مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی

مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی

در این مقاله با مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی، رانندگی در حال مستی، انواع مجازات رانندگی در حال مستی، نکاتی در مورد مجازات رانندگی در حال مستی، تصادف در حال مستی، مجازات مستی، تخفیف در مجازات شرب خمر، اثبات مستی شخص راننده در حین رانندگی و خطر رانندگی در حالت مستی آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

رزرو آنلاین وقت مشاوره

با انتخاب وکیل برگزیده دادپویان با بهترین وکیل پایه یک متناسب با موضوع خود مشاوره بگیرید.
دادپویان

رانندگی در حال مستی

تشدید در مجازات رانندگی در حالت مستی متضمن دو نوع مجازات است، نخست مجازات شرب خمر و دیگری رانندگی. مطابق ماده 718 قانون مجازات اسلامی در صورت رانندگی در حالت مستی و وقوع تصادف، مقصر به بیش از ۲/۳ (دو سوم) حداکثر مجازات قانونی یعنی به بیش از ۵ سال حبس محکوم می‌گردد. هم چنین دادگاه می‌ تواند مرتکب را به مدت ۱ تا ۵ سال از رانندگی محروم کند.

ماده 718 قانون مجازات اسلامی: در مورد مواد فوق هر گاه راننده یا متصدی وسایل موتوری در موقع وقوع جرم مست بوده یا پروانه نداشته یا زیادتر از سرعت مقرر‌ حرکت می‌کرده است یا آن که دستگاه موتوری را با وجود نقص و عیب مکانیکی موثر در تصادف به کار انداخته یا در محل‌ هایی که برای عبور پیاده رو‌ علامت مخصوص گذارده شده است، مراعات لازم ننماید و یا از محل‌ هایی که عبور از آن ممنوع گردیده است رانندگی نموده به بیش از دو سوم حداکثر‌ مجازات مذکور در مواد فوق محکوم خواهد شد.

دادگاه می‌تواند علاوه بر مجازات فوق مرتکب را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی‌ وسایل موتوری محروم نماید.

انواع مجازات رانندگی در حال مستی

زمانی که فردی در حالت مستی رانندگی می کند، می تواند جرم های مختلفی را مرتکب شود. در نتیجه می توان گفت مجازات رانندگی در حال مستی انواع مختلفی دارد. این مجازات ها به دلیل متفاوت بودن جرم ها قطعا با یک دیگر تفاوت هایی دارند. یکی از حالت هایی که رانندگی در حالت مستی دارد این است که فرد در زمان رانندگی فقط مست بوده و هنگام رانندگی خطای خاص دیگری مرتکب نشده است.

اما در حالت بعدی ممکن است راننده مست باشد و دچار تخلف های دیگری نیز، در هنگام رانندگی خود بشود. در این صورت مجازات این فرد با فردی که فقط مست بوده و در هنگام رانندگی تخلف دیگری نداشته متفاوت است. نوعی دیگری از مجازات رانندگی در حال مستی وجود دارد که مربوط به افرادی می باشد که در این حالت موجب آسیب به افراد دیگر می شوند.

مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی

نکاتی در مورد مجازات رانندگی در حال مستی

در مورد مجازات رانندگی در حال مستی، نکاتی وجود دارد که باید به آن توجه کرد. نحوه پرداخت خسارت توسط بیمه برای فردی که در حالت مستی تصادف کرده است، با افراد دیگر تفاوت دارد. اگر خودرو آسیب ببیند بیمه باید خسارت را کامل و طبق تعهدات خود پرداخت بکند. اما پرداخت بیمه شخص ثالث برای راننده ای که مست بوده با حالت های دیگر متفاوت خواهد بود. در این صورت بیمه شخص ثالث و خسارت، پرداخت می شود. اما معمولا شرکت بیمه از راننده ای که در حالت مستی تصادف کرده است شکایت می کند و این گونه بخشی یا تمام خسارتی که به عنوان بیمه شخص ثالث پرداخت کرده را دریافت می کند.

تصادف در حال مستی

مجازات راننده مست اگر هنگام رانندگی مرتکب جرم شود اما این جرم با تصادف همراه نباشد به مجازات در تخلف رانندگی و مجازات شرب خمر محکوم خواهد شد اما اگر راننده مست در حالت مستی مرتکب تصادف شود به مجازات در تخلف رانندگی، مجازات شرب خمر و مجازات صدمه‌ های غیر عمدی محکوم خواهد شد.

مجازات مستی

مطابق با مواد 264 و 265 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 مصرف هر نوع مسکر و مشروبات الکلی یک جرم شرعی است و مجازات دارد و مجازات این جرم در قانون هشتاد ضربه شلاق حدی است .

تخفیف در مجازات شرب خمر

نکته : دادگاه نمی‌ تواند کیفیت، نوع و میزان حدود شرعی را تغییر دهد یا مجازات آن را کم و زیاد یا تبدیل یا حذف کند، مگر این که متهم توبه کند یا عفو به کیفیت مقرر در قانون (ماده 219 قانون مجازات اسلامی)

توبه کردن، می‌تواند تخفیف در مجازات شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی را به همراه داشته باشد. البته باید گفت هر توبه ‌ای شامل تخفیف نمی‌شود. توبه در جرایمی که دارای مجازات حدی است، اگر قبل از اثبات صورت گیرد، باعث تخفیف در مجازات مصرف مشروبات الکلی می شود. قانون گذار در قانون جدید تاکید کرده است که اگر جرم با اقرار ثابت شود، در صورت توبه، مرتکب پس از ارتکاب جرم، دادگاه می تواند عفو مجرم را از رئیس قوه قضائیه درخواست کند.

مجازات مصرف مشروبات الکلی در حین رانندگی

اثبات مستی شخص راننده در حین رانندگی

برای مجازات کردن شخص، باید ابتدا مستی شخص در مرجع صالح اثبات شود. تشخیص مصرف مشروبات الکلی برای راننده با استفاده از دستگاه های تشخیص الکل سنجش که در خودروی ماموران پلیس راهور وجود دارد، صورت می ­پذیرد. در صورت مثبت بودن تست الکل راننده، پلیس بدون هیچ اغماضی (گذشت) با فرد متخلف برخورد می کند و علاوه بر اعمال جریمه قانونی، پرونده‌ه­ای در خصوص رانندگی پرخطر او در حالت مستی، تشکیل و به مراجع قضایی ارسال می ­شود.

باید توجه کرد که مصرف مشروبات الکلى با دو بار اقرار فرد نزد قاضى به انضمام (همراه) گواهى پلیس و نیز علم قاضى به مصرف مشروبات توسط فرد اثبات می‌شود. دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم امنیت اخلاقی در تهران با عنوان دادسرای ناحیه 38 صلاحیت رسیدگی به این جرم را دارد. افرادی که مشروبات الکلى مصرف می‌کنند به واسطه قانون آیین دادرسى کیفری تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

خطر رانندگی در حالت مستی

همه ما تقریبا با این موضوع آشنایی داریم که رانندگی در حالت مستی امری خطرناک است و نهی شده است. به این خاطر که الکل این قابلیت را دارا است که سریعا جذب خون گردد و در تمام بدن حرکت کند و این امر باعث می شود توانایی هوشیاری و دید انسان دچار مشکل گردد رانندگی در حالت مستی چیزی شبیه رانندگی در خواب است یعنی همان طور که فردی که خواب است قادر نیست رانندگی کند.

فردی که مست است و الکل نوشیده هم قادر نیست این درست است آن کسی که الکل نوشیده چشمانش باز است اما فایده ای ندارد به این خاطر که او در این لحظه هیچ مدیریتی بر اعمالش ندارد و همین قضیه باعث وقوع اتفاق های مختلف می گردد یک راننده مست یا راننده ای که مواد روان گردان مصرف می کند نباید رانندگی کند چون کنترل از دست وی خارج است.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی وکیل آنلاین است.

حق الوکاله مناسب

تضمین کیفیت در سریعترین زمان ممکن تا حصول نتیجه مطلوب با وکلای مجرب و متخصص
دادپویان

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *