آثار انحلال شرکت

آثار انحلال شرکت

در این مقاله آشنا میشوید با: آثار انحلال شرکت، معنی انحلال شرکت، انواع انحلال، موارد انحلال شرکت و مدارک ثبت انحلال شرکت. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

معنی انحلال شرکت

گاهی یک شرکت بنا به ضرورت به حیات تجاری خود پایان داده و دچار انحلال می شود.

هنگامی که در رابطه با منحل کردن یک شرکت بحث می کنیم، افرادی تصور می کنند که پایان کسب و کار شما در یک شرکت خاص به معنی منحل شدن شرکت می باشد، در صورتی که این تصور اشتباه است.

یک کسب و کار به دلایل مختلفی می تواند به کار خود پایان دهد، اما همه این پایان دادن ها به معنی منحل شدن شرکت نیست، شما به دلایلی مانند ادغام شرکت خود با شرکت های دیگر، راه اندازی کسب و کاری جدید و… می تواند به فعالیت شرکت خود پایان دهید.

برای دعاوی شرکت ها، می توانید با وکیل شرکت ها در تماس باشید.

انواع انحلال

انحلال قهری

انحلال قهری یک شرکت به صورت اجباری است و در زمانی انجام می شود که شرکت شما دچار ورشکستگی می باشد، لازم به ذکر است که برای انحلال قهری و ورشکستی نیاز به حکم دادگاه نیست و شما بدون نیاز به این حکم می توانید شرکت خود را منحل کنید.

انحلال به تصمیم مجمع عمومی

در ابتدا باید تعریفی از مجمع عمومی بیان کنیم، مجمع عمومی یعنی سهامدارن (شرکا) و مدیران جلسه ای تشکیل دهند. توجه داشته باشید که در صورت موافقت این مجمع یک شرکت می تواند منحل شود، لازم به ذکر است که در این حالت می توان گفت که انحلال به صورت اختیاری انجام شده است.

آثار انحلال شرکت

انحلال شرکت با حکم قضایی

در مواردی دادگاه می تواند حکمی برای منحل کردن یک شرکت صادر کند، در این حالت هم باید بگوییم که انحلال آن شرکت به صورت اجباری انجام شده است و این که دادگاه در ابتدا یک مهلت 6 ماهه به شرکت مورد نظر می دهد و در صورتی که در این مدت ایرادات آن بر طرف نشود، حکم انحلال آن را صادر خواهد کرد.

برای انحلال شرکت، می توانید با وکیل انحلال شرکت در تماس باشید.

موارد انحلال شرکت

بر طبق قانون تجارت در مواردی امکان انحلال شرکت وجود دارد. برای این کار باید قبل از تقسیم دارایی میان شرکا، بدهی طلبکاران پرداخت شود و برای این منظور روند تصفیه اموال شرکت باید طی شود.

بر اساس اراده شرکا

اگر شرکت برای یک مدت نامحدود تشکیل شود و یا مدت تعیین شده به اتمام نرسیده باشد شرکا می‌توانند در این مورد با رضایت تصمیم‌ گیری کنند. اما اگر زمان تمام شود و تمدید انجام نشود شرکت خودبه خود منحل می‌شود. انحلال با تغییر اساسنامه هم امکان پذیر است. به عبارت دیگر شرکا می‌توانند مدت شرکت را در اساسنامه تغییر دهند و زمان آن را کوتاه کنند. نکته مهم این است که در چنین حالتی حتما باید تغییرات مربوط به انحلال به اطلاع عموم برسد.

به دلیل از بین رفتن یکی از عناصر شرکت

با منتفی شدن موضوع شرکت یا تعدد شرکا و یا با منتفی شدن این نوع شرکت توسط قانون گذار، شرکت منحل می‌شود. علاوه بر این اتمام مدت شرکت و یا ورشکسته شدن آن هم منجر به انحلال شرکت می‌شود.

مبتنی بر دلایل موجه

گاهی اوقات شرکا می‌توانند از دادگاه برای انحلال شرکت درخواست کنند.

در چنین حالتی باید برای درخواست خود دلایل کافی داشته باشند و اگر دادگاه این دلایل را بپذیر احتمال صدور رای برای انحلال شرکت وجود خواهد داشت. دلیل موجه ممکن است هر چیزی باشد و تعیین دلایل مشخص امکان پذیر نیست و بسته به موقعیت و با نظر دادگاه تعیین می‌شود. اما دلیل موجه به طور کلی ممکن است چیزی باشد که ادامه فعالیت شرکت را دشوار و غیر ممکن و یا با زیان زیاد همراه کند. برای مثال ممکن است مشخص شود که بخش عمده‌ای از فعالیت شرکت که هدف اصلی تشکیل آن بوده غیر قانونی است.

به علت وضعیت یکی از شرکا

با فوت یا حجر شرکا و یا با عدم توانایی شرکا برای پرداخت دیون شخصی خود.

مدارک ثبت انحلال شرکت

برای انحلال، صورتجلسه تنظیم می‌شود و همه اعضای شرکت موظف هستند که آن را امضا کنند. اگر یک نفر برای امضا رضایت ندهد و راضی به انحلال نباشد سایر افراد عضو نمی‌ توانند شرکت را منحل نمایند. 

اگر یکی از اعضا حضور نداشته باشد و غایب باشد امکان انحلال بدون حضور او وجود ندارد مگر این که اعضای شرکت از این فرد غایب یک وکالتنامه تام داشته باشند که بتوانند با آن از طرف او برای انحلال رضایت بدهند.

برای مشاوره ثبت شرکت ها، می توانید با وکیل ثبت شرکت ها در تماس باشید.

نکته پایانی در مورد انحلال شرکت

زمانی که انحلال شرکت رخ می دهد باید سریعا برای اموال شرکت تصمیم گیری به عمل آید. به این صورت که تمام اموال باید بین شرکا شرکت تقسیم بندی شوند. اما فعالیت های دیگری مثل معاملات با اشخاص ثالث در شرکت باعث وجود بدهی ها و قروضی می شود که به این مورد نیز باید رسیدگی شود.طبق قانون سیستمی برای پرداخت بدهی و قروض وجود دارد به نام سیستم تصفیه دارایی شرکت، به این صورت که بعد از نقد شدن اموال باید تمام حقوق طلبکاران پرداخت شود.

در این صورت بعد از تقسیم اموال طلبکاران دیگر حقوقی نسبت به شرکت نخواهند داشت و اگر طلبی به جای مانده باشد باید از شرکای سابق دریافت کنند. از آثارانحلال شرکت می توان به تقسیم اموال شرکت، تصفیه دارایی شرکت و دعاوی طلبکاران اشاره داشت.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *