين به خاتمه دادن عمدی يا غير عمدی بارداری قبل از اين که جنين قادر به ادامه حيات در خارج از بدن مادر باشد، اطلاق می شود. در فرآيند بارداری تمامی تخم هايی که حاصل لقاح اسپرم و تخمک هستند، به مرحله لانه گزينی در رحم و ادامه بارداری نمی رسند و بارداری های متعددی به طور خود به خود به دلايل اشكالات جنينی و يا مادری، خاتمه می يابند.

سقط جنین حق مادر است؟

تعدادی از بارداری ها نيز به طور اختياری خاتمه داده می شوند. در اين ميان، اعداد و ارقام مرگ مادرانی که در تنگنای پذيرش يا عدم پذيرش بارداری ناخواسته قرار می گيرند و مبادرت به سقط جنين های خطرناک می کنند، قابل توجه است.

برای مشاور حقوقی با وکیل، می توانید با موسسه وکالت دادپویان در تماس باشید.

حق سقط در ایران

در کشور ایران سقط جنین ممنوع است، مگر در صورتی که ادامه بارداری مادر، به مرگ جنین یا مادر منجر شود یا مشکلات جدی برای خانواده ایجاد کند، که در این‌ صورت با دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی نامه پزشک معالج تا قبل از چهار ماهگی، (که به باور مسلمانان، زمان اضافه شدن روح به جسم است) قابل اجرا است.

برای تایید این شرایط، ارائه حداقل دو مشاوره تخصصی در تشخیص الزامی است، بلکه در موارد خارج از فهرست اندیکاسیون‌ های اعلام شده توسط سازمان پزشکی قانونی، ارائه حداقل سه مشاوره تخصصی مبنی بر ناهنجاری منجر به مرگ جنین یا خطر مرگ مادر ضروری می‌گردد.

چه چیزی باعث سقط جنین می‌شود؟

علت نیمی از سقط‌ ها ناهنجاری کروموزومی در اسپرم یا تخمک والدین است. مشکلات کروموزومی تصادفی بوده و ارتباطی به سلامت والدین ندارد. از علل دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مشکلات کروموزومی.
 • عفونت.
 • قرار گرفتن در محیطی با سطح بالای تشعشعات یا مواد سمی.
 • بی‌ نظمی هورمونی.
 • کاشت نامناسب تخمک در دیواره رحم.
 • سن مادر.
 • ناهنجاری‌ های رحم.
 • دهانه رحم ناتوان.
 • سیگار و الکل.
 • بیماری کلیوی شدید.
 • بیماری قلبی مادرزادی.
 • دیابت.
 • بیماری تیروئید.

علت سقط مکرر چیست؟

در برخی مواقع علت سقط مکرر مشخص نمی‌شود. گاها علت این اتفاق برخی از عوارض شایع بارداری است، اما باید بدانید بسیاری از افراد با چنین شرایطی می‌توانند در آینده بچه‌ دار شوند. از علل شایع این مشکل می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

سقط جنین حق مادر است؟

 • اختلالات لخته شدن خون: اختلالات نادری در سیستم ایمنی مانند سندروم آنتی فسفولیپید می‌تواند باعث چسبندگی خون و سقط مکرر شود.
 • مشکلات تیروئید: بررسی سلامت تیروئید قبل از بارداری ضروری است. مشکلات مربوط به تیروئید می‌توانند احتمال سقط جنین را افزایش دهند.
 • آنتی‌ بادی‌ های تیروئید: این آنتی‌ بادی‌ ها مولکول‌ های کوچکی در خون هستند که به تیروئید حمله می‌کنند. سطح بالای این آنتی‌ بادی‌ ها در بدن خطر سقط را بالا می‌برد.
 • مشکلات رحم: شکل غیر طبیعی رحم خطر سقط را افزایش می‌دهد. این مشکل در سونو گرافی مشخص می‌شود.
 • از علل دیگر سقط مکرر می‌توان به مشکلات ژنتیکی، ضعف دهانه رحم، سن و سقط‌ های قبلی اشاره کرد.

سقط طبیعی یا خود به خودی و علت آن

سقط طبیعی به معنای دفع جنین و محصولات بارداری قبل از هفته‌ ۲۰ بارداری است. تقریبا نیمی از سقط‌ هایی که در سه ماهه‌ اول بارداری اتفاق می‌افتد، ناشی از ناهنجاری‌ های کروموزومی هستند. کروموزوم‌ ها ساختار های کوچکی در داخل سلول‌های بدن هستند که ژن‌ های زیادی را به عنوان واحد اصلی وراثت حمل می‌ کنند. ژن‌ ها تمام خصوصیات جسمی فرد مانند جنس، رنگ مو، رنگ چشم و گروه خونی را تعیین می‌کنند.

سقط طبیعی یا خود به خودی انواع مختلفی دارد. بسته به علائم و مرحله‌ بارداری، پزشک وضعیت شما را تحت عنوان یکی از موارد زیر تشخیص می‌دهد:

سقط کامل: تمام بافت‌های بارداری از بدن خارج شده است.
سقط ناقص: مقداری از بافت یا مواد جفتی دفع می‌شوند، اما مقداری از محصولات حاملگی هنوز در بدن باقی مانده است.
سقط از دست رفته: جنین بدون اطلاع فرد می‌ میرد.
سقط تهدید شده: خونریزی و گرفتگی عضلات احتمال سقط در آینده را نشان می‌دهد.
سقط اجتناب ناپذیر: وجود خونریزی، گرفتگی عضلات و گشاد شدن دهانه‌ رحم نشان دهنده‌ حتمی بودن سقط جنین است.
سقط جنین سپتیک: به علت عفونت در رحم رخ می‌ دهد.

در چه شرایطی باید جنین را سقط کرد؟

برخی از مشکلات پزشکی باعث می‌شود پزشک سقط کردن جنین را پیشنهاد دهد. ناهنجاری‌ های جنینی مانند سندروم داون یا فیبروز کیستیک جز مواردی است که باید جنین سقط شود. گاهی نیز در اسکن آناتومی جنین ناهنجاری‌ های ساختاری مشخص شده و لازم است سقط انجام شود.

در برخی موارد نیز حاملگی برای مادر خطراتی را در پی دارد. شرایطی مانند عفونت داخل رحمی، حاملگی خارج از رحم، سرطان تازه تشخیص‌ داده‌ شده و پره اکلامپسی شدید باعث می‌شوند برای حفظ سلامت مادر سقط پیشنهاد شود.

سقط جنین حق کیست؟

در مرور این پرسش که سقط جنین، حق والدین است یا جنین یا خداوند، باید بگوییم در ابتدا، حق خداوند است که خالق انسان است. پس با نگاه شرعی و توحیدی، این حق الله است. اما حتی اگر از جنبه متریالیستی و دنیوی هم نگاه کنیم، باز هم سقط جنین، حق والدین نیست. این که والدین تصمیم به فرزند آوری می‌گیرند، دلیل نمی‌شود حق حیات و جان آن فرزند هم متعلق به آن ها باشد. دیه سقط جنین در بحث دیات، شاهد این مدعاست.

با یک نگاه اجمالی در احکام دیه، می‌ بینید که از لحظه بسته شدن نطفه، سقط جنین مشمول دیه است تا وقتی که روح در کالبد جنین دمیده می‌شود. و از این مرحله به بعد دیگر دیه انسان کامل به او تعلق می‌گیرد. یعنی در دین اسلام و در بحث دیه، فرقی میان انسان 40، 50 ساله کامل بالغ که احتمالا یک مسئول مهم یا یک انسان مشهور محبوب ثروتمند بوده، با یک جنین 5 ماهه در رحم مادر، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

پس در مجموع مادر و پدر حقی برای سقط جنین ندارند مگر این که مواردی حیاتی و ضروری که در سطر دوم این مقاله حق سقط در ایران به آن اشاره نمودیم. و نه تنها والدین حقی برای سقط جنین به غیر از استثناعاتی که در قانون به آن اشاره شده را ندارند بلکه مشمول جریمه و قصاص هم می شوند.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *