تنظیم لایحه

بهترین نکات تنظیم لایحه

در این مقاله آشنا میشوید با: تنظیم لایحه، مفهوم آن، ویژگی های یک لایحه دفاعیه خوب، مراحل تنظیم آن خوب توسط وکیل، متن لایحه و هزینه نوشتن آن. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

لایحه چیست؟

لایحه در مفهوم لغوی به معنای یک نامه درخواست مکتوب است. اما در اصطلاح حقوقی، به معنای یک نامه حقوقی است که در آن فردی با ذکر ادله و مستندا به مواد قانونی، در تلاش است حق خود را اثبات نموده و یا در مقام دفاع از خود نفیا یا اثباتا برآید.

اصحاب دعوی چه حقوقی و چه کیفری و همین طور ذینفعان ثالث، می‌توانند پس از آن که پرونده در شعبه رسیدگی کننده به جریان افتاد، نسبت به ارائه تمامی سخنان و دلایل خود اقدام کنند. این امر با نوشتن لایحه، انجام می‌شود. به عبارت بهتر، منطق یک فرد را در دفاع از حقوق خود نشان می‌دهد.

برای مشاوره حقوقی تنظیم لایحه، می توانید با وکیل اوراق قضایی در ارتباط باشید.

ویژگی های یک لایحه دفاعیه خوب

در تنظیم و ثبت لایحه نکات بسیار مهمی وجود دارد که غفلت از آن‌ها ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به وجود دارد. معمولا قضات به جهت کمبود وقت و نیز زیاد بودن اوراق پرونده، بر روی لایحه دفاعیه طرفین تمرکز می‌کنند. پس هر فردی که پرونده‌ ای در یک مرجع قضایی دارد، باید به ویژگی های یک لایحه دفاعیه خوب دقت نماید. برخی از این ویژگی‌ های عبارتند از:

تنظیم لایحه

 • در تنظیم آن باید دقت نمود که حتما در مقدمه به شماره پرونده، دادنامه و یا ابلاغیه که براساس آن لایحه دفاعیه تنظیم شده اشاره گردد.
 • خطاب درست در ابتدای لایحه بسیار مهم است. دقت کنید که در نوشتن آن حتما نام شعبه، دادگاه، دادسرا و… را به درستی وارد نمایید.
 • نباید خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشد. بلکه به اندازه اهمیت پرونده، تعداد موضوعات یا عناوین اتهامی و نیز میزان ادله، طول مناسبی داشته باشد.
 • در تنظیم آن، باید از تکرار مکررات اکیدا پرهیز شود. هم چنین، باید به‌گونه‌ای نوشته شود که تخریب بی دلیل طرف مقابل تلقی نگردد.
 • چنانچه، لایحه نوشته شده در جواب طرف مقابل یا همان تبادل لوایح است، باید دقت گردد که به تمامی ادعا و ادله طرف مقابل به طور دقیق با ذکر شماره پاسخ داده شود.
 • تایپی بودن لایحه و نیز ویراستاری حداقلی، به همراه بولد کردن و خط کشیدن زیر عبارات مهم و نیز املای درست کلمات در دید قاضی بسیار تاثیر گذار است.
 • در نوشتن و ثبت آن به تمامی اصحاب پرونده از قاضی تا طرف مقابل و حتی خودتان، احترام بگذارید و از الفاظ مودبانه استفاده نمایید.
 • استناد به قانون، مهم ترین بخش تنظیم لایحه درست است. در هر بخشی از لایحه سعی کنید برای ادعای خود از مواد قانونی استفاده کنید.
برای تنظیم اوراق قضایی، می توانید با وکیل اوراق قضایی در تماس باشید.

مراحل تنظیم  لایحه خوب توسط وکیل

 • مرحله اول: در گام نخست وکیل خوب معمولا پرونده مذکور را به طور کامل و با دقت مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد تا از مسیر رسیدگی و جریان دادرسی پرونده و مراحل آن، اطلاع جامع و کامل پیدا کند. یک وکیل حرفه ای حتما از مهم ترین نکات پرونده یاداشت برداری می کند تا در هنگام نگارش لایحه به دقت از آنها استفاده کند.
 • مرحله دوم: وکیل خوب معمولا اظهارات کلی موکل خود را با متن آن مطابقت می دهد تا هیچ گونه تضاد و تعارض یا اقرار غیر موجهی در آن دیده نشود.
 • مرحله سوم: در مواردی که در پرونده از دلایل استنباطی همچون شهادت شاهدان استفاده شده باشد، وکیل خوب وظیفه دارد تا این اظهارات و گواهی ها را در صورت مفید بودن در متن لایحه خود استفاده کند.
 • مرحله چهارم: یک لایحه خوب باید خوانا نوشته شود و کاملا ویرایش ادبی شده باشد، درمتن آن نباید هیچ گونه تضاد و تعارضی وجود داشته باشد تا در تصمیم گیری قاضی رسیدگی کننده موثر واقع شود.
 • مرحله پنجم: یک وکیل متخصص به خوبی بر این موضوع اشراف دارد که حتما باید از استدلال ها و استنبط های حقوقی و فقهی در متن خود استفاده کند که مضمون آن محکمه پسند و مستند به مواد قانونی باشد.
 • مرحله ششم: نوشتن لایحه توسط وکیل این امکان را برای موکل به وجود خواهد آورد تا روند طی شدن مراحل دادرسی پرونده او با سرعت بیشتری انجام شود و حقوق آن ها تا حد ممکن مورد تضییع واقع نشود.
 • مرحله هفتم: معمولا وکلای متخصص و با تجربه، متن لایحه را کاملا خوانا و روان تالیف می کنند، به گونه ای که جای هیچ گونه شک و شبهه ای را برای مقام قضایی در پذیرش آن باقی نمی گذارد.
 • مرحله هشتم: نوشتن یک لایحه خوب توسط وکیل این مزیت را داراست که به خواسته های موکل و صرفه جویی در هزینه دادرسی کاملا توجه می شود.

قسمت های مختلف یک لایحه

مقدمه لایحه

در قسمت مقدمه شرح کوتاهی از واقعیت بیان می کنیم، مخاطب شما می خواهد بداند موضوع چیست، و باب اختلاف کجاست که با شرح مختصری در مقدمه منشا و سوابق اختلاف را بیان می کنید.

و باید موضوع لایحه را به صورت مختصر اما دقیق بیان کنید. فراموش نکنید که شما در حال نگارش لایحه حقوقی هستید. لوایح حقوقی، باید با قلمی دقیق و رسمی نوشته شوند. پس زبان متن خود را بررسی کنید و سعی کنید تا حد امکان، از انواع کلمات غیر دقیق مانند: احتمالا، ظاهرا، معمولا به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تنظیم لایحه

متن لایحه

در قسمت متن لایحه رویدادها، استدلال ها و ضمایم را ذکر می کنیم و از این ها استفاده می کنیم برای جهت دادن به ذهن قاضی و نزدیک کردن وی به نتیجه مطلوب و مورد نظر ما.

متن اصلی، مهم‌ ترین قسمت در نگارش لایحه حقوقی ایده‌ آل است. در قسمت متن اصلی، باید ابتدا ضمائم مربوط به بیان رویداد را بیان کنید، سپس به سراغ تبیین نکته‌ های تکمیلی و استدلال‌ ها و دلایل کلی عریضه خود بروید.

نویسنده باید همه تمرکز خود را بر این مسئله بگذارد که متن اصلی لایحه به نحوی نگارش شود که نتیجه لایحه یا درخواست ارسال‌ کننده لایحه حقوقی، منطقی و بدیهی به نظر برسد. در نگارش متن اصلی لایحه مانند مقدمه آن، باید تا حد امکان کلی گویی را به کنار بگذارید و سعی کنید که به صورت مختصر اما دقیق، همه جوانب پرونده یا درخواست را برای مخاطب بیان کنید.

نتیجه لایحه

در قسمت نتیجه از مقدمه و دلایلی که ذکر شده است نتیجه می گیریم.

و اما، باید با دقت و تمرکز، استدلال‌ها و جزییات پرونده را به هم متصل کنید و نتیجه کلی را به مخاطب خود بیان کنید. نکته حائز اهمیت در نوشتن نتیجه این است که این بخش باید به موجز ترین شکل ممکن نوشته شود. همچنین این مسئله را هم در نظر داشته باشید، که هر لایحه با توجه به جزئیات و علت نگارش آن، باید نتیجه‌ گیری متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، در نوشتن لایحه‌ های دفاعی، نویسنده باید نتیجه را به صورت یک گزارش دفاعی بنویسد.

هزینه نوشتن لایحه

هزینه تنظیم لایحه و نوشتن لایحه توسط عریضه نویسان علی الاصول دارای نرخ و هزینه ثابتی است. ولیکن هزینه تنظیم لایحه توسط وکیل نظر به موضوع دعوا، میزان دانش و خبره بودن وکیل، مرحله رسیدگی و بسیاری دیگر از موارد بستگی داشته و در نهایت هزینه مذکور به تراضی و توافق میان طرفین یعنی وکیل و موکل بستگی دارد.

خوب است بدانید یک وکیل متخصص و باتجربه به کلیه اصول نگارشی و لازم در تولید محتوای یک لایحه و ایراد دفاعیات موثر و حتی ترتیب بیان مطالب و رعایت تقدم و تاخر آنها دستی توانا و قلمی تاثیر گذار دارد. همواره از به کاربردن کلمات ثقیل و عربی آن هم به صورت قطاری و پشت یک دیگر اجتناب نمایید. جملات خویش را کوتاه انتخاب نموده و مقصود خویش را صریح بیان نمایید.

در صورت هرگونه مشاوره حقوقی راجع به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری می توانید با وکیل آنلاین یا وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان در سریعترین زمان ممکن، مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی حضوری داشته باشید.

ضمن مشورت با وکیل پایه یک دادگستری، سوال حل نشده ای برای شما باقی نمیماند. ضمن اینکه مشاوره با وکیل کارکشته دادپویان، با بیش از سیزده سال تجربه حرفه ای در تمام زمینه های حقوقی و کیفری، تمام راهکارهای لازم را به شما ارائه میدهند و اگر نیازی به تنظیم لایحه، تنظیم شکواییه، تنظیم دادخواست یا تنظیم اظهارنامه شد، وکیل میتواند آنرا برای شما تنظیم نماید و یا در صورت لزوم، میتوانید با اعطای وکالت نامه به وکیل انلاین، صفر تا صد پرونده را برای شما انجام دهند. مشاوره حقوقی آنلاین بهترین روش جهت مشاوره با وکیل پایه یک است.

طراحی سایت موسسه حقوقی دادپویان به گونه ای است که در سریعترین زمان ممکن و به راحتی بتوانید از مشاوره حقوقی با وکیل استفاده کنید.

دادپویان حامی شما عزیزان و بهترین موسسه حقوقی است که با بیش از سیزده سال تجربه فعالیت های حقوقی و با بیش از سی وکیل پایه یک، به صورت تخصصی مشاوره حقوقی میدهد و وکالت میکند.

به عنوان مثال، چهار وکیل ملکی دارد که صرفا فعالیت و تمرکز خود را در حوزه دعاوی ملکی گذاشته اند. پنج وکیل اداره کار دارد که صرفا تمرکز آنها دعاوی اداره کار است و به همین منوال دعاوی دیگر.

در صورت تمایل میتوانید پادکست جنایی دادپویان را هم دنبال کنید. این پادکست روایت پرونده های جنایی ایرانی است که به موسسه حقوقی دادپویان ارجاع شده است.

مهم ترین مقالات حقوقی دادپویان شامل: طنز حقوقی، رادیو حقوقی، کلیپ حقوقی، پکیج حقوقی، بسته حقوقی، بیمه حقوقی، فیلم حقوقی است که میتوانید در سایت حقوقی دادپویان مطالعه نمایید.

بهترین موسسه حقوقی در تهران و ایران، مشاوره با وکیل های مجرب و با تجربه، بهترین وکیل پایه یک در تهران و شهرستان، مجرب ترین وکیل خاورمیانه، باهوش ترین وکیل پایه یک دادگستری، آدرس دفتر وکالت در تهران، مشاوره با وکیل پایه یک تهران و شهرستان، وکیل مجرب، بهترین وکیل آنلاین در تمام نقاط ایران، شماره وکیل با تجربه در تمام منطقه های تهران، شماره وکیل پایه یک دادگستری شهرری و شمیرانات، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل، عریضه نویسی آنلاین با با تجربه ترین وکلای ایران، وکیل دادگستری خوب، مشاوره با وکیل دادگستری تهران، وکیل تهران فوری، مشاوره حقوقی فوری و ارزان، فوری ترین و ارزان ترین تنظیم دادخواست، مشاوره حقوقی با وکیل، مشاوره حقوقی تصویری، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی فوری، پادکست ایرانی، پادکست فارسی، پادکست واقعی، پادکست رایگان، پادکست جدید، پادکست کیفری، پادکست حقوقی، خفاش شب، فرید بغلانی، فیلم اعدام محمد بیجه در پاکدشت، عکس خفاش شب، لحظه اعدام محمد بیجه، پادکست های جنایی، پادکست جنایی رایگان، پادکست جنایی جدید را با دادپویان دنبال کنید. ضمنا شما میتوانید از طنز حقوقی، کلیپ حقوقی، کلیپ کیفری، کلیپ جنایی، کلیپ قانونی، کلیپ قانون، رادیو حقوقی هم در قسمت رادیو استفاده کنید. امیر هاشمی مدیر سایت موسسه حقوقی دادپویان است. اینستاگرام حقوقی و اینستاگرام وکیل را هم دنبال کنید. استفاده از طنز هم موجب خوشحالی شما خواهد شد.

تیم پشتیبانی دادپویانمشاهده نوشته ها

Avatar for تیم پشتیبانی دادپویان

تیم پشتیبانی موسسه حقوقی دادپویان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *